מוקד אקוגני בלב העובר: כל השאלות החיוניות – והתשובות להן

מהו מוקד אקוגני בלב העובר, כיצד ניתן לזהותו, מה גורם לו והאם הוא עלול להשפיע על בריאות העובר? אספנו עבורכם את כל המידע החיוני בנושא
כתבה פרסומית כתבת חסותהמוקד האקוגני בלב העובר או בשמו האחר: GALF-BALL", הוא שארית מעיבוי מיתר המחזיק את עלי המסתמים, מעין מיתר של מצנח. בעובר עם היווצרותו, המיתר עבה יותר והולך ונהיה דק יחסית, לאורך ההריון. 


מוקד אקוגני בלב נראה בבדיקת אולטרה סאונד, בעזרתה ניתן לקבל תמונה של האיברים השונים בגוף. הבדיקה מתבצעת באמצעות שידור של גלי קול וקליטת ההדים המוחזרים. כאשר האזור הנבדק צפוף יותר לעומת האיברים המצויים מסביבו, מתקבלת תמונה המתבטאת בצבע לבן בוהק הנקראת תמונה אקוגנית. מוקד אקוגני בלב הוא ממצא שכיח יחסית המופיע בכ-8% מכלל העוברים. למרות שהוא עשוי להיות מבהיל, לרוב אין כל קשר בין המוקד האקוגני להתפתחות מומים בלב או בעיות בתפקודו, ולמעשה רוב התינוקות בהם מתגלה מוקד אקוגני נולדים בריאים. ממה נובע מוקד אקוגני בלב?

מוקד אקוגני בלב נובע לרוב מצפיפות יתר של קצוות השריר האוחז את עלי המסתמים. בחתך רוחבי בבדיקת אולטרה סאונד אזור זה יראה ככדור לבן, עגול וקטן. המוקד האקוגני של עובר אינו תהליך שגדל, והממצא יישאר פחות או יותר באותו הגודל. למרות זאת, ככל שהעובר גדל, יהפוך הממצא פחות בולט ביחס ללב. ברוב המקרים, ימצא מוקד אקוגני בחדר השמאלי של הלב, אך במקרים מסוימים ניתן למצוא מספר מוקדים בחדר השמאלי ואף בימני. האם למוקד האקוגני יש משמעות בכל הנוגע לבריאות העובר?

לרוב,  לא מדובר בממצא מסוכן או בעל השפעה על בריאות הלב או על הבריאות הכללית של העובר. למרות זאת, ממצא זה יכול להשפיע במעט על החישוב הסטטיסטי לתסמונת דאון.


במידה והתגלה מוקד אקוגני קטן, מדובר בממצא שגרתי לו אין משמעות לרוב בכל הנוגע לבריאות העובר. מנגד, במקרים בהם מתגלה מוקד גדול יותר, או שהתגלו מספר מוקדים אקוגניים, ישנה הצדקה לביצוע של בדיקות נוספות. 


המוקד האקוגני משוקלל עם הבדיקות הנוספות , בשילוב גיל ההרה, לצורך הערכת הסיכון לתסמונת דאון עם LR של 1.5.  כאשר החישוב המשוקלל גבוה מ 1:380, תופנה ההרה ליעוץ גנטי. על פי ניר העמדה הישראלי במקרה של מוקד אקוגני בחדר ימין הנחשב לפחות נפוץ מחדר שמאל, ישנה המלצה לפנות ליעוץ גנטי.
מוקד אקוגני בלב נובע לרוב מצפיפות יתר של קצוות השריר האוחז את עלי המסתמים
האם ישנו קשר בין מוקד אקוגני ומומי לב ? 

בעקרון, מוקד אקוגני הוא ממצא סונוגרפי שאינו קשור למומי לב. עם זאת מוקדים רבים כבר אינם תופעה שכיחה ומקרה כזה מצריך בירור. במקרה של מספר מוקדים אקוגנים בלב, בגדלים שונים, מומלץ לבצע בירור שיכלול יעוץ גנטי, סקירת מערכות מכוונת וגם אקו לב עובר, במטרה לשלול מחלות היכולות לבוא לביטוי בממצאים כאלו בלב. בעבודה שפורסמה לאחרונה, בה נבדקו 2647 מקרים עם מוקד אקוגני, הודגם שיעור גבוה משמעותית של מומי לב (עד פי 3) בעוברים עם מוקד אקוגני בחדר ימין , לעומת עוברים עם מוקד אקוגני בחדר שמאל. בבדיקת אקו-לב ניתן לנסות ולהתרשם האם מדובר במוקדים אקוגנים קטנים, אשר נחשבים לחסרי משמעות מבחינת תקינות הלב או שמדובר בתהליכים אחרים שמערבים גם מערכות נוספות.האם המוקד האקוגני מפריע לזרימת הדם בלב העובר? 

המוקד האקוגני הקטן אינו ממצא חריג במבנה הלב, אלא חלק ממערכת מלאה של סיבים, שרירים פפילרים, מסתמים ושריר הלב, כך שהמוקד בהיותו כזה הוא חלק ממערכת אורגנית המותאמת לזרימת דם ואינה פוגמת בה.האם יש קשר בין מוקדים אקוגנים בלב למוקדים אקוגנים באיברים אחרים?


מספר מוקדים אקוגנים בלב ומספר מוקדים במוח 
שילוב של מוקדים בלב ובמוח מעלים חשד להפרעה משולבת הגורמת להופעת מוקדים במספר מערכות. בשל כך חשוב לבצע בירור גנטי מעמיק.  ניתן אף להרחיב את הבירור ההדמיתי באמצעות בדיקת MRI ובמקביל להמשיך במעקב מכוון ללב במטרה לעקוב אחר התפקוד הלבבי.


מוקד אקוגני בלב ומוקדים נוספים שהודגמו בחלל הבטן ובכבד
מוקד אקוגני בלב אינו סמן למחלה בעובר, אלא משמש כסמן גנטי ומעלה במעט את הסיכון הסטטיסטי לתסמונת דאון. עם זאת מקרה של מוקדים אקוגנים באברים אחרים כמו בבטן, במעיים או בכבד  שייכים לקטגוריה אחרת ומצריכים בירור רפואי מלא לעובר, הכולל מעקב סקירה מכוונת לצורך אבחון, יעוץ ובירור גנטי ובדיקות וירליות לשלילת תהליך זיהומי.מה המשמעות אם בנוסף למוקד האקוגני הודגמו גם "סימנים רכים" בעובר? 

המוקד האקוגני כשלעצמו מעלה רק במעט את הסיכון להפרעה כרומוזומלית, עם זאת שילוב של מספר "סמנים רכים" באותו העובר, כמו מעי היפר-אקוגני, עצמות קצרות ועוד, מעלה סיכון באופן משמעותי ומחייב יעוץ גנטי ובירור לשלילת מחלות והפרעות נוספות. האם מומלץ לבצע מעקב אחר המוקד האקוגני לאחר הלידה? 

המוקד האקוגני אינו מום ולכן במידה והודגם בסקירת המערכות לב במבנה תקין, אין צורך במעקב לאחר הלידה. הכתבה בשיתוף עם ד"ר ברוך מסינג מנהל מערך האולטראסאונד בבית החולים מעייני הישועה.


פורומים אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דחוף! תשובה לא ברורה, אשמח לחוות דעת אסתר 15/09/2020 19:30
  • שלום ד"ר, עברתי גרידה (אחרי הפלה עובר ללא דופק שבוע 8) לפני 11 שבועות (29.06) הגיע מחזור לאחר 4 שבועות בדיוק (27.07) שבוע לאחר מכן ביצעתי היסטרוסקופיה אבחנתית בשל חשד לשארית והכל היה תקין. (03.08) כעת יש לי איחור בווסת של יותר משלושה שבועות, (היום ה- 49) בטא בדם לפני שבוע נמוך מ 2 באולטרסאונד (13.09) רירית עבה 24 ממ, נצפה ברחם תוכן שאינו מובן.... (אציין שאני נוטלת כמוסות ארמה בוסט-אצות יפניות במשך כחודש וחצי). (יש מדי פעם הפרשות לבנות צמיגיות) הייתי אצל רופא והוא לא ידע לאבחן... אשמח לשמוע חוות דעת מקצועית. תודה!

  • + הוסף תגובה
איחור בווסת ד"ר יוחנן שמעוני 22/09/2020 22:01
  • לפי מה שציינת סביר שאינך בהריון ולגבי הרירית יש לבדוק שוב לאחר ווסת

  • + הוסף תגובה
שבוע 37 +4 שני 09/09/2020 00:28
  • אני בשבוע 37+4 הריון שני , היופ הלכתי לבדיקה אחרי שכל הלילה הייתי כאובה במוניטור כן ראו ציריפ שבדקו אותי הרופאה אמרה שהצוואר קדמי ורך מחוק 40 אחוז אין פתיחה , אשמח לדעת מה זה אומר ? והאם זה אומר שהלידה קרבה?

  • + הוסף תגובה
שבוע 37+4 ד"ר יוחנן שמעוני 22/09/2020 21:59
בדיקת בטא א 03/09/2020 16:36
  • שלום אנחנו בתהליכי ivf , בבדיקת בטא ראשונה לאחר 12 יום מההחזרה התקבלו ערכים של 12.5, בבדיקה שניה לאחר יומיים הערכים היו 3.3. מה המשמעות והאם יש מה להמשיך לעקוב ? תודה .

  • + הוסף תגובה
בדיקת בטא ד"ר יוחנן שמעוני 22/09/2020 21:58

הצטרפו לאינדקס הרופאים!