פטריגיום : מדוע הוא מתפתח וכיצד ניתן לטפל בו?

פטריגיום הוא מעין קרום לבן, המתפתח על פני שטח העין בהדרגה. התופעה גורמת לאודם בעין, להתפתחות דלקת ואף עשויה לפגום בראייה ולהוות פגם אסתטי. הטיפול פטריגיום כולל ניתוח המתבצע בהרדמה מקומית ונועד למנוע פגיעה בראייה: מהן הסיבות להיווצרותו והאם תמיד יהיה צורך בניתוח? כל המידע החיוני בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/08/2018
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם דר' אורן בנימיני
מומחה לרפואת עיניים ואוקולופלסטיקה
הצג טלפון מספר מקשר
i


פטריגיום  או תבלול בעברית, הוא גידול שפיר של פני השטח של העין הגורם לאודם, להתפתחות דלקת, ולהפרעה בראיה. ברוב המקרים, הנגע גדל בצורת כנף מהפינה הפנימית של העין (זו הקרובה לאף) וצומח לאיטו לעבר מרכז ציר הראיה (מרכז העין). במקרים מסוימים הנגע אף יכול לכסות את כל מפתח האישון. לעיתים נדירות יותר הנגע מתחיל בצד החיצוני של העין וגדל משם לעבר המרכז.


כאשר הנגע קטן יתכן ולא יגרום לכל בעיה, אך עם גדילתו, הסיכון לדלקות חוזרות, להפרעה בראיה, או להיווצרות פגם קוסמטי הולכות וגדלות. מהן הסיבות לפטריגיום  וכיצד ניתן לטפל? מומחה מסביר.מהן הסיבות לפטריגיום ?

ברוב במקרים, הסיבה להופעת הפטריגיום אינה ברורה. למרות זאת בשליש מהמקרים קיימת שכיחות מוגברת של התפתחות המחלה במשפחות מסוימות, דבר המצביע על גורם תורשתי. כמו כן, ידוע שפטריגיום  שכיח יותר בקרב אנשים שנחשפו לקרינת שמש או לקרינה אולטרה סגולה באופן מוגבר ואכן תופעה זו שכיחה פחות באזורים גיאוגרפים בהם יש פחות קרינת שמש. מנגד, אנו עדים לשכיחות מוגברת בקרב חקלאים, גולשי גלים ואנשים אחרים המרבים להיחשף לשמש. בחלק קטן מהמקרים לא מדובר בפטריגיום  אמיתי, אלא בהצטלקות הנגרמת עקב פציעה של הקרנית. מצב זה נקרא פסאודו-פטריגיום . 
כיצד ניתן לטפל?

כאשר הפטריגיום  אינו מהווה הפרעה לראייה או גורם לפגם קוסמטי, אין צורך בטיפול. במקרים קלים ניתן לטפל בתסמינים על ידי טיפות עיניים שונות (תחליפי דמעות), מכווצי כלי דם או סטרואידים. כאשר ההפרעה משמעותית יותר, או כאשר הנגע גדול יותר, מומלץ להסירו בניתוח ולא להמתין עד שתתחיל הפרעה בראיה.
במקרים קיימת הפרעה משמעותית בראייה, הטיפול בפטריגיום יתבצע באמצעות ניתוחהניתוח לטיפול בפטריגיום 

הניתוח לטיפול בפטריגיום  מתבצע בהרדמה מקומית בלבד ונמשך כחצי שעה. במהלך הניתוח, לאחר ביצוע ההרדמה, מבוצע קילוף וגרוד של הנגע מעל פני השטח של העין. האזור החשוף, אזור הלובן, מכוסה מחדש באמצעות מתלה או שתל של לחמית (הקרום שמצפה את העין) שנילקח בדרך כלל מהאזור שתחת העפעף העליון. המתלה מוצמד למקומו באמצעות תפר נספג עדין ביותר, או בעזרת דבק ביולוגי והעין נחבשת למשך יממה. 


במקרים בהם קיים סיכון מוגבר לחזרה של הפטריגיום , נעשה שימוש בחומר הנקרא מיטומיצין C.  במהלך הניתוח שמים את החומר על גבי האזור ממנו נכרת הפטריגיום , לפני הכיסוי בעזרת המתלה, למשך מספר דקות. לאחר מכן הוא נשטף החוצה בעזרת מים. שימוש במיטומיצין C נמצא יעיל בכל הנוגע להקטנת שיעור החזרה של הפטריגיום . בעזרת שימוש בטכניקה זו אחוזי ההצלחה של הניתוח גבוהים ביותר, ושיעורי החזרה של הפטריגיום נמוכים מאוד. 


לאחר הניתוח העין נחבשת למשך 24 שעות והחולה משוחרר לביתו. לאחר יממה ניתן להסיר את החבישה, ולחזור בהדרגה לתפקוד מלא. יש להקפיד על נטילת הטיפול התרופתי, הכולל מריחת משחה למשך מספר ימים ולטפטף טיפות עיניים למשך מספר שבועות, זאת על מנת להאיץ את ההחלמה, ולמנוע סיבוכים כדוגמת זיהום או חזרה של הנגע. 


הכתבה בשיתוף עם ד"ר אורן בנימיני, מומחה לרפואת עיניים ואוקולופלסטיקה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם דר' אורן בנימיני השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום בריאות העין

ד"ר מיכאל היימס

ד"ר מיכאל היימס רופא עיניים בכיר ומנתח בכיר
ד''ר מיכאל היימס הוא מומחה ברפואת עיניים, מנתח בכיר במרכז הרפואי "עיניים" בתל אביב עזריאלי, ב"עיניים" בחיפה, בבית החולים 'כרמל' בחיפה.בנוסף, ד''ר היימס מנתח במסגרת פעילות התנדבותית בארגון “Unite for עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • התבוננות בשמש שחודרת לבית דרך החלונות
 • רועי
 • 24/05/2019 21:38
 • האם חדירה של שמש לתוך הבית הינה מסוכנת? כוונתי הינה, האם מסוכן להתבונן בשמש הנכנסת לבית דרך החלונות בעת השקיעה, בשעה שש בערב והילך, כשאינדקס מסוכנות הקרינה עומד על שתיים ומטה. האם יש קשר בין הפגיעה של השמש בעיניים לבין אינדקס מסוכנות הקרינה, דהיינו האם ככל שאינדקס מסוכנות הקרינה הינו נמוך יותר, כך גם ההתבוננות בשמש מסוכנת פחות? האם החלונות בבתים חוסמים את כל הקרינה המזיקה לעיניים של השמש שחודרת לבית, או שצריך להגיף גם תריסים?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הרמת משקולות והשפעה על ראייה
 • יעל
 • 23/05/2019 12:12
 • בת 26
 • לוברבום
 • 22/05/2019 17:31
 • יש לי שאלה קטנה מה לעשות אוגחנתצתי עם עוד בעיות רשתית וצריך לעשות לייזר לרשתית אני גם צריכה לעשות מיפוי קרנית רציתי לשאול מה אני צריכה לעשות קודם את המיפוי קרנית או אני יכולה לעשות קודם את הלייזר לרשתית תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר דוד ברש ד"ר דוד ברש
מומחה לאולטראסאונד של העין קרא עוד
ד"ר בוריס קניאזר ד"ר בוריס קניאזר
מומחה לרפואת עיניים, מנתח עיניים בכיר במרכז... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ