כל מה שחשוב לדעת על שתלים קצרים

מהי השיטה החדשנית להשתלת שיניים שמתאימה גם למי שעד היום היה זקוק להשתלת עצם על מנת לקבל שתלים דנטליים. מה היתרונות ומה החסרונות בשיטה, ולמי היא מתאימה במיוחד? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסותשתלים קצרים הם הבשורה האחרונה בתחום השתלות השיניים, במיוחד למי שסובל מחסר של עצם בלסת. עבור מטופלים אלה, שעד היום לא היה ניתן לטפל בהם בשל כך, או שנאלצו לעבור תהליך מורכב, ארוך ויקר של בניית עצם, שיטה זו מהווה פתרון אולטימטיבי: אספנו עבורכם את כל המידע החיוני בנושא.מהם שתלים דנטליים ומי זקוק להם? 

השתלת שתלים דנטליים מיועדת למטופלים הסובלים מאבדן שיניים, מסיבות שונות. בעבר, מטופלים אלה נאלצו להשתמש בשיניים תותבות נשלפות, או בגשר אשר נתמך בשיניים הסמוכות לשן החסרה, וכתוצאה מכך גם נפגעו שיניים אלה.

שתלים דנטליים, המהווים חלופה לשורש השן, הם מעין ברגים עם הברגה פנימית (בדומה ל"דיבלים"), העשויים מטיטניום, אשר מוחדרים לעצם הלסת ועליהם מתקינים בהברגה נוספת מבנה וכתר, כלומר שיניים חדשות, מלאכותיות. השתלים מגיעים באורכים ובקטרים שונים. על פי נפח העצם הקיים מתאימים את האורך והקוטר של השתל שיותקן באותו אזור.


ואולם כאמור, אחד התנאים להשתלה דנטלית הוא הנפח של עצם הלסת וישנם מטופלים רבים הסובלים מספיגה של עצם הלסת. אבדן של עצם הלסת עלול להיגרם מסיבות שונות: כתוצאה מזיהום (כמו דלקת חניכיים), או בגלל אבדן השיניים עצמן (העצם מסביב לשן שייכת לשן וכאשר השן נעקרת, העצם שהייתה סביבה הולכת ונספגת). במקרים בהם אין מספיק עצם ניתן לבצע בנית עצם. בנית עצם היא תהליך כירורגי אשר מגדיל את נפח העצם הקיימת באמצעות הוספה של עצם ממקורות שונים. אחד מסוגי בנית העצם הוא  הרמת סינוס. הרמת סינוס כוללת עיבוי של עצם הלסת העליונה לתוך חלל הסינוס, כדי שהשתל הדנטלי ייקלט בצורה מיטבית.  


 

מהם השתלים הקצרים ובמה הם שונים משתלים ארוכים? 

בתחילת עידן ההשתלות השתמשו בשתלים באורכים שונים, כאשר הקצר ביותר היה באורך של 10 מ"מ, ומשכך היה צורך ב-10 מ"מ של עצם קיימת לכל הפחות לצורך ביצוע ההשתלה. במצבים בהם העצם הקיימת הייתה קצרה מכך היה צורך בבניית עצם. 


עם התפתחות תחום ההשתלות, פותחו גם שתלים קצרים יותר, שאורכם פחות מ-10 מ"מ. כיום ניתן להשתמש בשתלים קצרים משמעותית – עד ל-5 מ"מ. קראו עוד: כדאי שתכירו: הרמת סינוס בשיטה זעיר פולשנית השימוש בשתלים קצרים חוסך את הצורך בבניית העצם ואת הרמת סינוס, גם כאשר גובהה של העצם הקיימת קצר מ- 10 מ"מ. כך מהווים השתלים הדנטליים הקצרים פתרון מצוין עבור מטופלים הסובלים מחוסר של עצם הלסת. השתלת שתלים קצרים דומה להשתלת שתלים  "רגילים". השתלים הקצרים אינם מחייבים בניית עצם וכתוצאה מכך הופכים את הטיפול לפשוט, קצר וזול יותר. 


רוב חברות השתלים מייצרות שתלים קצרים ביחד עם השתלים ה"רגילים". ישנן חברות אשר מתמחות בשתלים הקצרים, חלקן יוצרות להם צורה מיוחדת או משתמשות בשיטות אשר מגדילות את פני שטח שלהם (יש שתלים אשר בתוך תהליך ההשתלה מתפצלים וכך מגדילים את שטח הפנים שלהם- דבר התורם לאחיזתם העתידית ).
השימוש בשתלים קצרים, חוסך את הצורך בבניית עצם והרמת סינוס, גם כאשר העצם הקיימת קצרה מ-10 מ"מאיך בוחרים את השתל המתאים?

כדי לבחון האם ניתן להציב שתל ואיזה שתל יתאים, יש צורך בסריקת CT. בדיקה זו מאפשרת בחינה של מבנה עצם הלסת בפיו של המטופל ומדידה של רוחבה וגובהה. על פי התוצאות המתקבלות בסריקה ניתן לבחור ולהתאים בצורה מדויקת את אורך, קוטר וסוג השתל שיושתל . כיצד מתבצעת השתלה דנטלית? 

השתלה דנטלית נחשבת כיום להליך רפואי בעל שיעור הצלחה של כ-95%, כשהוא מבוצע על פי כל הכללים. ההשתלה איננה כואבת ומבוצעת תחת הרדמה מקומית, תחת טשטוש או תחת הרדמה כללית, על פי הצורך. השתלים מאפשרים שיקום קבוע  ומחזירים למטופל את היכולת ללעוס , לדבר ולחייך בביטחון מלא. 


להשתלת השתלים הדנטליים אין מגבלת גיל, אך למרות זאת טרם להשתלה יש לבדוק שהמטופל מתאים לביצוע ההליך. הרופא המומחה יבחן את התאמת המטופל לביצוע ההשתלה מבחינת מצבו הבריאותי הכללי, יברר אילו תרופות הוא נוטל, האם הוא מעשן וכמה, האם קיימות מחלות רקע, כמו סוכרת שאינה מאוזנת או יתר לחץ דם שעשויות להשפיע על ההליך ועוד.


כאמור, תהליך השתלת שתלים קצרים דומה במידה רבה להשתלה של שתלים "רגילים": לאחר שקודחים בעצם הלסת, מבריגים לתוכה את השתל וממתינים כ-3-4 חודשים. בתום ההמתנה ניתן להרכיב כתרים, גשרים ותותבות על גבי השתלים, בהתאם למצב ולהעדפה של המטופל. קראו עוד: חיוך מלא שיניים ביום אחד: מהי שיטת הכל על 8 או הכל בבת אחד?
מחקרים שנערכו בתחום השתלות דנטליות  הראו שבשימוש מושכל בשתלים קצרים מתקבלת אותה התוצאה מבחינת ההצלחה כמו בשימוש בשתלים "רגילים".חשוב כמובן לבחור את המקרה המתאים וכן לבצע פיזור כוחות נכון. לעיתים רצוי יהיה לבצע שתל קצר נוסף על מנת להפחית את העומס המופעל על כל שתל. ניתן לשקם באמצעות שתלים קצרים חוסר של שן אחת או אפילו לסת שלמה . בנוסף, יש אפשרות  לשלב שתלים קצרים עם רגילים ולשקם אותם יחדיו.


מהם החסרונות בשתלים קצרים?

החסרון המשמעותי בשימוש בשתלים קצרים הוא שבמידה והעצם נספגת מסביב לשתל, אחיזת השתל נפגעת באופן ניכר.בשל כך, בסיום השיקום קיימת חשיבות גדולה מאוד לתחזוקה של המטופל, הכוללת הקפדה של צחצוח יומיומי , שימוש בעזרים לניקוי שיניים כמו מברשות  אינטרדנטליות ושימוש במתזים. כמו כן, יש להקפיד להגיע לניקוי תקופתי אצל השיננית ולבקורת אצל רופא השיניים .


לסיכום , שימוש בשתלים קצרים במקרים המתאימים ובידיים הנכונות יכול לחסוך צורך בהשתלת עצם ולהפוך את התהליך  לפשוט, קל זול ומהיר יותר .עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ניצן שלזינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים השתלות שיניים ביום אחד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גיל 14 חוסר שן גיל מינימלי להשתלת שן Igal 24/02/2020 00:17
 • ברצוני לשאול בסיום טיפול ארטודנטי יישור שיניים לילדה בת 14 בעקבות שן חסרה שלא גדלה ולא תגדל הרופאה הציעה לעשות מרילנד לשן החסרה שאלתי כמה רופאים וכולם התנגדו לעשות לה מרילנד חלק מהרופאים הציעו לעשות השתלת שן ברצוני לשאול האם בגיל 14 אפשר לעשות שתל? וכן מה האופציות שיש ?? מכיוון שאחרי שיורידו את הפלטה והמקום יהיה ריק תהיה תזוזה של השיניים בחזרה. אני ממש אובד עצות מאחר שכול רופא נותן הצעה אחרת.. אודה אם תוכל לענות לי תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
גיל 14 חוסר שן - מהו הגיל המינימאלי להשתלת שן? ד"ר ניצן שלזינגר 29/02/2020 19:57
 • יגאל שלום, בד"כ הגיל המינימאלי להשתלת שתלים אצל בנות הוא 16 ואצל בנים 18 - כתלות בסיום הגדילה . אצל בנות בד"כ סיום הגדילה כ שנה לאחר קבלת המחזור הראשון. פתרון של מרילנד הינו פתרון מצויין לגיל הנוכחי של הבת שלך - כמובן במידה והסגר של השיניים מאפשר זאת. לאחר הורדת הגשר /הפלטה - עלולה ל היות תזוזת שיניים - ניתן לבצע קיבוע של השיניים וביחד עם הקיבוע "להוסיף" את השן החסרה ( זהו פתרון דומה ל מרילנד) . פתרון נוסף הוא להתקין מעין פלטה שקופה עם השן החסרה . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
גיל 14 חוסר שן גיל מינימלי להשתלת שן Igal 03/03/2020 12:19
היש אמת בפרסומים? מתעניינת 08/02/2020 17:54
 • מרוב פרסומים אודות השתלות שיניים מסוגים שונים ומשונים לכאורה גם במצב של חוסר עצם קיצון, לא פחות גם פרסומים אודות בניית עצם בשיטות כאלו ואחרות...., כתוצאה איבדתי כוון. בקצור, סברתי שמצבי המורכב מצדיק פניה להיבדק על ידי מומחי פה ולסת וכך הגעתי לאחד מבתי החולים בארץ (מאלה שנותנים את השירות הפרטי למי שלכאורה יכולים לשלם את העלויות) זאת מן הסיבה הפשוטה שלטעמי הסיכון לא משתלם לי, גם בהנחה שככול שיש מציאות בקידמה המתפרסמת, לא יתכן שכירורגים בבתי החולים לא מעודכנים או מתברר אפילו מסתייגים, כפי שאמרו לי "זה רק פרסומים, אין לנו ניסיון עם השיטות האלה, אין עדיין מספיק ניסיון ואנחנו לא יודעים כמה זמן השיקום בשיטה הבזאלית שאנחנו לא יודעים מה זה (שכן זו הייתה בקשתי מהם) צפוי להחזיק. ויעצו לי ואמרו שאפשר לשקם באמצעות הרמת סינוס או שתלים זיגומטיים אם ארצה, על אלה יש לרפואה ניסיון. שאלתי אל ד"ר ניצן, האם יש אמת בפרסומים, או שכולנו, ציבור הנזקקים לשיקום פה בתנאים מורכבים, שפני ניסיון לצורך התנסות? מה אמת ומה לא?!

 • + הוסף תגובה
השתלת שיניים באזלית- היש אמת בפרסום? ד"ר ניצן שלזינגר 22/02/2020 18:56
 • למתעניינת שלום, איני יודע איזה פרסומים ראית ומה הוצע בהם. בכל מקרה ישנן טכניקות שונות להשתלות שיניים. אני מניח ששאלתך מתייחסת להשתלות באזליות- באותם מקרים של חוסר עצם קיצוני , ניתן לבצע השתלה של שתלים באזליים- הכוונה להשתלה בעצם הבסיסית , לצורך כך משתמשים בשתלים שונים מן השתלים הרגילים - יש שימוש בשתלי דיסק ובשתלים הנתמכים על פני העצם. אין מחקר מסודר לגבי ההצלחה אבל בהחלט ישנם מקרים בהם הטכניקה הזו נתנה מענה ללא צורך בבנית עצם נוספת. מאחר ורפואה אינה מתמטיקה - אין תשובה אחת שתהיה נכונה עבור כולם - יש לבחון כל מקרה לגופו. - ניתן תמיד לשקול ביצוע שתלים באזליים או שיקום אחר הדורש בנית עצם או שתלים זיגומטיים. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
תודה לד"ר ניצן שליזנגר על המענה מתעניינת 22/02/2020 19:09
 • האם תסכים לגלות לציבור המתעניינים, ( הנה כי כן, אני נימנית על המחפשים מזור למצוקתם....) מה זה בניית עצם בשיטת SONIC מתי ולמי השיטה מתאימה, ומה העלות כאשר מדובר באיבוד מסיבי של עצם הלסת העליונה. בתודה מראש

 • + הוסף תגובה
SONIC WELD- שיטה לבנית עצם דנטלית ד"ר ניצן שלזינגר 22/02/2020 20:45
 • שלום למתעניינת, אני מניח שאת מתכוונת לשיטת SONIC WELD לבנית עצם. ישנן שיטות רבות לבנית עצם. בעיקרון כאשר אין מספיק נפח של עצם יש צורך בתוספת של עצם - ניתן לבצע בנית עצם על ידי בלוק של עצם ואז התוספת של העצם היא על ידי "חלק אחד יציב של עצם אשר מקבעים אותו אל העצם הקיימת. שיטה נוספת לבנית עצם היא על ידי עצם גרגירית- החסרון העיקרי בשימוש בעצם גרגירית - היא חוסר היציבות של הגרגירים והקושי בשמירה יציבה של הנפח , אחת השיטות לשמור על היציבות של גרגירי העצם היא ע"י מילוי של העצם הגרגירית בתוך תבנית קשיחה מיוחדת אשר מקבעים אותה לעצם הקיימת ומחברים את התבנית הזו ע"י טכנולגיה של SONIC WELD (הלחמה ע"י גלי קול ) - לאחר מכן עוטפים את התבנית הזו עם החניכיים ותופרים. לאחר מספר חודשים התבנית נספגת ואילו העצם הגרגירית הופכת לעצם רגילה . עלי לציין כי זוהי שיטה אחת מני רבות ליצוב ושמירה על נפח של העצם הגרגירית: כגון שימוש בממברנות מחוזקות ע"י שלד טיטינום , ברגי תמיכה ליצירת אפקט של אוהל , שימוש בעצם קורטיקלית ליצירת כיסוי ועוד.. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
תודה רבה ל"ר ניצן שליזנגר מתעניינת 22/02/2020 23:54
 • לד"ר ניצן שליזנגר, תודה רבה על ההסבר, מעניין מאוד, אם כך יש תקווה חדשה למחוסרי העצם. לגביי למשל, מתברר שהפתרון היחיד הוא בית חולים, בגלל איבוד עצם מסיבי. אני קצת מודאגת מקווה שיצליח..... כבר הייתי בכמה מרפאות שיניים, ואז הופניתי למומחה, ומומחה שלח אותי לבית חולים...., נבדקתי במרפאת החוץ של בית חולים ואמרו שאפשר לטפל, לכאורה יש סיכוי בטיפול ע"י הרמת סינוס + עיבוי עצם, מכאן שהמצב שלי לא כל כך פשוט....... אמת ליבי היא, שאם הרופא יצליח להתאים לי תותבת, כזאת שלא זזה, שנדבקת לחיך ולא נופלת, אז אשמח בחלקי ולא אתקרב לטיפולים המורכבים האלו. הבעיה שהסיכוי להתאים לי תותבת נוחה שלא צריך דבק או רפידות, הסיכוי כנראה נמוך. אז אאלץ לטפל.... תודה על ההסברים.

 • + הוסף תגובה
השתלות שיניים טל 19/02/2020 13:53
 • האם טיפול ב PPF בזמן השתלת שיניים נהוג היום והם הוא תורם להחלמה?

 • + הוסף תגובה
שימוש ב PRF ד"ר ניצן שלזינגר 22/02/2020 19:15
 • טל שלום, PRF - פלאזמה עשירה בפיברין- מופק מן הדם של המטופל ותורם לריפוי מהיר יותר של הרקמה הרכה ( חניכיים ומוקוזה ) ולפיכך תורם להצלחה בקליטת השתלים. בתהליך של פציעה יש בשלב ראשון זליגה של דם ואז נוצר קריש דם ע"י פיברין אשר יוצר את הרשת הראשונית אשר אוטמת את הפצע ולאחר מכן הגוף מתקן את האזור הפצוע עד ריפוי ( אם ע"י אותה הרקמה או ע"י צלקת) כאשר אנחנו מרכזים את ה PRF אנו עוזרים לתהליך הריפוי . בתוך ה PRF - מצויים פקטורי גדילה , תאי דם לבנים וכן פיברין , מאחר וה PRF מאוד מרוכז הרי שהאפקט של הריפוי גדול ומהיר יותר . ניתן להשתמש ב PRF על מנת לעזור לסגור מהר יותר אזורים שעברו ניתוח או עקירה , PRF בשילוב עצם גרגירית - מאפשר טיפול קל יותר בעצם ( מתקבלת עצם בגוש אחד כמו ג'ל אשר קל יותר להשתמש בה) במקרים של בנית עצם או הרמת סינוס . היום משתמשים ב PRF גם בהזרקות אסטטיות . בנוסף אצל חול יסוכרת אשר סובלים מפצעים שלא נרפאים ניתן לשים על הפצע PRF דבר שעוזר בריפוי וסגירת הפצע. איך מפיקים PRF ? - לוקחים דם ורידי - ( בדומה ללקיחת דם לצורך בדיקת דם) לתוך מבחנת ואקום - שמים בצנטריפוגה אשר מפרידה את מרכיבי הדם וע"י שימוש בפרוטוקולים שונים ניתן לקבל מספר סוגים של PRF בהתאם ללצורך ( יש נוזלי ויש כמו ג'ל) . מקווה שהייתי לעזר :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!