תזונת האם בזמן הנקה: על מה כדאי להקפיד וממה חשוב להימנע

האם כמות הקלוריות היומית אותה את צורכת משפיע על ייצור והרכב החלב, אילו מזונות מומלץ לצרוך וממה חשוב להימנע והאם המזון אותו את אוכלת משפיע על טעמו וריחו של החלב? מיוחד לשבוע המודעות ההנקה: כל המידע החיוני עבורך על תזונה בהנקה
כתבה פרסומית כתבת חסותהאקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP) ממליצה על הנקה בלעדית עד לגיל חצי שנה ולאחר מכן המשך הנקה בשילוב תזונת מוצקים מגוונת ומים עד לגיל שנה ואף המשך ההנקה מעבר לכך, בהתאם לרצון האם והתינוק. המלצות ארגון הבריאות העולמי (WHO) דומות, והוא אף מרחיב את ההמלצה לשילוב הנקה עד גיל שנתיים לפחות, כמובן בהתאם לרצון האם והתינוק.


חשיבות ההנקה ידועה וברורה, ככלל חלב האם הוא המזון הטוב ביותר לתינוק הנולד. "חלב האם הוא הרבה יותר מרק מזון, הוא למעשה רקמה חיה המשתנה לפי צרכי התינוק ובה תאים של מערכת החיסון, תאי גזע, אנזימים, הורמונים, חיידקים פרוביוטיים, רכיבים פרהביוטיים ועוד.", אומרת עדי פלג, דיאטנית תינוקות וילדים ויועצת הנקה מוסמכת IBCLC, העובדת בטיפות חלב והמכון להתפתחות הילד, במכבי שירותי בריאות ומטפלת בתינוקות בתקופת ביסוס ההנקה והתפתחות האכילה, באופן פרטי. האם כמות הקלוריות הנצרכת על ידי האם משפיעה על ייצור החלב והרכבו?

מעניין לדעת כי כמות הקלוריות וכמות החלבון בחלב האם ככלל אינם תלויים בתזונת האם, זאת כל עוד לא מדובר במצב של תת תזונה קיצוני כמובן. "היום ידוע כי גם צריכה של 1500 קק"ל ליום לא תפגע בייצור החלב, אך חשוב מאוד לבצע כל שינוי תזונתי באופן הדרגתי ומפוקח. ירידה חדה בצריכה הקלורית עלולה להשפיע על ייצור החלב ועל הרכבו", מדגישה פלג. השפעת תזונת האם באה לידי ביטוי בעיקר בסוגי השומנים אותם מכיל חלב האם ובנוכחות מספר ויטמינים (A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D ) ומינרלים (אבץ, סלניום ויוד). קראו עוד: התינוק לא מפסיק לבכות? הכל על תופעת הקוליקאם כך, מדוע חשוב כל כך להקפיד על תזונה נכונה לאם המניקה? 

הרכיבים החיוניים שהוזכרו אינם מגיעים יש מאין. למעשה, הם מגויסים מגוף האם לטובת ייצור החלב, ולכן אם לא תדאג להשלימם בתזונה מגוונת- עלולים להיווצר חסרים תזונתיים ופגיעה בבריאות האם. כך או כך החודשים הראשונים בחייו של תינוק אינם קלים והשאיפה היא שלא להוסיף קושי גופני נוסף. 


ההשפעה המשמעותית ביותר של תזונת האם היא על סוגי השומנים אותם יקבל היונק בחלב. לשומנים אלו תפקידים רבים ובינהם התפתחות המוח והראיה. "כמחצית מכמות הקלוריות, בחלב אם, מקורן בשומן אשר נותן מענה קלורי לצרכי הגדילה המואצת של התינוק בתחילת חייו", מוסיפה פלג. בנוסף, לכל אחד מהויטמינים והמינרלים ישנו תפקיד שונה וחשיבות לתינוק המתפתח.
הרכיבים החיוניים לתינוק, מגויסים מגוף האם לטובת ייצור החלב ועל כן חשוב כי תשמור על תזונה מאוזנת
מה מומלץ לצרוך?

בהנקה, כמו בכל שלב אחר בחיים, חשוב לאכול אוכל בריא ומזין בארוחות מסודרות הפרוסות על כלל היום. חשוב לאכול מגוון- זו הדרך להבטיח צריכה של רכיבי תזונה שונים בצורה מספקת. כמו תמיד מומלץ לבחור במזונות עשירים ברכיבים תזונתיים, כמו דגנים מלאים, פירות וירקות, קטניות, אגוזים, ביצים, בשר רזה ועוף ומוצרי חלב רזה ומנגד להמעיט בצריכת מזונות פחות בריאים העשירים בסוכרים או שומנים לא בריאים. "צריך לזכור", אומרת פלג, "כי הרגלים של אכילה מאוזנת ומגוונת חשובים גם להמשך, מאחר והתינוק היונק יגדל ובעוד חודשים ספורים יחשף למזון הנאכל בביתו ולכן, כדאי לבסס הרגלי אכילה בריאים מתוך חשיבה על התפתחות האכילה של התינוק ובריאותם של כל בני המשפחה".


כמו כן חשוב להקפיד על שתיית מים, שכן בהנקה האם מאבדת נוזלים המופרשים בחלב. לרוב במהלך ההנקה מתעוררת תחושת צמא, מומלץ לדאוג לבקבוק מים בהישג יד ולשתות לפי תחושה זו. "טיפ טוב הוא פשוט לשים לב לצבע השתן ולהגביר צריכת מים בהתאם- השתן צריך להיות בהיר/ שקוף", מוסיפה פלג.


4 רכיבים שחשוב לשלב בתפריט

• שומנים ממקור איכותי

• שומנים לא רווים כגון שמן זית, אגוזים, שקדים, אבוקדו ושמן קנולה.

• אומגה 3: מומלץ לאכול דגים העשירים או מועשרים באומגה 3, לפחות פעמיים בשבוע. לנשים אשר אינן צורכות דגים בכמות זו, מומלץ ליטול תוסף אומגה-3 המכיל DHA בכמות של 200 מיליגרם.

• לאם טבעונית מומלץ לצרוך תוסף ויטמין B12, מאחר והוא נוכח רק במזונות מן החי.קראו עוד: חיידק ה-GBS: כיצד הוא מתבטא בנשים הרות ובילודים?ממה כדאי להמנע?

שומנים ממקור לא איכותי

מומלץ להפחית (אין צורך להמנע) צריכה של שומנים רווים, כגון מוצרי חלב עתירי שומן ושמן קוקוס. כמו כן, כדאי להימנע משמנים מעובדים, כמו שמן דקלים, מרגרינה וכמובן שומן טרנס.


קפאין

כמות הקפאין שמגיעה לתינוק היא זעירה, זאת ביחס לכמות הנצרכת. למרות זאת, גם לכמות קטנה זו יכולה להיות השפעה על התינוק, לפיכך יש לראות כיצד התינוק מגיב ולהתנהל בהתאם. בכל מקרה, מומלץ שלא להפריז בכמויות הקפאין. האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP) מגדירה כי צריכה מתונה של קפאין היא שוות ערך ל- 2 כוסות משקה המכיל קפאין, ובכל מקרה עדיף לצרוך קפה מיד לאחר הנקה. "חשוב לזכור", מוסיפה פלג, "כי קפאין קיים גם במשקאות אנרגיה, משקאות מוגזים מסויימים (קולה), שוקו וממש מעט בשוקולד".


אלכוהול

האלכוהול גם הוא עובר בחלב האם ויכול להשפיע על התינוק. לכן מומלץ להמנע מצריכת אלכוהול בזמן ההנקה. אפשר מידי פעם לצרוך מנת אלכוהול אחת (למשל שליש בירה או 100 מ"ל יין) ובלבד שיחלפו לפחות 4 שעות עד להנקה הבאה או השאיבה הבאה. במנה שכזו, לאחר פרק זמן זה החלב (אשר משקף את רמת האלכוהול בדם) נחשב נקי מאלכוהול וניתן לתת לתינוק לינוק או לשאוב את החלב- ואין סיבה להשליכו. 4 מיתוסים – והאמת על הנקה

מזונות אשר ידועים כגורמים לגזים, יגרמו לגזים אצל התינוק

לא נכון

מזונות אשר גורמים לגזים אצל האם לא אמורים לגרום לכך אצל התינוק הניזון מהחלב. הגזים נוצרים מחומרים הנשארים במערכת העיכול של האם והם אינם מגיעים לחלב.


התינוק יכול להיות אלרגי לחלבון חלב פרה הנמצא בחלב האם

נכון

אימהות אשר צורכות מוצרי חלב פרה מפרישות את חלבון חלב הפרה בחלב שלהן. במקרים נדירים התינוק יבטא תגובה אלרגית לחלבון זה (הביטוי הכי שכיח הוא דם בצואה). הדרך לבחון אפשרות זו היא על ידי הימנעות מצריכת מוצרי חלב למשך שבועיים על ידי האם, ובחינה האם ישנה השפעה על תסמיני התינוק. יש לעשות שינוי תזונתי זה בליווי איש צוות רפואי, על מנת להבטיח צריכת סידן מספקת ממקור אחר וכן לצורך שלילת מצב רפואי אחר  אצל התינוק.


המזון אותו האם צורכת משפיע על טעם החלב

נכון

מזונות שונים יכולים להשפיע על הטעם והריח של החלב. החשיפה לטעמים וריחות שונים מצויינת לתינוק ויכולה להקל עליו בתחילת אכילת המוצקים. לכן זו עוד סיבה לאכול אוכל מגוון.


החלב של אם טיבעונית אינו מזין מספיק 

לא נכון

אם טבעונית יכולה לספק חלב מזין ומצויין לתינוקה. חשוב כמובן כי תקפיד על תזונה טובה ומגוונת עבורה, ובהקשר לכך מומלץ להתייעץ עם איש צוות רפואי. כפי שהוזכר לעיל, מומלץ לצרוך ויטמין B12 כיוון שסביר כי אינה צורכת אותו בתזונתה.פורומים הנקה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רצון עז וניסיון להניק בלידה 12 נועה 12/04/2020 16:38
 • לפני ארבעה ימים ילדתי לידה 12 ומאז אני כל הזמן סביב התינוקת שכמעט לא רוצה למצוץ ממני ורק אחר שאני נשברת (אחר שעות של ניסיונות שונים) ונותנת תחליף מבקבוק היא מוצצת בהתלהבות וגומעת בין 60-120 מ"ל בכל הלידות הקודמות ניסיתי מאוד להניק ואחרי מאמצים אדירים ופציעה בפטמות ההצלחה הייתה מאוד מינורית ובמקרים ה"טובים" הוספתי רק 50% תחליף, בצד אחד כמעט לא היו מוכנים ליגוע מתעצבנים וכו' ובצד שני בקושי רב מאוד. שאלתי: א. מה הסיבה שכל כך קשה לי. ב. האם יש לי סיכוי שהפעם יהיה אחרת ג. האם ידוע לכם משהו על פתרונות יצירתיים כמו צינורית משולבת עם תחליף חלב אם תודה רבה מראש

 • + הוסף תגובה
לנועה הודיה 22/05/2020 09:09
 • תנסי פיטמות סיליקון עדיפות למאם חוסך כאבים סדקים בפטמות וכו וכמובן מעודד את הילד למצוץ ניסית את זה זה מושלם הנקתי עם זה עד גיל 5 חודשים ואז ניסיתי בלי והלך לי אם שוב כואב או משהו כזה הנקתי שוב עם פיטמה אגב לפיטמות סדוקות יש את מישחת לניסינו Lansinoh® HPA® Lanolin שמים על הפיטמה ולא צריך לשטוף בהנקה וזה הכי חשוב עובדת מעולה

 • + הוסף תגובה
דחוף- גודש בהנקה אחרי 7 חודשים לי 24/10/2018 07:08
 • שלום בני נולד לפני 7 חודשים. מאז שנולד יונק הנקה מלאה. לפני חודש וחצי יצאנו לטיול ארוך לחול ובהתייעצות עם יועצת הנקה החלטתי לדחות טעימות עד חזרתנו לארץ (7.5 חודשים) ולהמשיך להניק הנקה מלאה. אנו חוזרים עוד שבוע ובלילה החל אצלי גודש רציני בצד ימין. ממש תחושה שהחלב התקשה לגוש קשה וכאוב. לא דילגתי על הנקה או פתחתי מרווח גדול יותר. ניסיתי לסחוט את השד ולא יצא חלב. שמתי קומפרסים קרים וסחטתי ויצא קצת אבל עדיין יש גודש רציני שאני לא יכולה לשחרר. כרגע התינוק נראה נינוח ואכל מהצד התקין (מהצד הגדוש לא יוצא...) אשמח לעצות מה לעשות. ואיך פתאום קורה אחרי 7 חודשים? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
במשך לפנייה לי 24/10/2018 15:12
 • בהמשך להודעה קודמת- עכשיו אני רואה נקודה לבנה גדולה. מניחה שזו סתימת צינורית על אף שלא כואב לי בהנקה. אני ממשיכה להניק בתכיפות אבל אין שיפור ואף הופיעה אדמומית בולטת על השד

 • + הוסף תגובה
מה התשובה רבקה 10/05/2020 16:32
 • גם אני אוכל להעזר בתשוובה לשאלה הנ"ל תודה רבקה

 • + הוסף תגובה
ייצור חלב ללא הריון נורה 15/04/2020 17:10
 • שלום האם יש דרך (הורמונים או תרופות) לייצר חלב ולגרום הנקה ללא צורך להיכנס להריון? אם כן אילו הורמנים צריך לקבל? האם צריך מרשם?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!