מה כדאי לעשות כשלילד יש חום?

הערב יורד ולילד עולה החום. האם כדאי לרוץ לחדר מיון או עדיף לחכות לבוקר? האם כדאי לנסות להוריד את החום באמצעות תרופה או אפשר להסתפק באמבטיה? והאם חום גבוה הוא מסוכן?

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר רוני שפר


תאריך עדכון: 11/06/2018

אין הורה שלא חווה או יחווה את החששות שצפים כשלילד שלו עולה החום. ואולם חשוב להדגיש ולהזכיר: חום בפני עצמו איננו מחלה, אלא ביטוי למאבקה של מערכת החיסון שלנו בגורם המחלה. הגורם יכול להיות חיידקי או נגיפי (וירוס), ולעתים חום הוא תגובה לחיסון שהילד קיבל. 


במרבית המקרים, חום גבוה אצל ילדים קטנים נוצר בגלל גורם  נגיפי, שגרם לאחת ממחלות הילדים המוכרות, כגון אדמדמת, חצבת או חזרת, אבעבועות רוח, שפעת, מחלת הנשיקה, דלקות מעיים וכדומה. באילו מצבים חייבים לפנות לטיפול רפואי?

מדידה בפי הטבעת של מעל 38 מעלות נחשבת כחום. ואולם במצב כזה אין הכרח לתת תרופה. ההמלצה היא לתת טיפול תרופתי להורדת החום כאשר מידת החום היא מעל 38.5 מעלות. 


כשמדובר בתינוקות מתחת לגיל חודשיים חייבים לפנות לרופא כשמידת החום היא מעל 38 מעלות. 


בתינוקות מעל גיל חודשיים, וכשמדובר בחום ללא סימנים נוספים אפשר ומומלץ לחכות 24 שעות לפני שפונים לרופא, זאת מאחר שבדרך כלל החום קודם לסימנים נוספים, אשר יעזרו לרופא באבחנה.


חשוב להדגיש - מידת החום אינה מעידה על חומרת המחלה ולכן, חום גבוה אינו בהכרח סימן שצריך לרוץ לרופא. כמו כן, טבעי שילד עם חום יהיה חסר תאבון, שמצב הרוח שלו ייפגם ושירצה לישון שעות רבות. גם סימנים אלה לא בהכרח מעידים על סכנה, ואפשר להמתין, אך מומלץ לנסות ולהוריד את החום כדי לשפר את ההרגשה הכללית של הילד. 


במקרים הבאים אין לחכות ויש לפנות בהקדם לרופא:

1. כאשר הילד סובל מכאבי ראש ואינו מסוגל לכופף את הצוואר והראש.


2. כשהילד מראה סימנים של קוצר נשימה.


3. כשהחום מלווה בצמרמורת. 


4. אם מבחינים בשינוי בהתנהגות, שיכול להתבטא באי שקט קיצוני או לחילופין בישנוניות. 


5. כשלחום מתלוות תופעות נוספות, כמו נפיחות או אודם במפרקים. תופעות אלה  מחייבות בדיקת רופא גם ללא עלייה של חום.


7. כאשר מחלת החום מתמשכת יש צורך במעקב רפואי מתמשך.


 חשוב מאד: כשמדובר בתינוקות כדאי להגיע לביקורת רפואית שוב כעבור 48 שעות ובילדים גדולים יותר לאחר 3-4 ימים לאחר הביקור הראשון אצל הרופא. בתינוקות מתחת לגיל חודשיים חייבים לפנות לרופא כשמידת החום היא מעל 38 מעלות


מהי הדרך היעילה והמומלץ למדידת חום? 

צורת המדידה המדויקת ביותר והמועדפת כשמדובר בתינוקות ובילדים עד גיל 5 היא בפי הטבעת, באמצעות מד חום דיגיטלי.


בילדים מעל גיל 5 אפשר לבצע מדידה בפה או באמצעות מד חום דיגיטלי אחר (לא בפי הטבעת). אפשרות נוספת היא במדידת חום באוזן, שמתבצעת באמצעות קרן לייזר, אך אמינותה של מדידה  זו נמוכה יותר מאשר שתי הבדיקות הקודמות. 


ניתן למדוד חום גם בבית השחי, אבל חשוב להקפיד על מגע הדוק בין קצה מד החום ועור הגוף. בכל מקרה, מאחר שזו מדידה אמינה פחות נהוג להוסיף לתוצאה שלה מעלה אחת. 


ישנן מדבקות המודבקות על העור, שצבען משתנה לפי חום הגוף. גם שיטה זו היא בעלת אמינות נמוכה וכדאי להתייחס אליה כסמן בלבד.מהי הדרך היעילה ביותר להורדת חום? 

ישנן שתי תרופות עיקריות להורדת החום - PARACETAMOL ו-IBOBRUFEN.

PARACETAMOL  ניתן לשימוש בתינוקות ובילדים, בכל גיל.  התרופה נמצאת בבתי המרקחת ללא מרשם, בתכשירים של יצרנים שונים: 


• אקמולי של TEVA בסירופ, בפתילות ובאבקה (אבקמולי)


•  BROLET  של REKAH   


• דקסמול של DEXEL 


• בטיפות נובימול של  CTS 


IBOBRUFEN מותר לשימוש מגיל שלושה חודשים, נמצא בתכשירים:


• נורופן בסירופ ובפתילות של RECKITT BENCKISWER 


• אדוויל בסירופ של  NEOPHARM   . 


כמו כן יש מספר תכשירים נוספים בקפליות או בכדורי מציצה ופתילות של DEXEL.


לכל תכשיר יש מינון אחר, וחיוני להקפיד על קריאת העלון לצרכן מחשש למתן מינון שגוי. המינון נקבע בהתאם למשקלו של הילד.


צורת מתן התרופה היא בהתאם למצבו של הילד: לילד משלשל עדיף לתת סירופ, אם הילד מקיא מומלץ טיפול בפתילות, במקרה של חום אצל ילד שאינו מקיא או משלשל אפשר לתת תרופה בכל צורת מתן שנוחה להורים. 


אם מעדיפים להימנע מתרופות, ניתן להוריד את החום באמצעות אמבטיות של מים פושרים.


הפרשי הטמפרטורה יעילים בהורדת החום ואולם החיסרון באמבטיות הוא משך הטיפול המומלץ מעל 20 דקות ועליית החום בחזרה מהירה יותר.


בכל אופן, בחום גבוה מומלץ לתת טיפול תרופתי ולשלבו באמבטיה של מים פושרים. האמבטיה משפיעה על ירידת החום במהלך אותן 20 דקות שלוקח לתרופה להיספג ולהתחיל להשפיע.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רוני שפר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון לאבק דן 08/12/2019 12:47
 • ד"ר שלום, בכל מקום שבו אבק, מתחיל אצלי התקף. יכול להסביר קצת על יתרונות החיסון? עד כמה יעיל? אם בכלל? מתלבט אם להתחסן או להישאר צמוד למשאף..

 • + הוסף תגובה
שיעול לאחר כל פעילות גופנית קלה שירה 25/11/2019 07:21
 • שלום, בני הקטן הוא בן 7.5 עם נטייה להתקפות שיעול. לפני כ- 3 חודשים פיתח שיעול חריף שהתמתן מאוד לאחר קבלת אזניל, למרות שצילום החזה היה תקין. שמנו לב שלאחר כל פעילות גופנית קלה הוא משתעל. הוא מסיים לעלות מדרגות ומקבל שיעול חריף. כמו כן, לאחר בכי או צחוק הוא מקבל התקפת שיעול. האם זה תקין? האם יתכן כי הוא אסטמתי?

 • + הוסף תגובה
אבחון אסטמה דר גיא 27/11/2019 23:56
 • אבחון אסטמה מתבסס על היסטוריה קפדנית, בדיקה גופנית אופיינת, בדיקות מעבדה ותפקודי ריאה. הסיפור בפני עצמו עשוי להתאים לאסטמה אולם על מנת לעשות את האבחנה רצוי להגשת להערכה רפואית במשרד הרופא

 • + הוסף תגובה
שיעול בזמן פעילות גופנית דר גיא 06/12/2019 17:26
 • שיעול בזמן פעילות גופנית אינו ממצא "תקין" ומחייב הערכה על ידי רופא. בהחלט אפשרי שמדובר באסטמה מציע לבקש תפקודי ריאה עם תגר מאמץ

 • + הוסף תגובה
תודה רבה שירה 08/12/2019 06:14
הפסקות נשימה אלינה 05/12/2019 20:48
 • שלום, הבת שלי בת שנה וחודשיים. מגיל 5 חודשים עושה הפסקות נשימה בזמן בכי, קרו 4 התקפים כאלה בשנה האחרונה. ביולי פתאום הופיעו לה רעשי סטרידור, בזמן שאיפה חזקה. זה קורה בעיקר בזמן זחילה, בכי, לא מתוך שינה, הגענו לאשפוז בגלל חשש לגוף זר, לאחר בירור שיחררו אותנו והרופא ריאות טען שהרעש שהיא עושה של הסטרידור הוא התנהגותי. לאחר כמה שבועות הרעש פסק. כמה חודשים אחרי היא חלתה, קצת שיעול ליחה וצרידות, והרעשים הופיעו שוב, טיפלנו באנלציות ואחרי סיום המחלה הקולות נעלמו שוב. לפני חודש היא חלתה בדלקת אוזן שטופלה באנטיביוטיקה כמה ימים אחרי תחילת המחלה הקולות הופיעו שוב, ונמשכים עד היום. אציין שמידי פעם היא קצת משתנקת מאוכל או רוק או מים, שמתי לב שהיא משתנקת ככה כשהיא קצת מקוררת ויש לה ליחה וחירחורים וצרידות. לא יודעת אם יש קשר לקולות הסטרידור לבין ההשתנקות וההפסקות נשימה. מציינת את כל הדברים שקשורים לריאות לדעתי, מה לדעתך אנחנו צריכים לעשות?

 • + הוסף תגובה
הפסקות נשימה, סטרידור, שיעול ותסמינים נוספים דר גיא 06/12/2019 17:38
 • בהנתן כלל התסמינים הנ"ל מציע לגשת להערכת רופא הריאות שכבר ראה אותה. לא ניתן לבצע הערכה רצינית של כלל התסמינים הללו במסגרת פורום אינטרנטי

 • + הוסף תגובה
אלינה אלינה 06/12/2019 19:29
 • הרופא ריאות שראה אותה חושד שיש לה חיבור של קנה וושת, ורוצה לעשות ברונכוסקופיה אף אוזן גרון שבדק אותה חושב שאין סיכוי שזה חיבור הקנה וושת וחושב שיש לה לרינגומלציה ואנחנו עושים בדיקת סיב שבוע הבא רציתי אולי לדעת לפי התסמינים האלה זה מה לדעתך זה יכול להיות

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!