אבחון מחלות דרכי העיכול בכמוסה אחת: וידאו קפסולה אנדוסקופית

וידאו קפסולה אנדוסקופית היא אמצעי אבחון מתקדם הנועד לגילוי של מחלות שונות בדרכי העיכול. הבדיקה מתבצעת באמצעות בליעת כמוסה זעירה, המורכבת ממצלמת וידאו ומקור אור, אשר משדרת תמונות מתוך צינור העיכול ומאפשרת זיהוי ואבחון של בעיות שונות, במעי הדק, במעי הגס ובצינור הוושט. מהם סוגי הקפסולות הקיימים ומהם יתרונותיה של הבדיקה החדשנית? בדקנו
כתבה פרסומית כתבת חסותוידאו קפסולה אנדוסקופית היא אחד מאמצעי האבחון המתקדמים בעולם הרפואי. זאת בדיקת הדמיה לא פולשנית של חלקים שונים של צינור העיכול. הקפסולה דומה בגודלה לכדור של ויטמין, ומשכך היא נבלעת בקלות. הקפסולה מכילה מצלמה ומקור אור. בזמן שהיא עושה את דרכה לאורך מערכת העיכול, הקפסולה משדרת תמונות למקלט הנישא הנמצא על המטופל. הקפסולה עוברת דרך כל צינור העיכול ולאחר שהיא מסיימת את דרכה היא נפלטת בצורה טבעית מהגוף. התמונות אותן היא שידרה משמשות להדמיית מערכת העיכול לצורך אבחון של מצבים שונים. 


מהם היתרונות בבדיקת וידאו קפסולה אנדוסקופית?

בדיקה זו נוחה מאוד למטופל. מדובר בבדיקה לא פולשנית, שאינה מערבת קרינה והיא אינה מצריכה הרדמה או טשטוש. הבדיקה אורכת 12 שעות, אך ברוב הזמן המטופל שוהה בביתו ויכול להמשיך ולנהל אורח חיים שגרתי ללא שינוי חריג של פעילות. קראו עוד: ירידה במשקל - ללא ניתוח: הכירו את שיטת הבלון להרזיהקיימים מספר סוגים של קפסולות


בדיקת קפסולה אנדוסקופית של המעי הדק
קפסולה המשמשת במקרים בהם יש חשד למחלת קרוהן (מחלה דלקתית כרונית של מערכת העיכול), במצבים בהם קיימת אנמיה הנובעת מחוסר בברזל מסיבה שאינה ברורה, או במקרים בהם יש אירועים חוזרים של דימומים ממערכת העיכול שהגורם להם לא ידוע.


קפסולה של המעי הגס
קפסולה זו נועדה לגילוי של פוליפים וגידולים במעי הגס. 
בדיקת הקפסולה משמשת לאבחון מחלות שונות, בהן מחלת קרוהן, אנמיה הנובעת מחוסר בברזל ועוד באילו מצבים מבצעים בדיקת קפסולה למעי הגס?

כידוע סרטן המעי הגס הוא אחד מהגידולים הממאירים השכיחים בעולם, הגובה בכל שנה חיי מטופלים רבים. כל אדם מעל גיל 50 צריך לעבור בדיקת הדמיה תקופתית של המעי הגס. בדיקת הקפסולה האנדוסקופית היא בעלת רגישות וסגוליות של כ- 90% בגילוי פוליפים במעי הגס. מחקרים שונים אף הוכיחו כי בדיקה זו הצליחה לאתר 100% מהגידולים הממאירים באזור. ככלל חשוב לציין כי בדיקות סקר לגילוי של סרטן המעי הגס חיוניות מאוד ואף עשויות להציל חיים.


קפסולה של הוושט
משמשת לגילוי מחלות וושט שונות, בייחוד תסמונת בארט ודליות. 


קפסולה משולבת
קפסולת הקרוהן היא קפסולה משולבת הבוחנת את אזור המעי הדק ואזור המעי הגס. קפסולה זו נועדה למעקב אחרי תגובה טיפולית בחולים במחלת הקרוהן. 


קפסולה מתמוססת
קפסולה מתמוססת זהה בגודלה לקפסולת הווידאו אך אינה מכילה מצלמה. תפקידה הוא לאבחן חסימות באזור המעי הדק,  זאת כדיי לוודא כי בדיקת הווידאו קפסולה תעבור בהצלחה. פורומים גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בליעת מטבע תומר 16/06/2014 19:08
  • שלום לכולם, אתמול הילדה שלי בת שנה ותשע בלעה מטבע של שקל ועד כה לא היתה לה כל בעיה לא נשמתית ואפילו לא שיעול קל כלומר היא מתנהגת רגיל ותפקדת כמו שצריך, הבנתי שפורומים כי זה אמור לצאת בדרך הטבע אך שמנו לב כי היא מאתמול הילדה לא עשתה קקי כולל בגן. כיצד הייתם ממליצים להתמודד עם העניין האם לעשות מזה סיפור ולקחת אותה למיון או לתת לה משהו כדוגמת שמן פרפין ?

  • + הוסף תגובה
בליעת מטבע ד"ר יורם רוזנבך 16/06/2014 19:41
בליעת שקל לילי 20/09/2020 13:52
  • כמה זמן ממתינים אם יש יציאות והילדה מתנהגת כרגיל? מקרה דומה קרה אצלי לפני 3 ימים. רופאת משפחה אמרה להמתין לא עדינו עדיין צילום.

  • + הוסף תגובה
עצירות אליקי 19/09/2020 15:35
אולקוס מאיר 06/09/2020 21:13
  • אני שתיתי 3 פעמים ביום מיץ כרוב טרי כאחד ליטר תוך עשרה ימים עבר כלא היה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!