האם בטוח להשתמש בגלולות למניעת הריון לאורך זמן?

הן נחשבות לאחד מאמצעי המניעה היעילים ביותר ומאפשרת לנשים רבות לקיים חיי מין פעילים ללא חשש מהריון בלתי רצוי. למרות זאת, השימוש בגלולות למניעת הריון אינו חף מסיכונים ותופעות לוואי: אילו תופעות קצרות וארוכות טווח יכולות להתפתח בעקבות שימוש בגלולות והאם הן בטוחות לשימוש לאורך זמן? כל המידע החיוני
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 25/09/2019גלולות למניעת הריון הן ללא ספק המצאה משמעותית המאפשרת לנשים רבות לקיים חיי מין פעילים, ללא חשש מהריון בלתי רצוי. הגלולות אושרו לשימוש לראשונה בארצות הברית בשנות השישים של המאה העשרים, והן אף נמצאות ברשימת התרופות החיוניות, היעילות והבטוחות לשימוש של ארגון הבריאות העולמי. מעבר לגלולות קיימים אמצעי מניעה שונים המיועדים לשימוש ארוך טווח, כמו התקנים תוך רחמיים. 


גלולות אינן משמשות רק כאמצעי מניעה, ונשים מסוימות משתמשות בהן גם לניהול מצבים בריאותיים אחרים, לרבות דימום כבד בזמן המחזור החודשי, כאבים עזים המופיעים בזמן המחזור, אנדומטריוזיס ותסמיני גיל המעבר. במצבים אלה השימוש בגלולות למניעת הריון אפשרי בהנחיית הרופא המטפל.


בטיחות שימוש ארוך טווח בגלולות למניעת הריון תלויה בגורמי הסיכון של כל אישה, בגילה ובהיסטוריה הרפואית שלה. אספנו עבורכן מספר השפעות קצרות וארוכות טווח של אמצעי מניעה הורמונליים.מהן תופעות הלוואי שעשויות להתפתח עקב שימוש בגלולות למניעת הריון?


תופעות לוואי קצרות טווח

הגלולות מכילות אסטרוגן ופרוגסטרון. אלה משפיעים על רמת ההורמונים בגוף האישה, ולעיתים עשויים להביא להתפתחות תופעות לוואי שונות זמן קצר לאחר תחילת השימוש באמצעי המניעה. למעשה, לא כל הנשים יחוו תופעות לוואי וחלק מההשפעות צפויות לחלוף מספר חודשים לאחר השימוש, עם הסתגלות הגוף להורמונים. תופעות לוואי אחרות יכולות להתפתח זמן מה לאחר תחילת השימוש באמצעי המניעה ההורמונלי. תופעות לוואי קצרות טווח כוללות: דימום בין וסתי, כאבי ראש, בחילות, רגישות בשדיים, עלייה במשקל ומצבי רוח.
תופעות הלוואי שעשויות להתפתח עקב השימוש בגלולות כוללות דימום בין וסתי, כאבי ראש, מצבי ראש, בחילות וסחרחורות תופעות ארוכות טווח

על-פי המוסד הלאומי האמריקאי לסרטן, קיימות ראיות סותרות בנוגע להשערה הגורסת כי גלולות למניעת הריון עלולות להגביר את הסיכון לסרטן השד וצוואר הרחם ולהפחית את הסיכון לסרטן רירית הרחם, סרטן השחלות וסרטן המעי הגס. 


ההורמונים הקיימים בגלולות, פרוגסטרון ואסטרוגן, יכולים לעודד התפתחות של תאים ממאירים מסוימים ולצמצם את הסיכוי להתפתחות של תאים סרטניים אחרים. 


החברה האמריקנית לסרטן (American Cancer Society (ACS קובעת כי נשים שהשתמשו בעבר בגלולות למניעת הריון מצויות בסבירות גבוהה יותר להתפתחות סרטן השד, בהשוואה לאלה שמעולם לא השתמשו בגלולות. למרות זאת, הסיכון פוחת לאחר 10 שנים ללא שימוש באמצעי מניעה זה. ה-ACS קובע בנוסף כי שימוש באמצעי מניעה הורמונליים לתקופה רצופה של יותר מחמש שנים מגדילה את הסיכוי להתפתחות סרטן צוואר הרחם. למעשה, ככל שנטילת הגלולות נמשכת לתקופה ארוכה יותר כך הסיכון גדל. מנגד, הסיכון צפוי לרדת בהדרגה עם הפסקת נטילת הגלולות. 


מחקר בקנה מידה גדול שפורסם בשנת 2018 בחן את שכיחות הסרטן ביותר מ -100,000 נשים בגילאי 50 עד 71, שנוטלות גלולות למניעת הריון. המחקר הראה כי שימוש ארוך טווח באמצעי מניעה הוריד את הסיכון לסרטן השחלות ולסרטן הרחם. למרות זאת, הסיבה לכך שהגלולות מפחיתות את הסיכון לסוגי סרטן מסוימים אינה ברורה. השערה אחת היא כי נטילת הגלולות מפחיתה את מספר תקופות הביוץ אותן אישה חווה ובשל כך פחות הורמונים מופרשים באופן טבעי. 


מטא אנליזה שבוצעה בשנת 2013 וסקרה 26 מחקרים הראתה כי שימוש באמצעי מניעה אוראליים המכילים פרוגסטרון ואסטרוגן העלה את הסיכון להתפתחות קרישי דם. קרישי גם מגבירים את הסיכוי לשבץ ולהתקף לב. נשים מעשנות מצויות בסיכון מוגבר להתפתחות קרישי דם בעת השימוש בגלולות למניעת הריון. קראו עוד: לא רק גלולות: איזה אמצעי מניעה הכי מתאים לצעירות? אילו אמצעי מניעה הורמונליים קיימים מעבר לגלולות?


גלולות המכילות פרוגרסטרון בלבד

גלולות אלה מכילות נגזרת מלאכותית של פרוגסטרון. הן מתאימות לנשים שאינן יכולות להשתמש באמצעי מניעה המכילים אסטרוגן. גלולות אלה מונעות הריון על ידי עיבוי הריר שבצוואר הרחם. כתוצאה מכך קשה לזרע לחדור לתוך הרחם ולהגיע לביצית. חלק מהגלולות האלה אף מונעות את תהליך הביוץ. גלולות המכילות פרוגסטרון בלבד מומלצות בתקופת ההנקה. 


זריקות פורגסטרון

זריקות למניעת הריון מכילות פרוגסטרון והן גורמות להספקת הביוץ. זריקות אלה יכולות להינתן אחת לכל שלושה חודשים. 


טבעת וגינלית

טבעת וגינלית, היא טבעת גמישה ורכה המוכנסת לנרתיק למשך שלושה שבועות ומכילה, בדומה לגלולות, שילוב של ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון שנועדו למניעת הריון. לאחר שלושת השבועות יש להסירה לשבוע אחד שבו לרוב מתרחש המחזור החודשי. 
גלולות המכילות פרוגסטרון בלבד מתאימות לנשים שלא יכולות להשתמש באמצעי מניעה המכילים אסטרוגן מדבקות 
המדבקות מכילות הורמונים שונים שנועדו למניעת הריון והן מודבקות על הישבן, הגב או הזרוע. יש להחליף את המדבקה אחת לשבוע במשך שלושה שבועות ולהסיר אותה בשבוע הרביעי. 


התקן תוך רחמי 

התקן תוך רחמי מוחדר על ידי רופא הנשים אל הרחם ויש להחליפו לאחר תקופה של 5-8 שנים. ההתקן מונע מהזרע להגיע לביצית ואף מונע השרשה של ביצית מופרית בדופן הרחם. קיימים שני סוגים של התקנים: התקן נחושת והתקן מירנה המשחרר פרוגסטרון. ההתקן התוך רחמי אמנם יעיל במניעת הריון אף הוא מומלץ פחות לנשים שעוד לא ילדו. האם זה בטוח להשתמש באמצעי מניעה הורמונליים ללא הגבלת זמן?

למרות ההשפעות המאיימות שהוצגו, רוב הנשים יכולות להשתמש באמצעי מניעה הורמונליים במשך שנים, כל עוד הם ניתנים בהנחיית הרופא המטפל. למרות זאת, ההורמונים הכלולים ברבים מאמצעי המניעה ארוכי הטווח עלולים להביא להתפתחות בעיות בריאותיות שונות. במצבים בהם תופעות הלוואי אינן חולפות, חשוב להתייעץ עם רופא הנשים בנוגע לשינוי של אמצעי המניעה.


נשים הסובלות מיתר קרישיות דם, או אלה בעלות היסטוריה משפחתית של מצב זה, נשים הסובלות ממחלות כלי דם, מחלות לב או מחלת כבד, נשים מעשנות מעל לגיל 35 או אלה הסובלות מעודף משקל, מצויות בסיכון לסוכרת או מחלת לב, צריכות להימנע משימוש באמצעי מניעה הורמונליים ולהתייעץ עם רופא הנשים לגבי אמצעי מניעה נוספים. פורומים גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מה לעשות אם טמפון נתקע? ליאור 19/11/2015 05:42
 • אמאלה אני חייבת עזרה אני בת 14 וקיבלתי מחזור אתמול וראיתי שיש במקלחת טמפונים אז שמתי אחד לנסות למרות שאמא שלי לא מרשה לי ובערב כשבאתי להוציא לא מצאתי אותו אני חושבת שהוא שהכנסתי עמוק, כל אזור הזה שלי מגעיל כזה ואני לא מצליחה לראות את החוט הזה!! הלכתי לישון וקמתי כמה פעמים בלילה ואני לא מצליחה להוציא מה אני יכולה לעשות זה מסוכן? חבאה שלי אמרה לי שהיא שאלה את אמא שלה ושאני צריכה ללכת לרופא אני לא רוצה ללכת לרופא שיסתכל שמה אין מצב אני מתביישת זה גם מגעיל עכשיו בגלל המחזור ואני גם מפחדת שאמא שלי תדע שהשתמשתי מה לעשות? מה יקרה אם אני ישאיר בפנים אולי הוא התפורר ולכן אני לא מוצאת?

 • + הוסף תגובה
מיד למיון נשים!!! ד"ר גיא רופא 19/11/2015 05:45
 • טמפון שנשאר שם עלול לגרום לזיהום רציני שעלול לפגוע בבריאותך ואף להרוג אותך פני מיידית למיון נשים!

 • + הוסף תגובה
אני לא רוצה שאמא שלי תדע! ליאור 19/11/2015 05:52
 • אם אני יגיד לה שאני הולכת לבית ספר ואני יילך למיון היא תגלה בטוח איך אני יעשה את זה אני גם מתביישת שיסתכלו לי שם אין שיטות אחרות שאני יכולה לנסות להוציא את זה זה לא מתפורר עם הזמן? הפחדת אותי שאני יכולה למות מזה

 • + הוסף תגובה
לא לחכות נקודה ד"ר גיא רופא 19/11/2015 06:21
תודה :( ליאור 19/11/2015 06:24
בהצלחה ד"ר גיא רופא 19/11/2015 06:26
דוקטור תנסה להבין אותי ליאור 20/11/2015 05:45
 • לא הלכתי אתמול בסוף לא היה לי איך לא אמרתי לאמא שלי עדיין ואני לא יודעת איך מגיעים לשם בכלל ומה עושים קראתי סיפורים באנטרנט על אנשים שנתקע להם טמפון ונתנו להם עצה להכניס אצבעות מאחורי הרחם משהו כזה אני לא מבינה בזה אתה יכול בבקשה בבקשה בבקשה לכתוב לי שלב אחרי שלב איך אפשר להוציא בעצמי? אני רוצה דחוף כי בינתיים הטמפון מתנפח ויהיה קשה להוציא אין סרט בעולם שאני הולכת לרופא והוא נוגע לי שם!! אני ילדה עדיין בת 14 אף פעם לא התפשטתי מול מישהו אחר.... :( אם אני לא יצליח בעצמי לבד אני כבר יהיה חייבת להגיד לאמא שלי שתיקח אותי כואב לי שם למטה וכואב לי הראש כי לא ישנתי שני ימים אז זה דחוף... אל תכתוב לי ללכת למיון אלא איך מוציאים טמפון לבד פליזזז

 • + הוסף תגובה
אין דרך אחרת ד"ר גיא רופא 20/11/2015 06:38
 • קחי אחריות על המעשים שלך ועשי את הדבר הנכון. טמפון שצובר דם וליכלוך מזדהם בקלות. יוצר זיהום משמעותי ומהיר שיכול לפגוע בך. בפוריות שלך ובחייך. אני לא מנהל משא ומתן על בריאותך. אם לא הצלחת להוציאו עד עכשיו פני למיון מייד זה דבר יחסית נפוץ אז אין לך ממה להתביש

 • + הוסף תגובה
אבל יש דרך ליאור 20/11/2015 06:59
 • כתבתי מקודם שקראתי שאפשר להכניס אצבעות מאחורי הרחם משו כזה זה לא הבנתי הכל ופחדתי לנסות שאני לא יעשה טעות לכן כתבתי אם תוכל לכתוב לי את השלבים כי את זה לא ניסיתי עמוק ככה.... בבקשה בבקשה תענה לי את השלבים ותהיה סבלני אליי מה זה משנה אם זה נפוץ או לא נפוץ אצלי זו פעם ראשונה ואני מתביישת מה אכפת לי מאחרים

 • + הוסף תגובה
הדיון נגמר! ד"ר גיא רופא 20/11/2015 07:01
 • אין דרך אחרת ולא אתן יד להמשך סיכון בריאותך. ההמלצה החד משמעית היא לפנות למיון.

 • + הוסף תגובה
בסדר... ליאור 20/11/2015 07:08
 • לא מבינה אותך אבל בסדר.. מה אכפת לך שאנסה את זה לפני שאלך למיון טוב לא משנה אני יגיד לאמא שלי שתיקח אותי מקווה שהיא לא תכעס תודה..

 • + הוסף תגובה
זהו הוא בחוץ ליאור 20/11/2015 10:52
 • קיבלו אותי ממש מהר ואמרו לי שהיה פעמיים שמתו מזה ממש הפחידו.. עשיתי מה שאמרו ותוך גג עשר דקות הוא היה בחוץ והיה בסדר הבעיה שעכשיו אנחנו מחכים לא יודעת למי כי יש לי קצת חום ומחכים לתשובה של הבדיקת דם שאלו אותי אם כואב לי משהו אמרתי שכואב לי הראש אבל זה נראה לי כי לא ישנתי טוב יומיים נראה לי שלא הייתי צריכה להגיד... אבל ממש מזל שהוציאו לי איזו הקלה ממש ממש תודה רבה לך!!!

 • + הוסף תגובה
שמח לשמוע ד"ר גיא רופא 20/11/2015 12:33
שאלה ליאור 20/11/2015 15:04
 • אנחנו עדיין פה ועוד שניה שבת כל פעם בודקים אותי מה נסגר הגזימו.. הרכיבו לי עירוי אבל הוא ריק סתם הרכיבו.. אני מרגישה טוב מאוד אפילו ואני קצת מרגישה חלשה ומסוחררת רק בגלל שאני עייפה ואני מתה לחזור הביתה! למה לא משחררים?? השאלה מה הם עוד רוצים לבדוק? אני עושה מה שאומרים לי אבל אין לי כח כבר רוצה לישון.. אמא שלי עושה מה שהרופאים אומרים והיא אומרת שזה בגלל שלא אמרתי לה אתמול כאילו מנסים ללמד אותי לקח טוב למדתי לקח אני מתה לעוף מפה רק שלא ישאירו אותי לילה כמה זמן אנשים נשארים בדרך כלל?

 • + הוסף תגובה
לא לקח בכלל ד"ר גיא רופא 20/11/2015 15:06
 • הם רוצים לדעת בוודאות שאת לא מפתחת זיהום שעלול לסכן אותך. המתיני בסבלנות עד שישחררו אותך. באיזה מיון את נמצאת?

 • + הוסף תגובה
זהוווו ליאור 20/11/2015 15:20
 • לפני שניה אמא אמרה שמשחררים אותי בשעה טובה ידעתי שאין לי כלום האמת שאין לי מושג באיזה בית חולים אני בתל אביב זה לא עניין אותי העיקר חוזרים הביתה סוף סוף! בחיים לא הייתי מאושרת ככה ביי תודה

 • + הוסף תגובה
👍🏻 ד"ר גיא רופא 20/11/2015 15:36
שאלה לליאור שחף 02/04/2016 21:11
 • הלוואי שתראי את זה... ראיתי שכתבת שמצאת מקום שמסביר איך מוציאים טמפון שנתקע. תוכלי לשים פה את הקישור? תודה

 • + הוסף תגובה
קישורים ליאור 02/04/2016 21:52
 • קיבלתי התראה למייל :) אני מצרפת שני קישורים: 1)http://atmag.co.il/%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%90%D7%95%D7%AA/4-%D7%A4%D7%90%D7%A9%D7%9C%D7%95%D7%AA-%D7%92%D7%99%D7%A0%D7%A7%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%A0%D7%A4%D7%95%D7%A6%D7%95%D7%AA 2)http://m.doctors.co.il/forum/forum3.html?id=263/message-116795 שיהיה לך בהצלחה נראה לי שאם את לא מצליחה אז זה חשוב שתלכי לרופא כי זה מסוכן... אני בסוף הלכתי לרופא שיוציא לי

 • + הוסף תגובה
תודהה שחף 02/04/2016 22:46
 • תוכלי אולי גם לכתוב לי איך בדיוק הרופא הוציא לך את זה? אנחנו כמעט אותו גיל ואני מתביישת נורא

 • + הוסף תגובה
סורי ליאור 03/04/2016 06:45
 • סליחה ישנתי כבר ששלחת את ההודעה... מקווה שהסתדרת... אני יענה לך בכל מקרה מה שאני זוכרת... האמת שאני ממש זוכרת... באתי למיון והכניסו אותי לחדר ביקשו ממני לשכב על מיטה שהיתה שם בלי מכנסיים ותחתונים... ממש פאדיחה אבל כיסו אותי עם סדין ואז אני זוכרת שהרופא בא והתיישב בין שני הרגליים שלי הוא אפילו לא אמר שלום ואולי זה עדיף כי זה מרגיש שאין מה להתבייש וזה לא מזיז לו... ואז הוא התחיל לחטט שם ואז הוא הוציא... אני זוכרת שהוא כעס עליי כי התכווצתי בלי כוונה... זה קצת כאב אבל זה לא לקח הרבה זמן... ואז הוא הלך.. היתה שם אחות חמודה שעמדה לי ליד הראש והרגיעה אותי כי הייתי מה זה בלחץ... ואז היא גם ניקתה לי את המקום למטה שזה גם פאדיחה... ואז עשו לי בדיקת דם, שתן וכל שניה מדדו לי חום... ופעם אחת ביקשו ממני להזיז הצידה את התחתון כי הם רצו לראות אם הפד מלוכלך... אני זוכרת שישבנו שם מלא זמן סתם וזה היה יום שישי שניה לפני שבת... אני חושבת רק שעשיתי טעות שאמרתי להם שכואב לי הראש ואז הם השאירו אותי עוד והרכיבו לי אינפוזיה אבל לא חיברו אותי לעמוד של אינפוזיה.. ובכלל הראש כאב לי כי לא ישנתי יומיים לפני.. אז אם גם לך כואב משהו ואת חושבת שזה לא קשור אז אל תאמרי... אם את לא בטוחה אם זה קשור או לא אז תאמרי... כי אם לא הייתי אומרת אז הייתי משתחררת לפני... קיצר תשאירי את הבושה בבית ותדעי שזה ממש ממש חשוב גם אני התביישתי אבל אפשר למות מזה אז אסור לזלזל... וזה גם קורה להרבה אנשים והם רגילים...

 • + הוסף תגובה
תודה ליאור!! שחף 03/04/2016 08:20
 • אני לא הצלחתי להוציא כי אני מפחדת להכניס אצבעות... אני גם מפחדת להכניס את זה יותר עמוק... את ממש גיבורה את יודעת? לי אין אומץ ללכת... אמאלה איזה בושות!!!!

 • + הוסף תגובה
תלכי ליאור 03/04/2016 08:44
 • כן זה בושות... אבל תחשבי שזה באמת קורה להרבה.. הנה אני חיה כדי לספר את זה... חח תקשיבי הרופאים האלה רואים נשים יולדות אז אצלנו זה ממש בקטנה... באמת... תלכי... וואי אני מרגישה כאילו זה קורה לי... תקשיבי תספרי לאמא שלך ומשם יהיה לך יותר קל... את תיהי חייבת להוציא את זה אם לא היום אז מחר ומחר זה יהיה יותר כואב כי זה יותר התנפח אז מה עדיף? וגם תרגישי יותר שהוקל לך... טוב אני לא יוכל לענות עד הצהריים כי אני בבית ספר תלכי אבל...

 • + הוסף תגובה
היי ליאור ד"ר גיא רופא 03/04/2016 16:13
 • גאה בך שאת מחזקת ומכוונת נשים מנסיונך לכיוון הנכון כל הכבוד לך!

 • + הוסף תגובה
תודה ליאור 03/04/2016 16:29
 • אני ממש מבינה אותה... אבל אין ברירה לפעמים... כמו שהיה אצלי לא היתה ברירה... אני מקווה שהיא הלכה והיא אחרי... אני אישית מאז לא נוגעת בטמפונים...

 • + הוסף תגובה
עדיין כל הכבוד ד"ר גיא רופא 03/04/2016 18:11
הצלחתי בסוף שחף 03/04/2016 21:25
😄👍 ליאור 04/04/2016 07:10
שאלה אנונימי 25/06/2020 00:26
מחזור עלמה 11/09/2020 14:34
 • אני בת 14, שמתי טמפון בפעם הראשונה ואני ממש בלחץ, כואב לי ללכת ולשבת ואני לא יודעת למה, קראתי באינטרנט ורשום שכנראה שלא הכנסתי את זה מספיק עמוק אבל אני לא יודעת איך להכניס את זה עמוק יותר??, וגם אני מרגישה שכל רגע הוא יכול פשוט לצאת לי (כמו שעושים פיפי) . ועוד שאלה שאני עושה אפצי זה יכול לצאת? זהו אשמח אם תוכלו לעזור לי (:

 • + הוסף תגובה
מוקסיפן וגלולות מיכל 07/08/2011 19:22
 • שלום רב, אני צריכה לקחת מוקסיפן פורטה 500 מ"ג 4 פעמים ביום לפני טיפול שורש החל מהיום (ראשון) ועד יום שלישי כולל. ביום שלישי בערב (באותו היום אסיים את האנטיביוטיקה) אקח את הגלולה הראשונה של חפיסה חדשה של מרסילון (כרגע בשבוע הפסקה). האם יעילות הגלולות נפגעת לחודש החדש? במידה וכן, מתי מתחדשת היעילות? תודה!

 • + הוסף תגובה
גלולות אחרי מוקסיפן דר' אבישלום שרון 07/08/2011 23:33
 • שלום, יעילות הגלולות לא ניפגמת במקרה זה. בברכה, ד"ר שרון

 • + הוסף תגובה
גלולות מור 25/08/2020 09:38
 • רציתי לדעת אם אני לוקחת גלולות ומוקסיפן יחד, האם נפגמת ההשפעה של הגלולה? מדובר בגלולה מסוג בלארה.

 • + הוסף תגובה
קבלתי מחזור באמצע חפיסת גלולות...איך זה הגיוני? שירה 12/10/2011 02:57
 • שלום, אני בת 26 ונוטלת גלולות מינס כבר כ-5 חודשים, אחרי כ-18 גלולות מינס שנטלתי, בחפיסה האחרונה, שכחתי לקחת גלולה אחת אחרי יום כיפור, אבל המשכתי עם החפיסה כרגיל. משום מה קיבלתי מחזור אחרי יום או יומיים למרות שאני נוטלת גלולות. זהו מחזור רגיל ולא דימום קטן. האם זה מסוכן? הם זה מחזור רגיל ולמה הוא מופיע כשאני נוטלת גלולות? והכי חשוב, האם להמשיך לקחת גלולות? אני כרגע ממשיכה עם החפיסה אך די חוששת, אין לי עם מי להתייעץ כי זזה בעייתי להשיג תור לרופא נשים לזמן קרוב... מחכה לתשובה , תודה מראש, וחג שמח:)

 • + הוסף תגובה
קבלתי מחזור דר' אבישלום שרון 15/10/2011 17:29
 • שלום, המחזור הגיע, מן הסתם, בעיקבות העובדה שלא לקחת את הגלולה. המשיכי כרגיל. בברכה, ד"ר אבישלום שורן מומחה בגינקולוגיה ומנתח בכיר

 • + הוסף תגובה
קבלת מחזור בזמן גלולות א 27/10/2013 15:23
 • שלום אני בת 23 ונוטלת גלולות במשך ארבעה חמישה חודשים. החודש קיבלתי מחזור כאשר נשארו לי בחפיסה חמש גלולות שלאחרם אני אמורה לקבל מחזור האם זה תקני? מה עושים במצב כזה?

 • + הוסף תגובה
מחזור שושנה 06/08/2020 11:55
 • אני לוקחת גלולות מינוס , נשאר לי 4 כדורים וקבלתי מחזור אם זה בסדר

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!