//

רפואת עיניים בילדים: מהן הבעיות הנפוצות ואיך מטפלים?

אילו בעיות עיניים נפוצות בתינוקות וילדים, מתי מומלץ לבצע מעקב שגרתי ואילו אינדיקציות יצריכו פניה יזומה אל רופא העיניים לילדים? כל התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותבעיות עיניים אינן רק נחלתם של מבוגרים, אלא עלולות להתפתח עוד בשנים הראשונות לחיים. התפתחות תקינה של מערכת הראייה משפיעה באופן ניכר על ההתפתחות המוטורית והקוגניטיבית, ועל כן חשוב לזהות בעיות ראייה כבר בשלב מוקדם ולטפל בהן בהקדם. מדוע כדאי לילדים להיבדק דווקא על-ידי רופא עיניים לילדים?

רופאי עיניים לילדים סיימו את ההתמחות ברפואת עיניים כללית, והוכשרו במשך שנה או שנתיים בהתמחות העל של רפואת עיניים בילדים. בעיות העיניים הנפוצות בקרב תינוקות וילדים שונות מאד מבעיות העיניים הנפוצות בקרב המבוגרים והקשישים. רופאי העיניים שהתמחו בכך, מתעדכנים בכנסים על בסיס קבוע, וקוראים מאמרים בספרות הרלבנטית. בשל כך, הם מאבחנים בקלות רבה יותר את בעיות העיניים בילדים ונותנים מענה הולם למגוון בעיות העיניים בקרב קבוצת אוכלוסייה זו. כמו כן, המכשור הנדרש לבדיקת עיניים בילדים שונה, ולא קיים במרפאתו של כל רופא עיניים. ציוד זה כמובן זמין במרפאה של רופא עיניים לילדים ומאפשר בדיקה מותאמת. לבסוף, רופא העיניים לילדים בחר לטפל בילדים ומטבע הדברים מפנה זמן רב יותר לבדיקת כל ילד וגישתו מותאמת לבדיקת תינוקות וילדים.   
בעיות העיניים הנפוצות בקרב תינוקות וילדים שונות מאד מאלה הנפוצות בקרב מבוגרים ועל כן מומלץ לפנות לרופא עיניים ילדים
מתי נפנה עם תינוק לבדיקה אצל מומחה לרפואת עיניים? 

במצבים, כמו דמעת, הפרשות סמיכות מהעיניים, גרד, אודם בעיניים, מצמוצים, תנועות ריצוד בלתי מוסברות או פזילה, מומלץ לפנות לבדיקה אצל מומחה לרפואת עיניים ילדים מאחר ואלה תסמינים שיכולים להצביע על בעיית עיניים.


אחת הבעיות השכיחות בתינוקות היא דמעת והפרשות מעין אחת או משתי העיניים. בתקופה המיידית שלאחר הלידה, דמעת והפרשות עלולות להעיד על חסימה של דרכי הדמעות, אשר בדרך כלל איננה מסוכנת. למרות זאת, תופעות אלה יכולות להעיד גם על תהליך זיהומי חריף. הזיהום נובע מהדבקה בחיידק אלים בעת המעבר בתעלת הלידה והטיפול בו הוא דחוף וכרוך במתן אנטיביוטיקה תוך ורידית וטיפות עיניים. מומחים ברפואת עיניים יודעים להבדיל בין המצבים האלה ולטפל בהתאם.


מומלץ וחשוב ביותר לפנות לביקורת שגרתית אם ישנה היסטוריה משפחתית של בעיות עיניים בילדות. במקרים בהם אחד ההורים או האחים הגדולים החל להרכיב משקפיים בילדות, טופל בגלל עין עצלה, או עבר ניתוח עיניים בגיל צעיר, מומלץ לפנות לביקורת שגרתית עוד בשנים הראשונות, זאת בשל העובדה שלבעיות אלה קיים אלמנט תורשתי. איתור מוקדם של המצבים שפורטו לעיל יתרום לטיפול יעיל בהם. בתינוקות/ילדים שנולדו פגים ישנה שכיחות יתר של פזילה וצורך במשקפיים ולכן מומלץ להיבדק בקביעות.בדיקות עיניים שגרתיות בילדים

האיגוד האמריקאי לרפואת עיניים ממליץ על בדיקות ראיה שגרתיות על ידי רופא מומחה בגיל שנה, בגיל שלוש שנים ובגיל שש, לפני התחלת בית הספר. בדיקת העיניים שונה בכל אחת מנקודות הזמן בהתאם להתפתחות הילד. 


בגיל שנה, בדיקת העין נועדה לבחינת מבנה העין, הצורך במשקפיים, לשלילת פזילה וגורמי סיכון שיכולים להביא להתפתחות עין עצלה – שעלולה להוביל להפרעה קשה ובלתי הפיכה בראיה. 


בגיל שלוש שנים, נבדק מבנה העין, תנועתיות העין  ופזילה. הילד כבר מדבר ומכיר צורות וציורים ורופא העיניים נעזר בשיתוף הפעולה אתו. בעזרת משחקים ושימוש באביזרים מתאימים ניתן לאבחן אם הראיה טובה או לא. בגיל זה, ניתן לבדוק גם פונקציות ראיה גבוהות יותר, כמו ראיה דו עינית.


בגיל שש, הראיה כבר אמורה להיות דומה לזו של מבוגר. צפוי שהילד יראה 6/6 בכל עין. הפעם נבדקת גם הראיה מקרוב, מיקוד ומידע עדין יותר שלא ניתן היה להשיג קודם לכן.


אם גם בבדיקה זו אין עדות לבעיה רפואית, הילד יכול להמשיך במעקב אחת לכמה שנים לפי המלצת הרופא. במידה וקיימים ממצאים גבוליים, רופא העיניים יבקש להישאר במעקב צמוד יותר.
האיגוד האמריקאי לרפואת עיניים ממליץ על בדיקות ראיה שגרתיות על ידי רופא מומחה בגיל שנה, בגיל שלוש שנים ובגיל שש
מהו מהלך הבדיקה?

בעת בדיקת העיניים בילדים ותינוקות, רופא העיניים יטפטף טיפות מיוחדות שמרחיבות את האישונים ומאפשרות לראות את קרקעית העיניים ולזהות צורך במשקפיים.  הטיפות גורמות לאי נוחות זמנית, בגלל טשטוש ראיה מקרוב וסנוור, אך אי הנוחות חולפת לאחר כמה שעות. מומלץ לכן להצטייד במשקפי שמש או כובע מצחייה עבור הילד על מנת להקל על הסנוור.לרשימת הדברים בהם כדאי להצטייד לבדיקה לחצו כאן 


מדוע חשוב לאתר בעיות עיניים בשלב מוקדם?

בדומה למוח כולו, כך גם מרכז הראיה שבמוח, עובר שינויים רבים והתפתחות משמעותית מרגע הלידה ועד לבגרות. מדובר בשינויים דו כיווניים- מרכז הראיה המתפתח משפיע רבות על תפקוד התינוק, והפעילות והגירויים הסביבתיים משפיעים גם הם בתורם על התפתחות מרכז הראייה. 


התפתחות מרכז הראיה במוח מאפשרת לתינוק להתקדם מבחינה מוטורית, שפתית וחושית. בתחילה, מדובר בהתפתחות שמאפשרת רק קשר עין בין התינוק לסביבתו, לאחר מכן, מעקב אחר חפצים (מובייל או פנים שזזות) ובהמשך מתפתח הקשר בין היד לעין והילד מבין שהוא יכול להניע את היד כדי לאחוז בחפץ ולגרום לו לזוז או לצפצף.


במשך כל שנות הילדות, מרכזי הראיה במוח מתפתחים ומשתכללים כדי לאפשר ראיית צבעים, ראיה בתלת מימד וזיהוי פרטים קטנים. אזור הראיה במוח גמיש וניתן לשינויים בערך עד גיל תשע. ככל שהילד צעיר יותר, הגמישות והשינויים באזור האחראי לראיה במוח ניתנים לשינוי משמעותי יותר. מכאן נובע הצורך וההכרח לאבחן בעיות ראיה בשלב מוקדם ככל האפשר.אילו בעיות עיניים מומלצות לאבחון בשלב מוקדם כד למנוע את החמרת הבעיה?


עין עצלה

 אם לילד אובחנה בעיית ראיה בעין אחת ( אשר נקראת גם עין עצלה) - מומלץ מאד להתייחס לבעיה הזו ולטפל בה בגילאים מוקדמים, בטרם "יחליט" מרכז הראיה במח לוותר על האינפורמציה החזותית שמתקבלת מהעין העצלה. הטיפול מבוסס על סגירת העין הבריאה בכדי לאפשר למרכז הראיה במח לקלוט ולעבד את המידע מהעין העצלה. לעתים משלבים גם משקפיים במידת הצורך.


ראיה  ומיקוד

ילדים הזקוקים  למספר גבוה לרוחק ראיה ולא מטופלים עם משקפיים מתאימות, יסבלו מהפרעות בראיה וכאבי ראש הנובעים ממאמץ יתר של שרירי העיניים. בגלל גילם, הילדים לא ידעו לומר שראשם כואב או שראייתם לקויה, והם פשוט מניחים שכך רואים כולם. איתור מוקדם של בעיית הראיה ומתן תיקון (משקפיים) יקל עליהם ביומיום אך חשוב מכך, יאפשר התפתחות תקינה של מרכז הראיה. לסיכום, כמו שלכל הורה ברור שצריך לקחת את הילד למעקב גדילה והתפתחות, ולבדיקת רופא ילדים, מומלץ בחום להכניס ליומן העמוס גם את בדיקת העיניים לילדים. בדיקה זו תאשר את בריאות עיניו וחדות ראייתו של הילד, או לחלופין תאפשר זיהוי וטיפול מוקדם בבעיות בתחומים אלו.ד"ר מרים ארנברג רופאה בכירה, מנתחת ביחידת העיניים בשניידר ואחראית על מחלות רשתית ניווניות בקמפוס על שם רבין. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר מרים ארנברג השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אופטומטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רואה טוב רק במרכז המשקפיים קרן 03/08/2020 16:56
  • שלום. לבני, בן 14, יש מספר גבוה במשקפיים. כל שנה עולה לו כמעט במספר שלם. לאחרונה עלה לו המספר (בעין ימין 0625- צילינדר 050- AX 60 ובעין שמאל 0650- צילינדר 050- AX 95, VA 6, PD 61). עשינו לו אצל האופטמטריסט משקפיים חדשים, בהם הוא רואה טוב, אך עשו לו עדשות 1.61 - יחסית עבות. הזמנתי לו מחו"ל משקפיים נוספים באותו מרשם עם עדשות דקות יותר - 1.67. הוא טוען שבמשקפיים שהגיעו מחו"ל הוא רואה טוב רק ממרכז המשקפיים. מה יכולה להיות הבעיה? דרך אגב, רק אחרי יום שלם הוא שם לב לכך. בהתחלה הוא אמר שהמספר מדוייק והוא רואה טוב. תודה

  • + הוסף תגובה
משקפיים דר' מיכאל כינורי 07/08/2020 07:47
  • יכול להיות שההבדל נובע מזה שהעדשות הן ספריות ( spheric) ולא א-ספריות ( aspheric), ייתכן הבדל במרחק בין האישונים, ציפויים וכו׳. היתרונות בהזמנת משקפיים מחו״לבברורים אך החסרון העיקרי הוא שאין ״אבא ואמא״ אחראיים למשקפיים (זה נכון כמובן לכל מוצר, לאו דווקא משקפיים....).

  • + הוסף תגובה
קושי להסתכל על דברים חדים ומשופעים דני 28/07/2020 15:23
  • כשאני מתעייף קשה לי מאוד להסתכל על דברים חדים ודברים קרובים ביחס למשהו אחר (כמו מדף בולט) וכן הקריאה נעשית קשה. (במצבים אלו לעיתים יש כאבים בעיניים) האם זה מראה על בעיה כלשהי ? אשמח לתשובה . תודה!

  • + הוסף תגובה
קושי להסתכל דר' מיכאל כינורי 28/07/2020 22:53
מספר גבוה בילד תמי 20/07/2020 23:06
  • לבני בן ה13 מספר -9 במשקף כמו כן אובחן כבעל רוחק ראיה של 1 בעקבות מאמץ שלהעיניים ישנו רקע תורשתי רציתי לשאול האם ניתן לעצור בשלב זה את המספר כפי שהומלץ ע"י אוניברסיטת בר אילן הרכבת משקפי מולטיפוקל

  • + הוסף תגובה
מספר גבוה בילד דר' מיכאל כינורי 20/07/2020 23:25
  • התשובה מורכבת. בעיקרון הטיפול הראשוני בנסיון למנוע עליה במספר הוא בטיפות אטרופין מדולל. הטיפול הזה נבדק בספרות בסטנדרטים המקובלים ונמצא בטוח ויעיל (לא ב 100% כמובן). הוא גם זול הרבה יותר....

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!