מחלת העכברת : האם יש סיבה לדאגה?

מחלת העכברת עוררה ללא ספק בהלה לאומית בשבוע האחרון: כ-27 חולים שנדבקו במחלה התגלו, ומשרד הבריאות הורה על סגירת חלק מנחלי רמת הגולן למטיילים. מהו מקור המחלה, האם יש סיבה לדאגה וכיצד ניתן למנוע הדבקה? כל המידע החיוני עבורכם

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 20/08/2019


כ-27  ישראלים שנדבקו בעכברת (לפטוספירוזיס) אותרו, ומחציתם אושפזו בעקבות טבילה בנחלי רמת הגולן. עכברת, היא מחלה חיידקית המשפיעה על בני אדם ובעלי חיים. היא נגרמת על ידי הידבקות בחיידק הלפטוזפירוזיס, המועבר באמצעות שתן של בעלי חיים נגועים. למעשה, כאשר בעלי החיים מטילים שתן על האדמה, במקרים בהם הם נדבקו בחיידק, הוא עלול לשרוד עלייה במשך שבועות ולגרום להדבקה של כל מי שבא במגע עמו. 


לפטוספירוזיס גורמת להתפתחות של מגוון רחב של סימפטומים, שחלקם עשויים להידמות לאלה המאפיינים מחלות אחרות, כמו מחלת השפעת. בקרב חלק מאלה שנדבקו יכולים שלא להופיע תסמינים כלל. ללא טיפול, עכברת יכולה לגרום לנזק לכליות, להתפתחות דלקת קרום המוח, לכשל של הכבד, למצוקה נשימתית ואפילו למוות. מהן דרכי ההידבקות בעכברת?

כאמור, החיידקים הגורמים לעכברת מתפשטים דרך שתן של חיות נגועות, החודר למים או לאדמה, ויכול לשרוד שם במשך שבועות ארוכים. מבין החיות שעשויות לשאת את החיידק, ניתן למנות בקר, חזירים, סוסים, כלבים, מכרסמים וחיות בר. באופן מפתיע כאשר עכברת מתפתחת בחיות היא אינה מלווה בתסמינים. למרות זאת, הם עלולים להפריש את החיידקים ולגרום להדבקה של בני אדם באמצעות מגע עם נוזלי גוף, כמו מים או שתן (למעט רוק), מגע עם אדמה או מזון המזוהם בשתן של החיות הנושאות את החיידק ושתיית מים מזוהמים. החיידק יכול להיכנס לגוף דרך העור, העיניים, האף או הפה, בייחוד במצבים בהם קיימים חתכים או פצעים. העברת החיידק מאדם לאדם היא נדירה יחסית. 


מחלת העכברת נפוצה בעיקר באזורים טרופיים. בנוסף, אלה העובדים במגע עם בעלי חיים או בחוץ, כגון חקלאים, וטרינרים, איכרים ואלה העובדים בסביבת ביוב, מצויים בסיכון מוגבר להידבקות בה. 


מעבר לכך, חיידק הלפטוזפירוזיס מועבר גם דרך נחלים או מקורות מים טבעיים בהם מצוי שתן של בעלי חיים ועל כן גם אנשים הנוהגים לטייל באזורים אלה מצויים בסכנת הדבקה. 


חשוב לציין, כי עכברת לא תתפתח בקרב כל אלה שנחשפו לחיידק, וגם במקרים בהם התפתחה המחלה לרוב היא תלווה בתסמינים קלים. רק במיעוט המקרים התסמינים הופכים להיות קשים ומסוכנים. לא כל מקרה חשיפה לחיידק מסתיים במוות.

חיידק הלפטוזפירוזיס מועבר דרך נחלים או מקורות מים טבעיים בהם מצוי שתן של בעלי חיים
מהם התסמינים?

עכברת יכולה להביא לגוון רחב של סימפטומים, בהם חום גבוה, כאבי ראש, צמרמורות, כאבי שרירים, הקאות, כאבי בטן, שלשולים, פריחה ועוד. רבים מהתסמינים עשויים להיות משויכים למחלות אחרות ואנשים מסוימים עשויים שלא לסבול מכל תסמין על ההידבקות בחיידק. 


החיידק עשוי לדגור בגוף מספר ימים ואף כמה שבועות עד להתפרצות הזיהום. המחלה תופיע לרוב באופן פתאומי ותלווה בחום גוף גבוה ובסימפטומים נוספים שצוינו לעיל. 


עכברת יכולה להתרחש בשני שלבים: לאחר שלב המחלה הראשון הכולל את התסמינים האופייניים, החולה צפוי להתאושש לזמן מה שלאחריו התסמינים עשויים להתרחש שוב. שלב המחלה השני לרוב חמור יותר, והוא עלול להוביל לכשל של הכבד, לנזק לכליות או להתפתחות דלקת קרום המוח. 
כיצד ניתן להימנע?

הימנעות משחייה במקורות מים שיכולים להיות מזוהמים על ידי שתן של בעלי חיים, או ממגע עם בעלי חיים שעלולים להיות נגועים בחיידק, עשויות למנוע את המחלה. במקרים בהם אתם טובלים במקורות מים בהם קיים חשש לזיהום יש להקפיד ללבוש בגדים ונעליים אטומים. הנחיות משרד הבריאות לציבור בנוגע למניעת הידבקות במחלה

חולים הסובלים ממחלה המלווה בחום של מעל ל-38 מעלות וטבלו במימי הנחלים זכאי, יהודייה, משושים וזויתן החל מתאריך ה-1.7.18 וחלו לפני פחות משלושה שבועות, מתבקשים לפנות לרופא המשפחה. בנוסף, משרד הבריאות מנחה להימנע מטבילה בנחלים זכאי, יהודייה, משושים וזוויתן עד להודעה חדשה. חשוב לציין, כי אלו שטבלו בנחלים אלה ואינם סובלים מתסמינים אופייניים למחלה אינם צריכים לפעול. 
על פי הנחיות משרד הבריאות יש להימנע מטבילה בנחלים מסוימים בצפון הארץ
איך ניתן לטפל?

עכברת מטופלת באמצעות מתן אנטיביוטיקה. כבכל זיהום חיידקי, רצוי להתחיל בטיפול בשלבי המחלה המוקדמים. במקרים בהם קיימים סימפטומים חמורים יותר, יתכן ויהיה צורך במתן אנטיביוטיקה באמצעות עירוי תוך ורידי. במקרים בהם הופיעו תסמינים שעשויים להיות אופייניים למחלה חשוב לפנות לגורם רפואי. אופן הטיפול יבחר תוך התייחסות לתסמינים שהופיעו ולתיאור נסיבות חשיפה המתאימות להדבקה במחלה. 
.פורומים, חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוקף חיסון טטנוס שחף 12/12/2019 22:16
 • היי, עשיתי חיסון tdap )טטנוס ועוד כמה ב2018). יש בפנקס חיסונים מדבקה וכתוב בה exp 12.19. לא ברור לי למה הכוונה? החיסון בתוקף או שלא? כי אני יודעת שהוא אמור להיות לפחות לחמש שנים ככה שמשהו לא הגיוני. תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
תוקף חיסון ד"ר אודי קלינר 14/12/2019 08:04
 • שלום רב התוקף המצויין במדבקה נועד להצביע עד מתי ניתן להשתמש בחיסון ולהזריק אותו למחוסן ולא את התוקף של הגנת החיסון הגנה מחיסון טטנוס תקפה ל5 עד 10 שנים בתלות במספר גורמים לאחר קבלתו. בברכה ד"ר אודי קלינר

 • + הוסף תגובה
חיסון שלבקת חוגרת אילנה 11/12/2019 08:58
 • אני בת 72 וחליתי בעבר בשלבקת חוגרת קלה. לפני 25 שנים עברתי כריתת טחול בגלל פאנציטופניה ואני מרגישה טוב ולא מטופלת בשופ תרופה למעט יוטירקס וליטורבה. האם מותר לי לקבל את החיסון לשלבקת חוגרת? כי קראתי שמדובר בחיסון בנגיף חי מוחלש תודה על תשובתכם

 • + הוסף תגובה
חיסון שלבקת חוגרת ד"ר אודי קלינר 12/12/2019 08:34
 • שלום רב החיסון לא יכול להינתן למדוכאי לחיסון. אני ממליץ לך להתיעץ עם הרופא המטפל שלך לגבי סטטוס הדיכוי החיסוני שלך ולקבל החלטה בהתאם בברכה ד"ר אודי קלינר

 • + הוסף תגובה
חיסון גרדסיל 9 אביעד 10/12/2019 16:20
 • שלום ביצעתי חיסון גרדסיל 9 (2 מתוך 3) בתרחיף של 0.5 מ"ל. אני חושש שהחיסון לא בוצע טוב, האחות די הסתבכה ואז הזריקה ממש פחות משניה והוציאה. האם זה אמור להיות כך מהר? תודה

 • + הוסף תגובה
חיסון גרדסיל 9 ד"ר אודי קלינר 10/12/2019 16:48
 • שלום רב קשה לשפוט על פי הנתונים. בכל מקרה הזרקת כמות קטנה כזו לא לוקחת יותר משניה או שתיים לרוב בברכה ד"ר אודי קלינר

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!