האם עישון עלול לפגוע בראייה שלכם?

את נזקי העישון הנפוצים כולנו מכירים מקרוב מפרסומים שונים ואף באזהרות המופיעות על חפיסות הסיגריות. עם זאת, ההשפעה ההרסנית של עישון על הראייה היא תופעה שאינה עולה על סדר היום: מהם נזקי העישון על בריאות העיניים והראייה ואיך ניתן להימנע מהם? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/08/2018


כתבה ממומנת 


1 מכל 5 מקרי מוות בעולם המערבי נגרם עקב עישון, זאת על פי הערכת המרכז האמריקאי למניעה ושליטה על מחלות (CDC). עישון גורם ליותר מקרי מוות מאיידס, שימוש בסמים ואלכוהול, תאונות דרכים ותקריות ירי גם יחד.


למרות שרבים מנזקי העישון ידועים לנו, השפעתו השלילית על המערכות הפיזיות כוללת גם השלכות שאינן מוכרות לציבור הרחב. ברשימת נזקי העישון אותה מונה ארגון ה CDC-, כמו גם ארגוני בריאות אחרים, ניתן למצוא גם השפעות הרסניות על בריאות העיניים והראייה. כך לדוגמה, נמצא כי עישון בכל גיל מעלה משמעותית את הסיכון לסבול מקטרקט ומניוון מקולרי, מחלות שעלולות לפגוע בראייה ואף להביא לעיוורון. 


האקדמיה האמריקנית לרפואת עיניים (AAO) מדגישה גם היא את הנזקים הנגרמים לראייה עקב עישון: מעשנים סובלים מאובאיטיס (דלקת פנימית של העין), בשכיחות גבוהה פי שתיים בהשוואה לשאר האוכלוסייה. בנוסף, ציבור המעשנים מאופיין בשיעור גבוה של גירוי עיני, גלאוקומה והחמרה בבצקת של הרשתית על רקע של מחלת הסוכרת. מהו הקשר בין עישון לניוון מוקולרי?

ניוון מקולרי תלוי גיל (נמ"ג או AMD)  או ניוון כתמי, כולל מספר תהליכים פתולוגיים ברשתית הגורמים לפגיעה במרכז הראייה. ניוון מקולרי הוא הסיבה המובילה בעולם המערבי לאובדן ראייה בגיל המבוגר.


קיימים מספר גורמי סיכון שעלולים להביא להתפתחות ניוון מקולרי ואחד המשמעותיים שבהם הוא עישון. במחקר אמריקאי שעקב אחר 4,439 נבדקים במשך שני עשורים, נמצא כי העישון הביא להופעה חמורה יותר של המחלה, זאת בהשוואה לנבדקים שאינם מעשנים. בנוסף, נמצא כי מספר שנות העישון וכמות הסיגריות שנצרכו, גרמו בסופו של דבר להתפתחות מחלה מתקדמת וחמורה יותר. 
אחד מהגורמים המשמעותיים ביותר שעלול להביא להתפתחות ניוון מקולרי הוא עישוןמחקרים מצאו: מעשנים מצויים בסיכון מוגבר להתפתחות קטרקט

קטרקט, או יָרוֹד בעברית, היא מחלה בה עדשת העין  הופכת לעכורה וגורמת לראייה מטושטשת. קטרקט גרעיני הוא קטרקט נפוץ של הגיל המבוגר ואחד הגורמים המובילים בעולם המערבי לעיוורון. 


באחד המחקרים הגדולים בתחום, שכלל סקירה של 21 מחקרים קודמים ושפורסם בכתב העת למחקרי רפואת עיניים (IOVS) בשנת 2012, נמצא כי עישון מעלה באופן משמעותי את הסיכון להתפתחות והאצה של  קטרקט. כמו כן, נמצא שנבדקים שהפסיקו לעשן היו בעלי סיכון מופחת לעומת מעשנים פעילים. תוצאות המחקר מובילות למסקנה כי הפסקת עישון עשויה להפחית את הסיכון להתפתחות קטרקט. קראו עוד: קצר יותר, מדויק ומותאם אישית למטופל: הכל על ניתוח קטרקט בלייזר ומה בנוגע לעישון פסיבי ועישון מריחואנה?

שנים ארוכות ידוע שעישון פסיבי, כלומר, שהייה של אדם לא מעשן בסמוך לאדם מעשן, מהווה גורם סיכון להתפתחות מחלות שונות. 


על פי מחקר שהתפרסם בחודשים האחרונים בכתב העת של ההתאחדות הקנדית לרפואה, הדבר נכון גם בנוגע לקשר בן בריאות העיניים ולעישון מריחואנה.


במחקר שהתפרסם בכתב עת זה, התבקשו נבדקים בריאים ולא מעשנים להיכנס לחדר עם אדם שמעשן מריחואנה. כל הנבדקים, שכאמור אינם מעשנים,  דיווחו על תחושת גירוי עיני לא נעימה (מצב הגורם לתחושת גירוד וצריבה בעיניים ונפוץ במיוחד בקרב אלה הסובלים מעיניים יבשות). בנוסף, המעשנים ששהו בחדר דיווחו כי חשו צורך להפסיק לעשן עקב הסבל שגרמו לחבריהם לחדר.חשוב שתדעו

לאור ההשפעה הגדולה שיש לעישון על בריאות העיניים פורסם בשנה שעברה מחקר שכלל מעל ל- 100 מרכזים רפואיים בארה"ב  ובו נשאלו כ-300 רופאי עיניים האם הם בודקים אם המטופלים שלהם נוהגים לעשן. במחקר נמצא כי 78% מרופאי העיניים בודקים האם מטופליהם מעשנים ו-84% מהם מיידעים את המטופלים שלהם על הקשר בין עישון ומחלות עיניים.

עם זאת, המחקר קובע כי רק 14% מרופאי העיניים שהשיבו על השאלון מבררים האם המטופלים שלהם נחשפים לעישון פסיבי. כמו כן, רק 15% מרופאי העיניים במחקר ייעצו למטופלים שלהם על דרכים להפסקת העישון.

כפי שצוין, הפסקת עישון מורידה את הסיכון באופן כללי לפיתוח מחלות עיניים שונות. מסיבה זו, מעבר לבירור מנהגי העישון ויידוע המטופלים על נזקי העיניים והראייה הכרוכים בעישון, חשוב לחנך את הציבור כי הימנעות מעישון באופן פעיל או פסיבי, היא אחד מהצעדים החשובים ביותר לשם שמירה על בריאות העיניים הן בטווח הקרוב והן בטווח הרחוק. 


הכתבה בשיתוף עם ד"ר אליה לוינגר, רופא עיניים, מומחה למחלות קרנית, מנתח בכיר ב'עיניים' המרכז הרפואי בת"א, וב'עתידים מדיקל סנטר',  מנהל שירות הקטרקט במרכז הרפואי ת"א ע"ש סורסקי (איכילוב). הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם עיניים - המרכז הרפואי ד"ר לוינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, קטרקט וקטרקט בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גירד בעיניים לוברבום 03/12/2019 13:57
 • שלום וברכה אתמול בלילה אחרי ארוחה גרדתי את העין עם יד מלוכלכת עם אוכל כשבעבר עשו לי לייזר לרשתית שלא סתמו לי טוב את החורים האם זה מסוכן לעין מחכה לתשובה

 • + הוסף תגובה
גרד של העיניים ד"ר אליה לוינגר 03/12/2019 20:36
קטרקט רות 03/12/2019 15:24
 • האם ניתוח קטרקט בלייזר כלול בסל הבריאות הבסיסי

 • + הוסף תגובה
קטרקט ד"ר אליה לוינגר 03/12/2019 20:36
ניתוח קטרקט בלייזר מרפאת עיניים אריק 02/05/2013 21:10
 • לפני כחודש לקחתי את אבי למרפאת עיניים של דר לוינגר בירושליים קיבלנו הצעת מחיר של 24500 שח לניתוח קטרקט בלייזר והשתלת עדשת מולטיפוקל לעין אחת !!! שאלתי האם יש הנחות ונאמר לי כי "אצלנו אין הנחות" שילמתי והגעתי ליום הניתוח כאשר במקרה פגשתי בחדר הניתוח חבר שאימו עברה את אותו ניתוח לשאלתי השיב החבר כי שילם סך של 16000שח בשביל אותו ניתוח בדיוק !!! שאלתי היא האם הפרש כספי כל כך גדול בין מטופל למטופל הוא הגיוני?????

 • + הוסף תגובה
עלות ניתוח קטרקט בלייזר דר' ירון פינקלמן 11/05/2013 23:38
 • אריק שלום, לגבי נושא של עלויות ומחיר ניתוח - יש להפנות השאלה למוסד שבו עברתם הטיפול. מה שלום אבא ? האם הוא מרוצה מהניתוח? אני משוכנע שהוא מאושר מהניתוח ובמצב כזה - לכסף אין כל משמעות... תחשוב על זה.

 • + הוסף תגובה
העלות: חשובה או לא ? א. צ. נבט 24/05/2018 12:27
 • אכן העיקר התוצאה. למחיר אין משמעות. ואז חשבתי בליבי: איזה פריירים למה לא ביקשו 50000, 100000. לעזאזל הכסף.

 • + הוסף תגובה
קטרקט בלייזר רות 02/12/2019 22:04
 • ניתוח קטרקט בלייזר עולה בערך 13000 ש"ח לעין אחת. אבל קופת חולים משתתפת ב-התחייבות ששווה 10000 ש"ח. כך שיש השתתפות עצמית של כ-3000 ש"ח. למה צריך לעלות עשרות אלפים לא מבינה את זה

 • + הוסף תגובה
קטרקט בלייזר ד"ר אליה לוינגר 02/12/2019 22:34

הצטרפו לאינדקס הרופאים!