בוחרים לצום ביום כיפור? כדאי שתקראו את זה

רבים מאתנו, בוחרים לשמור על המסורת ולהימנע מאכילה ושתייה ביום הכיפורים. נראה עם זאת, שלצום אין רק השפעה רוחנית, אלא הוא משפיע רבות על המערכות הפיזיות בגופינו: מה קורה לגוף שלנו במהלך הצום והאם הוא עשוי לסייע לנו להוריד את הקילוגרמים העודפים מארוחות החג? כל המידע בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותצום הוא מנת חלקן של דתות רבות, בהן גם הדת היהודית. רבים מהישראלים, בין אם אלה החובשים כיפה על ראשם או אלה שאינם מקיימים אורח חיים דתי, מחליטים לשמור על המסורת ולצום ביום כיפור. צום אף שולב בדיאטות שונות שצברו פופולאריות רבה, ומחקרים רבים בחנו את היתרונות והסיכונים הכרוכים בוויתור על אוכל ושתייה ליום אחד, לרבות ההשפעה של ההימנעות ממזון ונוזלים על הירידה במשקל. מה קורה לגוף שלנו בזמן הצום ואיך ניתן להפוך את הצום לבטוח? כל המידע בכתבה הבאה.מה קורה לגוף שלנו במהלך צום?

גם במהלך צום, הגוף שלנו זקוק לאנרגיה, שהמקור העיקרי להפקתה הוא סוכר הנקרא גלוקוז. מקורו הוא לרוב בפחמימות המצויות במזונות, כמו מוצרי חיטה, מוצרי חלב, פירות, ירקות מסוימים ואפילו ממתקים. הכבד והשרירים מאחסנים את הגלוקוז ומשחררים אותו למחזור הדם בכל פעם שהגוף זקוק לו.


במהלך הצום, משתנה תהליך זה. לאחר כ-8 שעות של הימנעות מאכילה ושתיה, הכבד משתמש במאגר הגלוקוז האחרון המאוחסן בו. בשלב זה הגוף נכנס למצב הנקרא גלוקונאוגנזה (gluconeogenesis), המסמן את מעבר הגוף למצב צום. גלוקונאוגנזה היא מסלול מטבולי ליצירת גלוקוז ביצורים חיים, מתרכובות שאינן פחמימות. מסלול זה אמון על שמירת רמת גלוקוז קבועה בדם, בזמני מאמץ רב, בין הארוחות או במהלך צום. בקרב בני האדם תהליך זה מתרחש בעיקר בכבד. 


מחקרים הראו כי גלוקינוגנזה מגדילה את מספר הקלוריות שהגוף שורף. בשל העובדה שפחמימות אינן נצרכות בזמן הצום, הגוף יוצר את הגלוקוז באופן עצמאי, זאת על ידי שימוש במרכיבים שונים שאינם פחמימות, בעיקר שומן. 


למרות זאת, גם מאגרים אלה בגוף מוגבלים, וכאשר הגוף מנצל את מאגרי האנרגיה במלואם, הצום הופך למצב של הרעבה. במצב זה תהליך המטבוליזם מאט, והגוף מתחיל לשרוף רקמות שריר כדי לייצר אנרגיה. 


למעשה, מצב של הרעבה עלול להתרחש רק לאחר מספר ימים ואף שבועות ללא אכילה. בשל כך, עבור אלה הבוחרים לצום במשך יממה אחד, מבצעים פעולה בטוחה, כל עוד הם אינם סובלים מבעיות בריאותיות שונות. 
לאחר כ-8 שעות של צום, הכבד משתמש במאגר הגלוקוז האחרון המאוחסן בו והגוף נכנס למצב הנקרא גלוקונאוגנזה 
האם צום תורם לירידה במשקל?

נראה כי צום יכול לעזור לירידה במשקל. עם זאת, מחקרים שונים מבהירים כי קביעה זו אינה נכונה עבור כולם. קיימות דיאטות רבות הכוללות צום לתקופה של חצי יממה או של 16 שעות, כמו גם צום של יממה שלמה. 


צום הוא לא בהכרח יעיל יותר מאשר כל שיטה אחרת להרזיה, לרבות הפחתת צריכת הקלוריות היומית על ידי אכילת כמויות קטנות יותר  בכל יום. במחקר שנערך לאחרונה ופורסם בכתב העת JAMA, נמצא כי אנשים הסובלים מהשמנת יתר אשר צמו לסירוגין במשך 12 חודשים איבדו מעט יותר משקל מאשר אלו אשר נקטו בשיטת דיאטה מסורתית יותר, אבל התוצאות לא היו מובהקות סטטיסטית.


נראה כי לצום יש פחות השפעה פיזית, מאשר לאופן בו הוא משתלב באורח חיים נתון. כך לדוגמה, מחקר זה מצא בנוסף כי אנשים שצמו נטו לוותר על המאמץ לירידה במשקל,  כמו ספירת קלוריות, בהשוואה לאלה שנקטו בדיאטה המסורתית. החוקרים הגיעו למסקנה שצום עלול להקשות על ירידה במשקל לאורך זמן.דאגה נוספת הקשורה לצום היא כי קל לשבש את ההצלחה בירידה במשקל על ידי אכילת יתר לאחר תקופת הצום. צום במהלך מספר ימים, עלול להציע תחושה מזויפת של ביטחון, המובילה לכך שאנשים יוותרו על הרגלי אכילה חיוביים בימים שהם אינם מצויים בצום. 


מנגד, קיימים מחקרים שונים הטוענים כי צום עשוי לתרום לירידה במשקל: חוקרים מאוניברסיטת MIT גילו כי צום במשך 24 שעות מאתחל את התהליך המטבולי בעכברים, וגורם למעיים שלהם לשכפל את תאי הגזע המצויים באזור. תאי גזע במעי הם אלה המספקים את האנרגיה לפעילות האיבר. עם ההתבגרות, מרכז כוח זה מתחיל להאט את תפקודו, ומסיבה זו אנשים מעלים במשקל ככל שהם מזדקנים. צום של 24 שעות עשוי להאיץ את התחלקות תאים אלה וכתוצאה מכך גם לשפר את המטבוליזם.


מעבר לתרומה לירידה במשקל, צום של יממה יכול להיות בעל יתרונות בריאותיים נוספים. מחקרים שונים מראים כי צום של 24 שעות מפעם לפעם, עשוי לשפר את בריאות הלב וכלי הדם. בנוסף, מחקר שבוצע על בעלי חיים מצא כי צום יכול לסייע במלחמה נגד סוגי סרטן שונים ואף לתרום לשיפור הזיכרון.קראו עוד: חשבתם שהוא בריא? 8 הסכנות של ניקוי רעלים מי נמצא בסיכון?

למרות שצום של יממה בטוח עבור רוב האנשים, עבור חלק, לרבות חולי סוכרת, אלה עם היסטוריה של הפרעות אכילה, אנשים הנוטלים תרופות באופן יומיומי אותן חייב ליטול לאחר אכילה, ילדים ומתבגרים, נשים מניקות או נשים בהריון, הימנעות מאכילה ושתייה עלולה להביא להשלכות בריאותיות שונות.מהי הדרך הבטוחה לשבור את הצום?

ישנן מספר דרכים לשבירת הצום בבטחה:


1. שתו מים

דרך זו חשובה במיוחד במצבים של צום שאינו מאפשר גם שתייה. ההמלצה היא שתייה של שני ליטרים ביום, כמות חיונית לתפקוד המערכות הפיזיות. לאחר צום שאינו מאפשר שתייה, חשוב תחילה להשיב את הנוזלים לגוף כדי לאפשר לו לתפקד כראוי. 


2. אכלו ארוחה קטנה

אכילת כמות גדולה של מזון מיד לאחר הצום, עלולה לפגום בתהליך העיכול. חזרו לאכול בהדרגה. 


3. לעסו את המזון ביסודיות

השתדלו ללעוס כל מנת מזון אותה אתם מכניסים לפה אחרי הצום לפחות 30 פעמים. בנוסף מומלץ לבחור במזון מבושל לאחר הצום, ובמרכיבים קלים לעיכול, כמו ירקות מבושלים במקום טריים. 


4. הימנעו מטעימת מזונות חדשים לאחר הצום

אכילת מזונות אותם לא טעמתם בעבר לאחר הצום יכולה להקשות על תהליך העיכול ולהביא לתחושת אי נוחות באזור הבטן. 


לסיכום, צום של יממה אחת הוא בטוח ועשוי להועיל לבריאות הכללית ואף לתרום לירידה במשקל. למרות זאת, צום כשיטת הרזיה הוא אינו יעיל יותר מאשר כל דיאטה אחרת, ולרוב האנשים אף קשה להתמיד בו לאורך זמן. אם אתם בוחרים לצום ביום הכיפורים ככל הנראה שהדבר לא יהווה כל בעיה בריאותית. למרות זאת, חשוב לזכור כי צום ממושך עלול להרעיב את הגוף ולמנוע ממנו חומרים מזינים חיוניים וכתוצאה מכך גם לגרום לסיבוכים בריאותיים שונים.פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ויטמין E אנה 08/02/2017 17:39
 • שלום רב, ברצוני לצרוך ויטמין E באופן זמני, בעקבות טנטון באוזן. יש כל מיני סוגים ושאלתי היא איזה סוג כדאי לצרוך? יש בטיפות שמן יש בכדורים יבשים, וכו', אשמח לעצתך בתודה מראש,

 • + הוסף תגובה
E ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 12/02/2017 15:25
 • לא כל כך משנה. המינון חשוב יותר מהצורה. אם אין לך לחץ דם גבוה, את יכולה להתחיל עם 400 יב"ל ולעלות. איני יכול לומר עד איזה מינון אפשר להגיע בלי לדבר איתך. אם זה מצליח לעזור, אני מאוד מבקש שתשתפי אותי בחוויתך.

 • + הוסף תגובה
ויטמין E מינון אנה 04/03/2017 18:01
 • שלום ד"ר, רציתי לשאול לגבי מינון, קניתי ויטמין E בכמוסות, על הקופסא כתוב ליטול 2 כדורים ביום עם הארוחה, כמות כל כדור היא 400יחב"ל מהויטמין, סך הכל זה יוצא 800 יחבל, אולם במקומות אחרים קראתי שלא מומלץ ליטול לאורך זמן יותר מ400 יחבל ליום, מה המינון המומלץ לדעתך. בריאה בדרך כלל עם טינטון קל באוזניים

 • + הוסף תגובה
E ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 04/03/2017 19:18
 • אני מופתע לשמוע שכך מומלץ על המוצר, ומבקש שתבדקי שוב. בכל אופן, ברוב המקרים אין בעיה ליטול 800 יב"ל, אבל איני יכול לתת המלצה טיפולים במסגרת זו.

 • + הוסף תגובה
E אנה 04/03/2017 20:41
 • שלום ד"ר, קראתי שוב..וכך אכן כתוב, כמות הרכיב בכל כמוסה של הויטמין 400 יב"ל, הנחיות שימוש:2 כמוסות ביום עם האוכל. אכן 2 כמומלץ אך לאחר שקראתי הבנתי שזה לא מומלץ. מקווה שלא נעשה נזק, בנטילה ליום אחד של 800 יב"ל. תודה על תגובתך

 • + הוסף תגובה
מינון E ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 05/03/2017 08:31
 • מטופלים רבים שלי נוטלים ויטמין E במינון של 800 יב"ל, ובמקרים מסוימים מגיעים אפילו ל-2000 יב"ל.

 • + הוסף תגובה
ויטמין E טנטון אנה 16/05/2017 18:26
 • שלום רב, אז ביקשת שאשתף אם זה מצליח לעזור... אז ככה, התחלתי את הנטילה לפני בערך שלושה חודשים (בערך התאריך שכתבתי את השאלה) כ400 מ"ג ליום, עם אוכל שומני, לאחר תקופה שאני לא זוכרת כמה...הטנטון עבר לגמרי (אני לא יודעת עד כמה חמור הוא היה אבל הוא היה קיים) אני פשוט לא שמתי לב שהוא עבר פשוט ככה. וכיום הפסקתי את הויטמין בערך שבועיים בלי, ובימים האחרונים הרגשתי שהוא חזר בשתי האוזניים ברמות כאלה ואחרות במהלך היום והלילה...(כנראה שרק שהוא חוזר מרגישים אותו וכשהוא נעלם מתרגלים גם לזה). לשאלתי, רכשתי כעת ויטמין E של חברה אחרת, ואם הקודם עזר לי לבעיה הספציפית הזאת האם כדאי להמשיך לנטול את הויטמין הקודם שנטלתי של חברה אחרת או שאפשר להחליף בין החברות? כמו כן, כתבת שאם אין לי לחץ דם גבוה אפשר להעלות מינון, כשבדקתי לאחרונה לחץ דם הוא היה נמוך מאוד...מה דעתך על כך? שמחתי לשתף בחוויותי..

 • + הוסף תגובה
המשך... אנה 16/05/2017 18:30
תודה! ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 17/05/2017 20:58
 • שמחתי לשמוע. בנוגע לוויטמינים, בדרך כלל כל החברות פחות או יותר מוכרות חומר איכותי, אז ניתן להחליף. אני מעדיף ויטמין E שיש בו גם סלניום, העובר עמו בצורה סינרגסטית. איני חושב שוויטמין E קשור ללחץ דם נמוך.

 • + הוסף תגובה
ויטמין e לטנטון גליה 26/09/2020 16:25
 • אנה שלום, קראתי על כך שויטמין e עזר לך לטנטון ורציתי לשאול של איזו חברה לקחת והאם הטנטון עבר גם בפעם השניה שהופיע? תודה רבה גליה

 • + הוסף תגובה
לילך צרפתי שי 10/07/2016 12:10
 • שלום ד"ר דולב. ברצוני לקנות את התוסף תזונה שעשוי מהצמח לילך צרפתי.קראתי שהוא ניקרא galega officinalis X או goats rue זה טיפול להורדת סוכר בדם.אודה לך אם תעזור לי. הרבה בריאות שי

 • + הוסף תגובה
אינני מכיר את זה. ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 11/07/2016 11:02
הורדת סוכר בדם סוכרייה 22/02/2020 17:59
 • שלום לדר דולב. איך ניתן להוריד רמת סוכר בדם למישהו שהוא גבולי.98...? תודה

 • + הוסף תגובה
שי שי 22/09/2020 23:36
 • 98 זה גבולי מאוד.יש הרבה מידע על הורדת סוכר באינטרנט. תפחית בעיקר פחממות מלחם.תפא.אורז.עוגות.ממתקים.תאכל ירקות.קטניות.עוף.דגים.מים. ותעשה הרבה ספורט.חתהיה רגוע...הסוכר ירד.

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד E-171 מעורר התקף IBS אצלי טיטניום 09/07/2017 17:19
 • Titanium dioxide nanoparticle ingestion alters nutrient absorption in an in vitro model of the small intestine- this paper was published recently – GUO et al., 2017 NanoImpact 5 (2017) 70–82 I discovered that when I digest E-171 I develop severe gut irritation and it initiates severe IBS symptoms (IBS attack) which include severe cramps, bloating and trouble in coordinate peristaltic movements. How I discovered it? I suffer from IBS mixed symptoms (mostly C) for more many years, tried to discover what is the trigger- I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; no intestinal parasites. FODMAP diet that help me manage the symptoms but was limited in effects. Tried a lot of elimination diets- the only thing that was consistent is that I cannot consume red hot chili peppers I recently used a medication and supplement for my hair and nails that caused me (both)severe tummy ache and triggered symptoms. When I tried a generic medication which has the same active ingredient but different inactive substances - that did not contain E-171 I did not experienced this symptoms. I than started to look at supplements and medications which triggered my IBS in the past – for some I even did re-challenge to be sure that it is indeed the medication/supplement, guess what? All contain E-171 while alternative medication/supplements which have the same active ingredient without E-171 did not trigger IBS. As I said - I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; I had skin rash - reaction in the past for hand watch that was made out of metal and I did not remember which kind since it was more than twenty years ago. E-171 - White in color, Titanium dioxide is extracted from the naturally occurring mineral Ilmenite, (named after the Ilmen Mountains in Russia), an iron-black, heavy, metallic oxide mineral, composed of iron and titanium oxide. Thought not to be easily absorbed, although detectable amounts can be found in the blood, brain and glands with the highest concentrations being in the lymph nodes and lungs, it is excreted from the body with urine. Can be found in tablets and capsules, cottage and Mozzarella cheeses, horseradish cream and sauces, lemon curd, toothpaste, and white paint, also in sweets where it is often used to provide a barrier between different colors. Used to increase opacity in some sauces.

 • + הוסף תגובה
ועכשיו בעברית טיטניום 09/07/2017 17:20
 • הי חברים, אני מפיצה את התגלית האחרונה שלי בעניין גם בדפים באנגלית- בקיצור החומר טיטניום דיאוקסיד הידוע בשם- E171 שמשמש בתעשיית המזון והתרופות להלבנה מגרה אצלי התקף חמור של המעי - כל המהלך של איך גיליתי זאת מתואר בקטע באנגלית עמכם הסליחה, רק אומר שניסיתי הכל כולל דיאטת פודמאפ, הימנעות מגלוטן בדיקות לרגישויות, בעיית עיכול לקטוז פרוקטוז, סרולוגיה לצליאק, SIBO גסטרוסקופיות שליליות בקיצור הסיוט הרגיל הכל יצא תקין, כולל נוגדנים עצמיים- תקין. בדקו אם זה גם הטריגר או אחת מהסיבות לטריגר אצלכם. אם אתם לוקחים באופן קבוע תוסף תזונה או תרופה המכילה את החומר הזה שהוא לא חומר פעיל בתרופה אפשר לנסות לעבור לגנריקה שלא מכילה אותו ולראות אם יש שיפור כפי שהיה אצלי. בהשכלתי דוקטור לפרמקולוגיה, אם זה יביא מזור אפילו לנפש אחת זה מאוד ישמח אותי. לאחרונה ממש גם התפרסם מאמר שבמודל שאינו בחיה של מעי דק זה גרם להשטחת פני השטח באופן שידוע שגורם לבעיות ספיגה וקורה כתוצאה מדלקת

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד רינה אבידור 12/10/2018 10:23
 • גם אני קבלתי כאבי בטן עם התכווצויות חזקות אחרי לקיחת כדור של מולטי ויטמין B ופרוביוטיקה שהכילו טיטניום דיאוקסיד.

 • + הוסף תגובה
דחוף יוסי 13/07/2020 18:40
 • אני שבועיים עם שלשולים ויעשו שם לב שיש במשחת שיניים את החומר הזה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!