פטריגיום : מדוע הוא מתפתח וכיצד ניתן לטפל בו?

פטריגיום הוא מעין קרום לבן, המתפתח על פני שטח העין בהדרגה. התופעה גורמת לאודם בעין, להתפתחות דלקת ואף עשויה לפגום בראייה ולהוות פגם אסתטי. הטיפול פטריגיום כולל ניתוח המתבצע בהרדמה מקומית ונועד למנוע פגיעה בראייה: מהן הסיבות להיווצרותו והאם תמיד יהיה צורך בניתוח? כל המידע החיוני בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותפטריגיום  או תבלול בעברית, הוא גידול שפיר של פני השטח של העין הגורם לאודם, להתפתחות דלקת, ולהפרעה בראיה. ברוב המקרים, הנגע גדל בצורת כנף מהפינה הפנימית של העין (זו הקרובה לאף) וצומח לאיטו לעבר מרכז ציר הראיה (מרכז העין). במקרים מסוימים הנגע אף יכול לכסות את כל מפתח האישון. לעיתים נדירות יותר הנגע מתחיל בצד החיצוני של העין וגדל משם לעבר המרכז.


כאשר הנגע קטן יתכן ולא יגרום לכל בעיה, אך עם גדילתו, הסיכון לדלקות חוזרות, להפרעה בראיה, או להיווצרות פגם קוסמטי הולכות וגדלות. מהן הסיבות לפטריגיום  וכיצד ניתן לטפל? מומחה מסביר.מהן הסיבות לפטריגיום ?

ברוב במקרים, הסיבה להופעת הפטריגיום אינה ברורה. למרות זאת בשליש מהמקרים קיימת שכיחות מוגברת של התפתחות המחלה במשפחות מסוימות, דבר המצביע על גורם תורשתי. כמו כן, ידוע שפטריגיום  שכיח יותר בקרב אנשים שנחשפו לקרינת שמש או לקרינה אולטרה סגולה באופן מוגבר ואכן תופעה זו שכיחה פחות באזורים גיאוגרפים בהם יש פחות קרינת שמש. מנגד, אנו עדים לשכיחות מוגברת בקרב חקלאים, גולשי גלים ואנשים אחרים המרבים להיחשף לשמש. בחלק קטן מהמקרים לא מדובר בפטריגיום  אמיתי, אלא בהצטלקות הנגרמת עקב פציעה של הקרנית. מצב זה נקרא פסאודו-פטריגיום . 
כיצד ניתן לטפל?

כאשר הפטריגיום  אינו מהווה הפרעה לראייה או גורם לפגם קוסמטי, אין צורך בטיפול. במקרים קלים ניתן לטפל בתסמינים על ידי טיפות עיניים שונות (תחליפי דמעות), מכווצי כלי דם או סטרואידים. כאשר ההפרעה משמעותית יותר, או כאשר הנגע גדול יותר, מומלץ להסירו בניתוח ולא להמתין עד שתתחיל הפרעה בראיה.
במקרים קיימת הפרעה משמעותית בראייה, הטיפול בפטריגיום יתבצע באמצעות ניתוחהניתוח לטיפול בפטריגיום 

הניתוח לטיפול בפטריגיום  מתבצע בהרדמה מקומית בלבד ונמשך כחצי שעה. במהלך הניתוח, לאחר ביצוע ההרדמה, מבוצע קילוף וגרוד של הנגע מעל פני השטח של העין. האזור החשוף, אזור הלובן, מכוסה מחדש באמצעות מתלה או שתל של לחמית (הקרום שמצפה את העין) שנילקח בדרך כלל מהאזור שתחת העפעף העליון. המתלה מוצמד למקומו באמצעות תפר נספג עדין ביותר, או בעזרת דבק ביולוגי והעין נחבשת למשך יממה. 


במקרים בהם קיים סיכון מוגבר לחזרה של הפטריגיום , נעשה שימוש בחומר הנקרא מיטומיצין C.  במהלך הניתוח שמים את החומר על גבי האזור ממנו נכרת הפטריגיום , לפני הכיסוי בעזרת המתלה, למשך מספר דקות. לאחר מכן הוא נשטף החוצה בעזרת מים. שימוש במיטומיצין C נמצא יעיל בכל הנוגע להקטנת שיעור החזרה של הפטריגיום . בעזרת שימוש בטכניקה זו אחוזי ההצלחה של הניתוח גבוהים ביותר, ושיעורי החזרה של הפטריגיום נמוכים מאוד. 


לאחר הניתוח העין נחבשת למשך 24 שעות והחולה משוחרר לביתו. לאחר יממה ניתן להסיר את החבישה, ולחזור בהדרגה לתפקוד מלא. יש להקפיד על נטילת הטיפול התרופתי, הכולל מריחת משחה למשך מספר ימים ולטפטף טיפות עיניים למשך מספר שבועות, זאת על מנת להאיץ את ההחלמה, ולמנוע סיבוכים כדוגמת זיהום או חזרה של הנגע. 


הכתבה בשיתוף עם ד"ר אורן בנימיני, מומחה לרפואת עיניים ואוקולופלסטיקה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אורן בנימיני השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בריאות העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דלקת עיניים לאחר מחלה ווראלית דן 02/08/2020 08:30
 • היי ד״ר. לפני חודש וקצת חליתי במחלה וויראלית (לא הלכתי לרופא אם כי הוא רשם לי טיפות עיניים,אוזניים ושלח אותי לבדיקת סטרפטוקוק )שכללה דלקת עיניים ונמשכה המון זמן ( 3 וחצי שבועות- ובין הסימפטומים שכללו כאבי בטן,בחילות,כאבי גרון, נזלת, אוזניים,עיניים,כאבי שרירים,חולשה אבל ללא חום וכו...)זה עבר (מקווה) אבל דלקת העיניים נשארה לי. גם כשהיא עוברת היא חוזרת . זאת דלקת ווראלית כי העיניים דומעות ומגרדות(נמנע מלגעת בהן) אבל אין מוגלה וגם הרופא המשפחה רשם לי טיפות אנטיביוטיות וכלום...הדלקת יכולה להעלם לכמה ימים ואז לחזור,זה בא בגלים. אני לא יודע מה לעשות. מה שהכי מטריד אותי האם אני יכול להדביק דרך העיניים בוירוס ההוא שחליתי בו?יש לך רעיון לטיפול אולי?

 • + הוסף תגובה
דלקת ד"ר מיכאל היימס 02/08/2020 13:00
 • לאחר דלקת יתכן זמן עד שהעיניים חוזרות לעצמן. הסמנים יכולים להיות כמו תחושה של דלקת. לרוב מספיק לטפל בתחליפי דמעות. הוירוס עצמו לא חוזר.

 • + הוסף תגובה
האם חימום מיוחד יעזור לעין יבשה?מזיק? דו 26/07/2020 18:57
 • שלום רב נודע לי לפני כמה שנים (בן 72 )שיש לי בעיית יובש לכן צרבו העיניים . מאז משתדל לנהוג לפי הכללים ולא נצרך כלל לטיפות . מזה כמה חודשים בשעות הבוקר מרגיש בעיין אחת משהו מפריע בעיקר במיצמוץ. ובמשך היום : אולי הלחות שמתגברת , מזיע קצת בפנים (למרות שבבית (בלי מזגן )ושותה 2-3 כוסות מים(בניגוד לשנים עברו ) וכמעט שוכח מההפרעה . זה לא מרגיש כמו חול .זה לא צורב קראתי ש: "חשוב לעבור בדיקה אצל רופא עיניים מומחה מוקדם ככל האפשר ולהתחיל טיפול ליובש בשלבים מוקדמים על מנת למנוע מצב בלתי הפיך. " 1) האם ההפרעה הזאת למה שהתכוון הרופא שכתב?זה כבר לא הפיך? *האם הרופא רואה את ההפרעה ? או רק לפי התלונה שלי? 2)רופא העיניים שלי אמר שלא חייב טיפות (אם שומר על הכללים ומסתדר) האם מרפאות את היובש והצריבה או רק מקלות על התסמינים * האם צריך ללכת למומחה? **האם חשוב לבדוק למה היובש ? מדי פעם מופיע כשלא שומרים על הכללים ? 3)האם טיפול טבעי כמו :חימום , קומפרסים ,, יכולים להחליף טיפות?(לא מסוגל לטיפות ובטח משחות ) 4)יש למכירה מעין משקפיים שמחממות את העיניים האם מומלץ? 5)תודה לכל התשובות

 • + הוסף תגובה
מיקוד ראיה שושנה 04/07/2020 11:02
 • שלום. האם בעיה במיקוד ראיה תשפיע על מבחנים פסיכולוגיים בהם יש גם צורות וציורים?

 • + הוסף תגובה
מיקוד ראייה - חולשת קונברגנציה שושנה 25/07/2020 12:16
 • אחדד את שאלתי, עליה עדיין לא קיבלתי מענה. ברצוני לדעת לגבי אדם עם בעיה במיקוד ראיה. האם בעיה זו יכולה להשפיע על תוצאות או מסקנות במבחנים כגון wais, TAT, htp, רורשך, בנדר, בנדר 2. חלק ממבחנים אלה הם מבחנים חזותיים. לנבדק יש בעיה בהתכנסות העיניים בעיקר מקרוב אך גם מרחוק, והיא מתבטאת בין השאר בהחלפת כיוונים של סימנים גרפיים וכו'.

 • + הוסף תגובה
ראיה ד"ר מיכאל היימס 25/07/2020 14:33
 • אם הראיה טובה אז אין בעיה לראות צורןת. אם רפקיימת פזילה יכולה להיות בעיה בראית עומק.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!