חוות דעת משפטית בתחום האלרגיה והאימונולוגיה: כל המידע החיוני

מהי חוות דעת משפטית, באילו מקרים יהיה צורך בחוות דעת משפטית בתחום האלרגיה והאימונולוגיה ומה חשוב לדעת טרם לפנייה לרופא מומחה? כל המידע החיוני
כתבה פרסומית כתבת חסותחוות דעת משפטית נדרשת בדרך כלל על ידי בית המשפט, במקרים בהם תובע מבקש פיצוי בגין מצב רפואי מסוים שנוצר כתוצאה מטעות של רופא, או בעקבות טעות בשיקול הדעת המקצועי של הרופא המטפל. חוות דעת משפטית ניתנת על ידי רופא מומחה, לו אין שום מעורבות או אינטרס במקרה המגיע לתביעה בבית המשפט. חוות הדעת המשפטית מבוססת על ידע, דעה אישית וסימוכין מהספרות הרפואית. במצבים בהם מתקיים משפט, הרופא משמש כעד מומחה. באילו מקרים יהיה צורך בחוות דעת משפטית? 

אדם סובל שם את מבטחו וחייו בידי הרופא, תוך מתן אמון ביכולת הרופא לעזור לו. לרוב האמון מוצדק, אך לעיתים דבר מה משתבש. כתוצאה מכך, החולה חש שהאמון הרב שנתן ברופא הופר, ועל כן מתעורר בו צורך למצוא צדק ופיצוי. במקרה כזה, נדרשת חוות דעת מקצועית של מומחה מן החוץ, שאינו מעורב אישית באירוע הרפואי. חשוב שהמומחה יהיה בעל ניסיון רב, ישר, מעודכן עכשווית בתחומו, מוכר ומכובד על ידי הקהילה הרפואית בארץ ובעולם.


חוות דעת מקצועית או עדות מומחה בתחום האלרגיה והאימונולוגיה, נדרשת במקרים בהם קיים חשד לשיקול מוטעה או למחסור במידע עדכני.


מצבים כמו פגיעה במקום העבודה כתוצאה מהתנאים הקיימים במקום העבודה, תביעה של אחד ההורים לילד בטענה שהשני מגדלו באופן המזיק לבריאותו, תלונות על בנייה לקויה שגרמה למחלות הנובעות מטחב, רטיבות, אבק וכדומה, התפתחות אלרגיה למזון כתוצאה מצריכת מזון אלרגני, שימוש בחיתולים שגרם לאקזמה קשה עקב מגע עם החיתול, מקרים של קדחת השחת אצל ילדים ששהו בסביבה חקלאית, שימוש בתרופות שגרמו לאלרגיה, יצריכו חוות דעת מקצועית. תופעות לוואי בלתי רצויות, לעיתים מאוחרות לאחר מתן חיסונים סטנדרטיים, עשויות גם הן להוות גורם לצורך במתן חוות דעת משפטית.
עדות מומחה בתחום האלרגיה והאימונולוגיה, נדרשת במקרים בהם קיים חשד לשיקול מוטעה או למחסור במידע עדכני
מה חשוב לדעת טרם לפניה לרופא מומחה בחוות דעת משפטית?

פנייתו של חולה למומחה לחוות דעת משפטית תעשה במצב בו הוא חושב שנגרם לו עוול, וכשמדובר בילדים, כאשר אחד ההורים דורש פיצוי בגין העוול שנגרם לילדו. טרם להגעה לרופא מומחה לחוות דעת משפטית, חשוב לאסוף את כל המסמכים השונים, הבדיקות והתיעוד בתיק הרפואי, כדי לאפשר לרופא המומחה לקבל את התמונה המפורטת ביותר. 


חשוב לספק את הסיפור המדויק והמפורט ביותר הקרוב כמה שיותר למציאות. בנוסף, תתבצע בדיקה גופנית על ידי הרופא המומחה, ובמקרה הצורך הרופא המומחה יפנה לבדיקות נוספות המכוונות באופן ספציפי למקרה לצורך גיבוש חוות דעת מפורטת. אילו אתגרים קיימים במתן חוות דעת משפטית באלרגיה ואימונולוגיה בילדים?

לצורך מתן חוות דעת מפורטת, יש צורך בשיתוף פעולה מצד התובע, לצורך הבנת הסיפור הקליני באופן המפורט ביותר. בשל כך, חשוב להפיק את המידע מהתובע עצמו. האתגר המהותי הוא קבלת אינפורמציה מקיפה ומדויקת כדיי לגבש חוות דעת מקצועית מפורטת.הכתבה בשיתוף עם ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין, רופאה מומחית לאלרגיה ואימונולוגיה, מתמחה במתן ייעוץ משפטי רפואי בתחומים אלה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שיעול מיכל 02/08/2020 10:31
  • לוקחת des loratadim נגד לחה...ביום ראשון הבא יש לי תור לבדיקות אלרגיה. האם מותר לי לקחת...הרופא נתן לי 10 ימים. זה יכול להשפיע על הטסטים?

  • + הוסף תגובה
אלרגיה לחלב ומוצריו ערן 31/07/2020 18:19
  • בהנחה שאני רגיש למוצרי חלב (נחיר נסתם בלילה בהתאמה לתנוחת שינה, וגם ביום הנשימה לא מושלמת. לא נזלת נוזלית). תוך כמה זמן "מתנקה" הגוף מהשפעת החלב? האם מדובר בימים בודדים או בשבועות. כלומר מתי אוכל לדעת האם החלב אכן גורם לתופעה. תודה

  • + הוסף תגובה
התפרצות אלרגיה חריפה בידיים לירון 30/07/2020 19:38
  • שלום רב, קיבלתי המלצה לפנות אליך. שמי לירון, בת 39, מאובחנת כאלרגית לניקל סולפת כבר 8 שנים. ב-5 שנים האחרונות החלו להופיע לי גרד בשתי כפות הידיים(היו איזה פעמיים שזה היה ממש מודלק) אך דלקת חריפה כמו שיש לי כרגע שהחל לפני כמה ימים מעולם לא הייתה לי. אני מאמינה שעקב הקורונה, שטיפות הידיים המרובות, הלחץ, תזונה לא נכונה ואולי גם שטיפת כלים בלי כפפות שגרמה לייבוש הידיים הובילה למצב החמור הזה. בנוסף, כשהיה במצב בינוני שמתי שמן נים והבנתי שיש בו חומרים כימיים שנראה לי החמירו את המצב. קיבלתי מהרופא משחה סטראודית-בנטזול שאני ממש חוששת לשים והזהירו אותי מפניו. בנוסף, קיבלתי כדור דסלורטדין לקחת פעם ביום (לקחתי כדור ראשון אתמול). משתמשת בשטיפה אנטיביוטיות של ד"ר פישר שעד כה נראה כעוזר ושמה שמן קוקוס ( ואתמול כמה טיפות של שמן איקליפטוס) לרכך את האיזור. חשוב מאוד לציין- יש לי הזעת יתר בידיים וברגליים שנראה לי מעודד את הדלקות האלו. אשמח לעזרה דחופה.. אני במצב לא כ"כ טוב איך ניתן לשפר את המצב? תודה רבה, לירון לוי Image ImageImageImage Get Outlook for Android

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!