מה גורם לאלרגיה לקפאין?

עבור רבים מאתנו, האבחנה על קיום של אלרגיה לקפאין עשויה להיות בשורה מרה: קפאין משמש כמעין סם טבעי שמסייע לנו להתעורר ולהרגיש ממוקדים יותר. מנגד, עבור אלה הסובלים מאלרגיה למרכיב הטבעי, הוא עלול לעורר תסמינים שונים, כמו פריחה מגרדת ונפיחות באזור הפנים: מה גורם לאלרגיה לקפאין, מה ההבדל בינה לבין אי- סבילות לקפאין וכיצד ניתן לטפל? כל המידע בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 14/08/2018


עבור רבים מאתנו, כוס הקפה הראשונה של היום היא חלק אינטגרלי מתהליך ההתעוררות. קפאין הוא מעין סם טבעי הקיים בקפה, אשר מגרה את מערכת העצבים המרכזים וגורם לנו לחוש ערניים יותר ומלאי אנרגיה. מעבר לפולי הקפה, קפאין מצוי במגוון רחב של צמחים, בהם עלי תה ופולי קקאו, והוא נצרך בצורותיו השונות במקומות רבים על פני הגלובוס. למעשה, כ-90% מהאנשים החיים בצפון אמריקה צורכים קפאין על בסיס יומי. למרות זאת בקרב חלק מהאנשים, קפאין אינו בטוח לשימוש והוא עלול לעורר תגובה אלרגית. מה קורה בגופם של אלו האלרגיים לקפאין, מהו הגורם לאלרגיה, אילו סימפטומים יעידו על האחרונה וכיצד ניתן לטפל בה? כל המידע בכתבה הבאה.


 קפאין הוא מעורר טבעי המשפיע על המוח ומערכת העצבים המרכזית, וצריכתו הפכה למעין נורמה תרבותית במקומות רבים בעולם. הוא גורם לנו להרגיש אנרגטיים וממוקדים יותר. אנשים רבים צורכים קפה במהלך יום העבודה, בשל האמונה שהוא יהפוך אותם ליעילים יותר. למעשה, עבור רוב האוכלוסייה, צריכה של עד ל-400 מיליגרם של קפאין ביום, השווה לארבע כוסות קפה, היא בטוחה לחלוטין. למרות זאת, עבור חלק מהאנשים הרגישים לקפאין, צריכתו עלולה להביא לתגובות פיזיות שונות.
קראו עוד: לא רק קפה: 8 משקאות מפתיעים שבהם מסתתר קפאין
מהם הסימפטומים לאי סבילות לקפאין?

אי סבילות שאינה אלרגית לקפאין מתאפיינת בתגובות, כמו קצב פעימות לב מהיר, חרדה, כאבי ראש, עצבנות, בעיות בשינה וכאבי בטן. סימפטומים אלה צפויים להופיע זמן קצר לאחר צריכת קפאין. אי-סבילות לקפאין  שונה מאלרגיה לקפאין, תופעה נדירה יותר המתאפיינת בסימפטומים חמורים.מהם התסמינים שיעידו על אלרגיה לקפאין?

הסימפטומים לאלרגיה לקפאין כוללים: פריחה מגרדת, נפיחות באזור השפתיים והלשון, תחושת גרד באזור הפה, השפתיים והלשון. התסמינים עלולים להתפתח כשעה לאחר צריכת הקפאין.


כמו כן, על פי מחקר שפורסם על ידי Asia Pacific Association of Allergy, Asthma and Clinical Immunology ב-2015, נמצא כי חלק מאלה האלרגיים לקפאין עלולים לחוות תגובה אלרגית חמורה לאחר צריכת קפאין שנקראת הלם אנפילקטי. חשוב לציין עם זאת, כי מדובר בתופעה נדירה מאוד.


הסימפטומים להלם אנפילקטי עשויים לכלול: נפיחות חמורה בפנים, כולל עיניים, שפתיים, פנים ולשון, בעיות נשימה, צפצופים בנשימה, שיעול, בחילות כאבי בטן או הקאות, דופק מהיר וסחרחורת. 
אלרגיה לקפאין מתאפיינת בפריחה, גרד בתוך הפה ונפיחות של הלשון והשפתיים
מהם הגורמים לשתי התופעות?

כידוע, קפאין משפיע על כל אדם בצורה שונה. בדומה לכך גם השפעתו על אנשים שאלרגיים אליו שונה מזו הקיימת בקרב אלה המאופיינים באי-סבילות לקפאין. 


לאחר צריכתו, הקפאין נספק בזרם הדם, ומשפיע על איברים שונים: בכל הנוגע למוח, הקפאין חוסם את האפקט של כימיקליים שונים אשר הופכים אותנו לישנוניים. בנוסף, הוא מעלה את רמות האדרנלין בדם, אשר גורמות לגוף ולמוח להיות דרוכים יותר. 


עבור אלה בעלי אי-סבילות לקפאין, פרץ האדרנלין הוא זה שאחראי על הסימפטומים השונים. מנגד, בקרב אלה הסובלים מאלרגיה לקפאין הסימפטומים מתפתחים כתוצאה מהתגובה האלרגית. 


גופו של אדם אלרגי לקפאין, מתייחס אל המרכיב הטבעי כאל פולש. כאשר נצרך קפאין הגוף של האדם האלרגי מפריש נוגדן שנקרא אימונוגלובולין E. נוגדן זה מעודד את תאי הגוף לשחרר היסטמין, כדי לנסות ולהוציא את מולקולות הקפאין, שנתפסות כמזיקות, מהגוף. כתוצאה מכך, מתפתחת תגובה אלרגית המובילה לתסמינים שונים. קראו עוד: קפה: מה אתם יודעים על המשקה האהוב המוגש בשלל וריאציות?מדוע מתפתחת אלרגיה לקפאין?

מחקר שבוצע ב-2014 מציע, כי התגובה השונה של אנשים לקפאין נקשרת לגנטיקה. למרות זאת, הגורם המסוים המביא לכך שגופם של חלק מהאנשים יתייחס לקפאין כאל אלרגן אינו ברור במלאו. מחקר נוסף הציע כי האלרגיה עשויה לנבוע מהאבק המגיע מהפולים לפני קלייתם ופועל כאלרגן. בנוסף מחקר שבוצע ב-2017 מציע כי סוג מסוים של עובש על פולי הקפה הוא מחולל האלרגיה. איך מאבחנים אלרגיה לקפאין?

בדומה לאלרגיות אחרות, אלרגיה לקפאין מאובחנת באמצעות תבחיני עור. הרופא, ישים כמות קטנה של האלרגן על זרועו של הנבדק, ויבחן את התגובה. מצבים בהם מופיעה פריחה כתוצאה ממגע האלרגן בעור, הם סימן שעשוי להעיד על אלרגיה. כיצד ניתן לטפל?

אם אדם סובל מתגובה אלרגית לאחר צריכת קפאין, קיימות תרופות שונות ללא מרשם המכילות אנטי-היסטמינים ועשויות להקל על הגרד והנפיחות. שוק אנטיפלסטי שנגרם עקב צריכת קפאין, במקרים נדירים מאוד כפי שהוזכר, יכול להיות מטופל באמצעות זריקת אפינפרין. אם אדם מראה סימנים של הלם אנפילקטי, יש לפנות אותו בהקדם לקבלת סיוע רפואי.טיפול מניעתי

הדרך הטובה ביותר לטיפול באי- סבילות לקפאין או באלרגיה לקפאין היא הימנעות מצריכת מוצרים המכילים מרכיב זה, כמו קפה, תה, שוקולד ומשקאות אנרגיה. התסמינים המעידים על אי-סבילות לקפאין או אלרגיה לקפאין צפויים להיעלם עם הפסקת צריכתו. פורומים, אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אלרגיה בחור 15/12/2019 16:38
  • שלום אני בן 36 הגוף שלי מאוד רגיש לכל דבר לאחרונה היה לי אלרגיה אדומה בכל הגוף עם נפיחות בשפתיים גילתי שזה מהחתולים כל כל פעם אני מתקרב לחתול כך מופיע לי .אבל כמעט שבועיים אני קם בבוקר עם נפיחות מחחת לעיניינם והמשך היום זה נרגע אבל מחת לעיניים הופך כמו שקית ריקה.אני לא יודע מה לעשות ומה יכול לגרום דבר כזה אשמח לכיוון

  • + הוסף תגובה
כדורי אלרגיה במקביל לזריקות אלרגיה דני 15/12/2019 14:29
  • אני מקבל זריקות אלגיה שבועיים כבר חודש, היום היית לי אלרגיה, האם אני רשאי לקחת תרופות אלרגיה (קלרינז\טלפסט) במקביל לזריקות?

  • + הוסף תגובה
כן ד"ר קובי שדה 15/12/2019 15:31
ריקי בדיקת complement C4 63 15/12/2019 00:15
  • מחלת חום למשך חודש ב 8/18. לאחר בירור טיפול בפרדניזון למשך שנה. מזה שנה ועד היום C3 תקין C4 63. כיום גם ליצפוצים גבוהים 48. אודה להתייחסות. מה אומרים הערכים האלה ומה עלי לעשות. רופאת המשפחה לא יודעת תודה

  • + הוסף תגובה
תלוי בגורמים רבים אחרים ובתמונת ספירת הדם הכוללת, יש להגיע לייעוץ במידת הצורך ד"ר קובי שדה 15/12/2019 08:48
C4 64 במשך שנה ריקי 15/12/2019 12:50
  • תודה. ספירת דם תקינה. לימפוציטים 48 בבדיקה השבוע.כימיה תקין crp 0.8 אילו בדיקות רצוי להשלים? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!