פטריגיום : מדוע הוא מתפתח וכיצד ניתן לטפל בו?

פטריגיום הוא מעין קרום לבן, המתפתח על פני שטח העין בהדרגה. התופעה גורמת לאודם בעין, להתפתחות דלקת ואף עשויה לפגום בראייה ולהוות פגם אסתטי. הטיפול פטריגיום כולל ניתוח המתבצע בהרדמה מקומית ונועד למנוע פגיעה בראייה: מהן הסיבות להיווצרותו והאם תמיד יהיה צורך בניתוח? כל המידע החיוני בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותפטריגיום  או תבלול בעברית, הוא גידול שפיר של פני השטח של העין הגורם לאודם, להתפתחות דלקת, ולהפרעה בראיה. ברוב המקרים, הנגע גדל בצורת כנף מהפינה הפנימית של העין (זו הקרובה לאף) וצומח לאיטו לעבר מרכז ציר הראיה (מרכז העין). במקרים מסוימים הנגע אף יכול לכסות את כל מפתח האישון. לעיתים נדירות יותר הנגע מתחיל בצד החיצוני של העין וגדל משם לעבר המרכז.


כאשר הנגע קטן יתכן ולא יגרום לכל בעיה, אך עם גדילתו, הסיכון לדלקות חוזרות, להפרעה בראיה, או להיווצרות פגם קוסמטי הולכות וגדלות. מהן הסיבות לפטריגיום  וכיצד ניתן לטפל? מומחה מסביר.מהן הסיבות לפטריגיום ?

ברוב במקרים, הסיבה להופעת הפטריגיום אינה ברורה. למרות זאת בשליש מהמקרים קיימת שכיחות מוגברת של התפתחות המחלה במשפחות מסוימות, דבר המצביע על גורם תורשתי. כמו כן, ידוע שפטריגיום  שכיח יותר בקרב אנשים שנחשפו לקרינת שמש או לקרינה אולטרה סגולה באופן מוגבר ואכן תופעה זו שכיחה פחות באזורים גיאוגרפים בהם יש פחות קרינת שמש. מנגד, אנו עדים לשכיחות מוגברת בקרב חקלאים, גולשי גלים ואנשים אחרים המרבים להיחשף לשמש. בחלק קטן מהמקרים לא מדובר בפטריגיום  אמיתי, אלא בהצטלקות הנגרמת עקב פציעה של הקרנית. מצב זה נקרא פסאודו-פטריגיום . 
כיצד ניתן לטפל?

כאשר הפטריגיום  אינו מהווה הפרעה לראייה או גורם לפגם קוסמטי, אין צורך בטיפול. במקרים קלים ניתן לטפל בתסמינים על ידי טיפות עיניים שונות (תחליפי דמעות), מכווצי כלי דם או סטרואידים. כאשר ההפרעה משמעותית יותר, או כאשר הנגע גדול יותר, מומלץ להסירו בניתוח ולא להמתין עד שתתחיל הפרעה בראיה.
במקרים קיימת הפרעה משמעותית בראייה, הטיפול בפטריגיום יתבצע באמצעות ניתוחהניתוח לטיפול בפטריגיום 

הניתוח לטיפול בפטריגיום  מתבצע בהרדמה מקומית בלבד ונמשך כחצי שעה. במהלך הניתוח, לאחר ביצוע ההרדמה, מבוצע קילוף וגרוד של הנגע מעל פני השטח של העין. האזור החשוף, אזור הלובן, מכוסה מחדש באמצעות מתלה או שתל של לחמית (הקרום שמצפה את העין) שנילקח בדרך כלל מהאזור שתחת העפעף העליון. המתלה מוצמד למקומו באמצעות תפר נספג עדין ביותר, או בעזרת דבק ביולוגי והעין נחבשת למשך יממה. 


במקרים בהם קיים סיכון מוגבר לחזרה של הפטריגיום , נעשה שימוש בחומר הנקרא מיטומיצין C.  במהלך הניתוח שמים את החומר על גבי האזור ממנו נכרת הפטריגיום , לפני הכיסוי בעזרת המתלה, למשך מספר דקות. לאחר מכן הוא נשטף החוצה בעזרת מים. שימוש במיטומיצין C נמצא יעיל בכל הנוגע להקטנת שיעור החזרה של הפטריגיום . בעזרת שימוש בטכניקה זו אחוזי ההצלחה של הניתוח גבוהים ביותר, ושיעורי החזרה של הפטריגיום נמוכים מאוד. 


לאחר הניתוח העין נחבשת למשך 24 שעות והחולה משוחרר לביתו. לאחר יממה ניתן להסיר את החבישה, ולחזור בהדרגה לתפקוד מלא. יש להקפיד על נטילת הטיפול התרופתי, הכולל מריחת משחה למשך מספר ימים ולטפטף טיפות עיניים למשך מספר שבועות, זאת על מנת להאיץ את ההחלמה, ולמנוע סיבוכים כדוגמת זיהום או חזרה של הנגע. 


הכתבה בשיתוף עם ד"ר אורן בנימיני, מומחה לרפואת עיניים ואוקולופלסטיקה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אורן בנימיני השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בריאות העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
3 חורים ברשתית לירז 29/11/2020 07:45
  • שלום. שמי לירז בחורה בת 24 בריאה ללא שום רקע בעיניים למעט מספר של מינוס 2 בערך בשתיהן + צילינדר. השבוע הלכתי לבדיקת עיניים שגרתית אצל רופא בקהילה כדי לבדוק נבוס בעין שיש לי מילדות ולוודא שהכל בסדר . בבדיקה התגלו בעין השניה 3 חורים ברשתית והופנתי למיון להמשך טיפול. קבעו לי לייזר לחסימת החורים בשבוע הבא . רציתי לדעת האם החורים ברשתית יכולים להיגרם כתוצאה מחשיפה ללייזר (של הסרת שיער) במהלך טיפול שעשיתי ללא משקפי מגן כאשר המטפלת לחצה על המכשיר ועשתה פולסים מולי באוויר? תודה .

  • + הוסף תגובה
התייעצות לגבי תרופה והשלכות אוקולריות אבי 25/11/2020 23:55
  • שלום, בן 38, בד"כ בריא, רץ מס' פעמים בשבוע ועד לסגר במרץ גם נהגתי להתאמן בחדר כושר. ברקע גסטריטיס אוטואימונית (לוקח B12 קבוע) ונמצא במעקב גסטרו. כמו כן, ברדיקרדיה שקיימת כנראה מזה שנים. קרדיולוג לא המליץ על טיפול. לעיתים אני לוקח תרופות מסוג מתילפנידאט/אדרל ל ADD. לא מדובר במשהו קבוע אלא רק לפי הצורך. לפני כשנתיים אובחן CWS בשמאל היות והתלוננתי על עיוות תחתון בראייה. נבדקתי באחד במרפאת עיניים של אחד מבתי החולים בארץ והם סיווגו את זה כ BRAO לא טיפוסי. במסגרת בירור המטולוגי, דופלר ואקו - לא נמצא הגורם הססטמי. העניין שבערך באותה התקופה שהופיעה התלונה נטלתי תרופה מסוג מודפיניל/פרוביג'יל (תרופה סטימולנטית) שעזרה לריכוז והחשש שלי שיתכן והשימוש בתרופה גרם לממצא העיני ולתלונה שלי. כשדיברתי בזמנו עם הרופא עיניים הוא לא מצא קשר. הפרוביג'יל מאוד עזר לי, אבל אני חושש שאם אקח אותו שוב אז שוב יופיע הממצא ברשתית ויתכן אף במקום הרבה פחות רצוי כמו במקולה וזה לא טוב. מה כדאי לעשות? האם בכל זאת לקחת את הסיכון ולנסות שוב או שלא לעשות את זה? לצערי שום תרופה אחרת לא עזרה לי כמו הפרוביג'יל, אבל שוב החשש מהסיכון שבנטילתה על אף שאנשי המקצוע לא מצאו קשר לפי שעה. תודה על חוות הדעת. אבי

  • + הוסף תגובה
פרוביג׳יל ד"ר מיכאל היימס 26/11/2020 09:13
  • מדובר בתרופה ממריצה במרשם. יש להתייעץ עם הרופא אשר רושם את התרופה.

  • + הוסף תגובה
הרחבת אישונים - מעקב מאי 24/11/2020 07:38
  • דר'היימס שלום רב, כמידי שנה, אני דואגת לעבור בדיקת רופא עיניים מקיפה הכוללת הרחבת אישונים (עקב הרכבת משקפיים ותרחיש של הופעת כתם קטן בשדה הראיה בעברי). אני חוששת מאוד להידבק בקורונה במסגרת הבדיקה, אבל גם חשוב לי להיות במעקב.כיצד להישמר באופן המקסימלי (חוץ מעטיית מסכה)? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
מיגון ימי קורונה ד"ר מיכאל היימס 24/11/2020 15:00
  • הרופאים מקפידים על ניקוי המכשור ועטית מסיכה בכדי למנוע סיכון הדבקות בקורונה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!