שברים בילדים: מה חשוב לעשות כשהילד נפצע?

הם משתובבים עם חברים, רצים ומשחקים בבית הספר או במגרש המשחקים, משתוללים וקופצים. שברים מהווים את הפציעה האורתופדית המשמעותית ביותר בילדים, וככל הנראה מדובר בקביעה שההורים שבנינו פשוט יצטרכו לקבל. מהם סוגי השברים הקיימים, מתי יהיה צורך בחבישת גבס בלבד ובאילו מקרים יומלץ על טיפול ניתוחי? מדריך השברים שכל הורה חייב להכיר
כתבה פרסומית כתבת חסות
שבר הוא פגיעה בהמשכיות התקינה של עצם או מספר עצמות, המביא לכאב משמעותי ובמקרים מסוימים עשוי לגרום גם להופעת שטפי דם ונפיחויות באזור הפגוע. במצבים של שברים קשים, בהם התרחשה תזוזה בין חלקי העצם, ניתן יהיה להבחין בציר לא תקין של הגפה.


מבדילים בין שני סוגים של שברים: 

שבר סגור

מצב בו העצם שבורה, אך לא קיים פצע פתוח באזור.

שבר פתוח

מצב בו מעבר לעצם השבורה, ישנה גם פגיעה ברקמה שסביב העצם וכתוצאה מכך העצם חשופה לסביבה החיצונית דרך הפצע שנוצר. "מקרה זה הוא מצב חירום רפואי הדורש קבלת טיפול רפואי באופן מידי" מדגיש ד"ר ויקטור פלדמן, אורתופד בבית החולים מאיר ומסביר : "במקרים אלה קיימת חשיבות מרכזית לזמן שעובר בין הפציעה לבין הטיפול, בכל הקשור לסיכון להתפתחות זיהום בעצם בהמשך".


איזו עצם נשברת בשכיחות הגבוהה ביותר בילדים?

השבר השכיח ביותר בילדים הוא בעצם השוקה (Tibia). עצם זו היא אחת משתי העצמות שיש בשוק, הגדולה מהשתיים. 
השבר השכיח ביותר בילדים הוא בעצם השוקה, העצם הגדולה מהשתיים בשוקמהם סוגי השברים הקיימים?

שברי מאמץ

עצמות השוק הן מיקום נפוץ לשברי מאמץ. "שברים אלו אופייניים בילדים בגילאי 8-15 שנים", מציין ד"ר פלדמן ומוסיף: "במקרים רבים לא נוכל לראות סימן לשברים אלה בצילום רגיל והטיפול בהם יסתכם ברוב המקרים במנוחה".


שברים המערבים את לוחית הגדילה

לוחית הגדילה או הלוח האפיפיזיאלי (Lamina epiphysialis) הוא סחוס הנמצא בעצמות ארוכות של ילדים או מתבגרים ובו נעשית עיקר הגדילה לאורך של העצמות. לוחיות הגדילה הסחוסיות עדיין לא נסגרו בילדים ולכן, היות וזה האזור הכי חלש בעצם, עשויות להתפתח בו פציעות רבות. "כאשר השבר פוגע גם בלוחית הגדילה התוצאה תלויה מאוד בדרגה של הפגיעה ובמיקום", מדגיש ד"ר פלדמן, "ברובם של המקרים שברים אלו מחלימים היטב אך כאשר לוחית הגדילה נפגעת בצורה משמעותית, הדבר יכול לגרום בעתיד לשינוי באורך הגפה או צמיחה של הגפה באופן עקום. לכן, במקרים אלו יש משמעות לאבחון השבר בזמן וביצוע מעקב הדוק על מנת לזהות את התופעה במידה והיא מתרחשת".


שברי תלישה

חבלה אשר במבוגר הייתה גורמת לקרע של רצועה, פעמים רבות בילדים תוביל לתלישה של עצם מאזור הצמיחה. בילדים מסוימים נוצרים דלקת וכאבים באזורים אלו בעקבות  תנועה נשנית וללא חבלה כלל. הדוגמה הנפוצה ביותר לכך הינה מחלת "אוסגוד-שלטר" בה כיווצים נשנים של גיד הפיקה (השריר הארבע ראשי) גורמים לדלקת וכאבים בקדמת הברך.


שברי "ענף ירוק" greenstick fractures

שברים אלה ייחודיים לילדים. היות ומעטפת העצם בילדים היא עבה וגמישה, לעיתים העצם אינה נשברת לשני חלקים נפרדים, אלא מתכופפת.  בדיוק כמו ההבדל בין לנסות לשבור ענף של עץ יבש לעומת גבעול ירוק, הענף היבש ישבר לשניים ואילו הגבעול רק יתכופף אך לא ישבר.


שבר הפעוטות (Toddler's fractures) 

זהו שבר בחלק התחתון של עצם השוקה המתרחש בילדים בין גילאי 9 חודשים ל-3 שנים . "ייחודיותו של השבר הזה", מוסיף ד"ר פלדמן, "היא בכך שהוא נוצר עקב חבלה בעוצמה מאוד נמוכה, כגון סיבוב של הרגל בין הסורגים של הלול או פספוס מדרגה ופעמים רבות לא ניתן לראות שום סימנים בצילומים". התסמין הנפוץ הינו כאב בלבד , כאשר לרוב לא ילווה בצליעה או סירוב של הילד לדרוך על הרגל, הטיפול הינו גיבוס למשך שבועיים-שלושה על מנת למנוע כאב או תזוזה של השבר. כיצד נעשית אבחנה של שבר?

הרופא, לרוב רופא אורתופד, יתשאל את הילד וההורים לגבי פרטי החבלה ובהמשך יבדוק את הילד מה שיכלול מישוש האזור, הנעת המפרקים הסמוכים, בדיקה של תקינות העצבים וכלי הדם. במידה ועולה חשד לפציעה משמעותית יבוצעו בדיקות עזר בהתאם, צילומים בשביל לשלול שבר או אולטרסאונד לשם זיהוי של פציעה בגידים, שרירים או רצועות.איך ניתן לטפל בשברים?

הטיפול משתנה לפי מיקום וסוג השבר. טיפול שמרני כולל לרוב טיפול נגד כאבים, חבישה אלסטית או קיבוע הגפה בסד או בגבס. במקרים מסוימים, כאשר הצפי הוא שלא יוכל להתקיים ריפוי אופטימאלי בשיטות שמרניות בלבד, יומלץ על טיפול ניתוחי.


לסיכום, כיוון שילדים נוטים להיות פעילים ופזיזים הרבה יותר ממבוגרים, הם סובלים מפציעות אורתופדיות בתדירות גבוהה יותר. הפציעות האורתופדיות עלולות לגרום לכאב רב ואף להשפיע על המשך הגדילה. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הפציעות האורתופדיות היא למנוע אותן! פורומים כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב בברך יפה 28/01/2020 09:38
  • שלום מידי פעם יש לי כאב בברך שמאל בעיקר קנאקים שאני מרגישה שהם באים מקדמת הברך בחלק התחתון שלה, אני כמעט תמיד יכולה ליצור קנאק בברך . למשל אתמול הייתי בשיעור זומבה והיה לי קנאק כזה עם כאב חד לשניה ואז עבר. כמו כן יש כאב קל כללי מידי פעם לא נראה שיש נפיחות או חום. גם בשיעור הייתה תחושה שכאילו הברך קצת משוחררת ברמה ממש קלה בעיקר שהייתי צריכה לעשות תנועה של בעיטה. זה כאב שבא מידי פעם ורציתי לדעת מה אפשר לעשות על מנת שהכאב הזה לא יופיע או לא יחמיר חלילה ושאני יוכל להמשיך להתאמן

  • + הוסף תגובה
שאלה דחופה חלי 22/07/2020 18:39
  • אני אישה בת 23,לאחרונה (כשלושה שבועות) אני חשה כאבים במפרק של הברך ברגל שמאל, הכאב הינו בעיקר בעת תנועה ומתיחה של הרגל וסיבוב לצד, יש גם מעט כאב בהליכה אך לא מאד מורגש, כאשר אני נוגעת וממששת את הברך אני חשה שהכאב הוא כביכול מהעצם עצמה ולא משריר תפוס וכד',אציין שאני בריאה לחלוטין ב"ה ואיני בעלת משקל עודף כלל,עוד אוסיף כי עברתי ניתוח אפנדיציט לפני חודש אולם הניתוח היה קל מאד ב"ה וחזרתי לעבודה כבר אחרי שבוע,אשמח לייעוצכם המקצועי והמהיר.

  • + הוסף תגובה
כאבים ברגל לאחר תאונה רינת 25/03/2017 14:11
  • שלום, לפני כשבועיים הייתי מעורבת בתאונת דרכים קלה בה ישבתי מאחור באמצע עם ברכיים כפופות וקיבלתי מכה חזקה הברכיים. במיון עשו צילום ולא נצפה שבר/קרע/פגיעה הנראית לעין. ביקרתי אחרי שבוע אצל אורטופד שאמר שרק מנוחה תסייע וכי מדובר בחבלות חיצוניות. בפועל, אני עם כאבים בברך ימין המקרינים גם עד הקרסול וגם לירך..ואני הולכת עם צליעה לקושי לדרוך על רגל ימין. נוטלת אקמול לכאבים כי אני אלרגית ליתר המשכחים. ביקרתי שוב במיון בשל החמרה בהליכה ולא היה ממצא חדש (עשו שוב צילומי ברך). מה עוד אפשר לעשות? זה מרגיש שאין שיפור וכבר עברו שבועיים! יש עוד משהו שכדאי לבדוק? אני בת 29 ומתניידת עם מוניות לרחוב וחצי ליד הבית בשל קושי ללכת... תודה רבה! רינת

  • + הוסף תגובה
תשובה לבת 29 שהיתה מעורבת בתאונה וינברג אורטופדיה 27/03/2017 12:49
  • כשה רפואה הרגילה אינה נותנת לך פיתרון או לפחות שיפור אני ממליץ לך לפנות לרפואה משלימה ,ף בתור התחלה מירחי על הברך וסביבה משחת טראומיל ,ייתכן שארניקה ( תבררי בבית טבע) תעזור גם הכי טוב בררי עם מטפלים ברפואה סינית ו או הומאופטים , בהצלחה

  • + הוסף תגובה
גם אני סובל מתופעה דומה יחיאל 15/06/2020 15:18
  • חטפתי מכה חזקה בברך. בצילום נצפתה רצועה קרועה. מאז המכה, קשה לי ללכת ולדרוך על כף הרגל. בנוסף, אצלי יש גם זרמים ועקצוצים בכף הרגל לפעמים. לדעתי יתכן שמדובר בפגיעה עצבית באיזור מפרקי הברך, המקרינה לקרסול ולכף הרגל. האם התקדמת באבחון מאז ?

  • + הוסף תגובה
כאב ברכיים פתאומי יצחק 06/04/2020 19:51

הצטרפו לאינדקס הרופאים!