האם דבש עשוי להקל על התסמינים האופייניים לאסתמה?

דבש הוא אחד המרכיבים הפופולאריים ביותר בתקופה זו של השנה, אך מעבר להיותו ברכה מתוקה לשנה חדשה ומתוקה קיימות בו תכונות אנטי דלקתיות, אשר הופכות אותו לתרופה ביתית נפוצה להתקררות או שפעת. אבל האם הדבש עשוי לסייע גם בטיפול באסתמה? בדקנו

כתבה פרסומית
מאת: מערכת אינפומד


דבש אינו משמש רק לברכה לשנה טובה ומתוקה, אלא גם כתרופה ביתית נפוצה לטיפול במצבים שונים, כמו שיעול או כאב גרון.  הדבש עשוי גם להפחית את הסימפטומים המופיעים בשל מחלת האסתמה. אסתמה היא מחלה דלקתית אשר תוקפת את הסמפונות (דרכי הנשימה) וגורמת לחסימתן. המחלה מתאפיינת בתקופות רגיעה, בהן לא מתפתחים תסמינים כלל ובזמני החמרה בהם מופיעים הסימפטומים השונים אשר מאפיינים את המחלה. מהם התסמינים האופייניים לאסתמה?

אסתמה כוללת אירועים חוזרים של קוצר נשימה, צפצופים בזמן הנשימה, שיעול והצטברות ליחה. במקרים רבים תסמיני המחלה יחמירו בשעות הלילה. דבש לטיפול באסתמה

דבש מגדיל את ייצור הרוק וכתוצאה מכך הוא עשוי למתן את השיעול ואת הגירוי באזור הגרון. בנוסף נראה כי לדבש מספר יתרונות שעשויים להועיל לטיפול באסתמה, בייחוד בכל הנוגע לשליטה בשיעול המופיע כתוצאה מהחמרה במחלה. 


הרוק, שייצורו מוגבר בשל צריכת דבש, משמש כמעיין משמן של דרכי הנשימה ומסייע בהפחתת הגירוי בגרון וכתוצאה מכך בעצירת השיעול. כמו כן, קיימים בדבש מאפיינים אנטי-דלקתיים אשר עשויים לסייע בהפחתת הנפיחות של דרכי הנשימה הנגרמת כתוצאה מהמחלה. 


בנוסף, קיימות טענות הסוברות כי אכילת דבש בקרב אנשים הסובלים מאסתמה עשויה להיות שיטה המסייעת בהפחתת הרגישות לאבקנים, אלרגנים נפוצים שעלולים לעורר את המחלה.


המחקרים העדכניים ביותר בחנו את יעילותו של הדבש בהקלה על שיעול. חשוב לציין עם זאת, כי רוב המחקרים בחנו את השפעת המרכיב המתוק בהקלה על זיהום של דרכי הנשימה העליונות, ולא על אסתמה, למרות ששני המצבים מציגים תסמינים דומים. מחקר שבוצע ב-2012 כלל 300 ילדים בגילאי 1-5 שסבלו מזיהום בדרכי הנשימה העליונות. החוקרים חילקו את הילדים לארבע קבוצות, שלוש מהן קיבלו סוגי דבש שונים וקבוצה אחת קיבלה טיפול פלסבו. נמצא כי ילדים אשר צרכו דבש במהלך המחקר, חוו הקלה בשיעול הלילה, וכתוצאה מכך גם שיפור באיכות השינה. 


סקירה שבוצעה גם היא בשנת 2012 בחנה את תוצאותיהם של שני מחקרים קליניים שכללו 265 ילדים הסובלים משיעול אקוטי. כאשר הושוותה יעילות הדבש אל מול תרופות להקלה על שיעול, החוקרים מצאו כי הדבש יעיל יותר מאשר הטיפול התרופתי.

 מחקר שבוצע על בעלי חיים בשנת 2014 בחן האם מתן דבש בשאיפה עשוי למתן את התסמינים האופייניים למחלת האסתמה. התוצאות מצביעות על יעילותו של הדבש במיתון התופעות המופיעות בעקבות המחלה, אך דרוש מחקר נוסף בנושא שיתבצע על בני אדם.
מחקרים מצאו: דבש מסייע בהקלה על שיעול המהווה את אחד מתסמיני מחלת האסתמהלמי אסור לצרוך דבש?

למרות שכפית או שתיים של דבש ליום, הן בטוחות עבור רוב האנשים קיימות מספר קבוצות יוצאות מן הכלל:

על פי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), דבש אינו מיועד לתינוקות מתחת לגיל שנה, עקב הסיכון לבוטוליזם. בוטוליזם הוא סוג נדיר של הרעלה הנגרמת על ידי החיידק Clostridium botulinum, חיידק אשר יוצר נבגים ומייצר את רעלן הבוטולינום הנחשב לרעלן החזק ביותר בטבע. בוטוליזם עלול לגרום להקאה ובעיות נשימה והוא עלול להיות מצב מסכן חיים. חיידק זה מועבר לרוב דרך אדמה או מזון. הדבש יכול להכיל את נבגי הבוטוליזם. בעוד שבמבוגרים ובילדים גדולים יותר קיימת הגנה טבעית המונעת מחיידקים אלה להתפתח, המערכת החיסונית בתינוקות חלשהיותר ובמצבים בהם הם צורכים את הנבגים הם עלולים להתפתח ולשחרר את הרעלן. דבש מפוסטר אינו מסיר את הסיכון לזיהום זה ועל כן אין לתת לתינוקות שגילם מתחת ל-12 חודשים דבש.


בנוסף קיימת אלרגיה לדבש, הקשורה לרוב לרגישות לאבקני פרחים. במהלך ייצורו, הדבש עלול להיות מזוהם באבקנים ועל כן אלה הסובלים מאלרגיה זו יכולים לחוות סימפטומים האופייניים לה בעת אכילת הדבש. סימפטומים של תגובה אלרגית לדבש כוללים: התעטשות, עיניים דומעות ואף נוזל. אם התגובה האלרגית היא חמורה, היא יכולה להוביל לצפצופים בנשימה וקשיי נשימה. תגובה אלרגית קשה היא מצב חירום רפואי ודורשת טיפול מידי.מהן הדרכים הנוספות לטיפול באסתמה?

למרות שדבש עשוי להקל על תסמיני האסתמה, הוא לבדו אינו מספיק לטיפול במחלה. טיפולים נוספים באסתמה עשויים לכלול:


הפחתת החשיפה לאלרגנים

קיים קשר ישיר בין אסתמה לאלרגיות שונות, ובמקרים מסוימים מגע עם אלרגן מסוים עלול להוביל להופעת תסמיני המחלה. זיהוי המרכיבים השונים הגורמים לאלרגיה עשוי לסייע במניעה מחשיפה עתידית. כך לדוגמה אדם אשר סובל מאלרגייה לאבק צריך להגביל את הזמן בו הוא מבלה מחוץ לארבעה קירות ולהקפיד לשהות בחלל סגור בימים בהם קיימת כמות אבקנים גדולה מאוד.
הימנעות מעישון

עישון מזיק במיוחד לאנשים הסובלים מאסתמה. עישון פוגע בריסים (cilia), מעין סיבי שיער המצויים בדרכי הנשימה ומסייעים בהוצאת פתוגנים זרים המגיעים לדרכי הנשימה.שימוש במשאף

במצבים בהם מעוררים תסמיני האסתמה, ניתן להשתמש במשאף המכיל תרופות שונות המרפות את השרירים המצויים בדרכי הנשימה ועל ידי כך מספקות נשימה קלה יותר. כמו כן, קיימים גם משאפים שנועדו למנוע את תסמיני האסתמה.פורום אסטמה

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • קוצר נשימה חמור
 • שני
 • 25/04/2013 13:25
 • שלום. שני בת 22 ולפני שמונה חודשים התחלתי לסבול מקוצר נשימה. התחושה היא שלא נכנס לי מספיק אוויר לריאות ואני לא מצליחה לנשום עמוק. רק בפיהוק אני מצליחה להכניס מספיק אוויר. לאחרונה התלוו לכך גם כאבי גב המורגשים בעיקר כשאני מפהקת או נושמת עמוק ואני מרגישה שהם חוסמים ממני להמשיך לנשום עמוק. אם אני לא מצליחה לפהק זמן רב אני מרגישה כאבים בחזה בצד שמאל. לפעמים כשאני נושמת עמוק אני מרגישה גם כן כאבים בחזה. קוצר הנשימה מתגבר בהדרגה. בהתחלה הפריע לי רק לפני השינה, לאחר מכן גם במאמץ וכעת בכל פעולה - גם במנוחה. בלילה אני מתעוררת בתחושה שאין לי אויר ואני צריכה לנשום עמוק או לפהק ולחזור לישון. אני מתעוררת מספר פעמים בלילה. אני מנסה לשכוח מזה ואומרת לעצמי שהכל בראש שלי אבל זה חוזר ותוקף אותי - עובדה שגם בשינה זה קורה לי. הייתי אצל רופא ריאות שעשה בדיקת תפקודי ריאות שיצאה תקינה. עשיתי צילום חזה לפני חצי שנה שהראה ציור אינטרסציאלי מוגבר ולפני שבועיים הראה אוורור יתר ריאתי, הרופא לא ייחס חשיבות לממצאים וטען כי הצילום נראה לו תקין. יש לי תחושה שגם ההסתכלות שלו על תפקודי הריאות הייתה מאוד שטחית ומהירה והוא לא התייחס לכל הנתונים שבו אלא רק לFVC. חשוב לציין שבמקביל לקוצר הנשימה התחלתי לסבול מכאבי שרירים, חולשה, עייפות, כאבי ראש, כאבים בחזה, כאבי בטן, כאבי אזניים וגרון, פצעים ונשירת שיער וגם כאבים קשים בקרקפת. בדיקות דם הראו נוגדנים בבלוטת התריס אך תפקוד ההורמונים תקין וכן נוגדי CCP (דלקת מפרקים) אך טרם אובחנה הבעיה כיוון שלא ניתן להסתמך על בדיקה זו לביצוע אבחנה. הראומטולוג המליץ בינתיים על דיקור. אני פונה אליך בעיקר בנוגע לקוצר הנשימה אשר פוגע באיכות חיים שלי ולוקח ממני כל שמחה וכיף בביצוע פעולות. אינני עושה ספורט מתוך ידיעה שיתקוף אותי קוצר נשימה חזק. רופא הריאות טען כי אין לו עוד מה לברר ואינו יכול לספק לי את התשובה לבעיה. רופא הריאות ציין כי לא יכול לבצע בדיקה פולשנית כל עוד אין לו ממצאים. הוא שלל COPD למרות תלונותיי וצילום החזה האחרון. הוא הסתמך רק על בדיקת תפקודי הריאות וציין להמשיך בירור ראומטולוגי, אך גם הראומטולוג צריך את האבחנה של רופא הריאות ע"מ לקבוע אבחנה משל עצמו וככב אני מרגישה שכל אחד זורק לשני את הכדור ואני נופלת בין הכסאות. השאלה שלי אליך - האם יש בדיקות נוספות שאתה יכול להמליץ לי עליהן? לא אכפת לי לשלם מכספי על בדיקה ולא לקבל עבורה הפנייה. האם MRI לריאות יכול לעזור בביצוע אבחנה (אני לא רוצה CT בגלל הקרינה)? האם ברונכוסקופיה? עשיתי תפקודי ריאות מלאים ואשמח לשלוח לך את התוצאות ע"מ שתוכל לתת חוות דעת שנייה ולשם כך ארצה לדעת מה הפרמטרים שחשוב להסתכל עליהם ע"מ שאדע מה לשלוח לך? אני ממש אובדת עצות וסובלת מאוד. ברור לי שאני סובלת ממשהו שטרם אובחן כיוון שהכאבים כל כך חזקים והתחושה היא נוראה. תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קושי בנשימה
 • דר' דקל שלומי
 • 26/04/2013 15:18
 • שלום שני. את מתארת מצב של בעיות במספר מקומות בגוף ולכן צריך לבדוק האם יש קשר בין הדברים. אין ספק שרופא ראומטולוג צריך להגיע למסקנה האם מדובר במחלה כללית ולשם כך מצב הריאות הוא רק חלק מהנתונים שהוא זקוק להם. צריך להשלים את הברור הראומטולוגי. מבחינת הריאות סביר להניח שרופא הריאות התייחס לכל הנתונים בתפקודי הריאות גם אם הוא ציין נתון אחד כדי לההסביר את הקשר לתלונות שלך. ציינת שצילום החזה לא תקין וכדאי לחזור עליו, אם עדיין לא תקין כדאי בכל זאת לבצע CT. בדיקת MRI אינה טובה מספיק לריאות. ברונכוסקופיה לא תעזור לפני בדיקת CT שתברר אם יש בעיה בריאות ובאיזה מקום. כדאי להמשיך ברור קוצר נשימה בבדיקות תגר מאמץ או תגר מטכולין וכן בדיקות לב כגון אקו לב ומאמץ (אפשר למשל אקו במאמץ). אין ספק שצריך להתייחס לכל הבדיקות שעברת ולא יעזור אם תשלחי את תפקודי הריאות. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קוצר נשימה המשך
 • שני
 • 27/04/2013 04:32
 • תודה על תשובתך. ביצעתי צילום חזה נוסף שהראה אוורור יתר ריאתי (הראשון הראה ציור אינטרסציאלי מוגבר). האם הממצאים הללו הינם סיבה מספקת לביצוע ct? הרופא ציין כי על אף האבחנה הצילומים נראים לו תקינים. האם נכון להתעלם ממה שכתב מי שאבחן את הצילומים?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • המשך
 • דר' דקל שלומי
 • 27/04/2013 18:25
 • אם כך קיימת סתירה מסויימת בין תשובות הצילום ואין לי אפשרות לקבוע כמובן מבלי לראות את הצילומים. צריך לקבל חוות דעת של הראומטולוג לגבי כל התופעות מלבד הריאות וכדאי לבצע את בדיקות התגר כפי שהמלצתי אם לא ביצעת. הערכה ספציפית במיוחד במצב מורכב אינה יכולה להנתן במסגרת הזאת.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קוצר נשימה המשך
 • שני
 • 29/04/2013 13:12
 • היי, תודה. האם לא הגוני שבצילום לפני חצי שנה כתוב ציור אינטרסציאלי מוגבר ולפני חודש כתוב אוורור יתר ריאתי? לא יכול להיות שזה תהליך מתפתח ובגלל זה רואים אבחנה שונה? בדיקת תגר התבצעה. אני מבינה שלא ניתן לתת הערכה במסגרת זו אך מהי המלצתך להמשך הבירור כיוון שצילומי חזה נעשו וכן בדיקת תגר וכן תפקודי ריאות. לרופא אין אבחנה וגם לראומטולוג אין עדיין אבחנה והוא זקוק לאבחנת רופא הריאות. כך שבעצם אני באמצע...יכול להיות שקשור לגב? כי הוא גם כואב. אני רק רוצה לקבל עצה של מי שמבין יותר ממני לאן כדאי לי לפנות כי כי ההתמודדות היא בלתי נסבלת...

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • צילומי חזה
 • דר' דקל שלומי
 • 29/04/2013 21:52
 • שלום. הממצאים בצילומים שונים וככל הנראה אינם קשורים זה לזה, בספק אם קיימים. יכולות להיות דעות שונות של רופאים שונים לגבי צילומים והתשובות שקיבלת לא עקביות ולא מצביעות על דבר. אפשר שהרופא המטפל, גם רופא משפחה יבקש בדיקה חוזרת של הצילומים על ידי רנטגנולוג שיקבע מה משמעות הפענוחים שקיבלת. לעיתים משנים את הפענוחים ונותנים הערכה מדוקדקת יותר. ניתן גם לחזור על הצילום אם יבקשו זאת. אם הבנתי מתשובתך ביצעת בדיקות תגר ולא ציינת שהן לא תקינות אז אני מניח שהן תקינות. לא נראה שיש קשר לכאבי גם אך גם אלו ניתנים לברור ע"י רופא הראומטולוג. במצב זה נשאר להשלים את כל הברור של הראומטולוג ולקבל מסקנה סופית האם נמצאה מחלה ראומטולוגית או האם בדיקות מסויימות היו לא תקינות. יש לקבל חוות דעת מסכמת לאחר כל הברור הראומטולוגי האומרת האם יש הסבר בבדיקתו הנרחבת לתלונות שלך. לפני החלטה סופית של הראומטולוג, לאור התרשמות רופא הריאות שלא מצא דבר ולאחר קבלת חוות דעת נוספת על צילומי החזה אין לי בכלים הקיימים כאן דרך להמליץ על בדיקות נוספות.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תפקודי ריאות מלאים
 • מירית
 • 20/05/2013 14:58
 • קודם כל תודה על כל תשובותיך המלאות. קוצר הנשימה לא חלף והתגבר לאחרונה. הלכתי לרופא נוסף שנתן לי לבצע מיפוי ריאות. הבדיקה יצאה תקינה. הוא נתן לי משאף סגול למחלות של copd. המשאף קצת עוזר אך עדיין קוצר הנשימה קיים. כיוון שרק רופא אחד הסתכל על תוצאות תפקודי הריאות המלאים שביצעתי לפני שלושה חודשים אשמח אם גם אתה תוכל לחוות דעה. קמת קראתי על הבדיקה ושמתי לב שה ERV ממש נמוך והRV מאוד גבוה. כלומר נשאר לי הרבה אוויר בריאות. גם הsGAWtot נמוך מאוד. אולי אלו נתונים פחות חשובים אבל אולי הם יכולים להצביע על משהו? אפילו על משהו אחר, אולי שרירי הנשימה או מערכות אחרות...? להלן התוצאה: Parameter. Pred. Act. %pred FVCex. 3.73. 3.73. 100 FEV1. 3.25. 3.02. 93 FEV1/FVC. 84%. 81%. 96% PEF. 7.16. 5.56. 78 FEF75. 6.26. 4.70. 75 FEF50. 4.55. 2.99. 66 FEF25. 2.21. 1.61. 73 MEF25-75. 4.12. 2.78. 68 FIF50. 4.09. 3.02. 74 FIF50/FEF50. 90. 101. 112 Resistance: RAWtot. 2.25. 2.57. 114 sGAWtot. 11.64. 6.25. 54 Volumes: SVC. 3.71. 2.26. 61 IC. 2.37. 1.92. 81 ERV. 1.33. 0.35. 26 TGV. 2.70. 3.50. 130 TLC. 5.03. 5.42. 108 RV. 1.37. 3.50. 256 RV/TLC. 27%. 65%. 235 RAWtot. 2.25. 2.57. 114 sGAWtot. 11.67. 6.25. 54 CO Diffusion: DLco. 28.22. 23.33. 83 DLCO/VA. 5.61. 4.76. 85 VA - 4.90 Hb - 13.5 IVC_CH4/SVC - 112% FRC. 2.70. 3.20. 118

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תפקודי ריאות
 • דר' דקל שלומי
 • 20/05/2013 20:39
 • שלום מירית, מלבד בדיקת הנפחים תפקודי הריאות תקינים, נראה לי שצריך לחזור על בדיקת הנפחים, יתכן במכון או מכשיר אחר שכן יתכן שהבדיקה והתשובות אינן מדוייקות. לפי הבדיקה הזאת לא ניתן לקבוע מאיזו בעיה את סובלת ולאור מורכבות התלונות צריך להשלים את ההערכה כפי שציינתי בתשובות הקודמות ולבקש חוות דעת עדכנית מרופא הריאות והראומטולוג. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הלוואי ותהיי פה עדיין!
 • יעל
 • 11/04/2016 13:58
 • היי שני!!! הגעתי במקרה לפוסט שלך אחרי חיפוש אחר הבעיות שלי... ומה שתיארת שקרה לך מתאר כמעט באופן מדוייק את המצב הבריאותי שלי אני ממש אשמח לשמוע ממך ואם יש התפתחויות ולדבר איתך את יכולה להשאיר לי מייל שלך???? הלוואי ותעני,

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • גם אני סובלת מקוצר נשימה ועייפות כרונית כאבי ראש ולחצים בגוף
 • שרה
 • 18/09/2016 10:26
 • קוצר נשימה וחנק
 • ורד
 • 21/10/2016 22:02
 • היי יעל במקרה אני מחפשת אנשים עם סימפטומים כמו שלי ונתקלתי בפוסט שלך גם אני התחלתי עם בעיה דומה כבר כמעט 5 חודשים עם קוצר נשימה וחנק וליחה מרובה שקשה לי להוציא אותה וכל זה קרה לי אחרי שהייתי כחודש עם שיעול חזק התחלתי עם הבעיות בנשימה ושלחו אותי לעשות בדיקת אלרגיה והתברר שאני אלרגית לאבק ולמקקים ושכנראה התחלתי לפתח אסטמה כתוצאה מזה יכול להיות שגם את אלרגית למשהו תבררי את זה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מאיר
 • מאיר
 • 18/04/2017 21:14
 • גם לי היתה את אותה הבעיה, ורופא הריאות (הדביל) שלח אותי לאלף ואחת בדיקות שיצאו בסדר וטעם שהבעיה "נפשית". עד שהבנתי אחרי קריאה מעמיקה של הנושא, שסבלתי מנשימת יתר (היפר ונטילציה), והתחלתי ליישם את שיטת בוטייקו, שמשמעה לצמצם את צריכת האוויר שאני מכניס. לנשום רק דרך האף וכו'. הבעיה לא חזרה יותר. לצערי, הרופאים דבילים גמורים, לא מבינים דבר וחצי דבר על תהליך נשימה, לא מתחקרים את החולים, והתוצאה היא שיש הרבה אנשים עם אותה הבעיה, שנענים כי יש להם בעיה נפשית, בעוד שזה תוצאה של נשימה לא תקינה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • עזרה
 • יאן
 • 04/09/2018 17:06
 • אהלן
 • יאן
 • 04/09/2018 17:09
 • רמות IGE גבוהות
 • גל
 • 26/09/2015 07:11
 • הבדיקה ניתנה ע''י אלרגולוג (אסתמה אלרגית) והתוצאה היא 1480. האם התוצאה גבוהה מאוד באופן חריג או שסבירה לאור העובדה שאני סובלת מאוד מאלרגיות לאורך כל השנה, אף סתום כל היום ללא יכולת להריח ולטעום רוב שעות היום (פלוס דמעת, גירוי באף, אוזניים וגרון, טונות נזלת כל היום וכו') והתקפי אסתמה (אלרגית) עד שלושה ביום אחד, כל יום? האם כדאי להתייעץ עם רופא משפחה לגבי התוצאות (למשל להרחיב הבדיקות לIGE ספציפיים לאלרגנים שונים)? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אגב, האם יכול להיות קשר ללימפומה ברמה כזו
 • גל
 • 28/09/2015 07:40
 • או שבמידה ונמצא בלימפומה הערכים יגיעו קרוב יותר ל10000? בספרות הרפואית מראים שעשוי להיות קשר ללימפומה (נמצאת בבירורים עם המטולוג עכשיו) אבל לא נאמר באילו רמות.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • IGE
 • ד"ר דקל שלומי
 • 28/09/2015 12:14
 • שלום גל. הסיבה לעליה בנוגדן היא אלרגיה. במידה ואת סובלת מהתקפי אסתמה למרות טיפול במשאפים במינון גבוה ובאופן רציף ובבדיקת אלרגנים בעור את חיובית לאלרגנים רב עונתיים כדאי לשקול טיפול ב xolair. כדאי להבדק ולקבל המלצות מרופא ריאות שכן האסתמה אינה מאוזנת ויש לטפל במצב בהקדם. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אז לא יכול להיות קשר ללימפומה ברמה כזו?
 • גל
 • 01/10/2015 01:08
 • האסתמה לא מאוזנת זה ידוע. רופא ריאות הרים ידיים אחרי שניסינו להעלות מינון משאף+סינגוליר ולא הייתה הטבה, מבלי להציע לי משאף אחר או סטרואידים בבליעה. הוא מצידו כתב "אסתמה מאוזנת, ביקורת עוד חצי שנה" בביקורת לפני חודש, וכפי שברור בהחלט-אין שום איזון והמצב לא משהו.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אסתמה לא מאוזנת
 • ד"ר דקל שלומי
 • 02/10/2015 12:24
 • שלום גל, לא סביר שקשור ללימפומה אך כל שאלה אישית יש להפנות לרופאים המטפלים, להמטואונקולוג ולרופא ריאות. מציע שתחזור אל רופא הריאות ותספר לו על תדירות ההתקפים והשימוש בונטולין. תמיד ניתן לקבל חות דעת שנייה. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • יש אפשרות לתירגול נשימות בשיטת בוטייקו
 • מילי
 • 16/10/2015 05:20
 • תרגול נשימות לא יעצור אסתמה אלרגית ולא ישפר אותה
 • גל
 • 16/10/2015 06:09
 • בוטייקו
 • ד"ר דקל שלומי
 • 17/10/2015 19:25
 • שלום מילי, אין הוכחות מדעיות מספקות ליעילות אובייקטיבית של השיטה. גם אם נראה שעזר לך ישנן גורמים נוספים שיש לקחת בחשבון באופן מקצועי. אין להפסיק טיפול לאסתמה ללא יעוץ רופא. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דר שלומי
 • מילי
 • 22/10/2015 04:22
 • תודה שענית לי.הרופא ריאות בבית חולים פה בארהב אמר לי שאני לא צריכה יותר תרופות אחרי שהורדנו ביחד לאט ובמשך כמה חודשים את המינון.כמו כן ידע שאני עושה את שיטת בוטייקו.כל טוב.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בוטייקו
 • ד"ר דקל שלומי
 • 23/10/2015 11:05
 • שלום מילי. מטופלים רבים שמגיעים אלי נוטלים תרופות לאסתמה כאשר בבדיקה יסודית מתגלה שאינם סובלים מאסתמה. לעיתים האסתמה חלפה או בהפוגה, לעיתים האבחנה היתה לא מדוייקת ולעיתים מדובר במתחים נפשיים. גם אצלם אנו מורידים בהדרגה את התרופות ולבסוף מפסיקים, בלי בוטייקו. ישנן שיטות שונות שאנשים פיתחו, אמונות שונות, יש כאלה שמאמינים בצמחים, חדרי מלח ועוד ועוד. אף אחד מהשיטות לא הוכיחה את עצמה. העובדה שאדם מסויים מרגיש הקלה אינה הוכחה ליעילותם השיטה. העיקר שאת מרגישה טוב ובמעקב רפואי. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אסתמה לא מאוזנת
 • דיאנה
 • 27/08/2018 00:59
 • אני דיאנה בת 23 ו 23 ימים סובלת משיעול עם חנק כבר מעל חצי שנה ואובחנתי כחולת אסתמה באוקטובר 2017 והיו לי הרבה התקפים של אסתמה מאוגוסט 2017 עד יולי 2018 ואני מטופלת במשאפים ללא הטבה ונטולין סימביקורט ואטרובנט ומונטלוקאסט תרימה 10 מ"ג פעמיים ביום מה עליי לעשות

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אגב, אם האסתמה תישאר לא מאוזנת לזמן רב יש סיכוי שייגרם נזק תמידי
 • גל
 • 16/10/2015 23:06
 • או שהאסתמה תהפוך לקשה אף יותר? מעולם לא היה צורך להגיע למיון מהתקף קשה או חלילה הנשמות כי המשאף מיד עוזר לי גם היום עם התקף כל יום ועד שלושה ביום...

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אסתמה לא מאוזנת
 • ד"ר דקל שלומי
 • 17/10/2015 19:26
 • אסטמת מאמץ
 • משהק
 • 26/07/2018 13:54
 • לאחרונה התבשרתי ע"י רופאת המשפחה שכנראה אני חולה באסטמת מאמץ. לרצוני לדעת איזה בדיקות מאשרות את המחלה ומה ניתן לעשות לריפויה. משה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר רמית מעוז-סגל ד"ר רמית מעוז-סגל
מומחית לאלרגיה, לאימונולוגיה קלינית ולרפואה פנימית קרא עוד
ד"ר רמי טמיר ד"ר רמי טמיר
מומחה לאימונולוגיה קלינית ולאלרגולוגיה, מומחה... קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל