שברים בילדים: מה חשוב לעשות כשהילד נפצע?

הם משתובבים עם חברים, רצים ומשחקים בבית הספר או במגרש המשחקים, משתוללים וקופצים. שברים מהווים את הפציעה האורתופדית המשמעותית ביותר בילדים, וככל הנראה מדובר בקביעה שההורים שבנינו פשוט יצטרכו לקבל. מהם סוגי השברים הקיימים, מתי יהיה צורך בחבישת גבס בלבד ובאילו מקרים יומלץ על טיפול ניתוחי? מדריך השברים שכל הורה חייב להכיר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/05/2018שבר הוא פגיעה בהמשכיות התקינה של עצם או מספר עצמות, המביא לכאב משמעותי ובמקרים מסוימים עשוי לגרום גם להופעת שטפי דם ונפיחויות באזור הפגוע. במצבים של שברים קשים, בהם התרחשה תזוזה בין חלקי העצם, ניתן יהיה להבחין בציר לא תקין של הגפה.


מבדילים בין שני סוגים של שברים: 

שבר סגור

מצב בו העצם שבורה, אך לא קיים פצע פתוח באזור.

שבר פתוח

מצב בו מעבר לעצם השבורה, ישנה גם פגיעה ברקמה שסביב העצם וכתוצאה מכך העצם חשופה לסביבה החיצונית דרך הפצע שנוצר. "מקרה זה הוא מצב חירום רפואי הדורש קבלת טיפול רפואי באופן מידי" מדגיש ד"ר ויקטור פלדמן, אורתופד בבית החולים מאיר ומסביר : "במקרים אלה קיימת חשיבות מרכזית לזמן שעובר בין הפציעה לבין הטיפול, בכל הקשור לסיכון להתפתחות זיהום בעצם בהמשך".


איזו עצם נשברת בשכיחות הגבוהה ביותר בילדים?

השבר השכיח ביותר בילדים הוא בעצם השוקה (Tibia). עצם זו היא אחת משתי העצמות שיש בשוק, הגדולה מהשתיים. 
השבר השכיח ביותר בילדים הוא בעצם השוקה, העצם הגדולה מהשתיים בשוקמהם סוגי השברים הקיימים?

שברי מאמץ

עצמות השוק הן מיקום נפוץ לשברי מאמץ. "שברים אלו אופייניים בילדים בגילאי 8-15 שנים", מציין ד"ר פלדמן ומוסיף: "במקרים רבים לא נוכל לראות סימן לשברים אלה בצילום רגיל והטיפול בהם יסתכם ברוב המקרים במנוחה".


שברים המערבים את לוחית הגדילה

לוחית הגדילה או הלוח האפיפיזיאלי (Lamina epiphysialis) הוא סחוס הנמצא בעצמות ארוכות של ילדים או מתבגרים ובו נעשית עיקר הגדילה לאורך של העצמות. לוחיות הגדילה הסחוסיות עדיין לא נסגרו בילדים ולכן, היות וזה האזור הכי חלש בעצם, עשויות להתפתח בו פציעות רבות. "כאשר השבר פוגע גם בלוחית הגדילה התוצאה תלויה מאוד בדרגה של הפגיעה ובמיקום", מדגיש ד"ר פלדמן, "ברובם של המקרים שברים אלו מחלימים היטב אך כאשר לוחית הגדילה נפגעת בצורה משמעותית, הדבר יכול לגרום בעתיד לשינוי באורך הגפה או צמיחה של הגפה באופן עקום. לכן, במקרים אלו יש משמעות לאבחון השבר בזמן וביצוע מעקב הדוק על מנת לזהות את התופעה במידה והיא מתרחשת".


שברי תלישה

חבלה אשר במבוגר הייתה גורמת לקרע של רצועה, פעמים רבות בילדים תוביל לתלישה של עצם מאזור הצמיחה. בילדים מסוימים נוצרים דלקת וכאבים באזורים אלו בעקבות  תנועה נשנית וללא חבלה כלל. הדוגמה הנפוצה ביותר לכך הינה מחלת "אוסגוד-שלטר" בה כיווצים נשנים של גיד הפיקה (השריר הארבע ראשי) גורמים לדלקת וכאבים בקדמת הברך.


שברי "ענף ירוק" greenstick fractures

שברים אלה ייחודיים לילדים. היות ומעטפת העצם בילדים היא עבה וגמישה, לעיתים העצם אינה נשברת לשני חלקים נפרדים, אלא מתכופפת.  בדיוק כמו ההבדל בין לנסות לשבור ענף של עץ יבש לעומת גבעול ירוק, הענף היבש ישבר לשניים ואילו הגבעול רק יתכופף אך לא ישבר.


שבר הפעוטות (Toddler's fractures) 

זהו שבר בחלק התחתון של עצם השוקה המתרחש בילדים בין גילאי 9 חודשים ל-3 שנים . "ייחודיותו של השבר הזה", מוסיף ד"ר פלדמן, "היא בכך שהוא נוצר עקב חבלה בעוצמה מאוד נמוכה, כגון סיבוב של הרגל בין הסורגים של הלול או פספוס מדרגה ופעמים רבות לא ניתן לראות שום סימנים בצילומים". התסמין הנפוץ הינו כאב בלבד , כאשר לרוב לא ילווה בצליעה או סירוב של הילד לדרוך על הרגל, הטיפול הינו גיבוס למשך שבועיים-שלושה על מנת למנוע כאב או תזוזה של השבר. כיצד נעשית אבחנה של שבר?

הרופא, לרוב רופא אורתופד, יתשאל את הילד וההורים לגבי פרטי החבלה ובהמשך יבדוק את הילד מה שיכלול מישוש האזור, הנעת המפרקים הסמוכים, בדיקה של תקינות העצבים וכלי הדם. במידה ועולה חשד לפציעה משמעותית יבוצעו בדיקות עזר בהתאם, צילומים בשביל לשלול שבר או אולטרסאונד לשם זיהוי של פציעה בגידים, שרירים או רצועות.איך ניתן לטפל בשברים?

הטיפול משתנה לפי מיקום וסוג השבר. טיפול שמרני כולל לרוב טיפול נגד כאבים, חבישה אלסטית או קיבוע הגפה בסד או בגבס. במקרים מסוימים, כאשר הצפי הוא שלא יוכל להתקיים ריפוי אופטימאלי בשיטות שמרניות בלבד, יומלץ על טיפול ניתוחי.


לסיכום, כיוון שילדים נוטים להיות פעילים ופזיזים הרבה יותר ממבוגרים, הם סובלים מפציעות אורתופדיות בתדירות גבוהה יותר. הפציעות האורתופדיות עלולות לגרום לכאב רב ואף להשפיע על המשך הגדילה. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הפציעות האורתופדיות היא למנוע אותן! פורומים, כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב בברך בכיפוף של כ30 מעלות יגאל 25/11/2019 17:45
  • שלום רב, מזה 9 חודשים אני סובל מכאב חד בברך שמאל, ככל הניראה חבלה כתוצאה מרקיעה חזקה בקרקע. הכאב מופיע כאשר אני מבצע כיפוף עם עומס בזוית של כ30 מעלות, לדוגמא עליה במדרגות, או סתם סקוואט על רגל אחת. הכאב מורגש גם בשכיבה כאשר הרגל באויר ואני מכופף אותה. הכאב חולף עם הגדלת הכיפוף או הקטנת הכיפוף. הכאב מורגש בחלק הקידמי של הברך מאחורי הפיקה. בוצעו טיפולי פיזיותרפיה אצל מספר מומחים ללא תוצאות. בבדיקה אצל אורטופד מומחה נרשמו הממצאים הבאים: "ללא צליעה, ברך שמאל- מנח ברך תקין, טווח תנועה 0-140, ללא חריקות בתנועה, ללא נוזל. תנועתיות פיקה תקינה, ללא רגישות מעל גיד הפיקה. ללא רגישות במישוש מרווח מפרקי של הברך. מקמורה שלילי. לחמן שלילי, סימן מגירה קידמי שלילי, פיבוט שלילי. ורוס/ולגוס סטרס - תקין.טחינה וסחיטה מייצרים כאב שאינו דומה לכאב עליו מתלונן." תוצאות הדמיה: צילום - ללא ממצאים. מיפוי עצמות - קליטה בפיקה שמאל. MRI - פגיעה סחוסית של פיקה וציסטה סובכונדרלית. השאלה שלי היא, מה המשמעות של כל הממצאים הללו, כיצד עלי להמשיך מכאן? האם מותר לבצע פעילות ספורטיבית שמפעילה את הבירכיים אבל אינה גורמת לכאב?

  • + הוסף תגובה
כאבי ברכיים- תסמונת כאב פטלופמורלי עודד 16/04/2019 15:04
  • שלום,אני חייל בן 20, ובמהלך הטירונות התחילו לי כאבי ברכיים אשר בהתחלה התעלמתי מהם מתוך השערה כי אלא כאבי מאמץ והם יעברו אחרי זמן מה. לאחר כחודש מתחילת הכאבים התחלתי להבין כי זה כנראה פציעה רצינית אשר לא עוברת ומשככי הכאבים (נקסין,אתופן, כדורים אשר רופא היחידה נתן לי) לא עוזרים מספיק למקרה. יש לציין כי הכאבים הם בדגש לברך שמאל. ניגשתי אל הרופא בבקשה לבדיקות ולאחר כשלושה שבועות או חודש נבדקתי על ידי אורטופד אשר קבע כי יש להפנות אותי לצילום MRI. יש לציין כי המערכת הצבאית אפשרה לי לקבל את הצילום אחר ורק לאחר *4 חודשים שלמים* מרגע הקביעה של אותו אורטופד, בהם הכאב המשיך להחמיר ונוספו מספר מקרים של חבלה/תנועה לא נכונה של הברך במהלך הטירונות והמעבר מתפקיד לתפקיד. הצילום הmri הוצג נזק שחיקתי בפיקה אשר תואר על ידי רופא מומחה שנפגשתי עימו לאחר הצילום כpatellofemoral pain syndrome. הטיפול שהוא נתן לי הוא פיזיותרפיה+ברכיה עם טבעת סיליקון לייצוב הפיקה והמשך טיפול משככי הכאבים. את הטיפול המשכתי עד היום אך הכאבים ממשיכים להחמיר ולא נוצר שום שינוי לא בטיפול ולא בתוצאה חיובית לטיפול. הכאב ממשיך לא משנה מה אני עושה ומה הרופאים אומרים לי לעשות. בנוסף- בהרבה מקרים אני עושה תנועה לו נכונה עם הברך במהלך הליכה ומרגיש כי הפיקה שלי יוצאת ממקומה והכאב עקב הדבר הוא לא נסבל. היום נפגשתי עם רופא אורטופד ברך וגם הוא טוען כי אין מה לעשות וצריך להמשיך בטיפול ולחכות שיעבור מעצמו, ולטענתו הכאבים יכולים להימשך *שנים*. (עוד דבר שחשוב לי לציין-כמעט ולא אחד מהרופאי עימם נפגשתי לא בדק אותי בצורה רצינית לפי תחושתי ובעיניי הם פשוט לא מתייחסים לתיאוריה שלי ולא מנסים אפילו לבדוק את הברך ברצינות). אני מעלה שאלה זו כיוון שאיני מסוגל עוד להמשיך עם הכאב הנל והתחושה כי אין שום התייחסות למקרה שלי, האם באמת יכול להיות שאין שום דבר לעשות עם המקרה? האם הגיוני שעליי פשוט לחכות כלכך הרבה זמן ופשוט להמתין שיום יבוא והכאב יעלם פתאום סתם ככה? והאם הגיוני שפשוט ממשיכים לגרור אותי עם הכאבים בטענה שאין מה לעשות? לא קיים טיפול נוסף חוץ מפיזיותרפיה? לא קיים שום ניתוח כזה או אחר שיוכל לפתור כבר את הסבל שאני גורר איתי כבר יותר מ*שנה וחצי*? (אגב כל הרופאים שבדקו אותי עד היום הינם רופאים מטעם הצבא אם מישהו חושב שזו הסיבה שלא משקיעים בטיפול בי). תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
תגובה אופק 20/11/2019 17:10
  • היי, גם אני חיל בחיל הים סובל מאותו דבר כבר קרוב לחצי שנה ומקבל מענה דומה, אתה מטופל בפיזיותרפיה בצורה שמרנית (2-3 טיפולים בשבוע)?

  • + הוסף תגובה
כאבים בכף רגל אילת לירון 12/11/2019 17:26
  • מה פירוש מרקם גרמי פורוטי? תודה מראש על התשובה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!