מתי חייבים לעקור שיני בינה?

שיני בינה, כלואות, מהן? מדוע מדובר במצב שמסכן את בריאות הפה והשיניים וכיצד יודעים שחייבים לעקור? מומחית עם כל התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/08/2018


אחד החששות של אדם בוגר הוא הצורך בעקירת שיני בינה בכלל ובעיקר אם הן כלואות. בחלל הפה של אדם בוגר יש 32 שיניים הנחלקות ל-4 סוגים: חותכות, ניבים, מלתעות ושיניים טוחנות. לכל סוג תפקיד ייעודי, צורה וגודל התואמים את תפקידם. 


שיני בינה הן שיניים טוחנות אשר בוקעות אחרונות בגילאי 17-25, בתום גיל ההתבגרות ובשל כך דבק בהן הכינוי "שיני בינה". תפקידן של השיניים הטוחנות בכלל וגם של שיני הבינה במידה ובקעו כתקנן, הוא ריסוק המזון באמצעות לעיסה נמרצת. כאמור, יש סך הכל  12 שיניים טוחנות: שלוש בכל צד, הן בלסת העליונה והן בלסת התחתונה. שיני בינה נמצאות בקצה קשת השיניים. 


בתמונה: שן בינה תחתונה הנמצאת במגע הדוק עם השן הסמוכה לה והשן העליונה כלואה בעמדה גבוהה בלסת אם כך, מדוע יש צורך לעקור את שיני בינה?

קיימות שתי סיבות התפתחותיות לכך ששיני הבינה "נכלאות" לעתים קרובות, ולמעשה למרבית האוכלוסייה הבוגרת (מעל 60%) יש שיני בינה כלואות בדרגות כליאה שונות.


הסיבה הראשונה לכך היא כי עם התפתחות האבולוציה, בשל מעבר האדם לאכילת מאכלים מעובדים, הלסתות קטנו בהדרגה. מאידך, גודל השיניים ומספרן נשאר כשהיה.


הסיבה השניה היא כי גודל השיניים וגודל הלסתות לא נמצא על אותו גן. כלומר, אין התאמה גנטית בין גודל הלסתות וצורתן לגודל השיניים. לפיכך, במקרים רבים, לשיני הבינה הבוקעות אחרונות, לא נותר מקום בקשת השיניים בעת בקיעתן והן "נכלאות" בתוך עצם הלסת באופן מלא או חלקי. 
בתמונה: שן בינה שאובחנה אך לא נעקרה וכתוצאה מכך נגרם אובדן של שורש השן הסמוכהכששיני הבינה נותרות "כלואות", הן אינן משתתפות בתהליך הלעיסה ולא ניתן לנקות אותן בצורה נאותה. שן בינה כלואה הנמצאת בצמוד לטוחנת שבקעה, עלולה לגרום במהלך הזמן לנגעי עששת (חור בשן) או לזיהום ולדלקת, עד כדי אבדן עצם סביב הטוחנת הקבועה. למעשה, זיהום מקומי סביב השן הכלואה היא אחת המחלות הנפוצות ברפואת שיניים. הזיהום עלול להיות מלווה בכאב, בנפיחות ואפילו בקושי בפתיחת הפה שעלול לגרום לקשיי נשימה. לעיתים נדירות, זהום כזה עלול לגרום לתחלואה קשה ואפילו למוות.בתמונה: שן בינה כלואה הנמצאת במגע הדוק עם השן הסמוכה לה והביאה כתוצאה מכך ליצירת נגעי עששת במקרים רבים עלולה להיווצר ציסטה סביב שן בינה כלואה. ציסטה היא מבנה דמוי בלון המלא בנוזל, שמקיף חלק מהשן וגורם להרס מקומי של הרקמות מסביב, כולל העצם והשיניים הסמוכות לשן הכלואה. בנוסף, ציסטה עלולה להזדהם ולגרום לתסמינים קליניים כגון כאב ונפיחות. לעתים, בהיעדר סימנים אלה, לא מבחינים בציסטה והיא ממשיכה להרוס את הרקמות סביבה. 


בתמונה: היווצרות ציסטה סביב שן הבינה הכלואה כיצד מאבחנים שן בינה כלואה? 

במהלך פגישת הייעוץ במרפאה הכירורגית מבצעת בדיקה קלינית קפדנית של חלל הפה ובוחנת את צילומי ההדמיה (רנטגן) של שיני הבינה. על פי הממצאים ניתן להחליט האם קיים מקום מספיק לבקיעה טבעית של שיני הבינה או האם יש צורך בעקירת השיניים, מחשש לכליאתן. 


ההדמיות מאפשרות לקבוע את דרגת חומרת הכליאה של השן ויחסה למבנים אנטומים חשובים, ומכאן ניתן להעריך את הקושי היחסי של העקירה, לתכנן בצורה הטובה ביותר את הפעולה הכירורגית ולהימנע מסיבוכים שונים.
כיצד ניתן להקל על החשש והסבל? 

לאור המורכבות והסיכונים בעקירת שיני בינה יש להקפיד כי העקירה תבוצע על ידי מומחה לכירורגית פה ולסתות מנוסה. 


שימוש בשיטות אלחוש והרדמה מתקדמות, כגון אלחוש מקומי ממוחשב, טשטוש עם "גז צחוק" (סדציה נשימתית), טשטוש באמצעות סדציה ורידית או הרדמה מלאה. ניתן כמובן להתאים את שיטת האלחוש וההרדמה תוך התחשבות בהעדפותיו וברצונותיו של המטופל, ובהתאם למצב בריאותו. המטרה היא להסב נוחות מרבית למטופל. (הכתוב בלשון זכר אבל מכוון לשני המינים)הכתבה בשיתוף עם ד"ר דבורה שוורץ-ארד מומחית בכירורגיית פה ולסתות DMD, PhD. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד 


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דבורה שוורץ-ארד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קליקים בtmj יוסי 22/02/2020 10:09
  • שלום דוקטור, לפני חודשיים התחלתי להרגיש אי נוחות בלעיסה וקליקים במפרק הלסת בצד שמאל (כנראה מתנועה לא נכונה שעשיתי) ובאותו הזמן שזה התחיל הרגשתי כאילו צד אחד של הלסת מתוח יותר מהשני, אחרי כמה ימים שראיתי שזה לא עובר הרופא הפנה אותי לרופא פה ולסת שבדק את הtmj והרגיש ששרירים בצד אחד מאוד תפוסים (כתב על הטופס "tmj dis"), אני חושב שהבעיה התחילה אחרי שעשיתי תנועה לא נכונה של הלסת. הרופא הפנה אותי לפיזיותרפיה שעכשיו אני אמור להתחיל, אבל לא בדיוק הסביר לי על הבעיה (היה קצת עומס במרפאה). השאלה שלי היא האם זה משהו כרוני בשלב הזה ואני יכול לצפות שזה ימשיך ללוות אותי או שזה משהו שעובר ומתקן את עצמו עם הזמן? תודה

  • + הוסף תגובה
השתלת עצם לאחר עקירת ניב כלוא אסתר 18/02/2020 14:58
  • שלום רב, לפני שמונה ימים עברתי עקירה של ניב כלוא (13) בלסת העליונה. המיב היה קרוב מאוד לסינוסים והיה חשד לאנקילוזה. בסופו של דבר הניב הוצא גם כותרת וגם השורש והושתלו לי עצם וממברנה באזור. נטלתי אנטיביוטיקה במשך שבוע ימים ואני מקפידה על שטיפות ובכל זאת האזור נשאר נפוח, מעין בצקת כזו. הגעתי לבי"ח לבדיקה ונאמר לי שאין זיהום (הרופא לחץ על האזור) ונשלחתי חזרה הביתה. בשבוע הבא אמורים להסיר לי את התפרים אך האור עדיין נפוח. האם זה תקין?

  • + הוסף תגובה
שלום אסתר ד"ר נבות גבעול 19/02/2020 17:01
כאב במפרק הלסת יעל 12/02/2020 23:51
  • שלום, יש לי מדי פעם כאבים במפרק הלסת הפעם האחרונה היתה ב-2016 וכעת עכשיו. בעצם סבלתי כבר 3 פעמים עם הפוגות של שנים רבות ביניהם. זה התחיל לדעתי מחבלה. הכאב רק בצד שמאל כעת עשיתי כנראה תנועה לא נכונה. רציתי לשאול: האם יש טעם לחכות שהכאב יעבור כרגע הוא דיי חלש ומנסה לא לעשות תנועות גדולות. שכן בפעם האחרונה שהייתי אצל הרופא מומחה הוא אמר: 1. לשקול סד- למרות שאני לא חורקת שיניים לדעתי. 2. דיבר על פרוצידורה של הדיסק. השאלה: האם כדאי לעבור פרוצידורה שכזו אומנם עבר זמן רב אך אמר שידחוף משהו מהאוזן ויזיז.. זה יפתור את הבעיה לתמיד? אם לא אטפל והכאב שוב יחלוף.. האם יכול להיגרם נזק למפרק הלא מטופל גם כשאין כבר כאבים? תודה

  • + הוסף תגובה
שלום יעל ד"ר נבות גבעול 19/02/2020 16:57
  • אם הכאב מופיע אחת לכמה שנים, ממליץ להמתין שיעבור

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!