הזעת יתר: הטיפולים שיעזרו לכם לעבור את הקיץ בשלום

כולנו מזיעים מפעם לפעם בימים החמים של השנה, ורק חולמים על המקלחת המצננת שתגאל אותנו מהמטרד. אך עבור אלה הסובלים מהזעת יתר, לא מדובר באי נוחות זמנית, אלא בתופעה מביכה אשר פוגעת באופן ניכר באיכות החיים ומהווה מטרד יומיומי: מהי בכלל הזעת יתר ואיזה טיפול יפתור את הבעיה – ללא תופעות לוואי? כל המידע בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 08/08/2018זיעה מלווה את כולנו במהלך החיים ומאפשרת לגוף שלנו להתמודד עם התנאים הסביבתיים. הזיעה היא מעין נוזל מימי המופרש מבלוטות המצויות בעור. התאיידותה מסייעת בקירור הגוף ואיזון הטמפרטורה. ויסות החום היעיל ביותר מתבצע דרך אזורי גוף חשופים, כמו גב, פנים וכתפיים. 


הגורמים המביאים להזעה רבים וכוללים, בין היתר, ביצוע פעילות גופנית, כאב, תחושת סטרס ועצבנות ואף נטילה של תרופות מסוימות. למרות שהזעה היא תהליך פיזיאולוגי טבעי והיא חיונית לגוף, קיימת תופעה של הזעת יתר- מצב בו כמות הזיעה המופרשת גדולה יותר מזו הנדרשת לוויסות חום הגוף. מהי הזעת יתר?

הזעת יתר היא הזעה אשר מתבצעת מעבר לצורך הרגיל של הגוף כדיי לספק את ויסות החום. הזעת יתר ככלל, והזעת יתר באזור בית השחי בפרט, משפיעה באופן ניכר על איכות החיים. ההשלכות של מצב זה מורגשות בתחומים שונים, החל מפגם אסתטי ניכר, וכלה בהפרעה משמעותית בחיי החברה. אנשים הסובלים מהזעה ניכרת באזור בית השחי המלווה במקרים רבים גם בריח רע, נמנעים ממפגשים חברתיים, מהופעה בציבור ועוד. הזעת יתר עלולה להשפיע על המצב הפסיכולוגי ולפגוע בשגרת החיים. מסיבות אלה, הטיפול בהזעת יתר חיוני. 
הזעת יתר היא הזעה אשר מתבצעת מעבר לצורך הרגיל של הגוף לצורך ויסות החום קיימים שני סוגים של הזעת יתר באזור בית השחי


הזעת יתר ראשונית

הזעת יתר זו מהווה בעיה בפני עצמה ואינה מעידה על מצב רפואי אחר. הזעת יתר ראשונית מופיעה רק במהלך היום ולא תופיע בשנת הלילה.הזעת יתר משנית 

הזעת יתר המעידה על בעיה מסוימת המתרחשת בגוף, לדוגמה בעיה במערכת ההורמונלית, במערכת הנוירולוגית ועוד. ברוב המקרים, הזעת יתר משנית תופיע גם במהלך הלילה. 

הזעת יתר משנית דורשת כמובן טיפול בבעיה הגורמת לה, דבר שיוביל בדרך כלל לפתרון הזעת היתר. כיצד ניתן לאבחן הזעת יתר?

השלב הראשון באבחון הזעת יתר הוא תשאול מקיף של המטופל, תוך התייחסות לתסמינים עליהם הוא מדווח ולהיסטוריה הרפואית שלו. בנוסף, הרופא המומחה עשוי להמליץ על ביצוע בדיקות שונות, שיסייעו באבחון הזעת יתר משנית הנובעת ממצב רפואי אחר. מהן דרכי הטיפול בהזעת יתר?

חשוב לציין כי בלוטות הזיעה בבית השחי מהוות כ-2% מכלל בלוטות הזיעה בגוף. למרות הסברה הרווחת, בלוטות הזיעה בבית השחי אינן משתתפות בתהליך וויסות החום בגוף, והן משמשות לייצור ריח הנלווה לזיעה בלבד. בשל כך ניתן לותר עליהן בקלות ללא פגיעה בתהליך איזון הטמפרטורה. הדרכים לטיפול בהזעת יתר ראשונית בבית השחי נחלקות לשני סוגים

טיפולים שמרניים

שימוש באנטי-פרספירנט

אנטי- פרספירטים הם תכשירים המכילים אלומיניום כלוריד ונועדו להפחית את כמות הזיעה המיוצרת בבלוטות הנמצאות באזור בית השחי. למעשה מדובר בדאודורנטים ייחודים שהחומר הפעיל בהם חוסם את פעילות בלוטות הזיעה. שימוש בדיאודורנטים ייעודיים אלה לא מצריך מרשם רופא.


למרות יעילותם של תכשירים אלה בפתרון הבעיה, הם מבוססים לעתים על ריכוזים גבוהים של מלחי אלומיניום, עלולים לגרום לגירוי משמעותי בעור באזורים עדינים כמו בית השחי וליצור בעיה חמורה לא פחות מהזעת היתר עצמה. 


שימוש בקרינה אלקטרו מגנטית

שימוש במכשיר ייחודי הפועל באמצעות אנרגיה אלקטרו מגנטית ומביא להרס של בלוטות הזיעה באזור בית השחי. טיפול זה גורם הפחתה במספר בלוטות הזיעה באזור, ללא פגיעה בעור עצמו


פתרונות ניתוחיים

קיימים הליכים כירורגיים שונים לטיפול בהזעת יתר הכוללים טיפולי לייזר, שאיבת שומן עם בלוטות הזיעה באזור או ניתוח לחיתוך העצב הסימפטטי הנקרא גם סימפטאקתומיה. במהלך הניתוח, נחתכת הרקמה העצבית אשר מחברת בין המערכת הסימפטתית (האמונה על העברת הפקודה על ייצור הזיעה) לבין בלוטות הזיעה באזור. למרות שניתוח זה יעיל מאוד במקרים של הזעה בכפות הידיים, במצבי הזעה ראשונית באזור בית השחי הליך זה אינו משפר את ההזעה באופן ניכר והוא מלווה בתופעות לוואי שונות, כשהמרכזית בהן היא הזעה מפצה באזורים אחרים בגוף.


טיפול בהזרקת בוטוליניום טוקסין

טיפול זה כולל הזרקה של בוטוליניום טוקסין, אשר חוסם את האותות שהמוח משגר לבלוטות הזיעה ובכך מסייע בהפחתת כמות הזיעה המופרשת. שיטה זו נחשבת כיום לטיפול היעיל והפשוט ביותר לפתרון של הזעת יתר ראשונית באזור בית השחי. הטיפול יביא להפחתה של 50-75% מכמות הזיעה המופרשת מהבלוטות ובמקרים רבים גם להפסקה זמנית מוחלטת של זיעה והוא אינו מלווה בתופעות לוואי. 


ההליך אורך כרבע שעה והוא יעיל לפרק זמן של כחצי שנה, לאחריו יש מקום לחזור על הטיפול. ההזרקות אינן דורשות תקופת החלמה, וניתן לחזור לשגרת החיים מיד לאחר ביצוען. השפעת החומר מתחילה תוך 72-96 שעות ממועד הטיפול ומגיעה לשיאה לאחר כשבועיים. 


ההזרקות, אינן מטפלות רק במיתון כמות הזיעה המופרשת, ויעילות גם עבור אלה הסובלים מריח קיצוני הנלווה לזיעה, ללא כמות מוגברת שלה. הכתבה בשיתוף עם ד"ר אלכס אלטס, מומחה לרפואת עור, דרמטולוגיה אסתטית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אלכס אלטס השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מחלות עור

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פריחה הנמשכת מעל לחודש ומתפשטת יורם 29/04/2020 12:26
 • פריחה הנמשכת מעל חודש ומתפשטת התחילה בפנים הירך ומתפשטת במשך חודש לכל הרגל. קיבלתי סטרואידים ואנטיביוטיקה ללא שיפור ואף החמרה. אשמח לצרף תמונות באופן אישי. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
יש לך פיטריאזיס רוזאה בסבירות גבוה אושרת 21/05/2020 13:41
 • מצרפת לך קישור אך אם הוא לא יפתח ? https://www.youtube.com/watch?v=TWguJQbk6yc אז תחפש ביו טיוב פיטריאזיס רוזאה הטיפול הצמחי , זה הטיפול הכי טוב שקיים בעולם במקום כל הסבל.

 • + הוסף תגובה
פיטריאזוס רוזאה תכנס דרך גוגל אושרת 21/05/2020 13:43
 • האתר כאן לא מפעיל קישורים. תחפש בגוגל : רמי מור פיטריאזיס רוזאה זה הטיפ]ול היחיד בעולם בלי כל הסבל המיותר מהמחלה הקשה הזאת. בהצלחה אושרת

 • + הוסף תגובה
גרד חזק בראש מירה 02/05/2020 23:35
 • אני חופפת כל שלושה ימים עם שמפו טבעי, הראש מגרד לי מאוד. ניסיתי כמה סוגי שמפו אך כלום לא עוזר.מה ניתן לעשות?

 • + הוסף תגובה
בדקת כינים עם מסרק סמיך? חני 14/05/2020 10:20
 • לפעמים הן מופיעות כאילו משום מקום, והן בהחלט מגרדות

 • + הוסף תגובה
קרקפת מגרדת מירה 14/05/2020 12:22
עור מגורה מתחת לשפה התחתונה בפה אביב 18/04/2020 11:03
 • שלום, יש לי כבר מספר שבועות גירוי קל בעור שמתחת לשפה התחתונה של הפה בזוית הפה, זה מדגדג ולפעמים נוצר עור שמתקלף, לפעמים יש אדמומיות קלה ובד"כ לא רואים כלום. מורח שפתון על מנת שלא יתייבש ולפעמים שם דרמקובין אבל זה עדיין לא עובר. אשמח לעזרה בנושא.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!