מחקר חדש קובע: טיפוס ספורטיבי עשוי לסייע בטיפול בדיכאון

אחד מכל 10 ישראלים סובל מדיכאון, נתון שממצב את ההפרעה כאחת מהבעיות הנפשיות הנפוצות ביותר. מחקר חדש חושף דרך מפתיעה במיוחד להילחם בדיכאון, בעזרת טיפוס בולדרינג: מהו וכיצד עשוי לסייע במיתון ההפרעה? כל המידע

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 04/09/2018


בולדרינג הוא סוג של טיפוס על סלעים או על קיר טיפוס, ללא שימוש ברתמות או חבלים. בשל העובדה שאין כל דרך לאבטח את המטפס, בולדרינג מערב לרוב טיפוס לגבהים נמוכים (עד ל-3 מטרים), אך הוא כולל מסלולים מאתגרים מאוד. טיפוס בולדרינג התחיל במקור כטיפוס על סלעים גדולים, הנקראים בולדרים, אך כיום מתייחס הוא לכל טיפוס לגבהים נמוכים יחסית, וכולל גם קיר טיפוס.

מחקר שבוצע באוניברסיטת אירזונה שבטוסון, מצא כי מבוגרים הסובלים מדיכאון שלקחו חלק באימוני בולדרינג במשך 8 שבועות, חוו שיפור משמעותי בתסמיני המצב הנפשי. החוקרים הציגו לאחרונה את ממצאיהם בכנס השנתי ה -29 של האגודה הפסיכולוגית למדע, שנערך בבוסטון, ארה"ב.דיכאון מוגדר לרוב כמצב המאופיין ברגשות עצב, ריקנות וחוסר תקווה ונמשך לפחות שבועיים. על פי הספרות המקצועית, דיכאון מתפתח ברוב המקרים עקב אירוע קשה וטראומתי. דיכאון אינו מוגדר כמחלה, אלא כתסמונת הכוללת תסמינים שונים, בהם תחושות שליליות, לדוגמה תחושת אשמה וחוסר ערך; עייפות, בעיות ריכוז ולעיתים אף מחשבות על מוות ועל התאבדות. 


על פי רוב, אנשים אשר מקבלים טיפול בדיכאון, באמצעות תרופות, טיפולי פסיכותרפיה או שילוב של שניהם , מחלימים באופן מלא. עם זאת, נתונים סטטיסטים שונים מצבעים על כך שרק כשליש מאלה הסובלים מדיכאון חמור יחפשו טיפול באופן אקטיבי. קראו עוד: דיכאון קליני או עצב חולף? כך תדעו החוקרים ביקשו לבדוק האם לבולדרינג יש השפעה מועילה על אנשים הסובלים מסימפטומים של דיכאון. במובנים רבים טיפוס מהווה פעילות חיובית: קיימים מסלולים מגוונים המותאמים לרמת הכושר הגופני, והוא טומן בחובו פן חברתי לצד תחושת הישג מידית. 
המחקר בחן האם טיפוס בולדרינג עשוי להועיל לאנשים הסובלים מדיכאון המחקר מצא: טיפוס בולדרינג מפחית את חומרת הדיכאון

המחקר בחן יותר מ-100 מבוגרים מגרמניה שחולקו לשתי קבוצות באופן אקראי. קבוצה אחת, התחילה להתאמן בבולדרינג באופן מידי, ואילו הקבוצה השנייה התחילה באימוני הטיפוס בשלב מאוחר יותר במחקר. שתי הקבוצות ביצעו אימוני בולדרינג במשך שלוש שעות בשבוע, ורוב המשתתפים במחקר לא התנסו בספורט זה בעבר. 


חומרת הסימפטומים הדיכאוניים הוערכה בנקודות שונות במהלך המחקר באמצעות שימוש בשאלון בק להערכת דיכאון (Beck Depression Inventory), אשר מהווה את אחד הכלים השכיחים ביותר למדידת חומרת הדיכאון. השאלון מכיל 21 שאלון לדיווח עצמי של הנבדק. בנוסף, בוצעה הערכה של סימפטומים שונים המאפיינים את המצב הנפשי. קראו עוד: ריצה - מרשם לטיפול בדיכאון? החוקרים גילו כי בקרב המשתתפים אשר היו חלק מהקבוצה שהתחילה מיד באימוני הבולדרינג היה שיפור של 6.27 נקודות בממוצע בהתייחס למדד הדיכאון של בק. מנגד, הקבוצה שהתחילה באימוני הטיפוס בשלב מאוחר יותר במחקר, חוותה שיפור של 1.4 נקודות בלבד.על פי החוקרים, השיפור במדד הדיכאון של בק הנראה בקבוצה הראשונה, מייצג הקלה במצב הנפשי- מדיכאון מתון לדיכאון קל. 


אז מדוע קיר הטיפוס מהווה תרופה יעילה כנגד דיכאון? בולדרינג דורש רמות גבוהות של ריכוז, מה שהופך אותו ליעיל מאוד לטיפול בתסמיני הדיכאון. תשומת הלב מופנית מהמחשבות הקודרות אל המאמץ שהפעילות הגופנית דורשת. כמו כן, העובדה שיש להתמקד במה שמתרחש כאן ועכשיו, לא משאירה פנאי רב להרהור בדברים השונים המתרחשים בחייו של הסובל מדיכאון.  בנוסף, טיפוס מספק תחושת הצלחה והישג מידי, וכמו כל סוג של פעילות גופנית, כך גם בכל הנוגע לטיפוס – העיסוק בספורט נתפס לרוב כפעילות חיובית, המשפרת את תחושת הערך העצמי. הפעילות הספורטיבית מעודדת חשיבה חיובית וכך תורמת לשיפור מצב הרוח. 

פורומים, חרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חרדות וםחדים לורי 15/11/2019 17:18
 • שלום, יש חי פחדים וחרדות בנוסף זה גורם לי להלקאה עצמית ותסכול עד כדי בכי וייסורי מצפון. העניין הוא שקבלתי החלטה שגויה בעבר וכמעט זה עלה בחיי מישהו שיקר לי מכל. עברנו את זה תודה לאל. אבל מאז אני כל הזמן משחזרת בגלל האוסידי . רוב היום אני בוכה. אני מפחדת שיקרה משהו לא טוב. אומרים שמי שמאמין באלוהים לא מפחד. למה אני מפחדת? אני מפחדת להשאר לבד חס וחלילה. בבקשה איך תוכל לעזור לי? תודה.

 • + הוסף תגובה
חרדות וםחדים ד"ר יששכר הרמן 16/11/2019 16:15
 • לא ניתן לעזור לך דרך פורום. פני לפסיכיאטר לאבחון וטיפול.

 • + הוסף תגובה
חרדה קיצונית גיא 08/11/2019 16:14
 • האם נהוג לתת ליתיום לטיפול בחרדה בנוסף לסמבלטה? והאם הסימבלטה מיועדת לחרדה או אפקסור היא יותר מיועדת לחרדה

 • + הוסף תגובה
חרדה קיצונית ד"ר יששכר הרמן 12/11/2019 17:45
 • כעיקרון ליתים אינו תרופה נגד חרדה, אלא תרופה לאיזון מצבים מניים, ומניעת התקפי דיכאון ומניה אצל מי שלוקה במניה דפרסיה. עם זאת במקרים רבים של דיכאון אצל מי שלוקה במניה דפרסיה חלק המסימפטומים של הדיכאון יכולים להיות חרדה קשה ואז יש לליתיום תפקיד טיפולי חשוב. כ"כ נעזרים בליתיום כתרופה לחיזוק השפעה של נגדי דיכאון, וכבר ציינתי שלעיתים ביטוי בולט של דיכאון הוא חרדה, ואז שוב ליתיום יכול להיות תוסף טיפולי חשוב.

 • + הוסף תגובה
.חרדה ודיכאון גיא 15/11/2019 15:22
 • תודה דר על המענה למרות שאין לי מניה דפרסיה , כלומר היא ניתנת לחיזוק התרופות האנטי דיכאוניות ללא קשר למניה דפרסיה , ?

 • + הוסף תגובה
כפי שציינתי ניתן להעזר בליתיום כתרופה לחיזוק גם כשאין מניה דפרסיה. ד"ר יששכר הרמן 16/11/2019 16:14
סרוקסט ובטיחות אסי 15/11/2019 12:36
 • שלום. בן 35 סובל מחרדות והתקפי חרדה מאוד לא פשוטים. בעיקר סביב נושא בריאות (פיזית הכל תקין חוץ מתסמונת גילברט). נמנעתי מטיפול תרופתי קבוע עקב סיכון הארכת qt. ממה שראיתי בסרוקסט אין סיכון הארכת qt או בעיות לבביות כלשהן. האם זה נכון? אם כן. האם זו תרופה טובה וללא תופעות לוואי רציניות או? כי שמעתי שזו תרופה לא פשוטה עם גמילה קשה וכו'.

 • + הוסף תגובה
סרוקסט ובטיחות ד"ר יששכר הרמן 16/11/2019 16:13
 • סרוקסט אינו פוגע בלב. ניתן להתגבר בקלות על הקושי להפסיק סרוקסט ע"י הפחתה הדרגתית, או מעבר לפרוזק לכמה ימים. מאד מומלץ לפני שבכלל מחליטים על הפחת או הפסקת סרוקסט להתיעץ עם הפסיכיאטר המטפל אם נכון לעשות זאת.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!