שברים בילדים: מה חשוב לעשות כשהילד נפצע?

הם משתובבים עם חברים, רצים ומשחקים בבית הספר או במגרש המשחקים, משתוללים וקופצים. שברים מהווים את הפציעה האורתופדית המשמעותית ביותר בילדים, וככל הנראה מדובר בקביעה שההורים שבנינו פשוט יצטרכו לקבל. מהם סוגי השברים הקיימים, מתי יהיה צורך בחבישת גבס בלבד ובאילו מקרים יומלץ על טיפול ניתוחי? מדריך השברים שכל הורה חייב להכיר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/05/2018שבר הוא פגיעה בהמשכיות התקינה של עצם או מספר עצמות, המביא לכאב משמעותי ובמקרים מסוימים עשוי לגרום גם להופעת שטפי דם ונפיחויות באזור הפגוע. במצבים של שברים קשים, בהם התרחשה תזוזה בין חלקי העצם, ניתן יהיה להבחין בציר לא תקין של הגפה.


מבדילים בין שני סוגים של שברים: 

שבר סגור

מצב בו העצם שבורה, אך לא קיים פצע פתוח באזור.

שבר פתוח

מצב בו מעבר לעצם השבורה, ישנה גם פגיעה ברקמה שסביב העצם וכתוצאה מכך העצם חשופה לסביבה החיצונית דרך הפצע שנוצר. "מקרה זה הוא מצב חירום רפואי הדורש קבלת טיפול רפואי באופן מידי" מדגיש ד"ר ויקטור פלדמן, אורתופד בבית החולים מאיר ומסביר : "במקרים אלה קיימת חשיבות מרכזית לזמן שעובר בין הפציעה לבין הטיפול, בכל הקשור לסיכון להתפתחות זיהום בעצם בהמשך".


איזו עצם נשברת בשכיחות הגבוהה ביותר בילדים?

השבר השכיח ביותר בילדים הוא בעצם השוקה (Tibia). עצם זו היא אחת משתי העצמות שיש בשוק, הגדולה מהשתיים. 
השבר השכיח ביותר בילדים הוא בעצם השוקה, העצם הגדולה מהשתיים בשוקמהם סוגי השברים הקיימים?

שברי מאמץ

עצמות השוק הן מיקום נפוץ לשברי מאמץ. "שברים אלו אופייניים בילדים בגילאי 8-15 שנים", מציין ד"ר פלדמן ומוסיף: "במקרים רבים לא נוכל לראות סימן לשברים אלה בצילום רגיל והטיפול בהם יסתכם ברוב המקרים במנוחה".


שברים המערבים את לוחית הגדילה

לוחית הגדילה או הלוח האפיפיזיאלי (Lamina epiphysialis) הוא סחוס הנמצא בעצמות ארוכות של ילדים או מתבגרים ובו נעשית עיקר הגדילה לאורך של העצמות. לוחיות הגדילה הסחוסיות עדיין לא נסגרו בילדים ולכן, היות וזה האזור הכי חלש בעצם, עשויות להתפתח בו פציעות רבות. "כאשר השבר פוגע גם בלוחית הגדילה התוצאה תלויה מאוד בדרגה של הפגיעה ובמיקום", מדגיש ד"ר פלדמן, "ברובם של המקרים שברים אלו מחלימים היטב אך כאשר לוחית הגדילה נפגעת בצורה משמעותית, הדבר יכול לגרום בעתיד לשינוי באורך הגפה או צמיחה של הגפה באופן עקום. לכן, במקרים אלו יש משמעות לאבחון השבר בזמן וביצוע מעקב הדוק על מנת לזהות את התופעה במידה והיא מתרחשת".


שברי תלישה

חבלה אשר במבוגר הייתה גורמת לקרע של רצועה, פעמים רבות בילדים תוביל לתלישה של עצם מאזור הצמיחה. בילדים מסוימים נוצרים דלקת וכאבים באזורים אלו בעקבות  תנועה נשנית וללא חבלה כלל. הדוגמה הנפוצה ביותר לכך הינה מחלת "אוסגוד-שלטר" בה כיווצים נשנים של גיד הפיקה (השריר הארבע ראשי) גורמים לדלקת וכאבים בקדמת הברך.


שברי "ענף ירוק" greenstick fractures

שברים אלה ייחודיים לילדים. היות ומעטפת העצם בילדים היא עבה וגמישה, לעיתים העצם אינה נשברת לשני חלקים נפרדים, אלא מתכופפת.  בדיוק כמו ההבדל בין לנסות לשבור ענף של עץ יבש לעומת גבעול ירוק, הענף היבש ישבר לשניים ואילו הגבעול רק יתכופף אך לא ישבר.


שבר הפעוטות (Toddler's fractures) 

זהו שבר בחלק התחתון של עצם השוקה המתרחש בילדים בין גילאי 9 חודשים ל-3 שנים . "ייחודיותו של השבר הזה", מוסיף ד"ר פלדמן, "היא בכך שהוא נוצר עקב חבלה בעוצמה מאוד נמוכה, כגון סיבוב של הרגל בין הסורגים של הלול או פספוס מדרגה ופעמים רבות לא ניתן לראות שום סימנים בצילומים". התסמין הנפוץ הינו כאב בלבד , כאשר לרוב לא ילווה בצליעה או סירוב של הילד לדרוך על הרגל, הטיפול הינו גיבוס למשך שבועיים-שלושה על מנת למנוע כאב או תזוזה של השבר. כיצד נעשית אבחנה של שבר?

הרופא, לרוב רופא אורתופד, יתשאל את הילד וההורים לגבי פרטי החבלה ובהמשך יבדוק את הילד מה שיכלול מישוש האזור, הנעת המפרקים הסמוכים, בדיקה של תקינות העצבים וכלי הדם. במידה ועולה חשד לפציעה משמעותית יבוצעו בדיקות עזר בהתאם, צילומים בשביל לשלול שבר או אולטרסאונד לשם זיהוי של פציעה בגידים, שרירים או רצועות.איך ניתן לטפל בשברים?

הטיפול משתנה לפי מיקום וסוג השבר. טיפול שמרני כולל לרוב טיפול נגד כאבים, חבישה אלסטית או קיבוע הגפה בסד או בגבס. במקרים מסוימים, כאשר הצפי הוא שלא יוכל להתקיים ריפוי אופטימאלי בשיטות שמרניות בלבד, יומלץ על טיפול ניתוחי.


לסיכום, כיוון שילדים נוטים להיות פעילים ופזיזים הרבה יותר ממבוגרים, הם סובלים מפציעות אורתופדיות בתדירות גבוהה יותר. הפציעות האורתופדיות עלולות לגרום לכאב רב ואף להשפיע על המשך הגדילה. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הפציעות האורתופדיות היא למנוע אותן! פורום כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • אשמח לקבל משוב .. תודה
 • אייל
 • 17/05/2019 16:59
 • שלום רב !! כיצד אני יוכל להיעזר עלי"ד. סובל מפלטפוס חזק ומאוד בוטה בשני כפות הרגליים .. יש לי קריסה פנימית חזקה מאוד בעבר ניסיתי מדרסים מזה כ 20 שנה ללא הטבה . אני אקצר שכבר דיברו על ניתוח בכפות רגליי היקרות כמובן לאחר בדיקות אצל טובי המומחים כאן בארץ . כמובן שהגב כואב לי מאוד מדובר בגב תחתון . וכאבים לא פוסקים כמעט בכפות רגליי השאלה מה אני יוכל לעשות לשיפור המצב . תודה על תגובתכם שבת שלום

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבים בברך ימין עכב שינויים ניווניים
 • חגית
 • 07/05/2019 14:18
 • שלום רב, אמא שלי בת 80 ומתקשה ללכת. לאחרונה יש לה כאבים בברך ימין שגם התנפחה מעט. כנראה עכב שינויים ניווניים. האם במצב כזה עדיף להימנע ממאמץ/ מהליכה ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • גמישות יתר בברך
 • רון
 • 29/04/2019 15:40
 • היי שלום הנני סובל מזה כמה שנים בכאבים בחלק החיצוני של הברך מצד ימין כאשר אני רץ מעל 10 דקות או כאשר מופעל עומס על הברך. בבדיקת mri ולאחר בדיקה של מומחה ברך בכללית עלו הממצאים הבאים: hoffa impingement knee acl שלמה עם ציסטה סיניובאלית קטנה יישור יתר של הברכיים,גמישות יתר הערות: נא לפטור מספורט ,קפיצות ,ריצות וכן מעבודה פיזית. הומלץ על פיזיוטרפיה. הנני משרת במילואים באופן פעיל ביחידה קרבית ולנוכח הממצאים אני מעוניין להוריד פרופיל ולהשתחרר משירות קרבי. האם לנוכח הממצאים רופא הגדוד יכול לערער על ההמלצות? האם אוכל לגשת לועדה רפואית ולהוריד פרופיל? תודה מראש רון

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' דן עטר פרופ' דן עטר
מנהל מחלקה אורתופדית סורוקה קרא עוד
ד"ר סמיון קרסניאנסקי ד"ר סמיון קרסניאנסקי
מנהל שירות מפרק הירך במערך אורתופדיה-שיקום של... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ