5 סימנים לדיכאון – שיפתיעו אתכם במיוחד

כולנו משתמשים במושג – "אני בדיכאון" מדי פעם, אך מתי מדובר ביום קשה ובאילו מקרים זוהי הפרעה נפשית של ממש? אספנו עבורכם 5 סימנים מפתיעים במיוחד שעלולים להעיד על דיכאון
כתבה פרסומית כתבת חסות"אני בדיכאון"; "אני מרגישה חסרת אנרגיות בכל בוקר מחדש"; "אני מסתובב מצוברח כבר כמה ימים" כולנו מרגישים מדוכאים, טרודים או חסרי מצב-רוח מפעם לפעם, אך באילו מקרים מדובר בהפרעה נפשית של ממש? דיכאון שייך לקבוצת הפרעות פסיכיאטריות הנקראת "הפרעות במצב הרוח" זוהי תופעה נפשית נפוצה המתבטאת בתסמינים שונים, בניהם מצב רוח ירוד לתקופה ארוכה יחסית (שבועיים או יותר), תחושת אשמה שאינה קשורה במציאות, הפרעות שינה ותיאבון, תחושה כללית של ירידה באנרגיות ובריכוז ועד. 


דיכאון יכול להופיע באופן חד פעמי, או כבעיה כרונית  והוא עשוי במקרים מסוימים אף להוות סכנת חיים. הדיכאון פוגע באופן ניכר ביכולת התפקוד בחיי היום יום ובאיכות החיים. אספנו עבורכם חמישה סימנים מפתיעים שעשויים להעיד על דיכאון.1. מסעות קניות מטורפים

הרגלי הקנייה שלכם יצאו משליטה? מוצאים את עצמכם אבודים בין כל ההוצאות? עבור אנשים מסוימים שחשים מדוכאים, קנייה כפייתית עשויה להוות מפלט – בין אם מדובר במסע קניות בקניון או בשיטוט באתרי קנייה שונים באינטרנט. הקנייה המוגזמת משמשת כמעין הסחת דעת או תורמת להעלאת ההערכה העצמית. אך תרפיה באמצעות קניות מופרזות מספקת ריגוש רגעי והיא אינה מטפלת בדיכאון עצמו. בנוסף, חשוב להיות מודעים לכך שהרגלי קניה מוגזמים עשויים להוות אינדיקציה להפרעות נפשיות אחרות, כמו הפרעה דו קוטבית .

קראו עוד: המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על תרופות נגד דיכאון 2. צריכה מוגזמת של אלכוהול

כמעט שליש מהמבוגרים הסובלים מדיכאון קליני משתמשים לרעה באלכוהול. אם אתם מרגישים כי אתם זקוקים למשקה כדיי להתמודד עם חרדה או תחושת דיכאון, יכול להיות שמדובר בבעיה של ממש ומומלץ לפנות ליעוץ רפואי. למרות שכוס משקה יכולה להעלות את מצב הרוח אחרי יום קשה, אלכוהול הוא מדכא ועל כן שתייה מוגזמת עשויה להחמיר את התקפי הדיכאון ואף להגביר את תדירותם. 

3. שכחנות

דיכאון עשוי להיות הסיבה שאתם מרגישים מעורפלים ונוטים לשכוח דברים חשובים. מחקרים הראו  כי דיכאון ארוך טווח או לחץ עשויים להעלות את רמות הקורטיזול בגוף וכתוצאה מכך להחליש את החלקים במוח האמונים על הזיכרון והלמידה. החדשות הטובות: טיפול בדיכאון יכול לשפר גם את בעיות הזיכרון הנלוות לו. 

4. זלילה והשמנה

מחקר משנת 2010 שבוצע באוניברסיטת אלבמה מצא כי מבוגרים צעירים שדיווחו על תחושת דיכאון נטו גם להעלות במשקל, ולצבור שומן באזור המותן – דבר המעלה את הסיכון למחלות לב. מחקר נוסף מצא קשר בין דיכאון לבין הרגלי זלילה, בייחוד בקרב אנשים בגיל העמידה. גם במקרה זה טיפול בדיכאון יסייע גם במיתון תופעת הזלילה וההשמנה. 

קראו עוד: דיכאון קליני או עצב חולף? כך תדעו 5. כאבי גב

סובלים מכאב גב שלא חולף? מחקרים הראו כי דיכאון עשוי להוות גורם סיכון לכאבים כרוניים בגב התחתון. מחקר מסוים אף הראה כי כ-40% מהאנשים הסובלים מכאב גב כרוני בגב התחתון, חוו דיכאון טרם להתפרצות כאב הגב. למרות זאת, פעמים רבות דיכאון אינו מקושר לכאבים פיזיים שונים. למעשה, מדובר בתופעה מעגלית – לא רק דיכאון עלול להוביל לכאבים כרוניים, אלא גם אלה בתורם עשויים להביא להתפתחות דיכאון.
פורומים מאניה דיפרסיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחקר על מאניה דיפרסיה בהקשר לאדריכלות מירב 05/12/2017 22:36
  • שלום, שמי מירב ואני סטודנטית לאדריכלות, המחקר הנוכחי שלי עוסק במאניה-דיפרסיה והיית רוצה לשאול אתכם שאלה, אשמח אם תוכלו לענות לי בכנות. בשעת אפיזודה דיכאונית או מאנית, באיזה חלל\מרחב הייתם מעדיפים להיות? כזה שיקל עליכם ועל המצב? אם יש מקום ספציפי שעולה בראשכם זה גם טוב. אשמח אם תוכלו להתייחס בנפרד למקום בשעת דיכאון ומקום בשעת מאניה. אפשר להיעזר בתיאורים כמו צבע, גודל החלל, פעולה שעושים והיא עוזרת וכו... תודה מראש!

  • + הוסף תגובה
נו באמת נו באמת 09/12/2017 22:29
שלום מירב. מאיר 30/01/2018 23:02
  • אובחנתי במאניה דיפרסיה מה לעשות זה קורה. שאלתך פילוסופית ומעניינת מעבר לכך לא ארחיב. *אני הייתי מעדיף קומה הכי גבוהה בבניין

  • + הוסף תגובה
מירב אשמח לעזרתך בדחיפות עינב 29/02/2020 12:48
  • מעוניינת לשמוע על המחקר שעשית, ומה תוצאותיהן

  • + הוסף תגובה
מירב אשמח לעזרתך בנוגע למחקר עינב 29/02/2020 12:51
זריקת זיפדרה ערן 18/02/2020 11:47
  • היכן ניתן להשיג זריקת זיפדרה 300 מ"ג האם יש לזה תחליף [בזריקה ]

  • + הוסף תגובה
למיקטל וכדור שינה סיגל 21/03/2019 11:40
  • האם אפשר לקחת כדור שינה בלילה אם אני לוקחת למיקטל וזיפרקסה?

  • + הוסף תגובה
אין בעיה משה 14/11/2019 19:29

הצטרפו לאינדקס הרופאים!