חוות דעת משפטית בתחום האלרגיה והאימונולוגיה: כל המידע החיוני

מהי חוות דעת משפטית, באילו מקרים יהיה צורך בחוות דעת משפטית בתחום האלרגיה והאימונולוגיה ומה חשוב לדעת טרם לפנייה לרופא מומחה? כל המידע החיוני

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/08/2018


חוות דעת משפטית נדרשת בדרך כלל על ידי בית המשפט, במקרים בהם תובע מבקש פיצוי בגין מצב רפואי מסוים שנוצר כתוצאה מטעות של רופא, או בעקבות טעות בשיקול הדעת המקצועי של הרופא המטפל. חוות דעת משפטית ניתנת על ידי רופא מומחה, לו אין שום מעורבות או אינטרס במקרה המגיע לתביעה בבית המשפט. חוות הדעת המשפטית מבוססת על ידע, דעה אישית וסימוכין מהספרות הרפואית. במצבים בהם מתקיים משפט, הרופא משמש כעד מומחה. באילו מקרים יהיה צורך בחוות דעת משפטית? 

אדם סובל שם את מבטחו וחייו בידי הרופא, תוך מתן אמון ביכולת הרופא לעזור לו. לרוב האמון מוצדק, אך לעיתים דבר מה משתבש. כתוצאה מכך, החולה חש שהאמון הרב שנתן ברופא הופר, ועל כן מתעורר בו צורך למצוא צדק ופיצוי. במקרה כזה, נדרשת חוות דעת מקצועית של מומחה מן החוץ, שאינו מעורב אישית באירוע הרפואי. חשוב שהמומחה יהיה בעל ניסיון רב, ישר, מעודכן עכשווית בתחומו, מוכר ומכובד על ידי הקהילה הרפואית בארץ ובעולם.


חוות דעת מקצועית או עדות מומחה בתחום האלרגיה והאימונולוגיה, נדרשת במקרים בהם קיים חשד לשיקול מוטעה או למחסור במידע עדכני.


מצבים כמו פגיעה במקום העבודה כתוצאה מהתנאים הקיימים במקום העבודה, תביעה של אחד ההורים לילד בטענה שהשני מגדלו באופן המזיק לבריאותו, תלונות על בנייה לקויה שגרמה למחלות הנובעות מטחב, רטיבות, אבק וכדומה, התפתחות אלרגיה למזון כתוצאה מצריכת מזון אלרגני, שימוש בחיתולים שגרם לאקזמה קשה עקב מגע עם החיתול, מקרים של קדחת השחת אצל ילדים ששהו בסביבה חקלאית, שימוש בתרופות שגרמו לאלרגיה, יצריכו חוות דעת מקצועית. תופעות לוואי בלתי רצויות, לעיתים מאוחרות לאחר מתן חיסונים סטנדרטיים, עשויות גם הן להוות גורם לצורך במתן חוות דעת משפטית.
עדות מומחה בתחום האלרגיה והאימונולוגיה, נדרשת במקרים בהם קיים חשד לשיקול מוטעה או למחסור במידע עדכני
מה חשוב לדעת טרם לפניה לרופא מומחה בחוות דעת משפטית?

פנייתו של חולה למומחה לחוות דעת משפטית תעשה במצב בו הוא חושב שנגרם לו עוול, וכשמדובר בילדים, כאשר אחד ההורים דורש פיצוי בגין העוול שנגרם לילדו. טרם להגעה לרופא מומחה לחוות דעת משפטית, חשוב לאסוף את כל המסמכים השונים, הבדיקות והתיעוד בתיק הרפואי, כדי לאפשר לרופא המומחה לקבל את התמונה המפורטת ביותר. 


חשוב לספק את הסיפור המדויק והמפורט ביותר הקרוב כמה שיותר למציאות. בנוסף, תתבצע בדיקה גופנית על ידי הרופא המומחה, ובמקרה הצורך הרופא המומחה יפנה לבדיקות נוספות המכוונות באופן ספציפי למקרה לצורך גיבוש חוות דעת מפורטת. אילו אתגרים קיימים במתן חוות דעת משפטית באלרגיה ואימונולוגיה בילדים?

לצורך מתן חוות דעת מפורטת, יש צורך בשיתוף פעולה מצד התובע, לצורך הבנת הסיפור הקליני באופן המפורט ביותר. בשל כך, חשוב להפיק את המידע מהתובע עצמו. האתגר המהותי הוא קבלת אינפורמציה מקיפה ומדויקת כדיי לגבש חוות דעת מקצועית מפורטת.הכתבה בשיתוף עם ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין, רופאה מומחית לאלרגיה ואימונולוגיה, מתמחה במתן ייעוץ משפטי רפואי בתחומים אלה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אלרגיה לויטמינים מתעניינת 05/12/2019 14:07
  • היי..בהמלצת מטפלת מומחית מקבלת ויטמינים שונים לטיפול בבעיה כלשהי.. לאחר שבועיים בערך..הלילה הגוף הגיב באלרגיה בצורת פריחה שבאה והולכת על הגוף ומגרדת מאוד וכפות הידיים גרדו עד כאב..ורק קרח הרגיע. כמובן שלא לקחתי שום ויטמין..ויידעתי את המטפלת. האם שתיית מים מרובה וזמן ירגיעו את האלרגיה או שחייבים לקחת משהו נוגד?

  • + הוסף תגובה
בדיקת תגר מטכולין אא 04/12/2019 15:24
  • שלום ד״ר, אני סובלת מקושי בנשימה כבר 8 חודשים. הקושי בנשימה החל במהלך ההריון ונשאר גם לאחר הלידה. עברתי מבחן תגר ויצא חיובי הרופא שלי חשב די בוודאות שהתסמינים הקלינים לא מתאימים לאסטמה - אני מרגישה שחסר לי אוויר בגוף, לעיתים לוקחת נשימה עמוקות תוך השיענות קדימה או מפהקת כדי להכניס אוויר. הקושי לא מתגבר במהלך שיעור פילאטיס (זה הספורט שאני עושה) אני לא מתעוררת בלילה מהתסמינים האלו. האם בדיקת תגר מזהה שיש הייוצרות של דרכי הנשימה העליונות רק בהקשר של אסתמה או שיכולות להיות מחלות אחרות שגורמות לזה? (לדוגמא גידול שפיר או משהו אחר שמקשה על הנשימה) איך יודעים האם הבדיקה מתאימה לאסתמה או בעיה אחרת שעדיין לו זוהתה? אני בן 31 בחיים לא חוויתי קשיי נשימה ולא הייתי מאובחנת כאסמטית. תודה

  • + הוסף תגובה
אלרגיה לקרדית אלי 04/12/2019 15:00
  • שלום ד"ר אני סובל מזה מספר שנים מאלרגיה לקרדית (מאובחן והכל) ואני נוטל ב6 חודשים האחרונים את התרופה "דס-לורטדים". בהתחלה הייתה סנסציה והאלרגיה נעלמה כמעט כליל אבל בשבועות האחרונים בעוד אני ממשיך ליטול את הכדור האלרגיה חזרה במלוא העוצמה. מה עלי לעשות הלאה? לאיזה טיפול אני צריך להמשיך?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!