5 הסימנים שיעזרו לכם לזהות שומות חשודות

שומות הן נגעי עור שכיחים מאוד שלרוב לא יהוו כל סכנה. מאידך, במקרים מסוימים יכולות השומות להפוך לממאירות. מי נמצא בסיכון להתפתחות שומות חריגות ואילו 5 סימנים יאפשרו לכם לזהות נקודות חשודות? בדקנו
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 13/11/2019שומות הן גידולי עור אופייניים מאוד, אשר מופיעות כנקודות קטנות בצבע חום כהה ונגרמות בשל ריכוז של פיגמנט המלנין (האמון על צבע העור)  במקום אחד. לרוב, שומות מופיעות במהלך גילאי הילדות וההתבגרות. לרוב האנשים יש בין 10-40 שומות המעטרות את גופן, שעשויות לשנות את מראן ואף להעלם עם הזמן. 


למרות שבמהותן נקודות החן אינן סרטניות, יש להן היכולת להשתנות ולהפוך לנגע סרטני ובמקרים שונים יתכן כי נגע סרטני יראה כנקודת חן על העור. מסיבה זו חשוב לפקח על השומות הקיימות על העור. גילוי מוקדם של נקודה חשודה יכול להעלות את שיעור הריפוי מסרטן העור באופן משמעותי. מי נמצא בסיכון?

קבוצות סיכון הנדרשות לנקוט אמצעי זהירות מוגברים מהשמש ולשים תשומת לב יתירה לנקודות חריגות:


• אנשים שעל גופם קיימות יותר מ 20 נקודות חן.


• בהירי עור ובעלי שיער בהיר (בלונדיני) או אדמוני.


• בעלי נמשים.


• מי שבמשפחתו ישנם קרובים שחלו במלנומה (סרטן עור מהסוג המסוכן והקטלני ביותר).


• מי שחווה כוויות שמש בילדותו.


• אנשים הנוטלים תרופות לדיכוי מערכת החיסון או סובלים ממחלות המחלישות אותה. קראו עוד: מיפוי שומות: הכירו את הבדיקה השנתית שאתם חייבים לעבור 5 הסימנים אליהם צריך לשים לב בזיהוי של נקודות חשודות

1. גיאומטריה 

שומה בעלת צורה לא סימטרית, כאשר חציה האחד אינו שווה לחציה השני, עלולה להיות מלנומה.


2. גבול 

שומה שגבולה אינו מעוגל, ברור ומוגדר.


3. גוון (צבע)

שומה שצבעה אינו אחיד, והיא מורכבת ממספר גוונים, כגון חום, שחור, ורוד ועוד.


4. גודל

שומה שקוטרה עולה על 5 מ׳׳מ (קוטר של עיפרון).


5. גובה

שינוי בגובה, או כל שינוי ב-4 ״הגימלים״ הקודמים.


 גירוד, יצירת גלד או דימום יכולים להופיע במלנומה. הם נפוצים פחות, אך עם זאת, אין להתעלם מהם. במידה והבחנתם באחד מהסימנים, יש לפנות בהקדם לבדיקת רופא עור.

שינויים בגודלה, צורתה או צבעה של השומה עלולים להעיד על היותה מסוכנת ובמקרים מסוימים יהיה צורך בהסרתהמהי בדיקת שומות?

בדיקת שומות תקופתית מתבצעת על ידי רופא עור, במהלכה הוא בודק את כל נקודות החן הנמצאות על הגוף בעזרת דרמטוסקופ- מיקרוסקופ המאפשר הבחנה בנגעים מסוכנים. שינויים בשומות, כמו שינוי בגודל או בצבע, עלולים להעיד על היותו של הנגע העורי מסוכן. במקרים מסוימים יהיה צורך בהסרת הנגעים החשודים. 


כיצד ניתן להסיר את השומות?

קיימות מספר דרכים להסרת שומות, אופן ההסרה נקבע בהתייחס לסוג השומה ולהחלטת הרופא המנתח. לרוב, לאחר הסרת השומה תילקח פיסה קטנה ממנה לצורך בדיקה פתולוגית. 


ניתוח להסרת שומות

ניתוח להסרת שומות מתבצע על ידי רופא עור מומחה או כירורג פלסטי מומחה. שיטה זו מאפשרת בדיקה פתולוגית של השומה המוסרת. הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית וכולל תפרים. ניתוח זה אינו מצריך אשפוז. 


צריבת השומה בלייזר או מחט חשמלית

שיטה זו מתבצעת אף היא בהרדמה מקומית על ידי כירורג פלסטי מומחה או רופא עור מומחה והיא נהוגה לרוב במקרים בהם קיימים נגעים שאינם חשודים כממאירים. החיסרון המרכזי בשיטה זו הוא כי היא אינה מאפשרת לקיחת דגימה מהשומה לבדיקה. שיטה זו אינה מחייבת לרוב ביצוע של תפרים.פורומים סרטן העור וניתוחי מוז (מוס)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לאחר ניתוח מוז בכנף האף עם מתלה עור שרון 03/08/2020 00:52
  • שלום רב, אני חודש לאחר ניתוח מוז בכנף האף עם מתלה עור. המתלה נפוח והנחיר מורם. הרופא המליץ ללחוץ על אזור המתלה. שאלתי היא האם יש יריעה שניתן להצמיד לאף שתיצור לחץ, למשל בזמן השינה?

  • + הוסף תגובה
טיפוך חדשני של הקפאת גידול פנימי בחנקן חת 19/06/2020 08:08
  • יש לי גורורה של מלנומה של העין בכבד ואני קיבלתי שני טיפולים אימונולוגיים משולבים בשל תופעות לוואי קשות של פגיעה בבלוטת יותרת המוח הוחלט להפסיק את המשולב ולהמשיך רק ב NIVO . יש לי גרורה של 1.5סמ ועוד כ 15 זעיריןת שלא הגיבו כסרטניות. האם לדעתך הקפאת הגידול בחנקן רלוונטית במקרה שלי. מטופל כרגע בהדסה ובקשתי פסק זמן בטיפול. תודה ויום נעים

  • + הוסף תגובה
שאלה לאונקולוג ד"ר עופר ארנון 22/06/2020 23:26
תזונה מתאימה למלנומה גרורתית בכבד חת 19/06/2020 08:09
  • לא מצליח למצוא ולקבל הנחיה מפורשת איה סוג תזונה נכון לסוג זה של סרטן בכבד. תודה ויום נעים

  • + הוסף תגובה
שאלה לאונקולוג ד"ר עופר ארנון 22/06/2020 23:26

הצטרפו לאינדקס הרופאים!