הדמיה אופטית קוהרנטית (OCT) בצנתור לב: כל המידע החיוני

צנתור לב מתבצע במקרים בהם יש חשד לחסימה בעורקים הכליליים המזינים את הלב, הנובעת מטרשת עורקים. הדמיה אופטית קוהרנטית (OCT -Optical coherence tomography), היא שיטת הדמיה מתקדמת בה משתמשים במהלך הצנתור, כדי להעריך את מידת החומרה של החסימה בעורקים הכליליים ובהתאם לכך להחליט על הטיפול בה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר אלעד אשר
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 09/08/2018


טרשת עורקים היא מחלה המביאה להצטמצמות קוטרם של העורקים, כתוצאה מהצטברות של חומרים טרשתיים על דפנותיהם, תהליך המכונה גם הסתיידות עורקים. ההיצרות של כלי הדם מקשה על זרימה חופשית של הדם בהם, ואף עלולה במקרים קיצוניים להביא להתפתחות של קריש דם החוסם לחלוטין את מעבר הדם. חסימה הנוצרת בעורקים המזינים את הלב (העורקים הכליליים) עלולה להביא אף להתקף לב.


טרשת עורקים מאובחנת באמצעות צנתור לב. זהו הליך רפואי המתבצע לצורך הפקת מידע על אודות מצב הלב והעורקים המזינים אותו. בדיקת טומוגרפיה אופטית קוהרנטית או הדמיה אופטית קוהרנטית (באנגלית: OCT -Optical coherence tomography) , היא בדיקת הדמיה המתבצעת במהלך הצנתור, כדי להעריך את מידת החומרה של החסימה בעורקים הכליליים ובהתאם לכך את הצורך בהתערבות טיפולית. 
צנתור לב הוא הליך הרפואי המשמש לצורך הפקת מידע על הלב ועל כלי הדם המזינים אותו
בדיקה זו משתמשת בגלי אור המתקרבים באורכם לאורך גל אינפרה אדום, ועל ידי כך מפיקה תמונות תלת ממדיות של רקמות שונות באיכות גבוהה. בדיקת ה-OCT מאפשרת הערכה מדויקת של קוטר העורק, שטחו ומרכיבי הנגעים הטרשתיים (שומן, סידן או פיברוזיס). באמצעותה ניתן לבחור את סוג התומכן (STENT - רשת המונעת חסימה חוזרת של העורק), המתאים ביותר לשם פתיחת העורק. 


ההדגמה הראשונה של OCT אנדוסקופי דווחה בשנת 1997, על ידי חוקרים מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT), אך רק לקראת סוף העשור הראשון של המאה הנוכחית הוחל בשימוש מסחרי בבדיקה זו במעבדות הצנתורים. כ-100,000 צנתורים בשנה מתבצעים באמצעות שימוש בבדיקת OCT, והשימוש בשיטת הדמיה זו גדל בכ-20% בכל שנה. 
מהו מהלך הבדיקה ?

במהלך צנתור הלב, מוכנס צנתר שבקצהו סיב אופטי בכותר של כ-1 מ"מ לעורק הכלילי, דרך עורק כף היד (העורק הרדיאלי) או העורק המפשעתי (העורק הפמורלי). המצלמה המשוכללת הנמצאת בקצה הצנתר מאפשרת להביט בעורקי הלב, לחדור לתוכם ולצלם תהליכי מחלה בזמן אמת. בדיקת ה-OCT מציגה את דפנות העורקים הכליליים ואת צורת הנגעים הטרשתיים המביאים להיצרות בכלי הדם. ניתן לדמות את ההליך לביצוע צנתור תחת עדשת מיקרוסקופ. הבדיקה ממפה את העורקים ומאפשרת את הגעת הצנתר אל אזור החסימה בעורק, בו נדרשת פעולת הרחבה באמצעות בלון או השתלת תומכן.בתמונה:  הדמיית OCT  (מתוך העיתון JACC-Cardiovascular Imaging):
מהם היתרונות בבדיקה זו?

הרזולוציה של בדיקת ה-OCT גבוהה פי 10, בהשוואה לשיטות הדמיה אחרות בהם משתמשים במהלך הצנתור, כגון אולטרסאונד (IVUS), אנגיוגרפיה או רנטגן.


נתונים שפורסמו בסוף שנת 2016 הראו כי שימוש בבדיקת ב-OCT במהלך צנתור לב כלילי, מייעל את הליך פתיחת העורק לטיפול באוטם שריר הלב. בנוסף, הנתונים הראו כי ביותר מ-50% מהמקרים, הדמיית ה-OCT השפיעה על החלטת הרופא. 


בטיחות ההדמיה על ידי OCT נבדקה במספר מחקרים. ניסויים קליניים אחרונים שבדקו מעל ל -3000 חולים דיווחו על שיעור נמוך מאוד של סיבוכים. הסיבוכים שתועדו לא גרמו לנזק לחולים או לאשפוז ממושך יותר עקב כך. 


הכתבה בשיתוף עם ד"ר אלעד אשר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב, סגן מנהל המערך הקרדיולוגי, ביה"ח אסותא אשדוד. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אלעד אשר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתיית קפה לאחר ניתוח טל 06/12/2019 14:58
 • האם יש הנחיה לגבי שתיית קפה לאחר החלפת מסתמים ופרפור פרוזדורים?

 • + הוסף תגובה
צריכת קפה לאחר ניתוח לב ד"ר דוד יעקובי 07/12/2019 08:44
 • טל שלום, כמובן שאין תשובה אבסולוטית לשאלתך אך באופן כללי אנו ממליצים להוריד את צריכת הקפה (לפחות בתקופה הראשונית לאחר הניתוח) לרמת מינימום על מנת למנוע שינויים חדים בקצב הלב ובמאזן הנוזלים. כל האמור לעיל בנוכחות פרפור פרוזדורים מקבל כמובן משנה תוקף. לא ניתן למנוע ממטופל לשתות קפה אך ההמלצה האמורה לעיל בהחלט תקפה. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
ניתוח מעקפים מירה 29/11/2019 12:13
 • אני 9 חודשים אחרי ניתוח מעקפים. תהליך ההחלמה היה תקין לחלוטין. אבל לאחרונה בשבועות האחרונים אני מרגישה דקירות בחזה, לדעתי זה מחוטי התיל, כשאני עושה תנועות חדות מסויימות. במקרה ואכן מדובר באי נוחות כתוצאה מהתפרים הפנימיים, מה ניתן לעשות?

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר ניתוח מעקפים ד"ר דוד יעקובי 30/11/2019 07:47
 • מירה שלום, אנו בהחלט נתקלים בתלונות כמו שלך במספר לא מבוטל של מטופלים לאחר ניתוחים. הייתי מציע לך להבדק ע״י המנתח שניתח אותך ובמידה ואין סיבה אחרת אשר לדעתו גורמת לתלונות ניתן (אחרי 9 חודשים במקרה שלך) לחשוב על ניתוח להוצאת הנירוסטות. הניתוח במקרים רבים עוזר אך כמו בכל דבר אין 100% הצלחה. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
OPEN HEART SURGERY COST Johnbolaj83 22/11/2019 06:24
 • I want to know the cost of treatment for an open heart surgery for my 2 years old daughter diagnosed of ATRIAL SEPTAL DEFECT ASD 16MM

 • + הוסף תגובה
מחיר ניתוח לב Cardiac Surgery Price ד"ר דוד יעקובי 22/11/2019 06:56
 • I'm not familiar with the exact prices, please contact Mrs. Dawn (pediatric cardiac surgery secretary) át +97235028135 Regards, Dr. David Yakobi ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!