כל המידע על הזרקות חומצה היאלרונית לטיפול בבעיות מפרקים

בקרב הסובלים ממחלה ניוונית של המפרקים, כמות ואיכות החומצה ההילארונית במפרק פחותה, ובשל כך פעילותה כמגן מוגבלת. הזרקת חומצה היאלרונית למפרקים מסייעת בהקלה על הכאב ומאפשרת את הנעת המפרק באופן חופשי יותר: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/08/2018


חומצה הילארונית היא חומר דמוי ג'ל, הנמצא באופן טבעי בכל מפרק. היא שומרת על סביבת המפרק ומגנה עליו, פועלת כבולם זעזועים, מאפשרת את תנועתיות המפרק ואת החלקת חלקי המפרק אחד לצד השני. בנוסף, החומצה ההיאלורונית  מהווה את אבן הבניין של הסחוסים המצויים במפרקים. עם ההתקדמות הגיל, כמות החומצה ההילארונית במפרקים פוחתת. 


במקרים מסוימים, בעיקר בקרב חולים הסובלים מכאבים כתוצאה משינויים ניווניים במפרקים או בגידים, יהיה צורך בהזרקות חומצה היאלרונית. בקרב הסובלים ממחלה ניוונית של המפרק, כמותה ואיכותה של החומצה ההילארונית פוחתת, ועל כן יכולתה להגנת המפרק מוגבלת. השימוש בחומר זה בהזרקות תוך מפרקיות מתבצע לשם סיכוך ושימון המפרקים, בעיקר מפרקי הירך והברך. חומר זה הוכח כמסייע בהפחתת הכאב. כיצד עובד הטיפול ומהם יתרונותיו? מומחה מסביר.באילו מקרים יתבצע טיפול באמצעות בחומצה היאלרונית?

הזרקות חומצה היאלרונית מטפלות בכאבי מפרקים הנובעים ממחלה ניוונית או משחיקה של הסחוס. ההזרקות משמשות לשיכוך כאב, משפרות את חופש התנועה של המפרק, ומעודדות יצירה של חומצה היאלרונית חדשה בו.


לאחרונה התפרסמו מאמרים שמצביעים על כך שחומצה היאלרונית מסייעת בשיפור כאבים בגידים, במצבים כמו פגיעה בגידים במפרק הכתף, או דלקת גידים באזור המרפק. הטיפול מסייע בהפחתת הכאב ובשיפור התפקוד של הגיד. 

כיצד מתבצע הטיפול בהזרקות חומצה היאלרונית?

הטיפול מתבצע באופן אמבולטורי במרפאה, לאחר שאובחנה בעיה המתאימה לטיפול באמצעות זריקות חומצה היאלרונית, כמו מחלה ניוונית של המפרקים. האבחון כולל בירור קליני, בדיקה גופנית ובדיקות הדמיה שונות.


הטיפול בחומצה היאלורונית מתבצע בהזרקה ישירה אל תוך המפרק, תוך מתן אלחוש מקומי לאזור הזריקה. מדובר בטיפול קצר שאורך כמספר דקות, ותדירותו תלויה בסוג התכשיר: תכשירים מסוימים ניתנים כסדרה הכוללת שלוש זריקות אשר מתבצעות במשך שלושה שבועות (זריקה אחת בכל שבוע), ואחרים ניתנים כזריקה חד פעמית.


הטבה צפויה להיות מורגשת לאחר חודש ימים מתחילת הטיפול. החומצה ההילארונית מאפשרת הקלה בכאב לתקופה של 1-3 שנים, לאחריה ניתן לבצע טיפול חוזר במידת הצורך. מה יתרונות הטיפול בחומצה היאלרונית?

טיפולים אחרים, כמו זריקות קורטיזול, משככים את הדלקת והכאב, אך במקביל פוגעים בסחוס וברקמות. בשל העובדה שחומצה היאלרונית היא חומר סינטטי המופק בגישה ביו-טכנולוגית, ללא שימוש בחומרים מן החי, הסיכון לתופעות לוואי כתוצאה מהשימוש בה הוא קטן יחסית. 


בנוסף, חומצה היאלרונית מצויה באופן טבעי בגוף ועל כן קליטתה במפרקים קלה יותר. ההזרקות מתבצעות כטיפול מקומי למפרק נבחר, דבר המפחית את הסיכון לתופעות לוואי נרחבות. מי יכול להיות מטופל?

הטיפול האורתופדי באמצעות חומצה היאלרונית מתאים לכולם, אלא אם נמצאה רגישות לחומר זה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר מיכאל מרגוליס, רופא בכיר ואחראי ניתוחי כף רגל וקרסול בביה"ח כרמל, חיפה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר מיכאל מרגוליס השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב בברך בכיפוף של כ30 מעלות יגאל 25/11/2019 17:45
  • שלום רב, מזה 9 חודשים אני סובל מכאב חד בברך שמאל, ככל הניראה חבלה כתוצאה מרקיעה חזקה בקרקע. הכאב מופיע כאשר אני מבצע כיפוף עם עומס בזוית של כ30 מעלות, לדוגמא עליה במדרגות, או סתם סקוואט על רגל אחת. הכאב מורגש גם בשכיבה כאשר הרגל באויר ואני מכופף אותה. הכאב חולף עם הגדלת הכיפוף או הקטנת הכיפוף. הכאב מורגש בחלק הקידמי של הברך מאחורי הפיקה. בוצעו טיפולי פיזיותרפיה אצל מספר מומחים ללא תוצאות. בבדיקה אצל אורטופד מומחה נרשמו הממצאים הבאים: "ללא צליעה, ברך שמאל- מנח ברך תקין, טווח תנועה 0-140, ללא חריקות בתנועה, ללא נוזל. תנועתיות פיקה תקינה, ללא רגישות מעל גיד הפיקה. ללא רגישות במישוש מרווח מפרקי של הברך. מקמורה שלילי. לחמן שלילי, סימן מגירה קידמי שלילי, פיבוט שלילי. ורוס/ולגוס סטרס - תקין.טחינה וסחיטה מייצרים כאב שאינו דומה לכאב עליו מתלונן." תוצאות הדמיה: צילום - ללא ממצאים. מיפוי עצמות - קליטה בפיקה שמאל. MRI - פגיעה סחוסית של פיקה וציסטה סובכונדרלית. השאלה שלי היא, מה המשמעות של כל הממצאים הללו, כיצד עלי להמשיך מכאן? האם מותר לבצע פעילות ספורטיבית שמפעילה את הבירכיים אבל אינה גורמת לכאב?

  • + הוסף תגובה
כאבי ברכיים- תסמונת כאב פטלופמורלי עודד 16/04/2019 15:04
  • שלום,אני חייל בן 20, ובמהלך הטירונות התחילו לי כאבי ברכיים אשר בהתחלה התעלמתי מהם מתוך השערה כי אלא כאבי מאמץ והם יעברו אחרי זמן מה. לאחר כחודש מתחילת הכאבים התחלתי להבין כי זה כנראה פציעה רצינית אשר לא עוברת ומשככי הכאבים (נקסין,אתופן, כדורים אשר רופא היחידה נתן לי) לא עוזרים מספיק למקרה. יש לציין כי הכאבים הם בדגש לברך שמאל. ניגשתי אל הרופא בבקשה לבדיקות ולאחר כשלושה שבועות או חודש נבדקתי על ידי אורטופד אשר קבע כי יש להפנות אותי לצילום MRI. יש לציין כי המערכת הצבאית אפשרה לי לקבל את הצילום אחר ורק לאחר *4 חודשים שלמים* מרגע הקביעה של אותו אורטופד, בהם הכאב המשיך להחמיר ונוספו מספר מקרים של חבלה/תנועה לא נכונה של הברך במהלך הטירונות והמעבר מתפקיד לתפקיד. הצילום הmri הוצג נזק שחיקתי בפיקה אשר תואר על ידי רופא מומחה שנפגשתי עימו לאחר הצילום כpatellofemoral pain syndrome. הטיפול שהוא נתן לי הוא פיזיותרפיה+ברכיה עם טבעת סיליקון לייצוב הפיקה והמשך טיפול משככי הכאבים. את הטיפול המשכתי עד היום אך הכאבים ממשיכים להחמיר ולא נוצר שום שינוי לא בטיפול ולא בתוצאה חיובית לטיפול. הכאב ממשיך לא משנה מה אני עושה ומה הרופאים אומרים לי לעשות. בנוסף- בהרבה מקרים אני עושה תנועה לו נכונה עם הברך במהלך הליכה ומרגיש כי הפיקה שלי יוצאת ממקומה והכאב עקב הדבר הוא לא נסבל. היום נפגשתי עם רופא אורטופד ברך וגם הוא טוען כי אין מה לעשות וצריך להמשיך בטיפול ולחכות שיעבור מעצמו, ולטענתו הכאבים יכולים להימשך *שנים*. (עוד דבר שחשוב לי לציין-כמעט ולא אחד מהרופאי עימם נפגשתי לא בדק אותי בצורה רצינית לפי תחושתי ובעיניי הם פשוט לא מתייחסים לתיאוריה שלי ולא מנסים אפילו לבדוק את הברך ברצינות). אני מעלה שאלה זו כיוון שאיני מסוגל עוד להמשיך עם הכאב הנל והתחושה כי אין שום התייחסות למקרה שלי, האם באמת יכול להיות שאין שום דבר לעשות עם המקרה? האם הגיוני שעליי פשוט לחכות כלכך הרבה זמן ופשוט להמתין שיום יבוא והכאב יעלם פתאום סתם ככה? והאם הגיוני שפשוט ממשיכים לגרור אותי עם הכאבים בטענה שאין מה לעשות? לא קיים טיפול נוסף חוץ מפיזיותרפיה? לא קיים שום ניתוח כזה או אחר שיוכל לפתור כבר את הסבל שאני גורר איתי כבר יותר מ*שנה וחצי*? (אגב כל הרופאים שבדקו אותי עד היום הינם רופאים מטעם הצבא אם מישהו חושב שזו הסיבה שלא משקיעים בטיפול בי). תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
תגובה אופק 20/11/2019 17:10
  • היי, גם אני חיל בחיל הים סובל מאותו דבר כבר קרוב לחצי שנה ומקבל מענה דומה, אתה מטופל בפיזיותרפיה בצורה שמרנית (2-3 טיפולים בשבוע)?

  • + הוסף תגובה
כאבים בכף רגל אילת לירון 12/11/2019 17:26
  • מה פירוש מרקם גרמי פורוטי? תודה מראש על התשובה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!