האם בטוח להשתמש בגלולות למניעת הריון לאורך זמן?

הן נחשבות לאחד מאמצעי המניעה היעילים ביותר ומאפשרת לנשים רבות לקיים חיי מין פעילים ללא חשש מהריון בלתי רצוי. למרות זאת, השימוש בגלולות למניעת הריון אינו חף מסיכונים ותופעות לוואי: אילו תופעות קצרות וארוכות טווח יכולות להתפתח בעקבות שימוש בגלולות והאם הן בטוחות לשימוש לאורך זמן? כל המידע החיוני
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 25/09/2019


גלולות למניעת הריון הן ללא ספק המצאה משמעותית המאפשרת לנשים רבות לקיים חיי מין פעילים, ללא חשש מהריון בלתי רצוי. הגלולות אושרו לשימוש לראשונה בארצות הברית בשנות השישים של המאה העשרים, והן אף נמצאות ברשימת התרופות החיוניות, היעילות והבטוחות לשימוש של ארגון הבריאות העולמי. מעבר לגלולות קיימים אמצעי מניעה שונים המיועדים לשימוש ארוך טווח, כמו התקנים תוך רחמיים. 


גלולות אינן משמשות רק כאמצעי מניעה, ונשים מסוימות משתמשות בהן גם לניהול מצבים בריאותיים אחרים, לרבות דימום כבד בזמן המחזור החודשי, כאבים עזים המופיעים בזמן המחזור, אנדומטריוזיס ותסמיני גיל המעבר. במצבים אלה השימוש בגלולות למניעת הריון אפשרי בהנחיית הרופא המטפל.


בטיחות שימוש ארוך טווח בגלולות למניעת הריון תלויה בגורמי הסיכון של כל אישה, בגילה ובהיסטוריה הרפואית שלה. אספנו עבורכן מספר השפעות קצרות וארוכות טווח של אמצעי מניעה הורמונליים.מהן תופעות הלוואי שעשויות להתפתח עקב שימוש בגלולות למניעת הריון?


תופעות לוואי קצרות טווח

הגלולות מכילות אסטרוגן ופרוגסטרון. אלה משפיעים על רמת ההורמונים בגוף האישה, ולעיתים עשויים להביא להתפתחות תופעות לוואי שונות זמן קצר לאחר תחילת השימוש באמצעי המניעה. למעשה, לא כל הנשים יחוו תופעות לוואי וחלק מההשפעות צפויות לחלוף מספר חודשים לאחר השימוש, עם הסתגלות הגוף להורמונים. תופעות לוואי אחרות יכולות להתפתח זמן מה לאחר תחילת השימוש באמצעי המניעה ההורמונלי. תופעות לוואי קצרות טווח כוללות: דימום בין וסתי, כאבי ראש, בחילות, רגישות בשדיים, עלייה במשקל ומצבי רוח.
תופעות הלוואי שעשויות להתפתח עקב השימוש בגלולות כוללות דימום בין וסתי, כאבי ראש, מצבי ראש, בחילות וסחרחורות תופעות ארוכות טווח

על-פי המוסד הלאומי האמריקאי לסרטן, קיימות ראיות סותרות בנוגע להשערה הגורסת כי גלולות למניעת הריון עלולות להגביר את הסיכון לסרטן השד וצוואר הרחם ולהפחית את הסיכון לסרטן רירית הרחם, סרטן השחלות וסרטן המעי הגס. 


ההורמונים הקיימים בגלולות, פרוגסטרון ואסטרוגן, יכולים לעודד התפתחות של תאים ממאירים מסוימים ולצמצם את הסיכוי להתפתחות של תאים סרטניים אחרים. 


החברה האמריקנית לסרטן (American Cancer Society (ACS קובעת כי נשים שהשתמשו בעבר בגלולות למניעת הריון מצויות בסבירות גבוהה יותר להתפתחות סרטן השד, בהשוואה לאלה שמעולם לא השתמשו בגלולות. למרות זאת, הסיכון פוחת לאחר 10 שנים ללא שימוש באמצעי מניעה זה. ה-ACS קובע בנוסף כי שימוש באמצעי מניעה הורמונליים לתקופה רצופה של יותר מחמש שנים מגדילה את הסיכוי להתפתחות סרטן צוואר הרחם. למעשה, ככל שנטילת הגלולות נמשכת לתקופה ארוכה יותר כך הסיכון גדל. מנגד, הסיכון צפוי לרדת בהדרגה עם הפסקת נטילת הגלולות. 


מחקר בקנה מידה גדול שפורסם בשנת 2018 בחן את שכיחות הסרטן ביותר מ -100,000 נשים בגילאי 50 עד 71, שנוטלות גלולות למניעת הריון. המחקר הראה כי שימוש ארוך טווח באמצעי מניעה הוריד את הסיכון לסרטן השחלות ולסרטן הרחם. למרות זאת, הסיבה לכך שהגלולות מפחיתות את הסיכון לסוגי סרטן מסוימים אינה ברורה. השערה אחת היא כי נטילת הגלולות מפחיתה את מספר תקופות הביוץ אותן אישה חווה ובשל כך פחות הורמונים מופרשים באופן טבעי. 


מטא אנליזה שבוצעה בשנת 2013 וסקרה 26 מחקרים הראתה כי שימוש באמצעי מניעה אוראליים המכילים פרוגסטרון ואסטרוגן העלה את הסיכון להתפתחות קרישי דם. קרישי גם מגבירים את הסיכוי לשבץ ולהתקף לב. נשים מעשנות מצויות בסיכון מוגבר להתפתחות קרישי דם בעת השימוש בגלולות למניעת הריון. קראו עוד: לא רק גלולות: איזה אמצעי מניעה הכי מתאים לצעירות? אילו אמצעי מניעה הורמונליים קיימים מעבר לגלולות?


גלולות המכילות פרוגרסטרון בלבד

גלולות אלה מכילות נגזרת מלאכותית של פרוגסטרון. הן מתאימות לנשים שאינן יכולות להשתמש באמצעי מניעה המכילים אסטרוגן. גלולות אלה מונעות הריון על ידי עיבוי הריר שבצוואר הרחם. כתוצאה מכך קשה לזרע לחדור לתוך הרחם ולהגיע לביצית. חלק מהגלולות האלה אף מונעות את תהליך הביוץ. גלולות המכילות פרוגסטרון בלבד מומלצות בתקופת ההנקה. 


זריקות פורגסטרון

זריקות למניעת הריון מכילות פרוגסטרון והן גורמות להספקת הביוץ. זריקות אלה יכולות להינתן אחת לכל שלושה חודשים. 


טבעת וגינלית

טבעת וגינלית, היא טבעת גמישה ורכה המוכנסת לנרתיק למשך שלושה שבועות ומכילה, בדומה לגלולות, שילוב של ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון שנועדו למניעת הריון. לאחר שלושת השבועות יש להסירה לשבוע אחד שבו לרוב מתרחש המחזור החודשי. 
גלולות המכילות פרוגסטרון בלבד מתאימות לנשים שלא יכולות להשתמש באמצעי מניעה המכילים אסטרוגן מדבקות 
המדבקות מכילות הורמונים שונים שנועדו למניעת הריון והן מודבקות על הישבן, הגב או הזרוע. יש להחליף את המדבקה אחת לשבוע במשך שלושה שבועות ולהסיר אותה בשבוע הרביעי. 


התקן תוך רחמי 

התקן תוך רחמי מוחדר על ידי רופא הנשים אל הרחם ויש להחליפו לאחר תקופה של 5-8 שנים. ההתקן מונע מהזרע להגיע לביצית ואף מונע השרשה של ביצית מופרית בדופן הרחם. קיימים שני סוגים של התקנים: התקן נחושת והתקן מירנה המשחרר פרוגסטרון. ההתקן התוך רחמי אמנם יעיל במניעת הריון אף הוא מומלץ פחות לנשים שעוד לא ילדו. האם זה בטוח להשתמש באמצעי מניעה הורמונליים ללא הגבלת זמן?

למרות ההשפעות המאיימות שהוצגו, רוב הנשים יכולות להשתמש באמצעי מניעה הורמונליים במשך שנים, כל עוד הם ניתנים בהנחיית הרופא המטפל. למרות זאת, ההורמונים הכלולים ברבים מאמצעי המניעה ארוכי הטווח עלולים להביא להתפתחות בעיות בריאותיות שונות. במצבים בהם תופעות הלוואי אינן חולפות, חשוב להתייעץ עם רופא הנשים בנוגע לשינוי של אמצעי המניעה.


נשים הסובלות מיתר קרישיות דם, או אלה בעלות היסטוריה משפחתית של מצב זה, נשים הסובלות ממחלות כלי דם, מחלות לב או מחלת כבד, נשים מעשנות מעל לגיל 35 או אלה הסובלות מעודף משקל, מצויות בסיכון לסוכרת או מחלת לב, צריכות להימנע משימוש באמצעי מניעה הורמונליים ולהתייעץ עם רופא הנשים לגבי אמצעי מניעה נוספים. פורומים גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחזור אחרי הפלה מאי 28/03/2020 05:57
  • בתאריך ה 11/3 עברתי הפלה תרופתית ובבדיקה לאחר שבועיים נאמר לי שיש לי שארית של 14 מ״מ שיצאו במחזור . לפני שבוע וחצי קיבלתי מחזור מהגהנום ממש שיטפון ובליחה על התאור גם גושים . רק היום 27/3 טיפה החלש . השאלה שלי האם זה תקין בדרך כלל המחזור שלי הוא 4 ימים

  • + הוסף תגובה
מרסילון בהנקה אם בישראל 27/03/2020 15:47
  • לקחתי בטעות גלולות למניעת הריון מרסילון, בזמן הנקה, לאחר מכן שמתי לב שהרופא נתן לי מרשם לסרזט, רציתי לדעת האם יתכנו נזקים לתינוק או לי עצמי, ואם כן מה לעשות עכשיו להמשיך בהנקה או לעצור לכמה ימים. תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
שכחתי לקחת 2 גלולות שאלה דחופה מאי 26/03/2020 16:33
  • היי שכחתי לקחת 2 ימים ברצף גלולה באחד מהם קיימתי יחסי מין אני לוקחת יסמין פלוס ובהוראות כתוב לקחת 2 היום ו 2 מחר אני לא מצליחה להבין אם זה הגיוני? ומה לעשות אחכ האם אני מוגנת? אני בשבוע השני של החפיסה . תודה רבה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!