הדמיה אופטית קוהרנטית (OCT) בצנתור לב: כל המידע החיוני

צנתור לב מתבצע במקרים בהם יש חשד לחסימה בעורקים הכליליים המזינים את הלב, הנובעת מטרשת עורקים. הדמיה אופטית קוהרנטית (OCT -Optical coherence tomography), היא שיטת הדמיה מתקדמת בה משתמשים במהלך הצנתור, כדי להעריך את מידת החומרה של החסימה בעורקים הכליליים ובהתאם לכך להחליט על הטיפול בה
כתבה פרסומית כתבת חסותטרשת עורקים היא מחלה המביאה להצטמצמות קוטרם של העורקים, כתוצאה מהצטברות של חומרים טרשתיים על דפנותיהם, תהליך המכונה גם הסתיידות עורקים. ההיצרות של כלי הדם מקשה על זרימה חופשית של הדם בהם, ואף עלולה במקרים קיצוניים להביא להתפתחות של קריש דם החוסם לחלוטין את מעבר הדם. חסימה הנוצרת בעורקים המזינים את הלב (העורקים הכליליים) עלולה להביא אף להתקף לב.


טרשת עורקים מאובחנת באמצעות צנתור לב. זהו הליך רפואי המתבצע לצורך הפקת מידע על אודות מצב הלב והעורקים המזינים אותו. בדיקת טומוגרפיה אופטית קוהרנטית או הדמיה אופטית קוהרנטית (באנגלית: OCT -Optical coherence tomography) , היא בדיקת הדמיה המתבצעת במהלך הצנתור, כדי להעריך את מידת החומרה של החסימה בעורקים הכליליים ובהתאם לכך את הצורך בהתערבות טיפולית. 
צנתור לב הוא הליך הרפואי המשמש לצורך הפקת מידע על הלב ועל כלי הדם המזינים אותו
בדיקה זו משתמשת בגלי אור המתקרבים באורכם לאורך גל אינפרה אדום, ועל ידי כך מפיקה תמונות תלת ממדיות של רקמות שונות באיכות גבוהה. בדיקת ה-OCT מאפשרת הערכה מדויקת של קוטר העורק, שטחו ומרכיבי הנגעים הטרשתיים (שומן, סידן או פיברוזיס). באמצעותה ניתן לבחור את סוג התומכן (STENT - רשת המונעת חסימה חוזרת של העורק), המתאים ביותר לשם פתיחת העורק. 


ההדגמה הראשונה של OCT אנדוסקופי דווחה בשנת 1997, על ידי חוקרים מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT), אך רק לקראת סוף העשור הראשון של המאה הנוכחית הוחל בשימוש מסחרי בבדיקה זו במעבדות הצנתורים. כ-100,000 צנתורים בשנה מתבצעים באמצעות שימוש בבדיקת OCT, והשימוש בשיטת הדמיה זו גדל בכ-20% בכל שנה. 
מהו מהלך הבדיקה ?

במהלך צנתור הלב, מוכנס צנתר שבקצהו סיב אופטי בכותר של כ-1 מ"מ לעורק הכלילי, דרך עורק כף היד (העורק הרדיאלי) או העורק המפשעתי (העורק הפמורלי). המצלמה המשוכללת הנמצאת בקצה הצנתר מאפשרת להביט בעורקי הלב, לחדור לתוכם ולצלם תהליכי מחלה בזמן אמת. בדיקת ה-OCT מציגה את דפנות העורקים הכליליים ואת צורת הנגעים הטרשתיים המביאים להיצרות בכלי הדם. ניתן לדמות את ההליך לביצוע צנתור תחת עדשת מיקרוסקופ. הבדיקה ממפה את העורקים ומאפשרת את הגעת הצנתר אל אזור החסימה בעורק, בו נדרשת פעולת הרחבה באמצעות בלון או השתלת תומכן.בתמונה:  הדמיית OCT  (מתוך העיתון JACC-Cardiovascular Imaging):
מהם היתרונות בבדיקה זו?

הרזולוציה של בדיקת ה-OCT גבוהה פי 10, בהשוואה לשיטות הדמיה אחרות בהם משתמשים במהלך הצנתור, כגון אולטרסאונד (IVUS), אנגיוגרפיה או רנטגן.


נתונים שפורסמו בסוף שנת 2016 הראו כי שימוש בבדיקת ב-OCT במהלך צנתור לב כלילי, מייעל את הליך פתיחת העורק לטיפול באוטם שריר הלב. בנוסף, הנתונים הראו כי ביותר מ-50% מהמקרים, הדמיית ה-OCT השפיעה על החלטת הרופא. 


בטיחות ההדמיה על ידי OCT נבדקה במספר מחקרים. ניסויים קליניים אחרונים שבדקו מעל ל -3000 חולים דיווחו על שיעור נמוך מאוד של סיבוכים. הסיבוכים שתועדו לא גרמו לנזק לחולים או לאשפוז ממושך יותר עקב כך. 


הכתבה בשיתוף עם ד"ר אלעד אשר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב, סגן מנהל המערך הקרדיולוגי, ביה"ח אסותא אשדוד. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אלעד אשר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תודה רבה על התשובה, עוד שאלה ברשותך בבקשה דפנה 12/02/2020 18:55
 • דר שלום, מודה לך מקרב לב על התשובה, ציינת שאכן לחץ חיצוני בהחלט יכול לגרום לנזק ואני יודעת שהיא לחצה מאד באגרסיביות שצרחתי שכאב לי שהתמקדה במקום מסוים, והכניסה את המתמר עמוק מאד. אז איזה נזק יכול להיגרם? לפוצץ איבר בבטן? למעוך אותו? לעורר משהו אני כבר לא יודעת מה קרה, כי באמת אחרי הבדיקה הופיעו לי כאבים בבטן צד ימין מתחת לצלעות ובמקביל לטבור וגם צד שמאל שלא היה קודם ובלילה שאני מסתובבת מרגישה דקירות בבטן. אגב, ניגשתי לרופאה הכללית ששלחת אותי, סיפרתי לה והיא טענה שנזק לא יכול להיגרם מאולטראסאונד גם אם נעשה באגרסיביות רבה ועמוק ככל שיהיה. אז מה אני אמורה לעשות עכשיו? קטונתי. לעשות שוב אולטראסאונד במכון אחר שמתמחה ולא בצורה אגרסיבית. אשמח לעצה ממך. תודה מקרב לב.

 • + הוסף תגובה
אולטראסאונד ד"ר דוד יעקובי 14/02/2020 07:39
 • דפנה שלום, בהמשך לתשובתי לשאלה הקודמת- טוב עשית שניגשת לבדיקה של הרופאה המטפלת, מניח שבדקה לך את הבטן וניסתה להרגיע. במידה ועדיין יש לך חששות תוכלי לגשת לכירורג כללי על מנת שיבדוק את הבטן. לפני שתחשבי על בדיקה חוזרת במקום אחר יש כמובן לקבל את תשובת הבדיקה שכבר נעשתה ולעבור עליה עם הרופאה המטפלת. בברכה, ד"ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
אולטראסאונד בטן ואאורטה בטנית דפנה 11/02/2020 22:47
 • דר שלום רב, אולי תדע לענות לי, לפני חודש עשיתי U.s בטן וגם אאורטה בטנית לאחר כאבי בטן מחרידים למטה במיוחד, צד ימין למעלה, שמאל לא יודעת כבר איפה שמעירים אותי כל לילה. עשיתי במכון מכבי ולא באסותא שהיה לי גם תור. במכבי אמרו לי שהמתמר (לא הכי מבינה בזה) בודק גם את חלל הבטן, כבד, כליות, טחול וכו' וגם אאורטה. באסותא נאמר לי שזה הולך בנפרד. האם המכשיר במכבי שכולל גם איברי הבטן ואאורטה שונה מהמכשיר מאסותא רק לאיברים פנימיים, הכוונה המתמר שונה? יש במכשיר הכוללני מסוכנות לגוף? אציין שהטכנאית היתה אגרסיבית הגיעה לי כמעט לגב שהתמקדה במקום מסוים שצרחתי (חבל שלא קמתי מייד) ועד היום אני סובלת מהבדיקה מכאבים שלא היו קודם בבטן , לפתע כאב ברגל כאילו אין תחושה פתאם והפחד שלי שלא לחצה חזק ופגעה לי בכלי דם או באיברים הפנימיים חלילה, שגרמה לי נזק רציני. יש דבר כזה? קרה פעם? תודה על אורך השאלה שהיא גם קצת שונה ואחרת. חושב לי לדעת. תודה רבה רבה, דפנה.

 • + הוסף תגובה
כאבי בטן לאחר אולטראסאונד ד"ר דוד יעקובי 12/02/2020 08:05
 • דפנה שלום, שאלתך לגיטימית לחלוטין. אין לי מידע לגבי העניינים הטכניים או טיב הבדיקות במכונים השונים אך אוסיף רק שגלי האולטראסאונד אינם מזיקים אך לחץ חיצוני בהחלט יכול לגרום לנזק. במידה והופיעו לך כאבים לאחר הבדיקה המדוברת, קל וחומר עם אובדן תחושה, עלייך לפנות לרופא המטפל על מנת לעבור לכל הפחות בדיקה ראשונית. עם או בלי קשר לבדיקה אסור להקל ראש ויש לברר את העניין. בברכה, ד"ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
אלכוהול לאחר ניתוח מעקפים מ.ר. 09/02/2020 10:10
 • שלום, עד כמה שתיית אלכוהול יכולה להשפיע לגבי החלמה מניתוח מעקפים? השתייה מרגיעה מעט עם כל הלחץ של התקופה האחרונה..תודה

 • + הוסף תגובה
אלכוהול לאחר ניתוח לב (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 10/02/2020 08:06
 • שלום רב, כל תשובה לגבי אלכוהול תתחלק לשני חלקים: - החלק המועיל המשפיע לטובה על מורל המטופל במינון מתון. - החלק המזיק תלוי מינון. לאחר ניתוח מעקפים ספציפית ההשפעה יכולה להיות כזו המעכבת את ריפוי הפצעים, מחלישה את מערכת החיסון, יכולה לגרום לנפילות, פוגעת בתיפקוד וכבדי וכו׳. כל זאת מבלי אפילו להתייחס לאלכוהול כאחד מגורמי הסיכון למחלה קרדיו-וסקולרית עליהם יש לשמור גם לאחר ניתוח מעקפים. לסיכום, 1) לא הייתי שולל צריכה כלל במידה ועברו לפחות 4-6 שבועות מהניתוח 2) בעת צריכה רק בכמויות קטנות ובהשגחת אדם נוסף בבית 3) רק לאחר התייעצות עם רופא המשפחה בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!