ניתוח ליישור מחיצת האף: מה צריך לדעת?

ניתוח ליישור מחיצת האף נחשב לניתוח השכיח ביותר מבין ניתוחי אף אוזן גרון. מהם הגורמים ל"עקמת מחיצת האף"? מהן השלכותיה? והאם כדאי לעבור ניתוח לתיקון מחיצת אף? התשובות בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 06/06/2018

יש המוצאים בקול מאונפף משהו רומנטי, אך מי שסובל מקשיי נשימה ומחלות בשל סטייה של מחיצת האף סובל סבל של ממש כתוצאה מכך. 

עקמת מחיצת האף הינה תופעה נפוצה, בה מחיצת האף עקומה או סוטה ומצרה את דרכי האוויר. ההיצרות גורמת לקשיי נשימה ומחלות וניתנת לטיפול בעזרת ניתוח ליישור מחיצת האף, הנחשב לניתוח השכיח ביותר מבין ניתוחי ה'אף-אוזן-גרון'.


מחיצת האף הינו חלק סחוסי עטוי רירית, הממוקם בין שני הנחיריים. חלק זה חוצה את חלל האף לשני חלקים, הם הנחיריים. המחיצה הבנויה מסחוס ועצם עלולה להיות עקומה ולסטות ימינה או שמאלה. הסטייה יוצרת חסימה של אויר בנחיר המקבל את הסטייה. כמו כן, עקב הסטייה, קונכיות האף נוטות להפוך תפוחות משום שהגוף מרגיש חשוף עם מחיצת האף העקומה ומחפש באמצעותן הגנה על ידי סינון האוויר. 
סטייה זו ונפיחות הקונכיות מכונה "עקמת מחיצת האף" והיא מצרה את דרכי האוויר ויוצרת מגוון תסמינים, כשהעיקרים בהם הם בעיות נשימה, צינון ממושך וחוזר, פגיעה בחוש הריח, נשימה דרך הפה בלבד, הפרעות שינה, דימומים מהאף, פצעים באף, מראה של אף עקום וסינוסיטיס חוזר ונשנה. 


עקמת מחיצת האף נגרמת לרוב מחבלה באף, אך עלולה גם להתפתח כהתפתחות טבעית. לעיתים החבלה ישנה ותוצאותיה לא ידועות ותלונות על סינוסיטיס חוזר ו/או בעיות נשימה יגררו בדיקות ואבחון התופעה. גם חבלה קטנה עלולה לגרום לשבירה ועיוות של מחיצת האף, ולכן מקרים רבים של מכות "לא רציניות" באף של תינוק מתגלות בעתיד כסטייה במחיצה שיוצרת קשיי נשימה. 
עקמת מחיצת האף מצרה את דרכי האוויר וגורמת למגוון תסמינים


כאשר התסמינים שגורמת העקמת חמורים, יש לשקול ניתוח ליישור המחיצה, המכונה ניתוח מחיצת אף או ניתוח ליישור מחיצת האף. זהו ניתוח אף רפואי, אך פעמים רבות הוא משולב בניתוח אף אסתטי. הניתוח נעשה לרוב תחת הרדמה מקומית ובמהלכו מוצאים מרכיבי המחיצה התפוחים או הסוטים, או שהמחיצה מיושרת מבלי להוציא ממנה חלקים, ולרוב גם מבוצעת הקטנה של הקונכיות. מדובר בניתוח קצר וקל יחסית הגורר בעקבותיו אשפוז בין יום או יומיים. לאחר ניתוח המחיצה על המטופל לשהות כחמישה ימים עם גבס רק אם משלבים גם ניתוח אסתטי וטמפונים באף, במטרה לייצב את המחיצה, להצמיד את הרירית ולמנוע דימום. 


בין הסיכונים הנלווים לניתוח: נקב באף והתמוטטות של גב האף. סיבוכים אלה הינם נדירים ואחוזי ההצלחה של הניתוח גבוהים ביותר. 
הכותב הוא מומחה בכיר בתחום אף-אוזן-גרון, מנהל מחלקת א.א.ג וניתוחי ראש-צוואר במרכז הרפואי קפלן, רחובות. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב:www.doctorschanneltube.org


פורומים, סחרחורת וטינטון (רעשים באוזניים)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושת הדהוד/רעד באוזן שמאל שני 14/12/2019 09:30
 • כבר כמה שנים שיש לי תופעה מוזרה באוזן שמאל- כאשר יש רעש שמגיע מצד ימין שלי (בדרך כלל דיבור של הרבה אנשים או אפילו רק בן אדם אחד), אני מרגישה שיש מין רעידות כאלה באוזן שמאל, תחושה כזו של תהודה..כאילו הרעש שנכנס לאוזן ימין סוג של מהדהד באוזן שמאל. זה קורה רק באוזן שמאל ומורגש בעיקר כשהרעש מגיע מצד ימין שלי. כשזה התחיל לפני כמה שנים (בערך לפני 7 שנים) זה הופיע במקביל לסחרחורות, חוסר שיווי משקל, תופעה של צפצוף באוזן אחת תוך כדי אטימות של האוזן השנייה. ביצעתי בתקופה הזו כמה בדיקות שיצאו תקינות וגם טופלתי בסטונרון והכל פחות או יותר נרגע, אבל הצפצופים והתופעה של ההדהוד נשארו אם כי בתדירות נמוכה יותר ובצורה שפחות מציקה. אני חושבת שההדהוד שוב התחזק לאחרונה וזה ממש מציק ומטריד (אני חשה צורך לסתום את האוזניים כשמתרחש ההדהוד הזה). אני כמובן אפנה עם זה שוב לרופא המשפחה אבל עד שאעבור בדיקות ותהיה לי תשובה אשמח לדעת ממה זה יכול להיגרם ומה זה יכול להיות. חיפשתי בכל האינטרנט גם בעברית וגם באנגלית ולא מצאתי כמעט מידע לגבי ההדהוד/הרעידות.

 • + הוסף תגובה
רעד באוזן שמאל BEN DAVID 14/12/2019 11:37
 • שלום רב תחושת רעד והדהוד תיתכן על רקע התכווצות השרירים הזעירים של עצמימי השמע המחברים ביו האוזן התיכונה לפנימית . אחד התפקידים של שרירים אלה הוא להגן על האוזן הפנימית מפני רעש חזק ולכן בחשיפה לרעש חזק הם מתכווצים ומושכים את עצמימי השמע למנוע תנועתם העזה לתוך האוזן הפנימית . הדבר בצורת רפלקס. יתכן שאוזן ימין יותר רגישה לרעש וכשיש רעש לידה נגרמת התכווצות השרירים הנ"ל משני הצדדים וגורמים תחושת הד או רעד. מימין הרעש מסווה תחושה זו ואילו משמאל זה מורגש יותר. כמובן זו רק השערה. אני לא יכול למצוא סיבה אחרת. מכל מקום , לדעתי מעבר למטרד אין סיבה לדאגה. וניתן להתרגל למטרד זה. איני מכיר טיפול פרט אולי ניתוק כירורגי של השריר שככל הנראה אין מקום במצב זה.

 • + הוסף תגובה
שלום הייתי אצל רופא אוזניים והוא נתן לי משחה שנקראת טבעקוטן נתן 07/12/2019 16:34
 • שלום הייתי אצל רופא אוזניים והוא נתן לי משחה שנקראת טבעקוטן, ואמר לי לשים קצת על מקל אוזניים ולדחוף לאוזן, האם זה באמת מומלץ או שזה מסוכן?

 • + הוסף תגובה
משחה לאוזניים בן דוד 08/12/2019 11:18
 • זו משחה טובה לטיפול בדלקוןת מסוגים שונים כולל באקזמה לא מסוכנת

 • + הוסף תגובה
לא ענית על השאלה האם מותר לדחוף את זה לאוזן? עם מטוש יוסי 08/12/2019 15:24
 • לא ענית על השאלה האם מותר לדחוף את זה לאוזן? עם מטוש

 • + הוסף תגובה
משחה באוזן בן דוד 08/12/2019 16:41
 • טפשר למרוח בעדינות כמות קטנה באוזן בעזראת מטוש .

 • + הוסף תגובה
סחרחורת לאחר שכיבה/שינה דננ 01/12/2019 08:29
 • שלום, משלשום בלילה אני מתעוררת באמצע הלילה ובבוקר מסוחררת ממש ומתקשה לקום כאשר כל החלל מסתובב לי ואני חסרת שיווי משקל מה שמקשה עליי ללכת ולעמוד באופן יציב.לגוף לקח כמה שעות לחזור לאיזון במהלך היום . כמו כן,היום בבוקר כשקמתי הרגשתי את אותו הדבר כאשר שכבתי במיטה על הגב והזזתי את ראשי לצד ימין..מה זה יכול להיות? ממה זה נובע וכיצד ניתן לטפל?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!