ניתוח ליישור מחיצת האף: מה צריך לדעת?

ניתוח ליישור מחיצת האף נחשב לניתוח השכיח ביותר מבין ניתוחי אף אוזן גרון. מהם הגורמים ל"עקמת מחיצת האף"? מהן השלכותיה? והאם כדאי לעבור ניתוח לתיקון מחיצת אף? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות


יש המוצאים בקול מאונפף משהו רומנטי, אך מי שסובל מקשיי נשימה ומחלות בשל סטייה של מחיצת האף סובל סבל של ממש כתוצאה מכך. 

עקמת מחיצת האף הינה תופעה נפוצה, בה מחיצת האף עקומה או סוטה ומצרה את דרכי האוויר. ההיצרות גורמת לקשיי נשימה ומחלות וניתנת לטיפול בעזרת ניתוח ליישור מחיצת האף, הנחשב לניתוח השכיח ביותר מבין ניתוחי ה'אף-אוזן-גרון'.


מחיצת האף הינו חלק סחוסי עטוי רירית, הממוקם בין שני הנחיריים. חלק זה חוצה את חלל האף לשני חלקים, הם הנחיריים. המחיצה הבנויה מסחוס ועצם עלולה להיות עקומה ולסטות ימינה או שמאלה. הסטייה יוצרת חסימה של אויר בנחיר המקבל את הסטייה. כמו כן, עקב הסטייה, קונכיות האף נוטות להפוך תפוחות משום שהגוף מרגיש חשוף עם מחיצת האף העקומה ומחפש באמצעותן הגנה על ידי סינון האוויר. 
סטייה זו ונפיחות הקונכיות מכונה "עקמת מחיצת האף" והיא מצרה את דרכי האוויר ויוצרת מגוון תסמינים, כשהעיקרים בהם הם בעיות נשימה, צינון ממושך וחוזר, פגיעה בחוש הריח, נשימה דרך הפה בלבד, הפרעות שינה, דימומים מהאף, פצעים באף, מראה של אף עקום וסינוסיטיס חוזר ונשנה. 


עקמת מחיצת האף נגרמת לרוב מחבלה באף, אך עלולה גם להתפתח כהתפתחות טבעית. לעיתים החבלה ישנה ותוצאותיה לא ידועות ותלונות על סינוסיטיס חוזר ו/או בעיות נשימה יגררו בדיקות ואבחון התופעה. גם חבלה קטנה עלולה לגרום לשבירה ועיוות של מחיצת האף, ולכן מקרים רבים של מכות "לא רציניות" באף של תינוק מתגלות בעתיד כסטייה במחיצה שיוצרת קשיי נשימה. 
עקמת מחיצת האף מצרה את דרכי האוויר וגורמת למגוון תסמינים


כאשר התסמינים שגורמת העקמת חמורים, יש לשקול ניתוח ליישור המחיצה, המכונה ניתוח מחיצת אף או ניתוח ליישור מחיצת האף. זהו ניתוח אף רפואי, אך פעמים רבות הוא משולב בניתוח אף אסתטי. הניתוח נעשה לרוב תחת הרדמה מקומית ובמהלכו מוצאים מרכיבי המחיצה התפוחים או הסוטים, או שהמחיצה מיושרת מבלי להוציא ממנה חלקים, ולרוב גם מבוצעת הקטנה של הקונכיות. מדובר בניתוח קצר וקל יחסית הגורר בעקבותיו אשפוז בין יום או יומיים. לאחר ניתוח המחיצה על המטופל לשהות כחמישה ימים עם גבס רק אם משלבים גם ניתוח אסתטי וטמפונים באף, במטרה לייצב את המחיצה, להצמיד את הרירית ולמנוע דימום. 


בין הסיכונים הנלווים לניתוח: נקב באף והתמוטטות של גב האף. סיבוכים אלה הינם נדירים ואחוזי ההצלחה של הניתוח גבוהים ביותר. 
הכותב הוא מומחה בכיר בתחום אף-אוזן-גרון, מנהל מחלקת א.א.ג וניתוחי ראש-צוואר במרכז הרפואי קפלן, רחובות. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב:www.doctorschanneltube.org


פורומים דלקת אוזניים ושיקום שמיעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ירידה קלה שמיעה אלי 03/08/2020 11:23
  • שלום, אתמול השתמשתי במקדחה והיה רעש ממש חזק למשך 30 שניות לכל היותר ומאז אני מרגיש ירידה קלה בשמיעה. בעקבות כך קבעתי תור לבדיקת שמיעה. האם ניתן להסיק כי רעש בודד כמו מהמקדחה יכול לגרום לזנק תמידי?

  • + הוסף תגובה
נרות הופי חרות 13/07/2020 21:20
  • שלום וברכה, בעבר היו לי בעיות באוזניים והרופא המליץ לי על נרות הופי שאכן עזרו לי מאוד. רציתי לדעת האם יש לנרות אלו תוקף או שאפשר להשתמש בהם למרות שעברו כמה שנים? כמובן שהנרות חדשים ולא משומשים, רק שהם נקנו בעבר.

  • + הוסף תגובה
התייעצות לגבי ניתוח כפתורים שכשל ומצב שלא משתפר.. ליפז 24/06/2020 20:47
  • הבן שלי כיום בן 8 וחצי. עבר ניתוח כפתורים בגיל שנתיים עקב דלקות חוזרות. כבר בימים שלאחר הניתוח היו לו הפרשות רבות של מוגלה והנחו אותנו להשתמש בסילוקסן. הכפתורים נפלו מזמן, אך הנקב בעור התוף לא נסתם. מאז ועד היום (6 שנים!) אנחנו עם מוגלות הולכות וחוזרות, כמעט ואין מצב שהאוזן יבשה לחלוטין וזה מדאיג אותנו מאוד. רופא אמר שיש צורך לסגור את עור התוף, אך זה בעייתי כי האיזור תמיד עם מוגלה. יש לציין כי ככל הנראה יש לו אלרגיה לאבק וזה גורם לנזלת שלא מיטיבה עם הנושא. נשמח להרחבה מה האפשרויות העומדות בפנינו.. תודה רבה!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!