ניתוח להסרת שקדים: מתי מתבצע ומהם הסיכונים?

הם מקשים על הנשימה, עשויים לפגוע בכושר השמיעה, להביא לדלקות חוזרות באזור הלוע ולפגיעה באיכות השינה: שקדים מוגדלים הם תופעה נפוצה, בעיקר בקרב ילדים, שעלולה לפגוע באיכות החיים באופן ניכר: מהם הגורמים לשקדים מוגדלים, איזה ניתוח מסייע בפתרון הבעיה ובאילו מקרים הוא יתבצע? כל המידע החיוני
כתבה פרסומית כתבת חסות


ניתוח הסרת שקדים הוא ניתוח נפוץ בקרב ילדים. למרות שבעבר ההליך היה מבוצע בתדירות גבוהה יותר, כיום נוהגים לבחור בניתוח להסרת שקדים בשני מקרים: במצבים בהם ישנן דלקות שקדים חוזרות, או אצל ילדים הסובלים משקדים מוגדלים אשר גוררים השלכות חמורות על בריאותם. 


השקדים הם בלוטות לימפה המצויות לאורך כל גופנו. בלוטות הלימפה הן חלק ממערכת הלימפה שמשחקת תפקיד חשוב בחיסון גופנו והיא חלק מהמערכת החיסונית הנלחמת בזיהומים. כאשר זיהום חודר לגוף מערכת החיסון נכנסת לפעולה. כחלק מפעולתה, בלוטות הלימפה גדלות, מתנפחות והופכות אדומות, בולטות וכואבות.


הבלוטות המצויות משני צדי הלוע והחלק האחורי של האף הקרוי הלוע האפי ובקצה הפה, מתפקדות כשומרי סף הנלחמים במזיקים החודרים מבחוץ- דרך הפה ודרך האף. לבלוטות אלה הוצמד הכינוי שקדים, כאשר ישנם שני שקדים בחלל הלוע, הם שקדי הלוע, ושקד נוסף, הוא מה שמכונה "שקד שלישי" המצוי מאחורי האף. 


במקרים בהם השקדים מוגדלים, או לחלופין במצבים של זיהומים חיידקיים חוזרים בבלוטות לימפה אלה, ישנה סכנה לפגיעה בבריאותם הכללית של הילדים ועל כן יש לשקול את הסרת השקדים בניתוח. 


 

מהם הגורמים לשקדים מוגדלים?

השקדים נמצאים הם חלק ממערכת אף אוזן גרון. במערכת קיימים לחצים ונוזלים שאמורים להתפנות ולהתאזן באמצעים שונים. כאשר השקדים מוגדלים, ישנה חסימה של דרכי ניקוז, ולחצים, אויר ונוזלים מתקשים להתפנות. לשקדים, לרבות השקד השלישי יש נטייה בעיקר בילדות להיות גדולים ובולטים לתקופות ממושכות, לעיתים מבלי שהם כואבים כלל. בין הגורמים לשקדים מוגדלים:

• חדירה של זיהום

• מבנה אנטומי של בלוטות לימפה גדולות

• אלרגיות

• אסטמה

• נזלת כרונית


עם הזמן הולכים השקדים ומצטמקים. אולם ילדים רבים נפגעים ממצב זה של בלוטות מוגדלות אשר יכולות להשפיע בכמה דרכים: חסימה של דרכי האוויר העליונות, ירידה בכושר השמיעה עקב נוזלים באוזניים, ריח רע מהפה, דלקות חוזרות ונשנות בלוע (טונסיליטיס, דלקת גרון, דלקת שקדים, דלקות אוזניים), נזלת כרונית, נחירות, הפסקות נשימה בשינה, הפרעות ועיכובים בהתפתחות, קשיי שפה, קשיים חברתיים, קשיים באכילה ובליעה, בעיות ריכוז, עייפות, היפראקטיביות, הרטבת לילה ועיכוב בגדילה. ניתוח להסרת שקדים מתבצע בילדים הסובלים מההשלכות השונות שנובעות מנפיחות בשקדים

כיצד מטפלים בשקדים מוגדלים?

לילדים הסובלים מההשלכות השונות הנובעות מנפיחות בשקדים, מומלץ לבצע ניתוח להסרת השקדים. למעשה, מדובר בשתי פעולות כירורגיות שונות: ניתוח להסרת שקדי הלוע (מתבצע במצבים בהם השקדים המוגדלים הם אלה המצויים באזור הלוע) וניתוח להסרת השקד השלישי (מתבצע במקרים בהם השקד המוגדל הוא זה המצוי בחלקו האחורי של האף).


הניתוחים להסרת השקדים נפוצים מאוד, והם מבוצעים תחת הרדמה כללית. במהלך הפעולה, מוסרים השקדים דרך הפה מבלי לבצע כל חיתוכים. הסרת השקדים מתבצעת באמצעות מכשור מתקדם. ניתן להסירם בעזרת סכין, לייזר, צורב חשמלי, גלי רדיו, אידוי ועוד. לאחר הניתוח נדרשת החלמה של שבוע עד עשרה ימים, במהלכם עלול להרגיש הילד בחילה וכאב, להקיא, להתקשות לאכול ולפתח חום ושינוי חולף בקול.


בעוד שלאחר ניתוח השקד השלישי מהלך ההחלמה הינו קל יחסית וכמעט נטול סיבוכים, הרי לאחר ניתוח שקדים סובל המנותח לאורך תקופה של כשבוע מכאבים ונזקק לתרופות הרגעה, זאת בהתאם להנחיית הרופא המטפל. הסיבוך העיקרי והמשמעותי לאחר ניתוח שקדים הוא דימום שעלול להופיע או באופן מידי או מאוחר יותר. לאור זאת, ההמלצה היא השגחה צמודה ורציפה במהלך השבוע שלאחר הניתוח.   הכותב הוא מומחה בכיר בתחום אף-אוזן-גרון, מנהל מחלקת א.א.ג וניתוחי ראש-צוואר במרכז הרפואי קפלן, רחובות. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב:www.doctorschanneltube.orgפורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
"כיס" בשקדים מור 27/09/2016 22:45
 • שלום, יש משהו שמציק לי שנים רבות, אני חושבת שהתחלתי לשים לב לכך כשהייתי נערה ובשנים האחרונות זה מאוד התגבר. יש לי מין "כיס" בכל אחד מהשקדים, והרבה פעמים נתקע לי בו אוכל ויכול להישאר שם הרבה זמן עד שיוצא. לפעמים אפילו כמה ימים, משום שהוא לא יוצא בכיחכוח וכדומה. הדבר מאוד מציק לי כי אני מרגישה את החתיכה התקועה, אבל לא יכולה לעשות דבר כדי להוציא אותה (היא פשוט יוצאת לבד תוך כמה זמן, לפעמים היא כמעט בחוץ וכיחכוך כן עוזר), וכמובן שמבחינה בריאותית לא נראה לי שכדאי שאוכל ישאר זמן כה ממושך תקוע.. (כשהחתיכה יוצאת יש לה ריח נוראי..) האם זוהי תופעה מוכרת? מה ניתן לעשות? אשמח לתשובה, תודה.

 • + הוסף תגובה
כיס בשקדיים ד"ר אמנון שמושקוביץ 06/10/2016 16:51
 • שלום רב. השקדיים הם רקמה של בלוטות לימפה עטופות בקופסית ( קפסולה) . בשקדיים עצמן המהווים חלק מההגנה של הגוף בפני פלישת גורמים פתוגניים חיצוניים , יש חורים המהווים חלק מהמבנה הטבעי של מיטות השקדיים . כחלק מרקמת ההגנה של הגוף בפני דלקות ויראליות או חיידקיות , השקדיים מפרישים נוגדנים כנגד אותם גורמיחם ( תאים לימפאטיים המכונים לימפוציטים) החיידקים המתים שנידבקים לשקדיים מפרישים ריח לא נעים - זה לא האוכל שניבדק לך לשקדיים אלו חיידקים מתים . יש אנשים הסובלים מכך ואין כל כך מה לעשות פרט להיגיינה טובה של הלוע שימוש לעיתים בתרסיס עם ריח הנוגד את הריח הרע הניפלט מהשקדיים . גירגור עם מי מלח יכול לעיתים לעזור. או עם מיץ לימון טבעי. פרט לכך מומלץ לא לחטט בשקדיים על מנת למנוע דימומים והתפשטות של דלקת שקדיים חריפה.

 • + הוסף תגובה
יש לי בערך את אותו שאלה אייל 08/04/2020 23:31
 • אני שמתי לב בשנה האחרונה להמון דלקות בשקדים שהיו לי הענייו הוא שאני מזהה משו שבוודאות לא היה לי פעם יש לי גם מין חור כזה בשקד השמאלי ממש ניתן לראות אותו הוא מאוד גדול יחסית ותמיד יש שמה אבנים קטנים לבנים מסריחים שהוא מפריש מספיק שהוא נמחץ טיפה הם יוצאים (והחור לא נעלם גם לא זכור לי שהיה לי אותו פעם ... הסבר קטן?

 • + הוסף תגובה
גם לי יש אותה בעיה דליה 01/12/2020 10:52
 • הי יש לי אותו בעיה אני הולכת לעשות ניתוח שקדים כדי לפתור את הבעיה לצמיתית כי זה מפריע לי לתפקוד היומיומי תתיעצי עם רופא אף אוזן גרון בהצלחה

 • + הוסף תגובה
תחושה של גוש בגרון תים 18/01/2015 19:50
 • שלום..כבר כשנה וחצי אני סובלת מתחושה חזקה של גוש בגרון.רופאת אף אוזן גרון שלי אמרה לי לאחר בדיקה שכנראה שאני סובלת מחומצות בקיבה.בחצי שנה האחרונה ניסיתי מספר תרופות כגון אומפרדקס שגרמו לי לשלשולים.בחודש האחרון לקחתי לנטון..ללא תופעות לוואי וללא תחושה שהכדור עוזר לי.רציתי לדעת אם זה הגיוני והאם כדאי להתייעץ עם מומחה..בכל מקרה כבר לא יכולה להמשיך לספוג את התחושה הזו ללא פיתרון באופק.אשמח לתשובה למי לפנות..תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תחושת גוש בגרון ד"ר אמנון שמושקוביץ 27/01/2015 15:06
 • שלום רב. תחושת גוש בגרון היא תחושה של משהוא המפריע בגרון ללא " הימצאות של אותו משהוא ". זה לא אמור להפריע לתהליכי בליעה של נוזלים או מוצקים ( אוכל ושתיה ׂ).אחת התיאוריות לבעייה היא שאין כרוניזציה בפעילות של השרירים האחראים על בליעת מזון או נוזלים. אך על מנת להגיע למסקנה זאתף מומלץ לבצע מספר בדיקות. תיאוריה נוספת מדברת על עליית חומצות קיבה לושט - מכונה בשם רפלוקס . חומצות הקיבה הבאות במגע עם שרירי הלוע והגרון עלולות לגרום להפרעה שכיווץ השרירים בנוסף לדלקת של רקמת רירית הלוע / גרון . אצל אחרים , סטרס , יכול לגרום להרגשה הנ"ל אצל אחרים עישון סיגריות הגורם לנזלת אחורית הנוזלת ללוע מהאף .מחלות נוירולוגיות או סיסטמיות אחרות של הושט או מערכת העיכול יכולות גם לגרום להרגשה הנ"ל. שורה תחתונה, רצוי לפנות לבדיקת רופא/ת אאג על מנת להיבדק כולל בדיקת סיב אופטי של הלוע העמוק והגרון ובמידה טניששלת בעיית אאג, מומלתץ לפנות להמשך בירור גסטרואנטרולוגי. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
פתרון חיים 28/05/2019 07:45
גרון תים 28/05/2019 11:02
 • היי..חח זו הודעה ישנה שלי..מתברר שלרוב זה נובע מלחץ נפשי וכשאני בלחץ השרירים נמתחים לי וזה נותן תחושה של גוש בגרון.אין מה לעשות חוץ מלהירגע ואולי לקחת כדור לשחרור השרירים.אני עכשיו במצב שהתחושה בגרון בקושי מורגשת (לקח הרבה זמן).חשוב להירגע ולא לקחת דברים ללב.

 • + הוסף תגובה
גולה בגרון בליק 27/03/2020 17:29
 • יש לי תחושה דומה כבר כמעט חודשיים, הייתי בטוח שזה איזה דלקת או משהו אבל זה לא כואב, לא מחמיר, רק לפעמים אני מרגיש את זה ימים שלמים ולפעמים פחות (מרגיש כמו איזה כדור גומי קטן בחלק העליון של הגרון, כאילו מתחת ללשון בחלק העמוק יותר בצד שמאל). הלכתי לאאג שבדק ואמר שאין כלום, לא דלקת, לא גוש והכל בסדר אבל זה ממש מעצבן ומציק. את הרגשת את זה בצד אחד יותר משני או ממש באמצע?

 • + הוסף תגובה
וואוו חשבתי אני היחידה גם לי יש את הגוש הזה רונה 28/03/2020 00:25
 • ואו קצת מרגיע שאני לא לבד בזה, אני כבר שבוע קמה מתוך שינה בבהלה וקמה עם תחושה שמשהו נתקע לי בגרון אני ישירות שותה מים וחוזרת לישון כאילו כלום לא קרה, אבל אתמול בלילה זה קרה שוב אבל הפעם לא הצלחתי להירדם כי התחושה הזאת של משהו תקוע בגרון פשוט לא עברה לי עד עכשיו שאני כבר לפני עוד לילה שלא יודעת איך ארדם. זה לא כואב זה מאוד מאוד מציק..אני עברתי התקפי חרדה בעברי אבל כרגע אני בתקופה אחרת וטובה ואין לי שום סיבה להיות בסטרס ממשהו. זה ממש מלחיץ הגוש הזה לא יודעת מה לעשות

 • + הוסף תגובה
גולה בגרון מילנה 15/04/2020 07:16
 • אני גם מאתמול מרגישה משו תקוע בגרון כאלו בלעתי גולה הרגשה לא נעימה. יש הרבה לחץ עליי כנראה זה באמת נובע מלחץ וסטרס שמחה שאני לא לבד חחח

 • + הוסף תגובה
גולה בגרון גיגי 08/05/2020 09:00
 • האם יש כדורים להרגעת השרירים בגרון, הגולה הזו תוקפת אותי כל כמה חודשים, מיום רביעי אני עם גולה כזו שרק מתגברת ולא עוזבת אותי גם עם מנוחה ושינה, מה עושים להרגעה ?

 • + הוסף תגובה
גוש בגרון בעיה 29/10/2020 14:02
גולה בגרון? - בודקים! יוסי 15/11/2020 12:40
 • גם לי היה, במקרה שלי,זה גם לווה בצרידות. כשבדקתי את זה, גילו שהמקור של ה"גולה" הייתה נפיחות קלה על מיתר הקול, עברתי ניתוח להסרתו. לבדוק! לא לזלזל! לקבוע תור, גם אם זה באמצע העבודה, וגם אם לא בא לכם, לקבוע תור וללכת.

 • + הוסף תגובה
הרגשה לא נעימה בגרון עבאס 30/11/2020 23:54
 • אני צריך את עזרתך אחי,, יש לי הרגשה ממש לא נעימה כבר שבוע . נסיתי הכל ואין שיפור.. מה הפתרון שאמרו לך אתה יכול לשלוח לי הודעה 0548785888

 • + הוסף תגובה
פצע(אפטה) בגרון גיא 11/07/2013 14:51
 • שלום, בתחילת השבוע התחלתי לסהול מכאב גרון, ומיד שמתי לב כי יש לי פצע(אפטה) בסמוך לכניבה לושט. אני רגיל להופעת אפטות בפה, אך במיקום הזה ובחומרה הזאת עוש לא נתקלתי. ניסיתי לגרגר מי מלח, סטרפסילס, ספריי חומצה היראולית, ואפילו שתיית חלב עיזים שמישהו המליץ לי. כלום לא עוזר, והפצע ממשיך לגדול ולהקשות עלי לאכול. מה אני יכול לעשות? האם זה יכול להיות משהו מעבר לסתם פצע, כלומר סימפטום של משהו? יש איזשהי תרופה שאתה ממליץ עליה? תודה

 • + הוסף תגובה
אפטה בלוע דר' אמנון שמושקוביץ 12/07/2013 22:57
 • שלום גיא. מתיאורך את הבעייה, קרוב לודאי שאתה סובל מסטומאטיטיס אפטוזה. מדובר בנגעים לא מדבקים, אולצראטיבים-פצעים, של הרירית בלוע ,חיך. זה בד"כ מופיע אצל אנשים בריאים .הנגעים עלולים לחזור ובד"כ חולפים ללא טיפול , עצמונית. הסיבה להופעת האפטות לא תמיד ברורה אך קיימת השערה שמדובר בתגובת יתר של המערכת החיסונית - לימפוציטים מסוג T ( קיימים גם לימפוציטים B אך לא בהן עסקינן כרגע) , כלאמר הלימפוציטים מסוג T גורמים לתגובת יתר של המערכת החיסונית לגרויים שונים החל במאכלים מסויימים , דרך, טראומות מינוריות לריריות הלוע כגרון נשיכת הלוע אכילת אוכל חריף מידי או חם מידי, תגובות למצבי לחץ ומתח, חוסר שינה ,שינויים הורמונאליים המתרחשים בגופינו , נטייה גנטית ועוד. האיבחון הוא דרך הסתכלות של הרופא על הנגע. מבחינת הטיפול , לנגעים יש נטייה לחלוף לאחר מספר ימים אך במידה והכאבים בלתי ניסבלים קיימים תכשירים היכולים להקל על הבעייה. רצוי לפנות לרופא אאג או פה ולסת על מנת להיות מאובחן ולקבל טיפול מתאים במידת הצורך. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
כאבי אוזניים מיכל 27/02/2017 13:51
 • הי, יש לי את אותה תופעה של אפתא בגרון בצד ימין, ואני גם מרגישה כאבים באוזן ימין. בעיקר כאשר גם הגרון כואב. האם זה הגיוני?

 • + הוסף תגובה
כאבי אוזניים ד"ר אמנון שמושקוביץ 04/03/2017 02:31
 • שלונות. כאבים בלוע עלולים להקרין לאוזניים עקב עיצבוב -הולכה עיצבית מקבילב. על כן,כן,יש בכך היגיון

 • + הוסף תגובה
, אפטה בגרון וכאב באוזן שחף 21/01/2018 15:19
 • לפני כשבועיים התחיל לי כאב בגרון הלכתי לרופא אאג שהתסכל ואמר שזה וירוס שאמור לעבור , השבוע הכאב החמיר הסתכלתי במראה וראיתי פצע מוגלתי לבן בצד שמאל של הלוע, במקביל התחילו לי כאבים באוזן שמאל, אשמח לדעת איך לטפל בעניין..

 • + הוסף תגובה
אפטה בגרון ד"ר אמנון שמושקוביץ 25/01/2018 17:16
 • שלום רב יש לפנות לבדיקת רופא אאג לצורך איבחון והמלצה לטיפול בהתאם לאבחנה.

 • + הוסף תגובה
פצע לבן בגרון אילת 18/11/2019 08:52
 • אפשר לשאול כמה זמן יש לך את זה? והאם עבר לך? ואחרי כמה זמן?

 • + הוסף תגובה
פצע/ אפטה בלוע אליהו 10/11/2020 20:48
 • לפני כשבוע התחיל לי כאב בגרון השבוע הכאב החמיר הסתכלתי במראה וראיתי פצע מוגלתי לבן בצד שמאל של הלוע, במקביל התחילו לי כאבים באוזן שמאל, מה עושים איך לטפל??

 • + הוסף תגובה
אפטה בגרוו רותם 29/11/2020 22:34
 • אם מצאת טיפול אני אשמח שתרשום אני כבר שבוע לא אוכל לא שותה בגלל אפטה בגרוו

 • + הוסף תגובה
אפטה בגרון אליהו 30/11/2020 08:14
 • לא היה לי מה לעשות, ניסיתי הכל ופשוט אחרי 10 ימים של סבל עבר לי כלעומת שבא השם יעזור שזה יעבור לך במיידית

 • + הוסף תגובה
אפטה בגרון אליהו 30/11/2020 08:18
 • אני ניסיתי את כל הפתרונות וכלום לא עזר לי, אחרי 10 ימי סבל זה עבר לי כלעומת שבא, מקווה מאד בשבילך שבעזרת השם זה יעבור לך במיידית, רפו"ש

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!