אבחון מחלות דרכי העיכול בכמוסה אחת: וידאו קפסולה אנדוסקופית

וידאו קפסולה אנדוסקופית היא אמצעי אבחון מתקדם הנועד לגילוי של מחלות שונות בדרכי העיכול. הבדיקה מתבצעת באמצעות בליעת כמוסה זעירה, המורכבת ממצלמת וידאו ומקור אור, אשר משדרת תמונות מתוך צינור העיכול ומאפשרת זיהוי ואבחון של בעיות שונות, במעי הדק, במעי הגס ובצינור הוושט. מהם סוגי הקפסולות הקיימים ומהם יתרונותיה של הבדיקה החדשנית? בדקנו
כתבה פרסומית כתבת חסותוידאו קפסולה אנדוסקופית היא אחד מאמצעי האבחון המתקדמים בעולם הרפואי. זאת בדיקת הדמיה לא פולשנית של חלקים שונים של צינור העיכול. הקפסולה דומה בגודלה לכדור של ויטמין, ומשכך היא נבלעת בקלות. הקפסולה מכילה מצלמה ומקור אור. בזמן שהיא עושה את דרכה לאורך מערכת העיכול, הקפסולה משדרת תמונות למקלט הנישא הנמצא על המטופל. הקפסולה עוברת דרך כל צינור העיכול ולאחר שהיא מסיימת את דרכה היא נפלטת בצורה טבעית מהגוף. התמונות אותן היא שידרה משמשות להדמיית מערכת העיכול לצורך אבחון של מצבים שונים. 


מהם היתרונות בבדיקת וידאו קפסולה אנדוסקופית?

בדיקה זו נוחה מאוד למטופל. מדובר בבדיקה לא פולשנית, שאינה מערבת קרינה והיא אינה מצריכה הרדמה או טשטוש. הבדיקה אורכת 12 שעות, אך ברוב הזמן המטופל שוהה בביתו ויכול להמשיך ולנהל אורח חיים שגרתי ללא שינוי חריג של פעילות. קראו עוד: ירידה במשקל - ללא ניתוח: הכירו את שיטת הבלון להרזיהקיימים מספר סוגים של קפסולות


בדיקת קפסולה אנדוסקופית של המעי הדק
קפסולה המשמשת במקרים בהם יש חשד למחלת קרוהן (מחלה דלקתית כרונית של מערכת העיכול), במצבים בהם קיימת אנמיה הנובעת מחוסר בברזל מסיבה שאינה ברורה, או במקרים בהם יש אירועים חוזרים של דימומים ממערכת העיכול שהגורם להם לא ידוע.


קפסולה של המעי הגס
קפסולה זו נועדה לגילוי של פוליפים וגידולים במעי הגס. 
בדיקת הקפסולה משמשת לאבחון מחלות שונות, בהן מחלת קרוהן, אנמיה הנובעת מחוסר בברזל ועוד באילו מצבים מבצעים בדיקת קפסולה למעי הגס?

כידוע סרטן המעי הגס הוא אחד מהגידולים הממאירים השכיחים בעולם, הגובה בכל שנה חיי מטופלים רבים. כל אדם מעל גיל 50 צריך לעבור בדיקת הדמיה תקופתית של המעי הגס. בדיקת הקפסולה האנדוסקופית היא בעלת רגישות וסגוליות של כ- 90% בגילוי פוליפים במעי הגס. מחקרים שונים אף הוכיחו כי בדיקה זו הצליחה לאתר 100% מהגידולים הממאירים באזור. ככלל חשוב לציין כי בדיקות סקר לגילוי של סרטן המעי הגס חיוניות מאוד ואף עשויות להציל חיים.


קפסולה של הוושט
משמשת לגילוי מחלות וושט שונות, בייחוד תסמונת בארט ודליות. 


קפסולה משולבת
קפסולת הקרוהן היא קפסולה משולבת הבוחנת את אזור המעי הדק ואזור המעי הגס. קפסולה זו נועדה למעקב אחרי תגובה טיפולית בחולים במחלת הקרוהן. 


קפסולה מתמוססת
קפסולה מתמוססת זהה בגודלה לקפסולת הווידאו אך אינה מכילה מצלמה. תפקידה הוא לאבחן חסימות באזור המעי הדק,  זאת כדיי לוודא כי בדיקת הווידאו קפסולה תעבור בהצלחה. פורומים גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גרפסי רבים אוראל 23/08/2013 19:26
 • שלום רב, מזה כשנה אני סובל מגרפסים ללא הפסקה וצרבות, פניתי מספר פעמים לרופאת משפחה, קיבלתי ממנה טיפול לצרבת (כדורי אומפרדקס) בנוסף פניתי לגסטרואנתרולוג, שהמליץ על בדיקת גסטרוסקופיה. בבדיקה נתגלו שני ממצאים: 1.יש לי בקע סערפתי גולש 2.קיימת דלקת בוושט התחתונה ההגסטרואנטרולוג נתן טיפול כדורי נקסיום 40 מ"ג וקבענו תור לביקורת שכולל בדיקת גסטרוסקופיה, בבדיקה החוזרת נתגלה שאני סובל מתסומנת ברט, אני כרגע מטופל באומפרדקס 20mg פעמיים ביום, אך הגרפסים לא חולפים, אני אציין שאנני סובל מתחושת הצרבות יותר. לבעיית הגרפסים גם רופאת המשפחה וגם הגסטרונאטרולוג לא הציעו פתרון, אך זו בעייה מציקה ובהחלט לא נעים לשבת בחברת אנשים שכל כמה דקות יש גרפסים. תודה מראש על כל פתרון

 • + הוסף תגובה
גרפסים רבים ד"ר יורם רוזנבך 23/08/2013 19:50
 • הגרפסים נובעים מבליעת אויר מופרזת. בליעת אויר מופרזת נגרמת ע״י שורה ארוכה של גורמים. הגורם העיקרי לבליעת אויר מופרזת הוא הגורם הרגשי. קיימות הוכחות לכך שמצבי מתח גורמים לעיתים קרובות לבליעת אויר מופרזת. האוויר נאגר בקיבה לרוב אינו יוצא בקלות כלפי מעלה מכיון שבמעבר וושט קיבה קיים שסתום חד-כיווני.מכיון שקיים אצלך בקע סרעפתי גולש - פעולת השסתום מתבטלת והאויר שנאגר בקיבה יוצא בקלות כלפי מעלה בצורת גרפס. יתכן שטיפול באפיק הרגשי או בביופידבק במצב שלך יפחית את בליעת באויר המופרזת ובכך ימנע את תופעת הגרפסים.

 • + הוסף תגובה
גרפסים ללא הפסקה אמי 22/05/2020 21:48
 • אני סובלת מהבעיה בצורה הכי חמורה וקשה של גרפסים 24/7 כבר 5 שנים אף רופא עד היום לא ידע להתמודד ואף כולם היו המומים מהתופעה במקרה פגשתי אדם שסבל מהתופעה ואמר לי על הנקסיום והחלטתי אחרי מיליון ניסינות והצעות לאורך השנים לפתרון הבעיה וללא הצלחה, לוקחת את הנקסיום באופן תמידי בין 2-3 כדורים ביום והתופעה התגצדה בצורה משמעותית וזה הכדור הכי חזק שהשפחע עד היום לתופעה , חש לציין שלקחתי כמה וכמה כדורים כולל אומפרדקס כלום לא עזר ורק הנקסיום הפחית את התופעה כמעט ב40 % שזה משמעותית בפרט במצבי. בהצלחה ורפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
גרעפסים (גיהוקים) רונן 26/05/2020 15:21
 • ממליץ לך לפנות לטיפולים ברפואת צמחים סינית. עם אבחנה וטיפול נכונים יש תוצאות טובות מאד.

 • + הוסף תגובה
גסטרו (נפיחה) יען 30/04/2020 09:35
 • שלום אני בן 58 ומזה מספר שנים יש לי נפיחות (נודים)ולא מעט, במשך רוב שעות היום. רציתי לדעת מה הגורם לכך וכיצד ניתן למגר זאת?

 • + הוסף תגובה
אבן צואה- כואב דחוף 29/04/2020 10:44
 • אני בת 22, סובלת כבר שנים מעצירויות (לפעמים שבוע בלי יציאה), מה שאובחן כמעי רגיז. עברתי קולונוסקופיה שיצאה תקינה לפני שנה. בחצי השנה האחרונה אני מרגישה אבן בחלק האחרון של המעי הגס, באזור פי הטבעת. במשך כמה חודשים שלשלתי "מסביב", ירדתי במשקל, ואני מרגישה כאב ולחץ כשאני מתיישבת. חשוב לציין שאני עושה ספורט, אוכלת בצורה מותאמת לאחר שנים של כאבים, וניתן לי גם אבילאק שאני לא לוקחת בצורה סדירה מאז שהתחילו השלשולים. אני לא מרגישה התרוקנות מלאה לאחר היציאות, אני עייפה והבטן שלי נפוחה. לפעמים אני מרגישה שמשהו חוסם את היציאה הרגילה. המצב מאוד מתסכל וכואב, ולא משתפר גם אחרי חצי שנה. מה עליי לעשות? אני מיואשת לגמרי.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!