מה הסיכוי שלכם לחלות בדמנציה?

ככל שמזדקנים, כך גדל הסיכוי לחלות בדמנציה. בזה אין לנו שליטה. עם זאת, מחקרים רבים מראים ששינויים באורחות החיים שלנו עשויים למנוע או לדחות את המחלה. אז מה צריך לעשות? הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות


מספר האנשים עם דמנציה בעולם רק הולך וגדל. ההערכה היא שעד שנת 2030 כ-82 מיליון בני אדם בעולם יחלו בדמנציה, כך על-פי ארגון הבריאות העולמי. בארה"ב, ההערכה היא של-11 מיליון יחלו באלצייהמר עד 2050, שזה כפול מכמות החולים היום.


דמנציה גורמת לירידה איטית ביכולות החשיבה. המחלה משפיעה על הזיכרון, מצב הרוח, שפה ותפקודים אחרים של המוח. אנשים עם דמנציה בשלב מסוים אינם יכולים לחיות באופן עצמאי והם דורשים טיפול ותשומת לב מסביב לשעון. אלצהיימר היא הגורם המרכזי לדמנציה, אחרי שבץ מוחי ומצבים אחרים שגורמים נזק לכלי הדם ומובילים למה שמכונה דמנציה וסקולרית.


למרות שלמחלה הזו אין כיום מרפא, מחקרים אחרונים מראים שניתן להפחית את הסיכוי לסבול מהמחלה בהמשך. למעשה, ב-5 שנים האחרונות יש התקדמות בזיהוי של גורמי הסיכון למחלה הניתנים לשינוי. גורם הסיכון של ההזדקנות הוא כמובן בלתי נמנע, אך חוקרים טוענים ששינוי באורח החיים שלנו עשוי להשפיע על הסיכון לדמנציה. 


אז נכון שאף פעם לא מאוחר מדי להתחיל בשינויים בריאים בחיים, אבל ככל שתתחילו מוקדם יותר, כך גדל הסיכוי למנוע או לדחות את המחלה. הורידו לחץ, לחץ דם 

יתר לחץ דם הוא גורם סיכון להרבה מחלות, וגם לדמנציה. במחקר שפורסם באוגוסט האחרון, חוקרים עקבו אחר 16,000 מבוגרים בגילאים 44-66 במשך 24 שנים. הם גילו שאנשים עם לחץ דם גבוה באמצע החיים, היו בעלי סיכון גבוה כמעט ב-40% לחלות בדמנציה.


סקירה של מחקרים שפורסו בשנת 2014 העריכה כי לחץ דם גבוה מוביל ל-425,000 מקרים של דמנציה בארה"ב מדי שנה.שמרו על הלב שלכם

בנוסף לשמירה על לחץ הדם, ישנן ראיות לכך ששמירה על גורמי סיכון אחרים שאחראים לבריאות הלב שלנו, כגון כולסטרול גבוה וסוכרת, גם יכולים להוריד את הסיכון לדמנציה. 


במחקר שנערך בדצמבר האחרון, למשל, החוקרים דיווחו שסוכרת מסוג 2 גורמת לשינויים במוח, אשר עלולים לפגוע בזיכרון או בתפקוד המוחי. מחקר נוסף מצא שכולסטרול מעודד הצטברות של חלבונים במוח, ואלה ככל הנראה משחקים תפקיד חשוב בהתפתחות מחלת האלצהיימר.


קראו עוד! מחקר מצא: יש קשר בין שימוש בתרופות להתפתחות דמנציה


הקפידו לישון טוב

חוקרים עדיין לא יודעים להסביר במדויק את הקשר בין דמנציה לשינה, אך נראה כי הדבר קשור לבטא עמילואיד, סוג של משקעים חלבוניים במוח.


שני מחקרים קטנים שפורסמו בשנה האחרונה, הראו שישנה עלייה בבטא עמילואיד בקרב אנשים שעברו שינה לא טובה במשך לילה אחד. לצד זה, אחד מחוקרי המחקר הצביע על כך שיש סיבה לדאוג בעיקר לאנשים הסובלים מבעיות שינה כרוניות.


הסבר אחר לקשר בין שינה לדמנציה הוא אפניאה, הפסקת נשימה במהלך שינה. אפניאה שאינה מטופלת עלולה לגרום לשבצי מוח קטנים ורבים המובילים לבעיות בזיכרון ובחשיבה בשלב מאוחר יותר בחיים.


לצד כל אלה, חשוב לציין שלא ברור האם שיפור באיכות השינה מקטינה את הסיכון לדמנציה.ב-5 שנים האחרונות מזהים יותר גורמי סיכון לדמנציה שניתנים לשינוי


שמרו על השמיעה ובלו בחברת אנשים

בחודש האחרון פורסם דו"ח חשוב על דמנציה, שהוסיף אובדן שמיעה לרשימת גורמי הסיכון. בשלב זה עדיין לא ברור מה הקשר בין אובדן שמיעה לדמנציה, אך מומחים טוענים שככל הנראה אובדן שמיעה מאלץ את המוח לעבוד קשה יותר, ומאמץ זה ככל הנראה הוא מעמסה למוח שגורמת לו לנזק עם הזמן.


בדומה לאובדן שמיעה, דמנציה עלולה להיגרם כתוצאה מבידוד חברתי. אובדן שמיעה מונע אינטראקציה מלאה בשיחות וגורם לאבדן היתרונות המוחיים שנובעים מגירוי מנטלי. ברוב המקרים, אובדן השמיעה אינו קשור למוח, אך אם אין מידע שנכנס או תהליך חברות כלשהו, הדבר יכול להשפיע על המוח באופן עקיף. 


כמו בשינה, גם במקרה של אובדן שמיעה לא ברור אם שיפור השמיעה, למשל באמצעות שימוש במכשירי שמיעה, מפחית את הסיכון לדמנציה. עם זאת, גירוי מנטלי, הכולל אינטראקציות חברתיות, עשוי להפחית את הסיכון.שמרו על הראש שלכם

פגיעות ראש נמצאו קשורות לדמנציה. במחקר שפורסם בינואר, לדוגמה, החוקרים בחנו רשומות בריאותיות של 164,000 איש שעברו פגיעה מוחית טראומתית ומצאו כי פגיעה חמורה בראש הכפילה את הסיכון לדמנציה ופגיעות חוזרות כמעט שילשו את הסיכון למחלה. גם לאחר 30 שנה הסיכון נותר 25% גבוה יותר מהנורמלי.


מחקרים אחרונים מראים שגם אנשים עם פגיעות ראש קלות, כגון זעזוע מוח קל ללא אובדן הכרה, נוטים יותר לדמנציה. פגיעות אלו יכולות להכפיל את הסיכון לדמנציה ופגיעות חמורות יותר אף יכולות להעלות את הסיכון.


הקשר בין פגיעות ראש לדמנציה הגיוני מאחר שנעשית פגיעה במוח. עם זאת, עדיין לא ידועים כל המנגנונים כך שהקשר עדיין לא ברור לגמרי.גנטיקה

ידוע על גן אחד שמעלה את הסיכון לאלצהיימר ושמו ApoE4. הגן הזה יכול גם להעלות את הסיכון לדמנציה עקב פגיעה מוחית טראומתית, כך עולה ממחקר שפורסם בספטמבר השנה. הגן למעשה גורם לכך שלאחר פציעה בראש קשה יותר למוח לרפא את הפגיעה או הדלקתיות, שעלולה להתגבר ולגרום לנזק נוסף. 


חוקרים מאמינים שבשלב מסוים יהיו בדיקות גנטיות שיוכלו לזהות אנשים שנמצאים בסיכון בגלל גנטיקה, והם גם מקווים להצליח לשנות את הגנים. אך בינתיים, ההמלצה לאנשים עם חשד לגן (כגון בני משפחה עם דמנציה), היא להימנע ככל שניתן מספורט ופעילויות שמגדילים את הסיכון לפגיעות ראש.פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחלת הנשיקה או שלבקת חוגרת גוד 25/03/2020 07:41
 • בת 69 אני מזה חודש וחצי מרגישה תשושה שאין לי כח ללכת או להרים משהו, קושי ללכת בקצור חולשה כללית תשישות איומה, אחרי שבועיים כאב גרון ושעול אבל בלי חום. לפני שבועיים נחלשתי יותר ובכל פעולה קטנה יש לי פעימות לב חזקות שמגיעות ל 104 פעימות .עשיתי בדיקות דם לפני כחודש ותפקודי כבד בתוך הנורמה רק המונוציטים מעל הנורמה 13.5% (כשהנורמה 13%). כמו כן  EBNA IGg posituv EBV past infection CMV IGg 123.3 CMV IGm שלילי יש לי גם קטע של 12 ס"מ בעור מתחת לשד הימני שהתחיל להפריע לי היה שם קצת אדום וחשבתי שזה מהחזיה אבל עד היום המקום שורף לי. האם אני חולה במחלקת הנשיקה?או זה הרפס זוסטר. כמה זמן המחלות האלה נמשכות?

 • + הוסף תגובה
אבחון מרחוק ד"ר רון בן יצחק 25/03/2020 11:02
 • שלום רב לצערי לא אוכל לעזור לך באבחון מרחוק. האבחנה המבדלת היא הרבה יותר רחבה ממה שאת מציגה. אני מציע לנסות תחילה ייעוץ מרחוק ובמידה ולא מתאפשר, אזי לבוא ולהיבדק שלבקת חוגרת היא מחלה עורית עם ביטוי מאוד בולט- שלפוחיות נרחבות על פני מחצית הגוף באזור שונה גוו או גב או חזה או בטן או פנים (אבל רק מחצית...) ולרוב מלווה בכאב עיצבי לא פשוט מבחינת עוצמתו אני מציע לבדוק : אנמיה מצב לבבי והתפתחות אי ספיקת לב? מחלה דלקתית- מחלת פרקים דלקתית? בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
הורים מבוגרים עדן 24/03/2020 16:43
 • היי הוריי הם למעלה משמונים 2 אין מתעקשים להמשיך לבקר אותם למרות שהם אנשים לא בריאים מה עושים?

 • + הוסף תגובה
הורים מבוגרים בעידן הקורונה ד"ר רון בן יצחק 24/03/2020 17:32
 • שלום רב לצערי ההנחיות הם חד משמעית למנוע חשיפה של מבוגרים לאוכלוסיה צעירה יחד עם זאת- הבדידות אף היא לא מוסיפה נחת אושר ובריאות, ועל כן יש להתייחס בכל מקרה לגופו. זמן חשיפה קצר, במרחק שמעבר ל- 2 מטר, כפפות אלכוג'ל ומסיכה מאותם שלא שבו מחו"ך ולא נחשפו לחולי קורונה ולא נמצאים בבדוד ייתכן ומפגש שבועי קצר עשוי להיות מועיל ופחות מסוכן בהתחשב בהקפדה כנ"ל ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
Sun down sindrom נדיה 18/03/2020 18:36
 • שלום.אימי בת 88 עברה ניתוח החלפת פרק ירך ההרדמה כללית.טרם הניתוח סבלה מירידה קוגניטיבית קלה.לאחר הניתוח נכנסה לדליריום.היום כעבור שבוע מיום הניתוח,בשעות הבוקר היא פחות מבולבלת,אך מהצהריים יש החמרה בהתמצאות במקום,זכרון לטווח קצר כמעט אפסי,בזכרון לטווח ארוך גם יש פגם מסויים. שאלה-האם תופעה שהזכרתי מתאימה יותר לביטוי דמנציה או שאולי מדובר בתופעה שאולי תחלוף עם הזמן?תודה

 • + הוסף תגובה
מצב בלבולי חריף- דליריום ודימנציה ד"ר רון בן יצחק 19/03/2020 08:30
 • שלום רב מצב בלבולי חריף עשוי להתרחש במהלך שינוי מקום מגורים או בזמן מחלה חריפה (מחלת חום) או כאב עז משך הדליריום משעןת עד חצי שנה ולפעמים גם שנה! דימנציה, לרוב ווסקולארית, מתאפיינת בתנודתיות במצב הרגשי עם הופעת אי שקט בעיקר עם שינוי היום-לילה (לקראת רדת החשיכה). דליריום הוא מצב חירום, הדורש התייחסות רפואית, לרוב עזרה ראשונה רפואית בייצוב מצב גופני, מיטאבולי או נוירולוגי. הפרעות התנהגות בדימנציה מטופלות בדרך תרופתית ושאינה תרופתית בהצלחה ד"ר רון בן יצחק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!