האם אלרגיה למזון עשויה לחלוף? כל הטיפולים לתופעה

כ-2-6% מהילדים סובלים מאלרגיה למזון, תופעה המשפיעה באופן ניכר על שגרת היום-יום, ואף עלולה במקרים מסוימים להוות סכנת חיים: טיפולים חדשניים מסייעים בפתרון הבעיה הנפוצה וכתוצאה מכך, מטופלים רבים יכולים לחזור לאכול את המזונות האסורים: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/08/2018


מבין התופעות האלרגיות של תקופת הילדות, אלרגיה למזון היא אחת השכיחות והמפחידות ביותר: בין 2-6% אחוז מהילדים סובלים מאלרגיה למזון על פי הספרות העולמית, תופעה הפוחתת עם ההתבגרות. בישראל, המזונות העיקריים הגורמים לתגובות אלרגיות בקרב ילדים הם: חלב פרה, ביצים, שומשום, בוטנים, אגוזים ודגים. טיפולי אימונותרפיה למזון הנקראים גם דה-סנסטיזציה, כוללים חשיפה הדרגתית ומבוקרת של המטופל למזון האסור ובכך מסייעים בטיפול באלרגיה ואף יכולים להביא לשילוב המזון חזרה בתפריט. איך ניתן לאבחן אלרגיה למזון ולמי מתאימים טיפולי האימונותרפיה למזון? מומחה מסביר.מהי אלרגיה למזון?

פעמים רבות, קיים בציבור בלבול רב בנוגע לשאלה מהי אלרגיה למזון ולעיתים קרובות מיוחסות לה תופעות שונות שלמעשה אינן אלרגיות, כמו אי סבילות ללקטוז המיוחסת כאלרגיה לחלב. מקורה של אלרגיה למזון הוא בתגובה של מערכת החיסון (המערכת האימונית) לחלבוני מזון שונים. קיימים מספר סוגים של תגובות אימוניות למזון, והם מסווגים בהתאם לסוג התא והנוגדן המגיב למזון אשר חודר לגוף. 


אלרגיה למזון המתווכת על ידי הנוגדן IgE

אלרגיה זו גורמת במרבית המקרים לתגובה תוך דקות עד שעתיים מרגע החשיפה. התגובה עשויה להתבטא כפריחה על גבי העור, כאבי בטן, הקאות, נזלת,שיעול, קוצר נשימה, ירידה בלחץ הדם,תחושת ישנוניות ובמקרים קיצוניים אף עלולה לגרום מוות.


אלרגיה למזון שאינה מתווכת על ידי נוגדן מסוג IgE 

מתאפיינת בתסמינים מאוחרים (המופיעים שעות עד ימים לאחר החשיפה לחלבון המזון המסוים) של מערכת העיכול, כמו הקאות, שלשולים, דם בצואה וחוסר עליה במשקל. 


לאחר קביעת אבחנה של אלרגיה למזון יש כמובן להימנע מצריכת המזון הבעייתי. במקרים מסוימים על הסובלים מהאלרגיה להצטייד במזרק אדרנלין אשר יכול למנוע תגובות קשות בזמן חשיפה אקראית למזון האלרגני. 
לאחר קביעה של אלרגיה למזון יש להמנע מצריכת המזון הבעייתי ואף לעיתים להצטייד במזרק אדרנלין המונע תגובות קשות
איך ניתן לאבחן אלרגיה למזון?

כדי לבצע אבחנה מדויקת של אלרגיה למזון מהסוג המידי – המתווכת על ידי נוגדן ה-IgE, חייבים להתקיים שני תנאים: ראשית, הסיפור הקליני חייב לתאום לתגובה האלרגית למזון החשוד ושנית, חייבת להיות נוכחות של נוגדן ספציפי מסוג IgE למזון החשוד. זיהוי נוגדנים מסוג זה מתבצע באמצעות תבחיני עור או על ידי בדיקת דם (הנקראת RAST). חשוב לציין כי קיום רק אחד משני התנאים אינו תומך באלרגיה מידית למזון ועל כן גם במקרים בהם נמצא נוגדן IgE ספציפי אך לא קיים סיפור קליני מתאים, אין הדבר אומר שמדובר באלרגיה זו. במקרים בהם הסיפור הקליני ותוצאות בדיקת המעבדה אינן חד משמעיות יש לבצע בדיקת תגר למזון, הכוללת חשיפה מבוקרת של הנבדק למזון החשוד כגורם לתגובה האלרגית. תגר למזון חייב להתבצע תחת השגחה רפואית מתאימה, זאת בשל כך שהוא עלול להוביל לתגובה קשה ואף מסכנת חיים המצריכה טיפול מידי. קראו עוד: 6 סימנים שמצביעים על כך שאתם רגישים לחלב האם אלרגיה למזון עשויה לחלוף?

כפי שצוין, שכיחות אלרגיה למזון יורדת עם העלייה בגיל, במיוחד אלרגיה לחלב וביצים (זאת בניגוד לאלרגיה לדגים ואגוזים שאינה נוטה לחלוף עם הגיל). מסיבה זו, חשוב להיות במעקב מסודר על ידי אלרגולוג ולהימנע מקביעה גורפת של אלרגיה למזון שאינה חולפת. 


בשנים האחרונות החלו במספר מרכזים בעולם, בניהם גם מרכזים הנמצאים בארץ, טיפוליים ניסיוניים שנועדו להשרות סבילות פומית (דרך הפה) למזונות אלרגניים, תהליך הקרוי דה-סנסטיזציה או אימונותרפיה למזון. מטרתם של טיפולים אלה היא לבצע השראה של סבילות למזון אסור באופן הדרגתי, זאת כדי שמערכת החיסון תפסיק להגיב אליו וכתוצאה מכך המטופל יוכל לחזור ולאכול אותו. הדרך המועדפת לביצוע תהליך זה כיום, היא חשיפה פומית הדרגתית של הנבדק לכמויות זעירות של המזון, ההולכות וגדלות עם הזמן עד להגעה למנה הרצויה של אותו מזון אסור.


למרות שאחוזי ההצלחה של טיפול זה גבוהים מאוד, הוא עלול לגרום לתופעות לוואי קשות ולכן אינו מתאים לכל המטופלים. בניסיון למצוא פתרונות נסבלים יותר עבור רוב המטופלים, פותחו פרוטוקולים שונים לטיפול באלרגיה למזון הכוללים חשיפה למזון אפוי, כמו לדוגמה חלב אפוי או ביצים אפויות. באמצעותם, מתבצע תהליך חשיפה הדרגתי של הנבדק לצורות חימום שונות של המזון, אשר גורמות לפירוק החלבון ממנו הוא מורכב ולהפיכתו לפחות אלרגני. תהליך החשיפה למזון אפוי הוא בעל סיכונים פחותים לתופעות לוואי, זאת בהשוואה לתהליך הדה-סנסטיזציה ועשוי להיות פתרון מצוין בעיקר עבור ילדים קטנים הסובלים מאלרגיה לחלב ולביצים.


לסיכום, אלרגיה למזון היא תופעה שכיחה שעלולה, במקרים מסוימים להיות מסכנת חיים. קיימת חשיבות רבה לאבחנה נכונה של סוג האלרגיה והמזון הגורם לה. יחד עם זאת חשוב לזכור כי אבחנה של אלרגיה למזון אינה חייבת להיות סוף פסוק והיא יכולה לחלוף עם הזמן באופן טבעי או בעזרת טיפולי אימונותרפיה. חשוב להתייעץ עם אלרגולוג המתמחה בטיפולי דה-סנסטיזציה שונים, על מנת לקבל אבחנה מדויקת ובהתאם לכך לתכנן אסטרטגיית טיפול מתאימה. הכתבה בשיתוף עם ד"ר יורם פייטלסון רופא ילדים ואלרגולוג, מנהל מרפאת ילדים עצמאית, מומחה בכיר ביחידת האלרגיה ואימונולוגיה של בית החולים שניידר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יורם פייטלסון השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אלרגיה אמלגם דני 08/12/2019 11:55
  • שלום.רציתי לדעת האם יתכן שאני אלרגי לסתימות אמלגם? אני מגיל קטן סובל מטיקים וגם מגיל קטן יש לי סתימות אמלגם,אני חושד בזה כי יש לי עוד כמה אחים שיש להם טיקים ויש להם סתימות אמלגם לעומת שני אחים שאין להם את הסתימות הללו ואין להם טיקים.האם יכול להיות סיכוי שהטיקים נובעים מזה? איך ניתן לבדוק זאת? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
לכולם כמעט יש סתימות אמלגם ...אז אין קשר .... ד"ר קובי שדה 08/12/2019 12:28
המשך דני 08/12/2019 12:51
  • תודה על התשובה...הבנתי שחלק קטן מהאוכלוסיה אלרגיים לאמלגם..איך האלרגיה הזאת באה לידי ביטוי? תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
בבעיות בחניכיים וחלל הפה ד"ר קובי שדה 09/12/2019 01:59
בדיקת תגר מטכולין אא 04/12/2019 15:24
  • שלום ד״ר, אני סובלת מקושי בנשימה כבר 8 חודשים. הקושי בנשימה החל במהלך ההריון ונשאר גם לאחר הלידה. עברתי מבחן תגר ויצא חיובי הרופא שלי חשב די בוודאות שהתסמינים הקלינים לא מתאימים לאסטמה - אני מרגישה שחסר לי אוויר בגוף, לעיתים לוקחת נשימה עמוקות תוך השיענות קדימה או מפהקת כדי להכניס אוויר. הקושי לא מתגבר במהלך שיעור פילאטיס (זה הספורט שאני עושה) אני לא מתעוררת בלילה מהתסמינים האלו. האם בדיקת תגר מזהה שיש הייוצרות של דרכי הנשימה העליונות רק בהקשר של אסתמה או שיכולות להיות מחלות אחרות שגורמות לזה? (לדוגמא גידול שפיר או משהו אחר שמקשה על הנשימה) איך יודעים האם הבדיקה מתאימה לאסתמה או בעיה אחרת שעדיין לו זוהתה? אני בן 31 בחיים לא חוויתי קשיי נשימה ולא הייתי מאובחנת כאסמטית. תודה

  • + הוסף תגובה
בדיקה ד"ר קובי שדה 08/12/2019 02:00
  • התגר עם מטכולין מאבחן רק האם יש רגישות יתר של דרכי הנשימה לא אסתמה ולא כל בעיה אחרת. את מוזמנת לבירור במרפאתי

  • + הוסף תגובה
אלרגיה לויטמינים מתעניינת 05/12/2019 14:07
  • היי..בהמלצת מטפלת מומחית מקבלת ויטמינים שונים לטיפול בבעיה כלשהי.. לאחר שבועיים בערך..הלילה הגוף הגיב באלרגיה בצורת פריחה שבאה והולכת על הגוף ומגרדת מאוד וכפות הידיים גרדו עד כאב..ורק קרח הרגיע. כמובן שלא לקחתי שום ויטמין..ויידעתי את המטפלת. האם שתיית מים מרובה וזמן ירגיעו את האלרגיה או שחייבים לקחת משהו נוגד?

  • + הוסף תגובה
לפעמים יש צורך בטיפול תרופתי תלוי בחומרה, סוג ומשך ד"ר קובי שדה 08/12/2019 01:58

הצטרפו לאינדקס הרופאים!