כנס קיימות בבריאות 2018: "הצורך לשינוי ושיפור נמצא כאן ועכשיו"

מאות מבכירי מערכת הבריאות, נציגי ציבור, רופאים ועמותות חולים, אנשי אקדמיה, ותעשיית המדטק נפגשו בכנס השנתי של פורום Reboot שנערך השבוע וסיפקו נקודות מבט שונות על אתגרי הקיימות של מערכת הבריאות, על אקטיביזם חברתי בבריאות ועל חדשנות ויזמות ישראלית. בכנס הוכרזו גם הזוכים בתחרות 'יוזמת הבריאות המובילה של השנה'

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 26/06/2018


הביקוש המתמשך לשירותי בריאות הוא תוצר של העלייה בתוחלת החיים המלווה בהזדקנות האוכלוסייה ובגידול בשיעור המחלות הכרוניות. ביקוש זה בא לידי ביטוי בפיתוח מוגבר של טכנולוגיות ושירותים בתחום. אולם מגבלות התקציב אינן מדביקות את קצב השינוי. 

"גורמי מקצוע רבים טוענים שההוצאה הלאומית על בריאות לא נותנת מענה מספק לצרכי המערכת כיום, אז ודאי שהיא לא תוכל לתת מענה לביקוש המתמשך לטכנולוגיות ושרותי בריאות מתקדמים. גורמים אחרים טוענים ש"היא לעולם לא תוכל להדביק את הקצב, ושכמה שלא יתנו - זה אף פעם לא יספיק". לא משנה עם מי הצדק, על דבר אחד אין מחלוקת. בישראל, בה תוחלת החיים היא מהגבוהות בעולם, ההתמודדות עם מגמות אלו, היא אתגר עצום עבור מערכת הבריאות. אתגר המאיים על הקיימות שלה".


במילים אלו נפתח 'כנס קיימות בבריאות 2018', מפגש הפסגה השנתי של פורום Reboot, שהתקיים במלון הילטון בתל אביב. בכנס השתתפו מאות מבכירי מערכת הבריאות, אנשי ציבור, אקדמיה ותעשייה, עמותות חולים, יזמים וחוקרים ומכובדים רבים נוספים. בכנס השתתפו ונשאו דברים השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל שהציגה את התכנית הממשלתית-לאומית לבריאות דיגיטלית שדיברה על ישראל כמעצמה דיגיטלית " לישראל יש את כל הנתונים להפוך למעצמת בריאות דיגיטלית חשובה ומובילה. התכנית הלאומית לבריאות דיגיטלית שאישרנו בממשלה תוציא את הדברים מן הכוח אל הפועל".
בתמונה: השרה גילה גמליאל
ח"כ שולי מועלם ואחות במקצועה שדיברה על עתיד מערכת הבריאות, שציינה כי "הישגי מערכת הבריאות הישראלית ראויים לציון במיוחד נוכח קליטת גלי עליה עצומים. מערכת הבריאות מצוינת בזכות האנשים שעובדים בה אולם מתחילה להסתמן שחיקה קשה אותה ניתן לייחס לתלות ההולכת וגדלה בנגישות לטיפול רפואי בישראל במימון פרטי".
בתמונה: חברת הכנסת שולי מועלם 
פערים מדאיגים באיכות וזמינות שירותי הבריאות הניתנים בפריפריה

ח"כ אורלי לוי אבקסיס, הציגה פערים מדאיגים באיכות וזמינות שרותי הבריאות הניתנים בפריפריה אל מול המרכז: "מספר מיטות האשפוז והרופאים פר אלף איש יורד משנה לשנה - האוכלוסייה גדלה אבל אין תוספת מיטות ורופאים בהתאם, בפריפריה המצב בעייתי עוד יותר". 
בתמונה: חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס 
סגן שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן שהיה אמור לתת את ההרצאה הפותחת של את הכנס, לא יכל להשתתף עקב חום גבוה, קיבל איחולי החלמה מעל במת הכנס ומחיאות כפיים מהקהל."שיתוף פעולה בין הגורמים הרלוונטיים ושימוש מושכל במשאבים יבטיחו שירותי בריאות מתקדמים"

"מגבלות התקציב מאיימות על מערכת הבריאות ויכולתה העתידית להבטיח שירותי בריאות מתקדמים לציבור הרחב. קיימותה תלויה ביכולתה לגשר על הפערים הללו, תוך הבנה שמקורות המימון ימשיכו להיות מוגבלים גם בעתיד, אמר יו"ר פורום Reboot, דר' יצחק ברלוביץ'. "אחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם הסוגיה הזו הינה להגביר את רמת שיתוף הפעולה בין כל הגורמים הרלוונטיים, ולהשקיע בהון האנושי הקיים, תוך שימוש מושכל במשאבים הקיימים". על בסיס זה, של עידוד שיתוף פעולה חוצה מגזרים ותעשיות, הוקם פורום Reboot.


הפורום הוא יוזמה לתועלת הציבור, הפועלת על בסיס התנדבותי משנת 2014, ומחברת בין 950 מומחים ובכירים מתחומים שונים, יחד עם עמותות ונבחרי ציבור, יזמים ואנשי מקצוע במטרה לשים את תחום הבריאות בראש סדר העדיפויות הלאומי, ולהבטיח את קיימות מערכת הבריאות בישראל. הפורום מפרסם מחקרים וניירות עמדה, מקיים מפגשים, כנסים, וקבוצות עבודה לזיהוי אתגרים והטמעת פתרונות. לשם כך, הוא גם מפעיל 'חממת בריאות' (אקסלרטור) מבוססת תרומות לעידוד חדשנות ויזמות ישראלית, ומקיים את תחרות 'יוזמת הבריאות המובילה של השנה', להתנעת רעיונות, יוזמות ופרויקטים שיכולים לשפר את מערכת הבריאות ולתרום לקיימותה. הפורום והחממה נתמכים על ידי התעשייה והסקטור העסקי וכן על ידי גופים וארגונים רבים, ביניהם: החברה לאיכות ברפואה, מכון גרטנר, פורום אושיה, האגודה לזכויות החולה, חברת הייעוץ EY, חברת AWS של אמאזון, חברת הביופארמה AbbVie, חברת בארי כץ, עיתון גלובס, פורטל הבריאות infomed וגופים נוספים. 


המושב הראשון של הכנס עסק בקיימות מערכת הבריאות בישראל והתרכז בנקודות מבט אישיות של בכירים ונציגי ציבור על מערכת הבריאות. נועז בר ניר מנכ"ל 'כללית שרותי בריאות' הציג את חזון הקופה ל'רפואה משודרגת מהספה' ואמר כי "מערכת הבריאות של ישראל היא נס רפואי. בישראל מוציאים פחות על בריאות באופן יחסי, ומקבלים יותר. יש לנו בעיה קשה של מחסור ברופאים מומחים. זה מחייב אותנו למצוא פתרונות יצירתיים, כגון שירותי רפואה אונליין".  גם מנכ"ל קופת חולים מאוחדת, זאב וורמברנד, התמקד בעתיד ודן בדור הבא של שירותי הרפואה ואמר " כדי ללכת קדימה צריך תשתית טכנולוגית טובה. הבסיס הטכנולוגי חייב להיות הכי טוב בעולם" המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו חתם את המושב וברוח הכנס הסכים ש "בישראל ההוצאה הלאומית על בריאות נמוכה יחסית למדינות ה-OECD".כדאי שתכירו: אלה הן הזוכות בתחרות "יוזמת הבריאות המובילה לשנת 2018"

המושב השני של הכנס הוקדש לעידוד חדשנות ויזמות ישראלית. בחלק זה הוצגו הפרויקטים שזכו ב'תחרות יוזמת הבריאות המובילה של השנה' שעורך הפורום מידי שנה בשיתוף עיתון גלובס.


במקום הראשון ובתואר "יוזמת הבריאות המובילה לשנת 2018' זכתה היוזמה של חברת SensPD, בהובלת רפאל רמברנד,  המפתחת כלי ושיטה לזיהוי מוקדם של כשלים בתפקוד התפיסה החושית, כמאפיינים להפרעות על רצף האוטיזם והפרעות נוספות. שאיפת היזמים היא להוסיף מימד אובייקטיבי-פיזיולוגי לאבחון הקיים, במטרה לביצוע בדיקת סקר לאחר הלידה שתסייע בזיהוי סימנים מוקדמים לאוטיזם ותביא להתערבות טיפולית מוקדמת יותר. 


מיזם חיבו"ק (חיבור בריאות וקהילה) בהובלתו של גיא תבורי, מנכ"ל 'עמותת רות וורובל', הגיע למקום השני בתחרות. הוא מציג פתרונות לשיפור איכות החיים של חולים מרותקי בית ומטרתו להקל על ההתמודדות היומית עם שגרת המחלה, לרבות הנגשת שירותי תמיכה למשפחתם. המודל המוצע מזהה את צרכי הליבה שלהם, ממפה את השירותים והמשאבים הניתנים להם במערכת הבריאות הציבורית, ומעניק תמיכה מלאה במימושם בסיוע סטודנטים לרפואה ולסיעוד ובשיתוף פעולה עם קופות החולים.


במקום השלישי זכתה היוזמה של מור סבאן, אחות חדר מיון במרכז הרפואי רמב"ם, איילה בן ארי, מהנדסת משירותי בריאות כללית, וחוה ברניב, אף היא אחות, בשירותי בריאות כללית. היוזמה מתעתדת לסייע בניהול העומס, הבקרה והליך קבלת ההחלטות בחדרי המיון על ידי אלגוריתם מבוסס פרמטרים קליניים-חווייתיים, המחשב בזמן אמת את רמת הדחיפות והמיקום בתור, במטרה לייעל בצורה משמעותית את הליך הקליטה והשחרור במרכזים לרפואה דחופה.קראו עוד: "המטרה: למנוע מוות מיותר מזיהומים בבתי חולים"היוזמות הזוכות קיבלו מהפורום חבילת התנעה בשווי כולל המוערך בכחצי מליון שקלים. היא מורכבת ממענקים כספיים שחולקו בין הזוכים, והשאר שרותי ייעוץ, הדרכה ומנטורינג אישי, חבילת שרותי מחשוב טכנולוגיים מבוססי ענן, פרסומים מקצועיים וכן חשיפה מקצועית ציבורית רחבה. כמו כן, הן קיבלו סדרת פגישות מקצועיות עם בכירים ומקבלי החלטות בתחום הבריאות ונציגי אקדמיה ותעשיה.


במסגרת הכנס הוקרן גם סרטון לזכרו של שי ראשוני ז"ל, חבר הפורום שנפטר לאחרונה ועמד בראש עמותת "פרס לחיים" לקידום פתרון טיפולי לחולי ALS, המחלה עימה התמודד עד רגעיו האחרונים. יוזמתו להכנסת "נוהל חובה להקשבה למטופלים" זכתה לתמיכה רחבה במסגרת הפורום.


שאר הכנס לווה בהרצאות מעוררות השראה ונאומי בזק של בכירים ונציגי מערכת הבריאות ועמותות חולים, יזמים ומחוללי שינוי בבריאות ורפואה בישראל ודוברים נוספים. ביניהם: פרופ' רן בליצר מהחברה לאיכות ברפואה, דורון קופרשטיין, עורך הבריאות של ynet, דר' תמר תדמור מהמרכז הרפואי בני ציון, מאיה דרייר מעמותת 'יד לנשימה', דר' אביבה אלעד, רופאת משפחה ויזמית חברתית, פרופ' דן אריאלי מאוניברסיטת Duke, דר' מיכל חמו לוטם מ'אושיה', גיורא שרף מעמותת 'חליל האור', דר' איל שורצברג מהמרכז הרפואי תל-אביב, רמי יולזרי, יזם חברתי ונפגע פוסט טראומה, עדי זמיר, מייסדת Pink of View וקרן שכטר אזולאי, ממכבי שירותי בריאות.


אלינור סלע, שחקנית, יוצרת ומאלתרת שהנחתה את הכנס, השתמשה בסאטירה ונכנסה מידי פעם לדמויות שונות, כמו מנקה בבית-חולים ואחות, שדיברו בצורה פתוחה על נושאים כואבים בליבה של מערכת הבריאות. משפט שאמרה, דוקא בתחילת הכנס, יכול לסכמו היטב: "במקביל לכל הדברים הטובים שיש לומר על מערכת הבריאות הציבורית בישראל, שמעתי בכירים מדברים על מחסור במשאבים, שחיקה וחוסר תקווה. שמעתי חולים ונציגי עמותות מדברים על חוסר הקשבה ובירוקרטיה קשה. הצורך לשינוי ושיפור אינו רק עבור העתיד, אלא עבור ההווה, הוא נמצא כאן ועכשיו". פורומים, ביטוחי בריאות וסיעוד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ביטוח בריאות מול שב"ן ראובן 27/11/2019 10:14
 • לא יודע אם הפורום מתאים אבל מנסה- בן 63,יש לי ביטוח של כלל (שחלק מפרמיה הוקצה למשהו אחר רלוונטי יותר) כולל קטסטרופות בעלות כ-100 לחודש.כללית פנתה אלי בהצעה לרכוש פלטינום (יש מושלם) -עוד 59 ש"ח לחודש ויגדל על הזמן.לידיעתי אין בעיית כפל ביטוחים. יש טעם?ברור לי שלסוכנת הביטוח ולקופה יש אינטרס. או לבטל את 'כלל' ולהישאר עם פלטינום? תודה.

 • + הוסף תגובה
ובאותו נושא-תאונות אישיות, ראובן 27/11/2019 13:37
ביטוח בריאות פרטי מול שב"ן קובי גרינברגר 30/11/2019 22:40
 • היי ראובן, כללית פלטינום נותן ערך מוסף בעיקר לנשים צעירות ולילדים כך שלדעתי הכיסוי הזה לא תורם לך. מה שכן, יש בפלטינום הנחות משמעותיות בטיפולי שיניים דרך רופאי שיניים שלהם. מצרף לך טבלת השוואות שתוכל לראות את ההבדלים בין 2 התוכניות https://mushlam.clalit.co.il/he/about_clalit_mushlam/Pages/comparison.aspx בנוסף, תמיד מומלץ לרכוש ביטוח משלים של קופת חולים + ביטוח בריאות פרטי בהתאם לרצונות ויכולות ולא לוותר על אף אחד מהם. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח- הבית שלך

 • + הוסף תגובה
תודה ראובן 01/12/2019 09:36
 • חלק מהשיקול היה שאין כפל ביטוחים כך שניתן לתבוע ביטוח פרטי ושב"ן.

 • + הוסף תגובה
שיחות סקס משנטאל שאנל 26/11/2019 21:09
 • היכנסו לצ'אט ומיד שאנטל תענה לכם על הכל. שיחות סקס, מה שגברים אוהבים לשמוע מבחורה. http://www.dateandloveonphone.com/ 050-7534732 055-9419758 055-9310377 1919-121-936 1919-121-970

 • + הוסף תגובה
טיפולי CBT להפרעות שינה אחרי תאונה קשה ניבר 23/11/2019 18:41
 • שלום, עברתי תאונת דרכים קשה ומאז יש לי הפרעות שינה קשות. הייתי אצל נוירולוג שהמליץ לי על טיפולי CBT להפרעות שינה אצל פסיכולוגית קלינית. בפוליסת ביטוח בריאות פרטית יש כיסוי שנקרא : טיפולים פסיכולוגיים לאחר אירוע קשה. פניתי לחברת הביטוח כדי לברר אם אני זכאי וקיבלתי מכתב דחייה. היה רשום במכתב שהאירוע שעברתי אינו אירוע קשה והמטפלת אינה פסיכולוגית לינית. למותר לציין כי הטענות אינן נכונות. מה עושים? תודה!

 • + הוסף תגובה
כתב שירות לטיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 23/11/2019 21:09
 • היי ניבר, כתב שירות טיפולים פסיכולוגים כולל מספר פגישות בשנה עם פסיכולוג מורשה או עובד סוציאלי קליני, והוא אמור לתת כיסוי לכל בעיה אישית רפואית ולא רק לאירוע רפואי קשה. יש חברות שמרחיבות את הכיסוי ומאפשרות פגישות נוספות בעת אירוע רפואי קשה כפי שזה מוגדר ורשום בכתב השירות. בהנחה שזה הכיסוי שיש לך ופנית לפסיכולוג מורשה עקב סיבה רפואית שציינת לא ברור למה חברת הביטוח דחתה את תביעתך. למעשה, בכדי לקבל החזר מחברת הביטוח מספיק שיהיה רשום על הקבלה "ייעוץ פסיכולוגי". ואין צורך להיכנס לפרטי הטיפול שרשמת. במידה וסיבת הדחייה נובעת מכך שפנית לפסיכולוג לא קליני אז לטעמי הדחייה נכונה ומוצדקת. אם אתה חושב שקופחת ניתן לפנות לפניות הציבור בקישור המצורף ולהתלונן על כך https://mof.gov.il/hon/Consumer-Information/Pages/Public-Inquiries.aspx בהצלחה בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך

 • + הוסף תגובה
קובי תודה על התייחסותך.. ניבר 23/11/2019 21:27
 • ברשותך יש עוד משהו קטן.. כשביצעתי חיתום על הפוליסה הצהרתי שיש לי חרדות וכתוצאה מכך יש החרגה בפוליסה על "מצב נפשי". חברת הביטוח לא הזכירה את ההחרגה במכתב הדחייה. האם היא יכולה להעלות את זה בהמשך ולדחות את התביעה בעילה של "מצב נפשי"?

 • + הוסף תגובה
כתב שירות לטיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 23/11/2019 22:50
 • היי ניבר, במידה ויש חריג בפוליסה, מציינים את הכיסוי המוחרג ועל איזה פרק מדובר. מציע שתעבור על הפוליסה ותראה אם יש חריגים ועל איזה כיסוי מדובר במידה והתקבלת בתנאים רגילים אז חברת הביטוח לא יכולה לדחות את תביעתך או להחריג רטרואקטיבית את מה שהצהרת עליו בעת הצטרפותך רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח – הבית שלך

 • + הוסף תגובה
קובי היי עשיתי בדיקה ניבר 23/11/2019 23:12
 • טיפולים פסיכולוגיים לאחר אירוע קשה נמצאים בפוליסה תחת פרק "אמבולטורי". בתנאי הקבלה רשום שלא יכוסה מקרה ביטוח הקשור למצב נפשי בפרק "אמבולטורי". במכתב הדחייה לא נרשם שזו הסיבה לדחייה. האם חברת הביטוח יכולה פתאום לטעון שהיא דוחה את התביעה בגלל ההחרגה לעיל או שאסור לה להעלות טענות שלא העלתה במכתב הדחייה. תודה!

 • + הוסף תגובה
טיפולים פסיכולוגים קובי גרינברגר 26/11/2019 00:35
 • היי ניבר, ההחרגה שיש לך לא קשורה לתביעה שאתה מגיש ולכן היא לא רלוונטית אם יש לך כיסוי ל"טיפולים פסיכולוגים" זה אמור לכסות כל בעיה קלה או קשה, כפי שציינתי זאת בתשובה הקודמת אם יש לך כיסוי רק "לטיפולים פסיכולוגים לאחר אירוע קשה", אז תבדוק מה מוגדר אירוע קשה. אם המקרה שלך לא מופיע ברשימה אז הדחייה מוצדקת. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח – הבית שלך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!