7 דברים שכדאי לדעת על התקן תוך רחמי

האיגוד הגינקולוגי האמריקני מפרסם נייר עמדה וקורא לרופאים, מטפלים והורים להמליץ על התקן תוך רחמי כאמצעי המניעה הבטוח ביותר והיעיל ביותר למניעת הריונות לא רצויים בקרב נערות ולנשים צעירות

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 06/06/2018

אמצעי מניעה יש הרבה, אבל אם לא מתמידים בשימוש בהם או לא משתמשים בהם נכון, שכיחות ההריונות הלא מתוכננים היא גבוהה. זו בעיה מוכרת שמאתגרת את רשויות הבריאות בכל העולם וגם בישראל. נתוני ארגון הבריאות העולמי מראים כי מחצית מההריונות בעולם אינם מתוכננים. בישראל נתוני משרד הבריאות זהים.


לפיכך, האיגוד הגינקולוגי האמריקני בדק איזה הוא אמצעי מניעה הוא היעיל ביותר לצעירים ובני נוער (Adolescents) מבחינת יעילות, התמדה, ושביעות רצון. אלה, מתברר, הם הגורמים המשמעותיים לשימוש נכון ומתמשך, לא פחות מיעילות ובטיחות.


הבדיקה השוותה בין אמצעי מניעה לטווח ארוך - התקן תוך רחמי, לעומת אמצעי מניעה לטווח קצר – גלולות למניעת הריון, בקרב בני נוער וצעירים. תוצאות הבדיקה היו חד משמעיות. בעקבות כך, פרסם  האיגוד האמריקני נייר עמדה חדש ובו המלצות מעודכנות לגבי השימוש באמצעי מניעה בקרב בני נוער וצעירים. 


לפניכם 7 מסקנות העולות מתוך הבדיקה ונייר העמדה של האיגוד האמריקני לגינקולוגיה: 


1. שימוש בהתקן תוך רחמי עשוי למנוע הריונות לא מתוכננים: 

כאמור וכידוע, אחד מגורמי הסיכון המוכרים, בישראל ובעולם, להריונות הלא מתוכננים הוא שיעור ההתמדה הנמוך (קומפליינס) בנטילת גלולות נגד הריון ובשימוש בקונדומים, במיוחד בקרב נערות ונשים צעירות. "הן שוכחות לקחת גלולה או שאמצעי המניעה אינן זמין להן ברגע מסוים, חלקן מפסיקות את השימוש בגלולות על דעת עצמן בגלל תופעות הלוואי השונות, כמו בחילות, כאבי ראש, מצבי רוח, ירידה בליבידו, דימומים. אלה תופעות לוואי שמפריעות להן בחיי היומיום. כך או כך, התוצאה זהה: הריונות לא מתוכננים בגיל צעיר. בנוסף, ישנן הרבה תקלות בשימוש בקונדומים, כמו שימוש לא נכון שנגרם בגלל חוסר ניסיון, או שבני הנוער אינם משתמשים בכלל", מסביר ד"ר דגנית סמואל אביטל, רופאת נשים בכירה במרכז הרפואי "שיבא" ומנהלת מנהלת מרפאת נשים ברמת אביב. 

המסקנה המרכזית העולה מתוך הבדיקה ונייר העמדה של האיגוד האמריקני היא, כי שיעור ההתמדה בשימוש בהתקן תוך רחמי  ושביעות הרצון ממנו הם הגבוהים ביותר.  על כן, זהו אמצעי מניעה יעיל יותר במניעת הריונות לא מתוכננים. 
נערות צעירות שוכחות לקחת גלולה או שאמצעי המניעה אינן זמין להן ברגע מסוים


2. שיעור הסיבוכים בשימוש בהתקן תוך רחמי הוא נמוך:

אחד החששות הגדולים מפני שימוש בהתקן תוך רחמי הוא מפגיעה בפוריות, כך קובעים מומחי האיגוד האמריקני. ואולם לדברי עורכי המבדק המידע הקליני והמחקרים מראים כי הסבירות לפגיעה בפוריות בשימוש בהתקן תוך רחמי דומה לסבירות לפגיעה בפוריות בשימוש בכל אמצעי מניעה אחר. 


"כבר לפני 17 שנים רופאי הנשים בישראל, ואני בניהם, המלצנו להתחיל להחדיר התקן תוך רחמי לנערות ולנשים צעירות. בעבר היה חשש שהחדרת ההתקן יגרום לזיהום דלקתי ויסכן את הפריון, וזאת משום שבעבר החוט שהיה קשור להתקן היה רב סיבי, מה שהעלה משמעותית את הסיכון לזיהום ברחם. כאמור, ב-17 השנים האחרונות יש התקנים חדשים, בהם הסיכון נמוך משמעותית כך שהחשש מפני זיהומים קטן יותר. במילים אחרות: החדרה של ההתקן על ידי רופא שמיומן מונעת את הסיכון שהפריון ייפגם בעתיד", מדגישה ד"ר סמואל אביטל. 


לדברי ד"ר סמואל אביטל יש להתקן תוך רחמי יתרון נוסף: הפחתה בדימום הוויסתי שעשוי להיות משמעותי עבור נערות ונשים צעירות. 


3. בחירה מושכלת של המטופלת היא חיונית: 

לדברי מחברי נייר העמדה, על הרופא להציג מידע אודות התקן תוך רחמי לצד מידע אודות אמצעי מניעה אחרים, ולכבד את בחירת המטופלת, בין אם היא בוחרת באמצעי מניעה ארוך טווח ובין שלא. 4. מומלץ להרחיב את הידע של מטפלים, יועצים, רופאים והורים: 

באיגוד האמריקני סבורים, כי צעירות וצעירים מקבלים מידע שגוי וכי ישנם לא מעט "מיתוסים" סביב השימוש בהתקן תוך רחמי שכדאי להפריך, שמהווים חסם לשימוש בו. לכן, המלצת האיגוד הגינקולוגי היא להעמיק את הידע המקצועי והציבורי בנוגע לבטיחות וליעילות של ההתקנים.


5. השימוש בהתקן תוך רחמי אינו גורם לעלייה במשקל: 

שימוש באמצעי מניעה הורמונליים, וביניהם התקן הורמונלי, נתפס כמוביל לעלייה במשקל ולכן מרתיע מתבגרות וצעירות. ואולם חשוב לציין, כי כלל המחקרים מעידים על כך שההתקן ההורמונלי אינו גורם בדרך כלל לעלייה במשקל, וכי נצפתה עלייה קלה בשיעור נמוך של מקרים שנבדקו, בקרב צעירות שמלכתחילה סבלו מעודף משקל.


ד"ר סמואל אביטל: "כפי שאין גלולה למניעת הריון שטובה לכולן, כך גם בשימו בהתקן תוך רחמי המכיל הורמונים, התגובה היא מאד אישית. יהיו נשים שיחושו בתופעות כאלה ואחרות, בהן תחושת מלאות, גודש בשדיים, פצעי בגרות או דימום. לכן, זה התפקיד שלנו להציע התקן תוך רחמי בצורה מושכלת, למשל, התקן ללא הורמונים לנערות הסובלות מפצעי בגרות". 6.

בנוסף לחמש המסקנות שלעיל, חיוני להדגיש, כי נייר העמדה הרשמי של איגוד הגינקולוגים הישראלי עודכן עוד קודם לעדכון נייר העמדה האמריקני. בנייר העמדה הישראלי נכתב במפורש כי: "ההתקן הוא אמצעי מניעה בטוח ויעיל גם למתבגרות ונשים בגיל העשרה שטרם ילדו ולרוב זקוקות להגנה ארוכת טווח".7. ההתקן המתאים במיוחד לנערות ולנשים צעירות נקרא ג'נס: 

ג'נס הוא התקן תוך רחמי עשוי פלסטיק, בצורת T, מכיל פרוגסטרון (לבונוגסטרל) המשתחרר אל חלל הרחם. ההורמונים שמופרשים ממנו מעכבים את צמיחת רירית הרחם, מעודדים התעבות רירית עבה בפתח צוואר הרחם, כמחסום לתאי הזרע, ואף פוגעים בזרע עצמו. ההתקן לא מעכב את הביוץ, שממשיך כסדרו.


התקן ג'נס אושר לשימוש על ידי ה-FDA האמריקאי, ה-EMA  האירופי, ועל ידי משרד הבריאות בישראל ונחשב מתאים במיוחד לנערות ולנשים צעירות בזכות תכונותיו המיוחדות. בהן: 

 • מכיל רבע מהמינון ההורמונלי שיש בהתקנים אחרים


 • רוחב ההתקן קטן יותר מזה של התקנים אחרים


 • קוטר המוליך צר יותר מזה של התקנים אחרים


 • משך הפעילות – שלוש שניםקראו עוד!


פורומים, אזוספרמיה, ניתוחים להפקת זרע ופריון הגבר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טסטוסטרון נמוך ופוריות עדי 04/12/2019 09:07
 • שלום, אני סובל מטסטוסטרון נמוך (היפוגונדיזם), עדיין ללא ילדים, שמעתי שטיפול בטסטוסטרון עלול לפגוע בפוריות, האם זה נכון? האם יש דרך להעלות את הטסטוסטרון בלי לפגוע בפוריות? תודה

 • + הוסף תגובה
טסטוסטרון ופוריות הגבר דר' שלומי ברק 04/12/2019 13:43
 • שלום עדי, הטסטוסטרון מיוצר באשכים ולו 2 תפקידים: 1) תורם לתפקוד תקין של האשכים מבחינת הליך ייצור זרע, 2) עובר דרך זרם הדם לרקמות שונות בגוף ובעל חשיבות גבוהה לבריאות גברית תקינה. בטיפול בטסטוסטרון ישיר (בג'ל למריחה או בזריקות) הטסטוסטרון מגיע רק לזרם הדם ולא לאשכים, וגורם לדיכוי הליך ייצור הזרע. לכן, כאשר יש רצון להעלות את הטסטוסטרון אך לא לפגוע בפוריות, אין לטפל באמצעות נטילת טסטוסטרון ישיר אלא באמצעות עידוד האשכים באמצעים תרופתיים (טבליות קלומיפן או אנסטרזול, או זריקות פרגניל) לייצר יותר טסטוסטרון. עם זאת יש לנהל את הליך הטיפול בזהירות, לשלב בין דרכי הטיפול השונות, ולא להוריד את המטופל בבת אחת מנטילת טסטסוטרון ישיר. התאמת הטיפול מתבצעת ע"י רופא מומחה לפריון הגבר (אנדרולוג) בעל הכשרה אנדוקרינולוגית, או ע"י אנדוקרינולוג מומחה לפריון הגבר, והינה מבוצעת לאחר בירור מעמיק של היסטוריה רפואית, נפח ומרקם האשכים, ועוד. פירוט על דרכי הטיפול השונות, ניתן לקרוא במאמר בנושא הנמצא בעמוד המאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר.

 • + הוסף תגובה
אזוספרמיה חסימתית ענת 25/11/2019 15:37
 • שלום ד"ר, גילו אצל בעלי אזוספרמיה חסימתית, כלומר, להבנתי הפרופיל ההורמונלי תקין. הרקע לבעיה, הוא נשאות CF. האם תוכל להסביר מה הטיפול המומלץ במקרים כאלה?

 • + הוסף תגובה
טיפול לאזוספרמיה חסימתית דר' שלומי ברק 25/11/2019 20:53
 • שלום ענת, ישנן מספר דרכים לטיפול באזוספרמיה חסימתית: TESA - שאיבת זרע מהאשכים ע"י מחט, TESE - ביופסיית אשכים פתוחה, החסרון ב2 שיטות אלו הוא שכמות הזרע המופק הינה מוגבלת, וכן הן דורשות לקיחת רקמה מהאשכים, מה שעלול לפגוע בייצור ההורמון הגברי, טסטוסטרון. דרך נוספת הינה PESA - שאיבת זרע מהאפדידימיס (יותרת האשך) ע"י מחט, החסרון בה הוא גם כן הפקת זרע בכמות מוגבלת, וכן שהיא נעשית "על עיור" ללא שהרופא רואה דרך אלה רקמות הוא נוגע. שיטה נוספת היא MESA - הפקת זרע מיותרת האשך באמצעים מיקרו-כירורגיים, שיטה זו הינה מועדפת בשל הכמות הגדולה של הזרע המופק, וכן בשל השימוש במיקרוסקופ במהלך הניתוח, דרכו המנתח רואה את הרקמות דרכן הוא עובר, ומוודא שהפגיעה היא מינימלית. הפקת זרע בשיטת ה-MESA, יכול לבצע רופא שעבר הכשרה אנדרולוגית מיקרו-כירורגית בלבד.

 • + הוסף תגובה
ספירת זרע נמוכה וניתוח ספי 20/11/2019 15:32
 • הי, ספירת הזרע שלי נמוכה. איך ניתוח יכול לעזור? מאוד רוצה להיות אבא, בניסיונות של השנתיים האחרונות זה לא הולך..

 • + הוסף תגובה
ספירה נמוכה דר' שלומי ברק 25/11/2019 10:18
 • שלום ספי, מקרים של ספירת זרע נמוכה אינם מיועדים לניתוח בדרך כלל. יש לגשת לאנדרולוג להערכת המצב הרפואי והתאמת טיפול, לעתים ניתן להגיע למצב המאפשר הריון טבעי ולעתים יש צורך לגשת לטיפולי פוריות, תלוי בחומרת הבעיה, רמת ההורמונים, רמת וריקוצלה אם קיימת, ועוד.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!