פטריגיום : מדוע הוא מתפתח וכיצד ניתן לטפל בו?

פטריגיום הוא מעין קרום לבן, המתפתח על פני שטח העין בהדרגה. התופעה גורמת לאודם בעין, להתפתחות דלקת ואף עשויה לפגום בראייה ולהוות פגם אסתטי. הטיפול פטריגיום כולל ניתוח המתבצע בהרדמה מקומית ונועד למנוע פגיעה בראייה: מהן הסיבות להיווצרותו והאם תמיד יהיה צורך בניתוח? כל המידע החיוני בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותפטריגיום  או תבלול בעברית, הוא גידול שפיר של פני השטח של העין הגורם לאודם, להתפתחות דלקת, ולהפרעה בראיה. ברוב המקרים, הנגע גדל בצורת כנף מהפינה הפנימית של העין (זו הקרובה לאף) וצומח לאיטו לעבר מרכז ציר הראיה (מרכז העין). במקרים מסוימים הנגע אף יכול לכסות את כל מפתח האישון. לעיתים נדירות יותר הנגע מתחיל בצד החיצוני של העין וגדל משם לעבר המרכז.


כאשר הנגע קטן יתכן ולא יגרום לכל בעיה, אך עם גדילתו, הסיכון לדלקות חוזרות, להפרעה בראיה, או להיווצרות פגם קוסמטי הולכות וגדלות. מהן הסיבות לפטריגיום  וכיצד ניתן לטפל? מומחה מסביר.מהן הסיבות לפטריגיום ?

ברוב במקרים, הסיבה להופעת הפטריגיום אינה ברורה. למרות זאת בשליש מהמקרים קיימת שכיחות מוגברת של התפתחות המחלה במשפחות מסוימות, דבר המצביע על גורם תורשתי. כמו כן, ידוע שפטריגיום  שכיח יותר בקרב אנשים שנחשפו לקרינת שמש או לקרינה אולטרה סגולה באופן מוגבר ואכן תופעה זו שכיחה פחות באזורים גיאוגרפים בהם יש פחות קרינת שמש. מנגד, אנו עדים לשכיחות מוגברת בקרב חקלאים, גולשי גלים ואנשים אחרים המרבים להיחשף לשמש. בחלק קטן מהמקרים לא מדובר בפטריגיום  אמיתי, אלא בהצטלקות הנגרמת עקב פציעה של הקרנית. מצב זה נקרא פסאודו-פטריגיום . 
כיצד ניתן לטפל?

כאשר הפטריגיום  אינו מהווה הפרעה לראייה או גורם לפגם קוסמטי, אין צורך בטיפול. במקרים קלים ניתן לטפל בתסמינים על ידי טיפות עיניים שונות (תחליפי דמעות), מכווצי כלי דם או סטרואידים. כאשר ההפרעה משמעותית יותר, או כאשר הנגע גדול יותר, מומלץ להסירו בניתוח ולא להמתין עד שתתחיל הפרעה בראיה.
במקרים קיימת הפרעה משמעותית בראייה, הטיפול בפטריגיום יתבצע באמצעות ניתוחהניתוח לטיפול בפטריגיום 

הניתוח לטיפול בפטריגיום  מתבצע בהרדמה מקומית בלבד ונמשך כחצי שעה. במהלך הניתוח, לאחר ביצוע ההרדמה, מבוצע קילוף וגרוד של הנגע מעל פני השטח של העין. האזור החשוף, אזור הלובן, מכוסה מחדש באמצעות מתלה או שתל של לחמית (הקרום שמצפה את העין) שנילקח בדרך כלל מהאזור שתחת העפעף העליון. המתלה מוצמד למקומו באמצעות תפר נספג עדין ביותר, או בעזרת דבק ביולוגי והעין נחבשת למשך יממה. 


במקרים בהם קיים סיכון מוגבר לחזרה של הפטריגיום , נעשה שימוש בחומר הנקרא מיטומיצין C.  במהלך הניתוח שמים את החומר על גבי האזור ממנו נכרת הפטריגיום , לפני הכיסוי בעזרת המתלה, למשך מספר דקות. לאחר מכן הוא נשטף החוצה בעזרת מים. שימוש במיטומיצין C נמצא יעיל בכל הנוגע להקטנת שיעור החזרה של הפטריגיום . בעזרת שימוש בטכניקה זו אחוזי ההצלחה של הניתוח גבוהים ביותר, ושיעורי החזרה של הפטריגיום נמוכים מאוד. 


לאחר הניתוח העין נחבשת למשך 24 שעות והחולה משוחרר לביתו. לאחר יממה ניתן להסיר את החבישה, ולחזור בהדרגה לתפקוד מלא. יש להקפיד על נטילת הטיפול התרופתי, הכולל מריחת משחה למשך מספר ימים ולטפטף טיפות עיניים למשך מספר שבועות, זאת על מנת להאיץ את ההחלמה, ולמנוע סיבוכים כדוגמת זיהום או חזרה של הנגע. 


הכתבה בשיתוף עם ד"ר אורן בנימיני, מומחה לרפואת עיניים ואוקולופלסטיקה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אורן בנימיני השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בריאות העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דלקת בעין עם הפרשה אורנה 25/03/2020 11:16
 • לבת שלי 26 יש דלקת בעין כבר יומיים עם אודם והפרשה . עכשיו נראה לנו שגם העין השניה נדבקה .היא רגישה לסנטומיצין אז בימים טרופים אלו במה היא יכולה להשתמש ? יש לנו אפשרות להגיע לבית מרקחת וגם לקבל מרשם מרופא משפחה.

 • + הוסף תגובה
דלקת ד"ר מיכאל היימס 25/03/2020 16:19
 • אפשר לשטוף את העיניים במים קרים וטיפות לחות ללא מרשם. אם יש צורך באנטיביוטיקה, יש צורך קודם בבדיקת רופא.

 • + הוסף תגובה
צריבה בעין בעקבות שימוש בפרוטופיק-דחוף! אפרת 22/03/2020 19:50
 • ערב טוב, בני בן ה-19 חייל בעיר הבהדים קיבל מרופא עור משחה נגד נגעי פסוריאזיס בעפעפיים, בשם פרוטופיק. הוא השתמש בה לראשונה אתמול בבוקר, ומאז חש צריבה חזקה בעפעפיים, ופנים העין בחלק התחתון אדום מאוד. כמו כן העפעפיים האדימו, ועל אחד מהם נותא חתך קטן. אתמול בלילה לאחר שלא הצליח לעצום עיניים, נלקח למרפאת חירום בבסיס, והחובש נתן לו תמיסת מלח להניח על העיניים. היתה הקלה מסויימת. היום ראה רופא שנן לו שני סוגי משחות לטיפול והרגעת העפעפיים, בשעות הצהריים. הוא השתמש בהן, אבל עד לשעה זאת הצריבה חזקה מאוד, וכאמור פנים העין האדים. האם יש סכנה לעיניים במצב הזה? הוא אינו יכול להיכנס לחדר סגור, כיוון שרק באוויר הקר בחוץ יש לו הקלה מסויימת. מה ניתן לעשות על מנת לסייע לו? האם זהו מצב שמצדיק הפנייתו למיון? אשמח לעזרתכם הדחופה. סוף שיחת צ'אט הקלידי הודעה...

 • + הוסף תגובה
צריבה ד"ר מיכאל היימס 22/03/2020 21:07
 • יש שימוש במשחה זו גם בעיניים. ניא יכולה לצרוב, ניתן לשטוף במים קרים וקומפרסים קרים להקלה. סיכוח לפגיעה הוא קלוש אך אם ישנה החמרה יש לגשת לבדיקת עיניים.

 • + הוסף תגובה
בלוטה מגרדת מיכל 22/03/2020 15:35
 • שלום רב, בימים האחרונים התחילה לגרד לי העין, ושמתי לב שעל העפעף העליון, בחלק הפנימי של העין הופיעה בלוטה קטנה - כמו עקיצה... מה אפשר לעשות? בתודה מראש מיכל

 • + הוסף תגובה
נפיחות ד"ר מיכאל היימס 22/03/2020 16:29
 • יתכן ומדובר בעקיצה ואז קומפרסים חמים יעזרו, אך ללא בדיקה לא ניתן לקבוע באופן ודאי.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!