5 סימנים לדיכאון – שיפתיעו אתכם במיוחד

כולנו משתמשים במושג – "אני בדיכאון" מדי פעם, אך מתי מדובר ביום קשה ובאילו מקרים זוהי הפרעה נפשית של ממש? אספנו עבורכם 5 סימנים מפתיעים במיוחד שעלולים להעיד על דיכאון
כתבה פרסומית כתבת חסות"אני בדיכאון"; "אני מרגישה חסרת אנרגיות בכל בוקר מחדש"; "אני מסתובב מצוברח כבר כמה ימים" כולנו מרגישים מדוכאים, טרודים או חסרי מצב-רוח מפעם לפעם, אך באילו מקרים מדובר בהפרעה נפשית של ממש? דיכאון שייך לקבוצת הפרעות פסיכיאטריות הנקראת "הפרעות במצב הרוח" זוהי תופעה נפשית נפוצה המתבטאת בתסמינים שונים, בניהם מצב רוח ירוד לתקופה ארוכה יחסית (שבועיים או יותר), תחושת אשמה שאינה קשורה במציאות, הפרעות שינה ותיאבון, תחושה כללית של ירידה באנרגיות ובריכוז ועד. 


דיכאון יכול להופיע באופן חד פעמי, או כבעיה כרונית  והוא עשוי במקרים מסוימים אף להוות סכנת חיים. הדיכאון פוגע באופן ניכר ביכולת התפקוד בחיי היום יום ובאיכות החיים. אספנו עבורכם חמישה סימנים מפתיעים שעשויים להעיד על דיכאון.1. מסעות קניות מטורפים

הרגלי הקנייה שלכם יצאו משליטה? מוצאים את עצמכם אבודים בין כל ההוצאות? עבור אנשים מסוימים שחשים מדוכאים, קנייה כפייתית עשויה להוות מפלט – בין אם מדובר במסע קניות בקניון או בשיטוט באתרי קנייה שונים באינטרנט. הקנייה המוגזמת משמשת כמעין הסחת דעת או תורמת להעלאת ההערכה העצמית. אך תרפיה באמצעות קניות מופרזות מספקת ריגוש רגעי והיא אינה מטפלת בדיכאון עצמו. בנוסף, חשוב להיות מודעים לכך שהרגלי קניה מוגזמים עשויים להוות אינדיקציה להפרעות נפשיות אחרות, כמו הפרעה דו קוטבית .

קראו עוד: המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על תרופות נגד דיכאון 2. צריכה מוגזמת של אלכוהול

כמעט שליש מהמבוגרים הסובלים מדיכאון קליני משתמשים לרעה באלכוהול. אם אתם מרגישים כי אתם זקוקים למשקה כדיי להתמודד עם חרדה או תחושת דיכאון, יכול להיות שמדובר בבעיה של ממש ומומלץ לפנות ליעוץ רפואי. למרות שכוס משקה יכולה להעלות את מצב הרוח אחרי יום קשה, אלכוהול הוא מדכא ועל כן שתייה מוגזמת עשויה להחמיר את התקפי הדיכאון ואף להגביר את תדירותם. 

3. שכחנות

דיכאון עשוי להיות הסיבה שאתם מרגישים מעורפלים ונוטים לשכוח דברים חשובים. מחקרים הראו  כי דיכאון ארוך טווח או לחץ עשויים להעלות את רמות הקורטיזול בגוף וכתוצאה מכך להחליש את החלקים במוח האמונים על הזיכרון והלמידה. החדשות הטובות: טיפול בדיכאון יכול לשפר גם את בעיות הזיכרון הנלוות לו. 

4. זלילה והשמנה

מחקר משנת 2010 שבוצע באוניברסיטת אלבמה מצא כי מבוגרים צעירים שדיווחו על תחושת דיכאון נטו גם להעלות במשקל, ולצבור שומן באזור המותן – דבר המעלה את הסיכון למחלות לב. מחקר נוסף מצא קשר בין דיכאון לבין הרגלי זלילה, בייחוד בקרב אנשים בגיל העמידה. גם במקרה זה טיפול בדיכאון יסייע גם במיתון תופעת הזלילה וההשמנה. 

קראו עוד: דיכאון קליני או עצב חולף? כך תדעו 5. כאבי גב

סובלים מכאב גב שלא חולף? מחקרים הראו כי דיכאון עשוי להוות גורם סיכון לכאבים כרוניים בגב התחתון. מחקר מסוים אף הראה כי כ-40% מהאנשים הסובלים מכאב גב כרוני בגב התחתון, חוו דיכאון טרם להתפרצות כאב הגב. למרות זאת, פעמים רבות דיכאון אינו מקושר לכאבים פיזיים שונים. למעשה, מדובר בתופעה מעגלית – לא רק דיכאון עלול להוביל לכאבים כרוניים, אלא גם אלה בתורם עשויים להביא להתפתחות דיכאון.
פורומים מאניה דיפרסיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ריפוי ממאניה דיפרסיה אבי 06/08/2014 17:43
 • שלום לכולם. אני מאובחן בסובל ממאניה דיפרסיה כבר 12 שנים. אני מנהל קבוצה בפייסבוק למתמודדים עם מאניה דיפרסיה, והתפתח בקבוצה דיון סוער לגבי הסוגיה הבאה : בהנחה ואדם מאובחן כסובל ממאניה דיפרסיה ועבר יותר ממחזור אחד של מאניה ודיפרסיה, האם ניתן להירפא בצורה מלאה מהמחלה. אני לא מתכוון לתקופות רמיסיה ארוכות, אלא לריפוי מלא מהמחלה, כך שניתן להמשיך בחיים נורמטיביים ללא צורך בתרופות וללא החשש מהתקף דיכאון או מאניה חוזרים. חלק מהאנשים בדיון טוענים שהפסיכיאטרים חלוקים בדיעותיהם בקשר לסוגיית הריפוי ושהוא אכן אפשרי - בעוד לפי מה שאני שמעתי,ראיתי,ביררתי ויודע עד כה - מאניה דיפרסיה זה לכל החיים, ואין כל אפשרות להחלים ממנה. הכצעקתה? האם ניתן להירפא ממאניה דיפרסיה? האם יש מחלוקת בנושא זה בין פסיכיאטרים? האם ישנם מאמרים, מחקרים מיקרי החלמה ידועים או כל מידע בנושא זה. אשמח גם לקישור למאמרים בנושא. תודה מראש, אבי.

 • + הוסף תגובה
בהמשך לשאלתו המעניינת של אבי צביאל 06/08/2014 17:54
 • הייתי מבקש ממי שירים את הכפפה ויספק תשובה מנומקת, להתחשב בין היתר בטשטוש מסוים הקשור למונחים בהם אנו משתמשים בבואנו לדון בעניין זה. כלומר להאיר את עינינו ביחס לשלושה רבדים אשר בשפה העברית אנו מרבים להשתמש בהם בהקשר זה: - החלמה - הבראה - ריפוי למשל, לפי מיטב ידיעתי אין כיום ריפוי מהמחלות הפסיכוטיות: סכיזופרניה, סכיזואפרטיב, מאניה-דפרסיה. אבל בהחלט תיתכן החלמה (שיקום משמעותי) שאפשר להיווכח בה בקרב מיליוני אנשים בכל העולם. בקשר למונח הביניים "הבראה" האמת היא שאני לא כל כך יודע מהי הגדרתו ואיפיוניו ואשמח להארה, הערה.

 • + הוסף תגובה
למען הסר ספק אבי 06/08/2014 17:58
 • אני התכוונתי לריפוי מלא. על זה כל הדיון. לא על שום סוגיה אחרת.

 • + הוסף תגובה
דעה מקצועית ד"ר דנה סלומי 10/08/2014 19:41
 • שלום לכולם, מהנסין הקליני שלי, אם היה התקף אחד של מאניה בלבד, יש סיכוי לרמסיה מלאה ללא תרופות לטווח ארוך (לאחר יצוב עם תרופות לזמן מוגבל). אם היתה יותר מאפיזודה אחת של מאניה, הסיכוי לרמסיה מלאה הוא מאוד קלוש ולכן מומלץ טיפול תרופתי קבוע לכל החיים. יש לציין שאנשים שמוצאים תרופה שמתאימה להם ומייצבת אותם, ונוטלים אותה בקביעות, אחוז משמעותי מהם נשארים באיזון וחיים חיים מלאים.

 • + הוסף תגובה
ומה עם אלה שלא חוו מאניות? אנונימית 11/08/2014 12:12
 • מה עם אלה החווים היפומאניות ודכאונות בלבד? האם לאחר טיפול פסיכותרפי וייצוב תרופתי יוכלו בעתיד להגיע לרמיסיה מלאה ולוותר על התרופות?

 • + הוסף תגובה
איך נכנסים לפייס שלך? דפי 12/08/2014 16:58
כניסה לפייסבוק שלי אבי 12/08/2014 17:05
 • דפי, אם התכוונת לפייסבוק שלי, לצורך הצטרפות לקבוצה הסודית, הפייסבוק שלי הוא innerthought@walla.com זו גם כתובת האי מייל שלי מכיון שהקבוצה סודית, ניתן להצטרף אליה רק אם חבר אחר בקבוצה מצרף אותך אליה.

 • + הוסף תגובה
מה הסודיות? דפי 12/08/2014 18:37
כן בוודאי אבי 12/08/2014 18:42
 • הסודיות היא משום שלא כל אחד רוצה שכל החברים שלו בפייסבוק ידעו שהוא חולה במאניה דיפרסיה.

 • + הוסף תגובה
טעיתי דפי 12/08/2014 20:28
קבוצת פייסבוק - שאלה לאבי בדוי 05/10/2016 22:04
 • אבי אשמח לפרטי קבוצת הפייסבוק שאינך מנהל, אשמח להצטרף.

 • + הוסף תגובה
היפומאניה סיון 17/09/2020 03:49
כיצד עוזרים לחולה פסיכוטי להבין שחולה? יולי 26/01/2019 18:17
 • שלום רב בן זוגי כבר תקופה ארוכה מראה סימנים פסיכוטיים בהתנהגות שלו. זה בא לי ביטוי שהוא מאמין בדברים שלא קראו באמת במציאות מאשים אותי בדברים שלא קראו, חושב תמיד שמנסים להתנקל לנו בטוח שהמשטרה רודפת אותו וכדומה .. המצב מאוד לא נעים ואף מפחיד .. והוא חושב שהוא בסדר גמור כמובן ומסרב בתוקף בכל פעם שאני מעלה שצריך טיפול , מה ניתן לעשות על מנת לעזור לו להבין שחולה ואיל ניתן לעזור לנו כמשפחה . תודה.

 • + הוסף תגובה
נסי לשכנע אותו להשתמש בליתיום אורוטאט drf 20/02/2019 17:59
 • אנשים במצב של מאניה לא מוכנים לקבל טיפול , נסי לשכנע אותו להשתמש בתוסף תזונה של ליתיום אורוטאט , בעזרת תוסף זה הוצאתי מספר אנשים ממאניה דיפרסיה , לפרטים 0545502435

 • + הוסף תגובה
לdrf דון 30/07/2020 07:57
 • מה יהיה איתך גברת? נראה לך שלא שמים לב שאת מגיבה כמעט לכל אדם שני ביפולרי את המספר טלפון שלך עם המלצה לליתיום אורטאט? אני מאוד בעד רפואה טבעית- מטפל כך גם בעצמי. אבל זה נראה מחשיד / ונגןע באינטרס שגורם לי לפקפק ביעילות המוצר הנל. על אף שאני זקוק למייצב טבעי. חבל

 • + הוסף תגובה
העלת מינון בציפרלקס לירון 20/05/2019 09:30
 • בוקר אור, לאחר פגישה עם הפסיכיאטר הוחלט להעלות לי את המינון מ10 ל15 מלגרם אך כשביקשתי מהרופא משפחה הוא אמר שאין 15 מליגרם ונתן לי 20 התחלתי לקחת אך סובלת מכאבי ראש חזקים מאוד האם זה יכול להיות בגלל העלת המינון? ומה כרגע לעשות לגבי הכדורים?

 • + הוסף תגובה
אם זה הכדור האדום אז הוא גורם לכאב ראש ומיגרנה בעוצמה מקסימאלית קינדר 21/06/2020 11:39
 • נפלתי איתו לתוך האסלה מסחרור מאז התחלתי לעשות קסמים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!