סרטן השחלות: הבדיקה שתאפשר גילוי מוקדם של המחלה הממאירה

כ-300 נשים ישראליות מאובחנות בכל שנה עם סרטן השחלות. בשל העובדה שמדובר במחלה נטולת תסמינים בשלביה הראשונים, גלויה מתבצע בשלבים מתקדמים. ייעוץ אונקו – גנטי נועד כדיי לאתר נשים השייכות לקבוצת הסיכון להתפתחות סרטן השחלות ובהתאם לכך לבחור את אסטרטגיית הטיפול

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: פרופ' עמי פישמן
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 08/08/2018


השחלות הן זוג איברים הדומים בגודלם ובצורתם לשקד ומהווים חלק ממערכת הרבייה בנשים. השחלות ממוקמות משני צדיי הרחם והן אמונות על ייצור הביציות ועל הורמונים נשיים שונים.


בישראל מאובחנות כ-300 נשים חדשות בכל שנה עם סרטן השחלות. ברוב המקרים, סרטן השחלות נטול תסמינים בשלביו הראשונים ועל כן גילוי המחלה מתבצע בשלבים מתקדמים הדורשים טיפול נרחב ומורכב בה. ייעוץ אונקו-גנטי, מיועד כדיי לאתר נשים נשאיות של הפגם הגנטי השייכות לקבוצת הסיכון להתפתחות סרטן השחלות. 
 באילו מקרים צריך לפנות ליעוץ אונקו-גנטי?

כשליש מהנשים שחלו במחלה ממאירה זו, הן נשאיות של פגם גנטי המעלה את הסיכוי להתפתחות של סרטן השד והשחלה.  כל אישה שחושדת כי היא שייכת לקבוצת הסיכון, עקב פרמטרים שונים, בהם אבחון סרטן בגיל צעיר, מטופלות שסבלו מיותר ממקרה אחד של סרטן, היסטוריה משפחתית של סרטן השד והשחלה, מוזמנת לפנות לייעוץ אונקו-גנטי. בישראל, מומלץ לנשים שחלו בעבר בסרטן השחלה ולנשים שחלו בסרטן השד ואובחנו בגיל מוקדם לעבור ייעוץ.


הייעוץ כולל בחינה של ההיסטוריה הרפואית המשפחתית וכן גם את סיפורה האישית של המטופלת. על סמך מידע זה, מתקבלת הערכה האם מדובר בתסמונת גנטית משפחתית. במקרים בהם מדובר בתסמונת זו, מפנים את האישה לבדיקת דם פשוטה לאיתור נשאות של הגן.
כשליש מהנשים שחלו בסרטן השחלות, הן נשאיות של פגם גנטי המעלה את הסיכוי להתפתחות סרטן השד והשחלהמהו הטיפול המומלץ עבור מי שאותרה כנשאית הגן?

נשים שאותרו כנשאיות צריכות להימצא במעקב רפואי הדוק לצורך גילוי מוקדם של סרטן השחלה וסרטן השד. בעוד שבכל הנוגע לסרטן השד קיימות טכניקות ואמצעים טובים לגילוי מוקדם, בסרטן השחלה לא קיימים אמצעים המאפשרים גילוי מוקדם. מסיבה זו מומלץ לעבור ניתוח לכריתת השחלות והחצוצרות שנועד להפחית את הסיכון להתפתחות סרטן השחלה. כיצד מתבצע הניתוח לכריתת השחלות?

הניתוח לכריתת השחלות והחצוצרות להפחתת הסיכון לסרטן השחלה מתבצע בלפרוסקופיה תחת הרדמה מלאה. במהלך הניתוח, נמנעים מביצוע חתך אחד גדול בדופן הבטן ובמקומו מבצעים שלושה או ארבעה חתכים קטנים באזור. דרך חתכים אלה, מוכנסים לחלל הבטן ציוד האופטי ומכשור מיוחד המשמש לצורך ביצוע הניתוח עצמו. חלל הבטן מנופח על ידי גז CO2, כדי לאפשר צפייה נוחה בכל חלל הניתוח. שלושת החתכים הקטנים שבוצעו נסגרים על ידי תפרים ואורכם לא עולה על יותר מסנטימטר, דבר המאפשר החלמה קלה יותר וחזרה מהירה לשגרה. 
הכתבה בשיתוף עם פרופ' עמי פישמן מומחה בגינקולוגיה, מנהל האגף לגינקולוגיה ומיילדות במרכז הרפואי מאיר כפר-סבא. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' עמי פישמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, שחלות פוליציסטיות וגידולים בשחלה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
PCOS ורד 29/10/2019 18:39
  • שלום, ברצוני לשאול האם עקרונית מותר ליטול גלולות "דיאנה" או "אנדרוקור 10" כטיפול לתסמונת הנ"ל, אם ישנו רקע פסיכיאטרי של דיכאון וחרדות, כולל טיפול תרופתי עבור שניהם. באזהרות של "אנדרוקור 10" כתוב בפירוש שאין ליטול תרופה זו אם יש דיכאון כרוני חמור, אך הגניקולוג אמר שאין כל סכנה. אשמח לחוות דעת נוספת. תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
צ'יסטה לוטאינית בשחלה נויה 26/10/2019 19:25
  • בתשובת mri לבירור כאבי אגן כרוניים נצפתה התשובה הבאה : שחלה שמאלית קוטר 25 ממ, זקיקים רבים. שחלה ימנית קוטר 36, זקיקים רבים וציסטה לוטאינית בקוטר 20 ממ. אין נוזל צפקי בכמות חריגה, רחם וצוואר רחם תקינים. יש לציין שהבדיקה התבצעה לאחר ביוץ. אני סובלת מכאבי אגן קשים מאד, בזמן ביוץ ולאחר קיום יחסים הכאבים מחמירים. בנוסף, קושי במתן שתן והתרוקנות, בחילות, נפיחות בבטן. מהי ציסטה לטואינית ? האם יש קשר בין הציסטה לבין התסמינים ? האם ציסטה מסוג זה יכולה לרמוז על קשר לגידול ממאיר ? לתשובתך, אודה.

  • + הוסף תגובה
PCOS שחלות פוליציסטיות- לא מבייצת דניאל 15/10/2019 04:16
  • שלום לכולם, אשתי בת 21 ואובחנה כבעלת שחלות פןלציסטיות, לאחר תקופה ארוכה בה לא קיבלה כלל את המחזור (כ8 חודשים) שינתה את תזונתה והחלה לקבל מחזור סדיר כל חודש. עשינו אולטרה סאונד נאמר לנו ע"י הרופא שהביציות אינן מגיעות לגודל הנדרש וכמו כן אינן נפלטות החוצה ע"מ להיות מופרות. ואכן כבר כמה חודשים שעושה בדיקות ביוץ ע"י ערכה ואינה מבייצת. אשמח לשמוע על פתרונות ודרכי טיפול. תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!