פטריגיום : מדוע הוא מתפתח וכיצד ניתן לטפל בו?

פטריגיום הוא מעין קרום לבן, המתפתח על פני שטח העין בהדרגה. התופעה גורמת לאודם בעין, להתפתחות דלקת ואף עשויה לפגום בראייה ולהוות פגם אסתטי. הטיפול פטריגיום כולל ניתוח המתבצע בהרדמה מקומית ונועד למנוע פגיעה בראייה: מהן הסיבות להיווצרותו והאם תמיד יהיה צורך בניתוח? כל המידע החיוני בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/08/2018


פטריגיום  או תבלול בעברית, הוא גידול שפיר של פני השטח של העין הגורם לאודם, להתפתחות דלקת, ולהפרעה בראיה. ברוב המקרים, הנגע גדל בצורת כנף מהפינה הפנימית של העין (זו הקרובה לאף) וצומח לאיטו לעבר מרכז ציר הראיה (מרכז העין). במקרים מסוימים הנגע אף יכול לכסות את כל מפתח האישון. לעיתים נדירות יותר הנגע מתחיל בצד החיצוני של העין וגדל משם לעבר המרכז.


כאשר הנגע קטן יתכן ולא יגרום לכל בעיה, אך עם גדילתו, הסיכון לדלקות חוזרות, להפרעה בראיה, או להיווצרות פגם קוסמטי הולכות וגדלות. מהן הסיבות לפטריגיום  וכיצד ניתן לטפל? מומחה מסביר.מהן הסיבות לפטריגיום ?

ברוב במקרים, הסיבה להופעת הפטריגיום אינה ברורה. למרות זאת בשליש מהמקרים קיימת שכיחות מוגברת של התפתחות המחלה במשפחות מסוימות, דבר המצביע על גורם תורשתי. כמו כן, ידוע שפטריגיום  שכיח יותר בקרב אנשים שנחשפו לקרינת שמש או לקרינה אולטרה סגולה באופן מוגבר ואכן תופעה זו שכיחה פחות באזורים גיאוגרפים בהם יש פחות קרינת שמש. מנגד, אנו עדים לשכיחות מוגברת בקרב חקלאים, גולשי גלים ואנשים אחרים המרבים להיחשף לשמש. בחלק קטן מהמקרים לא מדובר בפטריגיום  אמיתי, אלא בהצטלקות הנגרמת עקב פציעה של הקרנית. מצב זה נקרא פסאודו-פטריגיום . 
כיצד ניתן לטפל?

כאשר הפטריגיום  אינו מהווה הפרעה לראייה או גורם לפגם קוסמטי, אין צורך בטיפול. במקרים קלים ניתן לטפל בתסמינים על ידי טיפות עיניים שונות (תחליפי דמעות), מכווצי כלי דם או סטרואידים. כאשר ההפרעה משמעותית יותר, או כאשר הנגע גדול יותר, מומלץ להסירו בניתוח ולא להמתין עד שתתחיל הפרעה בראיה.
במקרים קיימת הפרעה משמעותית בראייה, הטיפול בפטריגיום יתבצע באמצעות ניתוחהניתוח לטיפול בפטריגיום 

הניתוח לטיפול בפטריגיום  מתבצע בהרדמה מקומית בלבד ונמשך כחצי שעה. במהלך הניתוח, לאחר ביצוע ההרדמה, מבוצע קילוף וגרוד של הנגע מעל פני השטח של העין. האזור החשוף, אזור הלובן, מכוסה מחדש באמצעות מתלה או שתל של לחמית (הקרום שמצפה את העין) שנילקח בדרך כלל מהאזור שתחת העפעף העליון. המתלה מוצמד למקומו באמצעות תפר נספג עדין ביותר, או בעזרת דבק ביולוגי והעין נחבשת למשך יממה. 


במקרים בהם קיים סיכון מוגבר לחזרה של הפטריגיום , נעשה שימוש בחומר הנקרא מיטומיצין C.  במהלך הניתוח שמים את החומר על גבי האזור ממנו נכרת הפטריגיום , לפני הכיסוי בעזרת המתלה, למשך מספר דקות. לאחר מכן הוא נשטף החוצה בעזרת מים. שימוש במיטומיצין C נמצא יעיל בכל הנוגע להקטנת שיעור החזרה של הפטריגיום . בעזרת שימוש בטכניקה זו אחוזי ההצלחה של הניתוח גבוהים ביותר, ושיעורי החזרה של הפטריגיום נמוכים מאוד. 


לאחר הניתוח העין נחבשת למשך 24 שעות והחולה משוחרר לביתו. לאחר יממה ניתן להסיר את החבישה, ולחזור בהדרגה לתפקוד מלא. יש להקפיד על נטילת הטיפול התרופתי, הכולל מריחת משחה למשך מספר ימים ולטפטף טיפות עיניים למשך מספר שבועות, זאת על מנת להאיץ את ההחלמה, ולמנוע סיבוכים כדוגמת זיהום או חזרה של הנגע. 


הכתבה בשיתוף עם ד"ר אורן בנימיני, מומחה לרפואת עיניים ואוקולופלסטיקה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אורן בנימיני השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, בריאות העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דלקת בעצב לפני שנים וטרשת נפוצה מיה 26/11/2019 14:24
  • שלום רב לפני קרוב ל 9 שנים הייתי סטודנטית ובפתאומיות הרגשתי טשטוש ראיה בעיין ימין שהקשה עליי לראות הכל נראה עמום , הבחנתי שהאישון מוגדל בעין הזאת ופניתי יום למחרת לרופא שהפנה אותה לבית חולים ו אם אר איי ,, בבדיקת בית החולים הבדיקות היו תקינות וגם שדה הראיה , לאחר כיומיים בערך כל התופעה נעלמה כלא הייתה הראיה שלי 6/6 שדה ראיה תקין רק שאני רואה בעין ימין (שנפגעה) יותר בהיר ובגוונים חמים יותר מעיין שמאל , אני רואה בשתי העיניים אורות מרוחים בלילה , אז כשזה קרה ופניתי לרופא פרטי נחשב שעשה לי את כל הבדיקות , שדה ראיה , אולטראסאונד עיניים , צילום , הרחבת אישונים , והכל היה תקין והחלטנו שלא עושים אם אר איי . מיותר לציין שמאז פיתחתי חרדה איומה מהטראומה שנגרמה לי . אני במעקב כל 6 חודשים אצל רופא עיניים ונוירואופטלמולוג והכל בסדר ברוך השם הטענה אז הייתה שאולי זו דלקת בעצב שעברה מעצמה . עד היום אני בחרדה כי קראתי המון שזה תסמין מובהק לטרשת נפוצה שעלולה להתפתח לאחר שנים , כיום אני אמא לשניים ויש לי פחד קיומי כשאני חושבת על זה אני בחששות . מאז ועד היום לא היה עוד התקף תודה לאל , אבל ממה עוד יכולה להתפתח דלקת בעצב הראיה ? האם יש המון מקרים שהם לא דווקא טרשת? אני זוכרת מאותו יום שזה קרה שחיטטתי המון בעין וגירדתי אותה . כיום אני בת 28

  • + הוסף תגובה
דלקת בעין בהריון אני 22/11/2019 16:41
  • שלום מזה 3 ימים אני עם עין אחת אדומה ונוזלת. בבוקר מתקשה לפתוח עקב נפיחות שפוחתת במהלך היום אך כאמור בבוקר נפוחה. מה ניתן לשים בהנחה שאני בהריון ולא הכל מותר?

  • + הוסף תגובה
עין נפוחה ד"ר מיכאל היימס 23/11/2019 09:01
  • אפשר לשטוף במים ולשים תחליפי דמעות, אך יש צורך בבדיקה לודא שרין צורך בטיפול אנטיביוטי.

  • + הוסף תגובה
עליה בקוצר ראיה ואסטיגמציה וגיל מיכאל 22/11/2019 07:44
  • שלום רב, האם עליה בקוצר ראיה ואסטיגמציה נעצרת בדרך כלל בגיל מסויים ואם כן באיזה גיל בערך? האם יכולה להתרחש עליה בקוצר ראיה ואסטיגמציה בכל גיל? בתודה

  • + הוסף תגובה
קוצר ראיה ד"ר מיכאל היימס 22/11/2019 10:07
  • לרוב העליה נעצרת סביב שנות ה 20. לעיתים יש שינויים בגילים מאוחרים יותר.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!