מה כדאי לעשות כשלילד יש חום?

הערב יורד ולילד עולה החום. האם כדאי לרוץ לחדר מיון או עדיף לחכות לבוקר? האם כדאי לנסות להוריד את החום באמצעות תרופה או אפשר להסתפק באמבטיה? והאם חום גבוה הוא מסוכן?
כתבה פרסומית כתבת חסות


אין הורה שלא חווה או יחווה את החששות שצפים כשלילד שלו עולה החום. ואולם חשוב להדגיש ולהזכיר: חום בפני עצמו איננו מחלה, אלא ביטוי למאבקה של מערכת החיסון שלנו בגורם המחלה. הגורם יכול להיות חיידקי או נגיפי (וירוס), ולעתים חום הוא תגובה לחיסון שהילד קיבל. 


במרבית המקרים, חום גבוה אצל ילדים קטנים נוצר בגלל גורם  נגיפי, שגרם לאחת ממחלות הילדים המוכרות, כגון אדמדמת, חצבת או חזרת, אבעבועות רוח, שפעת, מחלת הנשיקה, דלקות מעיים וכדומה. באילו מצבים חייבים לפנות לטיפול רפואי?

מדידה בפי הטבעת של מעל 38 מעלות נחשבת כחום. ואולם במצב כזה אין הכרח לתת תרופה. ההמלצה היא לתת טיפול תרופתי להורדת החום כאשר מידת החום היא מעל 38.5 מעלות. 


כשמדובר בתינוקות מתחת לגיל חודשיים חייבים לפנות לרופא כשמידת החום היא מעל 38 מעלות. 


בתינוקות מעל גיל חודשיים, וכשמדובר בחום ללא סימנים נוספים אפשר ומומלץ לחכות 24 שעות לפני שפונים לרופא, זאת מאחר שבדרך כלל החום קודם לסימנים נוספים, אשר יעזרו לרופא באבחנה.


חשוב להדגיש - מידת החום אינה מעידה על חומרת המחלה ולכן, חום גבוה אינו בהכרח סימן שצריך לרוץ לרופא. כמו כן, טבעי שילד עם חום יהיה חסר תאבון, שמצב הרוח שלו ייפגם ושירצה לישון שעות רבות. גם סימנים אלה לא בהכרח מעידים על סכנה, ואפשר להמתין, אך מומלץ לנסות ולהוריד את החום כדי לשפר את ההרגשה הכללית של הילד. 


במקרים הבאים אין לחכות ויש לפנות בהקדם לרופא:

1. כאשר הילד סובל מכאבי ראש ואינו מסוגל לכופף את הצוואר והראש.


2. כשהילד מראה סימנים של קוצר נשימה.


3. כשהחום מלווה בצמרמורת. 


4. אם מבחינים בשינוי בהתנהגות, שיכול להתבטא באי שקט קיצוני או לחילופין בישנוניות. 


5. כשלחום מתלוות תופעות נוספות, כמו נפיחות או אודם במפרקים. תופעות אלה  מחייבות בדיקת רופא גם ללא עלייה של חום.


7. כאשר מחלת החום מתמשכת יש צורך במעקב רפואי מתמשך.


 חשוב מאד: כשמדובר בתינוקות כדאי להגיע לביקורת רפואית שוב כעבור 48 שעות ובילדים גדולים יותר לאחר 3-4 ימים לאחר הביקור הראשון אצל הרופא. בתינוקות מתחת לגיל חודשיים חייבים לפנות לרופא כשמידת החום היא מעל 38 מעלות


מהי הדרך היעילה והמומלץ למדידת חום? 

צורת המדידה המדויקת ביותר והמועדפת כשמדובר בתינוקות ובילדים עד גיל 5 היא בפי הטבעת, באמצעות מד חום דיגיטלי.


בילדים מעל גיל 5 אפשר לבצע מדידה בפה או באמצעות מד חום דיגיטלי אחר (לא בפי הטבעת). אפשרות נוספת היא במדידת חום באוזן, שמתבצעת באמצעות קרן לייזר, אך אמינותה של מדידה  זו נמוכה יותר מאשר שתי הבדיקות הקודמות. 


ניתן למדוד חום גם בבית השחי, אבל חשוב להקפיד על מגע הדוק בין קצה מד החום ועור הגוף. בכל מקרה, מאחר שזו מדידה אמינה פחות נהוג להוסיף לתוצאה שלה מעלה אחת. 


ישנן מדבקות המודבקות על העור, שצבען משתנה לפי חום הגוף. גם שיטה זו היא בעלת אמינות נמוכה וכדאי להתייחס אליה כסמן בלבד.מהי הדרך היעילה ביותר להורדת חום? 

ישנן שתי תרופות עיקריות להורדת החום - PARACETAMOL ו-IBOBRUFEN.

PARACETAMOL  ניתן לשימוש בתינוקות ובילדים, בכל גיל.  התרופה נמצאת בבתי המרקחת ללא מרשם, בתכשירים של יצרנים שונים: 


• אקמולי של TEVA בסירופ, בפתילות ובאבקה (אבקמולי)


•  BROLET  של REKAH   


• דקסמול של DEXEL 


• בטיפות נובימול של  CTS 


IBOBRUFEN מותר לשימוש מגיל שלושה חודשים, נמצא בתכשירים:


• נורופן בסירופ ובפתילות של RECKITT BENCKISWER 


• אדוויל בסירופ של  NEOPHARM   . 


כמו כן יש מספר תכשירים נוספים בקפליות או בכדורי מציצה ופתילות של DEXEL.


לכל תכשיר יש מינון אחר, וחיוני להקפיד על קריאת העלון לצרכן מחשש למתן מינון שגוי. המינון נקבע בהתאם למשקלו של הילד.


צורת מתן התרופה היא בהתאם למצבו של הילד: לילד משלשל עדיף לתת סירופ, אם הילד מקיא מומלץ טיפול בפתילות, במקרה של חום אצל ילד שאינו מקיא או משלשל אפשר לתת תרופה בכל צורת מתן שנוחה להורים. 


אם מעדיפים להימנע מתרופות, ניתן להוריד את החום באמצעות אמבטיות של מים פושרים.


הפרשי הטמפרטורה יעילים בהורדת החום ואולם החיסרון באמבטיות הוא משך הטיפול המומלץ מעל 20 דקות ועליית החום בחזרה מהירה יותר.


בכל אופן, בחום גבוה מומלץ לתת טיפול תרופתי ולשלבו באמבטיה של מים פושרים. האמבטיה משפיעה על ירידת החום במהלך אותן 20 דקות שלוקח לתרופה להיספג ולהתחיל להשפיע.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רוני שפר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חסימה בשק הדמעות לתינוקת בת חודש וחצי סיון 29/10/2020 10:34
  • יש לתינוקת שלי חסימה בשק הדמעות על פי הרופאים (עיניים ומשפחה), הרופאת משפחה אומרת שזה להרבה תינוקות ולעשות פשוט עיסויי ועד גיל שנה צריך לעבור ואם לא זאת פרוצדורה אחרת, הרופאת עיניים אומרת שזה חסימה בשק הדמעות אבל לתת אנטיביוטיקה 4 פעמים ביום למשך שבוע כדי שלא יהיה זיהום מההפרשות ולחסור אחרי 10 ימים להעריך את המצב, כל אחד אומר משהו אחר , בהרגשה שלי מעבר לכל העיסויים שכמובן אעשה, לתת אנטיביוטיקה בכמות כזאת לגיל חודש וחצי פחות מרגיש לי נכון והייתי רוצה קודם לנסות את האופציה של בלי אנטיביוטיקה, אבל אם חלילה יהיה זיהום אני יאשים את עצמי, השאלה היא לכמה באמת עובר העניין הזה בלי שימוש באנטיביוטיקה והאם זה ממש חובה?

  • + הוסף תגובה
שיעול מתמשך בבת שנתיים מ 19/10/2020 15:33
  • ביתי בת שנתיים משתעלת מגיל שנה בערך, בעיקר במהלך השינה. פעמים רבות זה מגיע להקאה על מנת לשחרר ליחה. צילום ריאות תקין. זה החל כשהוציאה שיניים אולם נמשך גם אח"כ. היתה הפסקה של חודשיים באביב, חשבנו שזה בגלל שינוי סוג הדיסה אולם זה חזר לאחר מכן. לפני חודש וחצי היתה שוב הפסקה של חודש ואח"כ שוב וחשבתי אולי בגלל שפחות אכלה לבן (מוצרי חלב אחרים המשיכה לאכול, לא חלב ניגר) וניסיתי להפסיק לתת לה ונראה שעזר. נשללה אלרגיה לחלב, אבק, דגנים, תירס וסויה וכן נשללה אפשרות לצליאק. לפני שבועיים היתה לה פריחה שרופא ילדים הגדירה כתגובה לאלרגיה או זיעה. מה כדאי לבדוק?

  • + הוסף תגובה
כאב בזמן נשימה איק 02/10/2020 17:01
  • אני בן 24, יש לי כאב מוזר בריאות/חזה/גב בזמן נשימה, מרגיש כאילו אני נושם אוויר קר וזה גורם לי להשתעל. לא יצאתי מהבית בתקופה האחרונה בכלל ככה שזה כנראה לא קורונה, ואני מעדיף פחות ללכת לרופא פיזית ולבדוק בגלל כל המצב במדינה. מה זה יכול להיות? יש לציין שיש לי אסתמה קלה ולעיתים מאוד רחוקות יש לי קוצר נשימה. אין לי חום או סימפטומים אחרים

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!