פיברומיאלגיה: מה גורם לתסמונת המסתורית?

היא נחשבת בעולם הרפואי כתסמונת ולא מחלה, פוגעת באלפי ישראלים, וגורמת לכאב מופשט בכל חלקי הגוף: מה גורם לפיברומיאלגיה והאם ניתן לטפל בה? כל המידע החיוני

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 30/05/2019


פיברומיאלגיה, או דאבת שרירים היא תסמונת כרונית נפוצה הגורמת לכאב ברקמת החיבור ובשרירים. פיברומיאלגיה כוללת כאב כרוני מופשט, רגישות עזה בנקודות שונות בגוף בצירוף של עייפות ותשישות. פיברומיאלגיה היא מצב ראומטי, או במילים אחרות, מצב הגורם לכאב ברקמות הרכות או כאב מיופיסקי. תסמיני התסמונת יכולים להיות דומים לאלה המאפיינים דלקת מפרקים (ארתריטיס, arthritis ). עם זאת, שלא כמו דלקת פרקים, פיברומיאלגיה אינה גורמת לדלקת או לנזק לשרירים או למפרקים. התסמונת משליכה באופן ניכר על אורח החיים: החולים ממנה סובלים מפגיעה ניכרת בחיי העבודה, המשפחה והחברה. על פי המכון הלאומי לדלקת מפרקים, מחלות שרירים ושלד ומחלות עור (NIAMS), כ -5 מיליון מבוגרים בגילאי 18 ומעלה בארה"ב סובלים מפיברומיאלגיה, ו- 80-90% מחולי הפיברומיאלגיה הן נשים.


הגורם לפיברומיאלגיה אינו ידוע אך גורמי הסיכון להתפתחותה כוללים פציעה טראומטית, דלקת מפרקים שגרונית מחלות אוטו-אימוניות, כמו זאבת. בנוסף, קיים גם מרכיב גנטי המעלה את הסיכוי להתפתחות פיברומיאלגיה. למרות שמדובר בתסמונת חשוכת מרפא, תרופות מסוימות, טיפול התנהגותי וביצוע של תרגילים שונים עשויים להקל על הכאב. מה גורם לפיברומיאלגיה? 

הסיבה המדויקת להתפתחות של פיברומיאלגיה אינה ברורה. עם זאת, השערות עכשוויות בתחום הראומטולוגיה מציעות כי מקורה הוא בגירויים עצביים חוזרים המביאים לשינויים בפעילותם של הנוירוטרנסמיטרים במוח, שאמונים בין היתר על התרעה על כאב. למעשה, בקרב הסובלים מפיברומיאלגיה, קולטני הכאב הופכים לרגישים מדי ויוצרים תגובת יתר מתמשכת לסימני הופעת כאב. 


קיימים מגוון גורמי סיכון אפשריים להתפתחות התסמונת, בהם אירוע פיזי או נפשי טראומטי, כמו תאונת דרכים, פציעות חוזרות ונשנות, דלקת מפרקים שגרונית או מחלות אוטואימוניות, כמו זאבת, בעיות במערכת העצבים המרכזית ועוד. פיברומיאלגיה עשויה להיות גם מצב תורשתי ולמעשה נשים בעלות קרוב משפחה הסובל מהתסמונת מצויות בסיכון מוגבר ללקות בה בעצמן. כמו כן, אלה הסובלים ממחלות ראומטיות אחרות נמצאים גם הם בסיכון.מהם התסמינים האופייניים לפיברומיאלגיה ?

התסמין המרכזי של פיברומיאלגיה הוא כאב כרוני ומופשט, המורגש בכל חלקי הגוף. הכאבים משפיעים על כל מערכת השרירים, המפרקים והשלד, ויורגשו במיוחד באזור הצוואר והגפיים. הסובלים מפיברומיאלגיה אינם חשים הקלה בכאב בזמן מנוחה, ולרוב הכאבים יחמירו בשעות הלילה ועם היקיצה. בנוסף, קיימת רגישות ללחיצות ב-18 נקודות שונות בגוף שהוגדרו וכוללות את העורף, האזור שבין השכמות, הכתפיים, הצד הקדמי של הצוואר, רום החזה, אחורי המרפקים, צידי המותניים והחלק הפנימי של הברכיים. 


פיברומיאלגיה גורמת פעמים רבות גם להפרעות שינה, בהן קשיי הרדמות ושינה שאינה איכותית ומלווה ביקיצות רבות במהלך הלילה. בנוסף הסובלים מהתסמונת יחושו תשישות ועייפות גם במהלך שעות היום. סימפטומים נוספים כוללים כאבי ראש, סחרחורות, חרדה או דיכאון וקשיי ריכוז. חלק מהחולים מתלוננים גם על בעיות שונות הקשורות למערכת העיכול, לרבות, כאבי בטן, שלשולים ועוד. 
התסמין העיקירי לפיברומיאלגיה הוא כאב מופשט וכרוני המורגש בכל חלקי הגוף 
איך ניתן לאבחן ?

אבחון פיברומיאלגיה עשוי להיות מתמשך, זאת עקב דמיון בין הסימפטומים המאפיינים את התסמונת ותסמינים השכיחים במצבים אחרים. על כן, לפני אבחון פיברומיאלגיה יש לשלול מצבים אחרים. סיבה נוספת שעשויה להביא לעיכוב באבחון כי לא קיימות בדיקות מעבדה לאישושה. 


אישור האבחנה של פיברומיאלגיה יתבצע בעיקר על סמן בדיקות פיזיות ותיאור הסימפטומים מהם סובל המטופל. כאב מופשט הנמשך מעל לשלושה חודשים ומורגש בכל הגוף, בעיקר ב-11 נקודות מתוך 18 הנקודות המוגדרות, יהווה אינדיקציה מרכזית לפיברומיאלגיה. בנוסף, עייפות קיצונית, תלונות על שינה לא מספקת ובעיות קוגניטיביות, הנמשכות יותר מ-3 חודשים עשויות להוות עדות לה. הרופא יבצע בדיקות דם שונות, כמו בדיקת תפקודי בלוטת התריס כדי לשלול מחלות אחרות שיכולות לגרום לסימפטומים דומים. מהן דרכי הטיפול בפיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה יכולה להיות קשה לניהול. בשל העובדה שמדובר בתסמונת, כל חולה יחווה סימפטומים שונים, ועל כן תכנית טיפול מותאמת אישית היא חיונית. הטיפול עשוי לכלול, בניית תכנית אימון גופני, דיקור, פסיכותרפיה, טיפול התנהגותי, טיפול כירופרקטי ועוד. בנוסף הטיפול יכול לכלול מינון נמוך של תרופות נוגדות דיכאון, למרות שאלה אינן מומלצות כקו הטיפול הראשוני. טשנים הסובלים מפיברומיאלגיה צריכים להיות בליווי צמוד של הרופא המטפל, כדי למצוא את האלטרנטיבות הטיפוליות לקבלת תוצאות מיטביות ולהקלה בסימפטומים השונים. 


טיפול תרופתי

תרופות שונות עשויות להיות מומלצת לטיפול בסימפטומים מסוימים. אלה עשויות לכלול משככי כאב ללא מרשם. למרות זאת, מסמך  על ידי ה-  (EULAR (uropean League Against Rheumatism  ב-2016, המפרט את הקווים המנחים לטיפול בפיברומיאלגיה, קבע כי מומלץ להימנע משימוש בתרופות נוגדות נדלקת לא סטרואידיות לטיפול בפיברומיאלגיה. מנגד, תרופות נוגדות דיכאון עשויות להקל על תחושת הכאב. עם זאת, צוין גם כי יש להימנע משימוש קבוע בתרופות אלה בשל השפעותיהן השליליות על הגוף. תרופות אלה ניתנות בהנחיית הרופא המטפל בלבד, ויש ליידעו על שימוש בתרופות אחרות כדיי למנוע תופעות לוואי כתוצאה מתגובות בין תרופתיות.


פעילות גופנית 

שילוב של אימונים אירוביים ואימוני סיבולת או כוח, נקשר לירידה בכאב, ברגישות, בנוקשות ושיפור השינה, בקרב מטופלים מסוימים הסובלים מפיברומיאלגיה. אם פעילות גופנית נמצאה כמסייעת בשיפור התסמינים, חשוב לשמור על שגרת אימון עקבית כדי לראות התקדמות בהקלה על הכאב. אימון עם מאמן אישי או עם חבר יכולים לסייע בהתמדה. 


דיקור

מחקר מסוים מצא כי שימוש בדיקור כקו הטיפול הראשון בחולים הסובלים מפיברומיאלגיה הוכח כיעיל בכל הנוגע להקלה בכאב, זאת בהשוואה לטיפול פלסבו. השיפור כתוצאה מהטיפול נמשך כשנה אחת. מספר המפגשים הנדרשים היה  תלוי בסימפטומים ובחומרתם.


מחקר נוסף מצא כי אחד מכל חמישה אנשים הסובלים מפיברומיאלגיה, השתמש בדיקור תוך שנתיים ממועד האבחון. החוקרים הגיעו למסקנה כי טיפול זה עשוי להביא לשיפור ברמת הכאב. 


טיפול התנהגותי

שינוי התנהגותי הוא סוג של טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) שמטרתו להפחית התנהגויות שליליות, מתח או כאב, ולהגביר את ההתנהגויות החיוביות והמודעות. הוא כולל לימוד של מיומנויות התמודדות חדשות ותרגילי הרפיה.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם שירות אינפומד מחקר אישי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
החמרה אחרי זריקה סלקטיבית תחת שיקוף - לפריצת דיסק אורן 20/11/2019 19:43
 • שלום רב. אני בן 49. איש בריר בד"כ , איני במשקל עודף ועוסק בספורט באופן סדיר . אובחנה אצלי לאחרונה פריצת דיסק. לפני 6 ימים עברתי אצל מומחה עמוד שדרה זריקה סלקטיבית לעמוד שדרה בשל פריצת דיסק ב L4-5 . הזריקה בוצעה בעדינות רבה והייתה תחת רנטגן וחומר ניגוד ואז הזרקת קורטיזון מסוג צלסטון יחד עם חומר אלחוש . כמאז ועד היום הכאב התגבר בגב וברגל שמאל ולמעשה החזק ביותר שחוייתי מאז התגלתה פריצת הדיסק. הכאב בעיקר באיזור הזריקה והעכוז לאורך כל הרגל בדגש על שריר התאומים. אני נוטל במקביל ארקוקסיה 120 מג לעשרה ימים על פי הנחיית הרופא . משככי הכאבים בקושי מסייעים לי. הכאב איני גרם לי לאובדן תחושה ברגל אולם הוא ממש חזק. האם ידועה תגובה שכזו להזרקת קורטיזון? האם זה אומר שההזרקה נכשלה? האם ניתן לעשות משהו פרט לסבלנות ואורך רוח. איני רוצה לעבור ניתוח .על תשובתך אודה. אורן

 • + הוסף תגובה
החמרה אחרי זריקה סלקטיבית תחת שיקוף - לפריצת דיסק מר גבעון פלד 21/11/2019 10:48
 • החלק הכי בעייתי בתחום הרפואה והפרא-רפואה בו אני עוסק הוא שאנו מכירים את כ 80% מהתגובות אך קיים כ 20% של תגובות אצל אנשים שונים שאינו ברור וזה מכיוון שמי שמנהל אותנו הוא המבנה הרגשי הפסיכולוגי המוגן או התת מודע כפי שקוראים לו. ב 20% הזה צריך ללמוד את התגובה הגופנית שלך. מה שצריך זה שתתקשר לרופא תסביר לו מה קורה והוא צריך להתייחס לזה.

 • + הוסף תגובה
כאבים בסטרנום דנה 19/11/2019 00:13
 • אשמח לחוות דעת. בן זוגי לחץ לי על החזה (בזהה לפעולת החייאה) והרגשתי כאב עצום באותה שנייה שהוא לחץ. לטענתו, הוא אמר שהוא הרגיש שמשהו זז אצלי בזמן הלחיצה. הלכתי למרפאת טרם על מנת לעשות צילום ולראות שהכל תקין, ולאחר בדיקה של רדיולוג נכתב כי לפי הצילום אין לי שבר. עבר כבר שבוע ועדיין יש לי כאבים כאשר אני שוכבת לצד, עוברת ממצב של שכיבה לעמידה ולהפך, משתעלת, ומאמצת את בית החזה. (בנשימה הכאב לא מתגבר) בנוסף אם אני לוחצת חזק על הסטרנום יש לי כאבים חזקים. השאלה שלי היא מה ניתן לעשות? תודה

 • + הוסף תגובה
כאבים בסטרנום מר גבעון פלד 20/11/2019 05:04
פרטי רקע דנה 20/11/2019 08:37
 • בת 26 ללא בעיות בריאותיות לא עובדת מספר חודשים, אך פעילה (לפני המקרה הייתי עושה פעילות ספורטיבית לפחות 4 ימים בשבוע, כרגע זה בלתי אפשרי)

 • + הוסף תגובה
כאבים בסטרנום מר גבעון פלד 20/11/2019 14:10
 • המבנה של אזור הצלעות והסטרנום בנוי עם יכולת תנועתית. כנראה שהלחיצה הייתה מספיק משעותית ליצור שם מיקרו-נזק ולייצר לך כאב. החשיבות היא שביצעת צילום ואין שבר נראה. טיפול באמצעות מדבקות קינזיוטייפ יכול לעזור ולזרז את ההחלמה

 • + הוסף תגובה
עדכון דנה 20/11/2019 16:43
 • תודה רבה על ההתייחסות והמענה המהיר. רציתי רק לעדכן שהייתי בבוקר אצל רופאת המשפחה שאמרה שיש לי דלקת והביאה לי כדורים נגד דלקת והפנייה לצילום רנטגן חוזר למקרה שהכדורים לא יעזרו. מקווה לחוש שיפור בימים הקרובים.

 • + הוסף תגובה
כאבים בסטרנום מר גבעון פלד 20/11/2019 17:54
כאב מתחת החזה בנשימה שרה לאה 19/11/2019 09:38
 • מאז אתמול בלילה אני מרגישה כאב מתחת החזה השמאלי בזמן שאני נושמת ומשעלת

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת החזה בנשימה מר גבעון פלד 20/11/2019 05:05

הצטרפו לאינדקס הרופאים!