כאבי גב: כל הגורמים, האבחון והטיפול

מהן הסיבות לכאבי גב, מדוע אבחון מקיף של הגורמים להם חיוני לטיפול יעיל בבעיה ומניעת החמרה ואילו טיפולים יעזרו? כל מה שחשוב לדעת על כאבי גב

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 22/05/2018


את הכאבים הבאים כולנו מכירים, וככל הנראה יצא לנו לסבול מהם פעם אחת ואפילו יותר במהלך החיים: כאבי גב הם תופעה נפוצה ממנה סובלת חלק גדול מאוכלוסייה. כאבי הגב מביאים לפגיעה ניכרת באיכות החיים, לאובדן של ימי עבודה ועוד. אבחון מקיף של הגורם לכאבי הגב, חיוני לצורך טיפול יעיל בבעיה ומניעת החמרה: מהן הסיבות השכיחות לכאבי גב, כיצד מאבחנים ואיך ניתן לטפל? צפו בד"ר יוסף בלאט מסביר.   


מהן הסיבות לכאבי גב?

בין כל שתי חוליות לאורך עמוד השדרה קיים דיסק. הדיסק מורכב ממעין טבעת קשיחה ומחלק פנימי המכיל נוזל דמוי ג'ל ונקרא גרעין הדיסק. הדיסקים משמשים כבולם זעזועים עבור החוליות הנמצאות זו על גבי זו. הדיסק עומד בלחצים גדולים בשל פעילויות שונות אותן אנו מבצעים המשפיעות על עמוד השדרה, כמו ריצה, קפיצה ואף הרמת משאות כבדים. כשהלחץ המופעל על הדיסק גדול יותר מזה שהוא יכול לשאת, השכבות ההיקפיות (הטבעת הקשיחה של הדיסק) מתחילות להישחק ולהיפגע. 


פגיעה בשכבות הפנימיות של הדיסק מביאה לכאבי גב. בשלב זה, טיפול באמצעות מנוחה והפסקת הפעילות המאומצת שהביאה לשחיקה של שכבת הדיסק ההיקפית, יביא לעצירת הפגיעה ואף להחלמה מלאה. במצבים בהם לא מתבצע טיפול מונע בכאבי הגב, הדיסק פורץ שכבות היקפיות נוספות עד לפריצת הטבעת החיצונית.

בלט דיסק, בניגוד לפריצת דיסק הוא מצב בו אין פריצה שלמה של הטבעת העוטפת את גרעין הדיסק (הנוזל הצמיגי בדיסק) אלא פגיעה חלקית. פריצת דיסק היא מצב בו יש פריצה שלמה של הטבעת העוטפת את הגרעין וכתוצאה מכך הנוזל הצמיגי נפלט אל מחוץ לדיסק. פריצת דיסק גורמת ללחץ על אלמנטים עצביים, בדרך כלל שורשי עצבים שיוצאים מחוט השדרה לאורך עמוד השדרה, ולעיתים גם על חוט השדרה עצמו. לחץ זה מביא לתגובה דלקתית וכתוצאה מכך לכאבים ניכרים, בעיקר כאלה המוקרנים לגפיים, ולפגיעה ממשית בתפקוד השרירים ובתחושה. כיצד מאבחנים?

אבחון כאב הגב מתבצע בעזרת תשאול מקיף של המטופל, במטרה להבין מהו משך הכאבים ובאילו מצבים אלה מתרחשים בעצימות הגבוהה ביותר. בנוסף, האבחון כולל בדיקה גופנית מקיפה: חשוב לקחת גורמים שונים כמו, עודף משקל ואופן ההליכה בחשבון כדי להגיע לאבחנה המדויקת ביותר. מעבר לכך, יתבצעו בדיקות הדמיה שונות בהתאם להמלצת הרופא המטפל.
כשהלחץ המופעל על הדיסק גבוה מזה שהוא יכול לשאת, השכבות ההיקפיות שלו מתחילות להישחק ולהפגעאיך ניתן לטפל?

הדרכים הראשוניות לטיפול בכאבי גב  הן מנוחה, החיונית להורדת העומס המופעל על עמוד השדרה וטיפול תרופתי בתרופות נוגדות דלקת ותרופות משככות כאב. בנוסף, עשוי להינתן טיפול בסטרואידים באופן סיסטמי, באמצעות זריקות לשריר או במקרים מסוימים בהזרקה ממוקדת לאזור שורש העצב הנגוע (הזרקות אלה מתבצעות לרוב במרפאות כאב). במקרים בהם אובחנה פריצת דיסק, הרופא המטפל עשוי להמליץ על ניתוח לפריצת דיסק. האסטרטגיה הכירורגית תקבע בהתאם לאבחנת הרופא המטפל. 


מטרת הטיפול בכאבי גב היא כפולה: ראשית, הטיפול מסייע במיתון התסמינים הקיימים ובשיכוך הכאב הנגרם כתוצאה מהבעיה. שנית, הטיפול מתבצע לצורך מזעור הנזק שנוצר – טיפולי מנע הכוללים, שמירה על המשקל, ביצוע פעילות גופנית מותאמת ופיזיותרפיה, מסייעים במניעת החמרה של כאבי הגב. ככלל, אבחנה מקיפה של המקור לכאב הגב וטיפול בו, חיוני כדי למנוע פגיעות מורכבות יותר ולאפשר תפקוד בריא ומלא. פורומים, פריצת דיסק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פריצת דיסק L4-L5,S1- כאבי גב מתמשכים אם הקרנה לרגל ימין ענת 25/11/2019 08:43
  • שלום, אודה על קבלת פענוח תוצאות CT. L4-L5: היצרות המרווח הבינחולייתי והופעת אפקט ואקום. בלט היקפי ובקע אחורי הנושא לשק התקאלי, ללא היצרות התעלה הספינלית. היצרות גסה של הרצס הלטרלי הימני. היצרות פורמינלית קלה דו"צ. L5-S1: היצרות המרווח הבינחולייתי. סקליזציה דו"צ של החוליה L5 והיווצרות פסאדו-מפרקים. קוטר תקין של התעלה הספינלית. הנקבים הנוירלים חופשיים. שינויים דגנרטיביים בפרקים הסקרואיליאקליים.

  • + הוסף תגובה
פריצת דיסק והקרנה ליד שרון 19/11/2019 13:25
  • שלום ד"ר, יש לי בקע ופריצות דיסק בחוליות בצוואר. התחלתי פיזיותרפיה ונהייה לי החמרה מאוד ביד שמאל שהיא לא מפסיקה לכאוב עם הגבלה ביד (כבר חצי שנה ללא הפסקה) . זה גורם לי גם למגרנות מאוד קשות מה ניתן לעשות ?

  • + הוסף תגובה
פריצה דיסק +כאב כב עם הקרנה לרגל טיבי 09/11/2019 09:00
  • שלום רב ! חודשיים אני סובל מכאבים חזקים ברגל שמול כתוצאה מפריצת דיסק בגב . בגב עצמו כמעת ואן כאבים. זה ממש מתיש ..אורתופד מקופת חולים נתן לי טרופה אטוריקוקטיב דקסל 90 + פרקוסט ושלח אותי ליועץ רפואי שיהיה עוד 3 שבעות.לפי סיטי יש לי 3 פריצות דיסק . L3-L4 בלט דיסק דיפוזי עם עיבוי.אלמנטים אחוריים ושינוים נווניים של מפרקים פציטליים גורמים ללחץ הקפי על שק הדורלי ,הצרות תעלות השורש בשני צדדים. ך4-L5 ספונדילוליסטזים דרגה 1 של חוליה L4 ע"ג L5על רקה שינעים נוונים של מפרקים פציטליים.המשך דומה למה שכתוב L3-L4. מה עושים במקרא הזה? מהמותר לעשות ומה לא ? חייבים ניתוח ?? תודה רבה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!