האם עישון עלול לפגוע בראייה שלכם?

את נזקי העישון הנפוצים כולנו מכירים מקרוב מפרסומים שונים ואף באזהרות המופיעות על חפיסות הסיגריות. עם זאת, ההשפעה ההרסנית של עישון על הראייה היא תופעה שאינה עולה על סדר היום: מהם נזקי העישון על בריאות העיניים והראייה ואיך ניתן להימנע מהם? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/08/2018
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם עיניים - המרכז הרפואי ד"ר לוינגר
מומחים בהסרת משקפיים בלייזר, ניתוחי קטרקט וקטרקט בלייזר והשתלת עדשות תוך עיניות
הצג טלפון מספר מקשר
i


כתבה ממומנת 


1 מכל 5 מקרי מוות בעולם המערבי נגרם עקב עישון, זאת על פי הערכת המרכז האמריקאי למניעה ושליטה על מחלות (CDC). עישון גורם ליותר מקרי מוות מאיידס, שימוש בסמים ואלכוהול, תאונות דרכים ותקריות ירי גם יחד.


למרות שרבים מנזקי העישון ידועים לנו, השפעתו השלילית על המערכות הפיזיות כוללת גם השלכות שאינן מוכרות לציבור הרחב. ברשימת נזקי העישון אותה מונה ארגון ה CDC-, כמו גם ארגוני בריאות אחרים, ניתן למצוא גם השפעות הרסניות על בריאות העיניים והראייה. כך לדוגמה, נמצא כי עישון בכל גיל מעלה משמעותית את הסיכון לסבול מקטרקט ומניוון מקולרי, מחלות שעלולות לפגוע בראייה ואף להביא לעיוורון. 


האקדמיה האמריקנית לרפואת עיניים (AAO) מדגישה גם היא את הנזקים הנגרמים לראייה עקב עישון: מעשנים סובלים מאובאיטיס (דלקת פנימית של העין), בשכיחות גבוהה פי שתיים בהשוואה לשאר האוכלוסייה. בנוסף, ציבור המעשנים מאופיין בשיעור גבוה של גירוי עיני, גלאוקומה והחמרה בבצקת של הרשתית על רקע של מחלת הסוכרת. מהו הקשר בין עישון לניוון מוקולרי?

ניוון מקולרי תלוי גיל (נמ"ג או AMD)  או ניוון כתמי, כולל מספר תהליכים פתולוגיים ברשתית הגורמים לפגיעה במרכז הראייה. ניוון מקולרי הוא הסיבה המובילה בעולם המערבי לאובדן ראייה בגיל המבוגר.


קיימים מספר גורמי סיכון שעלולים להביא להתפתחות ניוון מקולרי ואחד המשמעותיים שבהם הוא עישון. במחקר אמריקאי שעקב אחר 4,439 נבדקים במשך שני עשורים, נמצא כי העישון הביא להופעה חמורה יותר של המחלה, זאת בהשוואה לנבדקים שאינם מעשנים. בנוסף, נמצא כי מספר שנות העישון וכמות הסיגריות שנצרכו, גרמו בסופו של דבר להתפתחות מחלה מתקדמת וחמורה יותר. 
אחד מהגורמים המשמעותיים ביותר שעלול להביא להתפתחות ניוון מקולרי הוא עישוןמחקרים מצאו: מעשנים מצויים בסיכון מוגבר להתפתחות קטרקט

קטרקט, או יָרוֹד בעברית, היא מחלה בה עדשת העין  הופכת לעכורה וגורמת לראייה מטושטשת. קטרקט גרעיני הוא קטרקט נפוץ של הגיל המבוגר ואחד הגורמים המובילים בעולם המערבי לעיוורון. 


באחד המחקרים הגדולים בתחום, שכלל סקירה של 21 מחקרים קודמים ושפורסם בכתב העת למחקרי רפואת עיניים (IOVS) בשנת 2012, נמצא כי עישון מעלה באופן משמעותי את הסיכון להתפתחות והאצה של  קטרקט. כמו כן, נמצא שנבדקים שהפסיקו לעשן היו בעלי סיכון מופחת לעומת מעשנים פעילים. תוצאות המחקר מובילות למסקנה כי הפסקת עישון עשויה להפחית את הסיכון להתפתחות קטרקט. קראו עוד: קצר יותר, מדויק ומותאם אישית למטופל: הכל על ניתוח קטרקט בלייזר ומה בנוגע לעישון פסיבי ועישון מריחואנה?

שנים ארוכות ידוע שעישון פסיבי, כלומר, שהייה של אדם לא מעשן בסמוך לאדם מעשן, מהווה גורם סיכון להתפתחות מחלות שונות. 


על פי מחקר שהתפרסם בחודשים האחרונים בכתב העת של ההתאחדות הקנדית לרפואה, הדבר נכון גם בנוגע לקשר בן בריאות העיניים ולעישון מריחואנה.


במחקר שהתפרסם בכתב עת זה, התבקשו נבדקים בריאים ולא מעשנים להיכנס לחדר עם אדם שמעשן מריחואנה. כל הנבדקים, שכאמור אינם מעשנים,  דיווחו על תחושת גירוי עיני לא נעימה (מצב הגורם לתחושת גירוד וצריבה בעיניים ונפוץ במיוחד בקרב אלה הסובלים מעיניים יבשות). בנוסף, המעשנים ששהו בחדר דיווחו כי חשו צורך להפסיק לעשן עקב הסבל שגרמו לחבריהם לחדר.חשוב שתדעו

לאור ההשפעה הגדולה שיש לעישון על בריאות העיניים פורסם בשנה שעברה מחקר שכלל מעל ל- 100 מרכזים רפואיים בארה"ב  ובו נשאלו כ-300 רופאי עיניים האם הם בודקים אם המטופלים שלהם נוהגים לעשן. במחקר נמצא כי 78% מרופאי העיניים בודקים האם מטופליהם מעשנים ו-84% מהם מיידעים את המטופלים שלהם על הקשר בין עישון ומחלות עיניים.

עם זאת, המחקר קובע כי רק 14% מרופאי העיניים שהשיבו על השאלון מבררים האם המטופלים שלהם נחשפים לעישון פסיבי. כמו כן, רק 15% מרופאי העיניים במחקר ייעצו למטופלים שלהם על דרכים להפסקת העישון.

כפי שצוין, הפסקת עישון מורידה את הסיכון באופן כללי לפיתוח מחלות עיניים שונות. מסיבה זו, מעבר לבירור מנהגי העישון ויידוע המטופלים על נזקי העיניים והראייה הכרוכים בעישון, חשוב לחנך את הציבור כי הימנעות מעישון באופן פעיל או פסיבי, היא אחד מהצעדים החשובים ביותר לשם שמירה על בריאות העיניים הן בטווח הקרוב והן בטווח הרחוק. 


הכתבה בשיתוף עם ד"ר אליה לוינגר, רופא עיניים, מומחה למחלות קרנית, מנתח בכיר ב'עיניים' המרכז הרפואי בת"א, וב'עתידים מדיקל סנטר',  מנהל שירות הקטרקט במרכז הרפואי ת"א ע"ש סורסקי (איכילוב). הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם עיניים - המרכז הרפואי ד"ר לוינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום קטרקט וקטרקט בלייזר

ד"ר אליה לוינגר

ד"ר אליה לוינגר
ד''ר אליה לוינגר הוא מומחה לרפואת עיניים, מנהל שירות הקטרקט בביה"ח איכילוב. משמש כרופא ומנתח בכיר במרכז הרפואי "עיניים" בתל-אביב, ב"עתידים מדיקל סנטר" ובמחלקת עיניים במרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • שאלה בנושא קטרקט
 • יוסי
 • 24/05/2019 12:15
 • לרופא המכובד שלום רב, אני בן 65. אני עיוור בעין ימין עקב היפרדות רשתית ומספר ניתוחים שכשלו כולם. הניתוחים בוצעו לפני 10 שנים. עין שמאל- היא העין הבריאה- עברה אף היא התחלה של היפרדות, אך ניתוח חירום הציל אותה. בניתוח בוצע לייזר להלחמת הרשתית וכן חיגור גבוה. הדיסקה והמקולה- במצב תקין ולחץ תוך עיני- 15. זאת בבדיקה שנערכה לפני שבועיים. באותה בדיקה הרופא הבודק גילה התחלה של קטרקט גרעיני בשלב מאוד ראשוני. שאלותיי: 1-אני יודע שזה אישי אבל כמה זמן לערך יכול לעבור עד שאצטרך ניתוח? האם מדובר על מספר שנים? אני גם מודע לכך שלא כדאי לחכות לרגע האחרון. 2- האם במצב שלי ישנן סכנות רבות ואולי הגרועה מהן: עיוורון או היפרדות רשתית נוספת? האם כל ניתוח קטרקט יכול להיות מסוכן עבורי והאם במצב שבו העין נמצאת בחיגור גבוה מאפשר ניתוח רגיל בלי לפגוע בחיגור? 3- מי צריך לעשות ניתוח כזה: האם מומחה לרשתית שהוא גם יודע לבצע ניתוחי קטרקט או רק מומחה לקטרקט? 4- האם ישנה שיטה שהיא עדיפה של ניתוח שהיא תהיה בעלת כמה שפחות סיכונים אפשריים עבורי והאם ידוע לך על מקרים דומים כמו של העין שלי של ניתוחי קטרקט שהסתיימו ללא תסמינים או סיבוכים מסוכנים בעיניים שכבר עברו היפרדות רשתית? החשש שלי גדול מאוד מן הניתוח הזה. אני מודה לך מראש ובברכת כל טוב, יוסי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב לא ניתן לצפות מראש את קצב התקדמות הקטרקט. אין סיכון מוגבר אוסאמה לפגיע בניתוח הקודם במהלך ניתוח הקטרקט ובכל מקרה רופא בכיר צריך לבצע את הניתוח.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בת 26 יש לי שאלה
 • לוברבום
 • 21/05/2019 10:59
 • שלום וברכה אני בת 26 אני מאובחנת עם קרטקונוס בינוני בגלל שעוד לא עשו לי כלום יש לי קרעים ברשתית רציתי לשאול מה מטפלים ראשון קרטקונוס או הרשתית תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר אורי מלר ד"ר אורי מלר
מנתח בכיר ומנהל את מרפאת קטרקט במרכז הרפואי... קרא עוד
פרופ' אירית ברקת פרופ' אירית ברקת
מנתחת בכירה במרכז הרפואי 'עיניים' בעזריאלי, תל... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ