ממצאים בכליות בסקירת מערכות: מה זה אומר והאם יש צורך בטיפול?

בדיקת סקירת מערכות נועדה לבחון את התפתחות העובר ולסקור את איבריו הפנימיים, בניהם גם הכליות. גילוי מוקדם של ממצאים שונים בכליות יאפשרו תכנון של המשך ניהול ההריון, של בדיקות נוספות במהלכו ואחריו עם לידת העובר. אילו ממצאים בכליות עשויים להתגלות בבדיקת סקירת מערכות ומה משמעותם? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסותבדיקת סקירת מערכות מאפשרת בחינה מקיפה של איברי הגוף השונים של העובר, והיא משמשת למעקב אחר הגדילה הפיזית שלו.  מדובר בבדיקת אולטרה סאונד המתבצעת לרוב בגישה וגינלית בין השבועות ה-14-16 להריון. בדיקה זו אינה בוחנת רק את איבריו החיצוניים של העובר, אלא היא נועדה לסקור גם את איבריו הפנימיים, לרבות המוח, הקיבה והכליות. למרות שהמבנה הפיזי של העובר משתנה באופן מתמיד בתקופת ההריון, בדיקת סקירת מערכות מאפשר איתור של מומים רבים. סקירת מערכות נוספת מתבצעת בין השבוע ה-22-24 להריון. בדומה לסקירה הראשונה, גם בדיקה זו בוחנת את הגדילה הכללית של העובר ואת התפתחות האיברים השונים. שתי הבדיקות נבדלות זו מזו בכך שהן מתבצעות בשלבים שונים להריון ובכך שמתמר האולטרה סאונד מונח על קיר הבטן של הנבדקת ולא בגישה וגינאלית. 


גילוי מוקדם של ממצאים שונים בבדיקת סקירת המערכות, מאפשר תכנון של המשך ניהול ההריון, ביצוע בדיקות נוספות במהלך תשעת החודשים, תכנון מעקב אחר הממצאים עם הלידה ובמקרים מסוימים גם החלטה על הפסקת ההריון. מצבים רבים בכליות ובדרכי השתן מתבהרים יותר לאחר לידת התינוק, ועל כן חשוב לבחון במהלך ההריון ממצאים שונים באיברים אלה, אחריהם ניתן לעקוב לאחר מכן ולטפל במידת הצורך.אילו ממצאים בכליות יכולים להתגלות בבדיקה זו ומה הם אומרים? הרחבת אגני הכליות

אגן הכליה הוא חלל המצוי בכליות ומחובר לצינור המקשר בין הכליה לשלפוחית השתן (השופכן). למעשה, השתן עובר מהכליה דרך אגן הכליה אל שלפוחית השתן. 


מצבים בהם נמצא אגן כליה מורחב בבדיקת סקירת המערכות, מצביעים על כך שבתוך הכליה של העובר התגלתה הצטברות שתן, שעלולה להעיד על הפרעות בניקוז הכליות. הרחבה של עד 8-6 מ"מ נחשבת לגבולית תקינה, 8 -10 מ"מ לסמן קל, וברוב המקרים תעיד על חסימה קלה בדרכי השתן של העובר שאינה מצריכה כל טיפול. מנגד, הרחבה של יותר מ-10 מ"מ, יכולה להעיד על בעיה חמורה יותר בניקוז הכליות, החל מניקוז לוקה של השופכן ועד לחסימה חלקית בשופכני הכליות. למעשה, על פי החריגה מהגבולות התקינים מנהלים את המשך המעקב במהלך ההריון. 
מצבים רבים בכליות ובדרכי השתן מתבהרים יותר לאחר לידת התינוק, ועל כן חשוב לבחון במהלך ההריון ממצאים באיברים אלה כליה בודדת

מדובר במצב מולד, הכולל קיום של כליה אחת בלבד, או לחלופין קיום של שתי כליות כשאחת מהן קטנה מהרגיל, או פגומה, כך שהיא אינה תורמת לתפקוד הכליות. ברוב המקרים, כליה בודדת תאפשר אורח חיים רגיל, זאת בשל תפקוד מוגבר של הכליה הנותרת. על כן, בכל הנוגע לבריאות הילוד, הדבר החשוב ביותר הוא בחינה של תפקוד הכליה השנייה. למעשה, אם הכליה השנייה אינה סובלת מאקוגניות יתר, רוב הסיכויים הם שהיא תתפקד באופן תקין. 


הניסיון והמעקב אחר ילדים שנולדו עם כליה בודדת מלמד על כך שחלים שינויים ברקמת הכליה המתפקדת, זאת בשל העובדה שמדובר בכליה בודדת. שינויים אלה עלולים להביא לירידה בתפקוד הכליה. כשליש מהילדים הנולדים עם כליה בודדת, חווים ירידה בתפקודה עם השנים. חלקם עלולים לפתח יתר לחץ דם ועל כן חשוב במיוחד לשמור על הכליה הנותרת. 


מחקרים שבוצעו בילדים שנולדו עם כליה בודדת מראים שהגבלה קלה בצריכה היומית המומלצת לפי הגיל של חלבון ומלח, מסייעים בשמירה על תפקוד הכליה עם השנים. מה הם הגורמים לממצאים אלו בכליות בעובר?

מצבים בהם יש בעיה בהתפתחות שתי הכליות או בהתפתחות הכליה הבודדת, נגרמים פעמים רבות עקב גורם תורשתי. בממצאים הקלים, כמו הרחבת אגנים או כליה בודדת מתפקדת הבירור הגנטי הוא לא מחייב, כי קיימת תחלואה קלה שאינה בהכרח קשורה לגורמים גנטיים. מנגד, מקרים בהם המום הכלייתי הופיע גם בבני משפחה נוספים או במקרה והוא חמור או שקיימת פגיעה במערכות נוספות, מחייבים בירור גנטי.במידה ונמצא אחד מן הממצאים שציינו לעיל, כיצד מומלץ לפעול?

הרוב המוחלט של מצבים אלה אינם מחייבים הפסקת הריון, ודורשים מעקב בלבד במהלך ההריון ואחריו עם לידת העובר. 


כל עוד המבנה הרקמתי של הכליה הבודדת תקין, יש צורך בביצוע מעקב בלבד במהלך ההריון ואחריו עם לידת העובר. בדומה לכך, במצבים של הרחבת אגני הכליה, כל עוד ההרחבה נמצאת בגבולות הנורמה ואין פגיעה רקמתית אין צורך בפעולות מיוחדות מעבר למעקב. 


לאחר הלידה, יש לבצע בדיקת אולטרה סאונד לבחינת מצב הכליות. בנוסף, חשוב לוודא כי אין התפתחות של זיהומים בדרכי השתן בילוד. מקרים בהם קיים זיהום בדרכי השתן מחייבים אבחון נוסף של מקור הזיהום וטיפול בו מוקדם ככל האפשר. באילו מקרים יש צורך בהפסקת היריון?

ממצא הכליות היחיד שעלול להוביל להפסקת הריון הוא אי קיום של כליות כלל, או של קיום של כליה בודדת בעלת רקמה אקוגנית ביותר, לא מפותחת. במקרים אלה, הסיכוי שהכליה תתפקד בילוד הוא נדיר מאוד, והוא עשוי לסבול מאי ספיקת כליות. על כן במצבים אלה לא רצוי להמשיך בהריון. הכתבה בשיתוף עם ד"ר זאב קציר,  מומחה לנפרולוגיה ויתר לחץ דם במבוגרים, נפרולוגיה ילדים ורפואת ילדים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר זאב קציר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סקירת מערכות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כיס מרה כפול נופר 12/07/2017 11:10
 • הי,אתמול ביצעת סקירת מערכות מוקדמת (שבוע 16 - הריון תאומים). הרופא שביצע את הסקירה אמר שהכל תקין מלבד עובר אחד שיש לו כיס מרה כפול. הוא ביקש ממני לחזור על הבדיקה בעוד כשבועיים אך לא ענה למרות שנשאל אם יש סיכונים כל שהם והפנה לייעוץ גנטי. מהם הסיכונים ובמידה ובאמת יש כיס מרה כפול? תודה.

 • + הוסף תגובה
כיס מרה כפול פרופ' יגאל וולמן 14/07/2017 23:01
 • אינני מכיר מצב של כיס מרה כפול הייתי ניגש לחות דעת נוספת

 • + הוסף תגובה
כיס מרה פרופ' יגאל וולמן 05/08/2020 07:57
 • יש מצב של דופליקציה של כיס המרה ייתכן ולכך התכוון . אם אכן כך הרי שהפרוגנוזה טובה אך יש לודא שלא מדובר בציסטה בדרכי המרה שעשויה להיות בעלת פרוגנוזה פחות טובה

 • + הוסף תגובה
נופר שלום אורלי 04/08/2020 14:48
 • אשמח לקבל את הפרטים שלך ולבדוק איתך לגבי הנושא אותו העלית אני באותו מצב והממצא שלי דומה לשלך אשמח אם תצרי איתי קשר אורלי 0507794879

 • + הוסף תגובה
האם מסוכן לעשות שתי סקירות מוקדמות? קרן 25/07/2020 10:02
 • היי, האם יש סיכון בלעשות שתי סקירות מוקדמות בפער של 10 ימים אחת מהשניה? קבעתי תור לשני סוקרים, ואני תוהה האם השימוש בדופלר והחום הנלווה מסכן את העובר באיזושהי צורה בפער הזמן הזה? תודה, קרן

 • + הוסף תגובה
לא מסוכן פרופ' יגאל וולמן 25/07/2020 18:18
שתייים כי רציתי חוות דעת נוספת קרן 01/08/2020 10:44
 • רציתי להיות בטוחה שמה שראו זה אכן מה שראו. יש פער בדבר אחד בין שני הסוקרים שאחד אמר שהוא ראה AMNIOTIC SHEET והשני אמר שהוא רואה PLACENTAL SHEATH, שאני לא מבינה במאת האחוזים מה ההבדל ביניהם. על האחרון בכלל לא מצאתי מידע ואיני יודעת איך זה נקרא בעברית.

 • + הוסף תגובה
בנד/הפרדת קרומים שבוע 13 ספיר 30/06/2020 19:41
 • הייתי אצל הרופאה והיא ראתה משהו שהיא מגדירה אותה ספק בנד /הפרדת קרומים אני ממש בלחץ. אני אחרי הריון ולידה תקינים .. אשמח לעזרה.

 • + הוסף תגובה
בנד פרופ' יגאל וולמן 25/07/2020 18:24
 • שק ההריון ממא את חלל הרחם רק לקראת שבוע 14 לכן אין כל משמעות קרוב לודאי למה שראתה יש לחזור על כך בסקירה המוקדמת

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!