מחקר חדש מצא: דיכאון עלול לגרום להזדקנות מוקדמת

מחקר חדש שבוצע בהולנד מצא כי דיכאון קליני עלול להוביל לשינויים גנטיים מסוימים הגורמים להזדקנות מוקדמת. טיפול יעיל הניתן מוקדם ככל הניתן עשוי לעצור את התהליך הביולוגי: כל המידע
כתבה פרסומית כתבת חסותדיכאון קליני או דיכאון מג'ורי הוא אחת מההפרעות הנפשיות הנפוצות ביותר. למעשה, יותר מ-16 מליון מבוגרים בארצות-הברית חוו אפיזודת דיכאון אחת במהלך השנה האחרונה. מצב זה, נקשר לבעיות בריאותיות אחרות, החל מתחולת חיים קצרה יותר ועד לסיכון גבוה יותר לבעיות לב וכלי דם.


מחקר חדש מראה כי דיכאון קליני עלול גם להוביל להזדקנות מוקדמת. חוקרים מהמרכז הרפואי שבאוניברסיטת אמסטרדם, הולנד, חקרו את מבני ה-DNA של אנשים הסובלים מדיכאון והגיעו לתוצאות מסקרנות במיוחד: נמצא כי ה-DNA של אנשים הסובלים מדיכאון קליני מבוגר יותר בכ-8 חודשים בממוצע בהשוואה לאלה שאינם סובלים מהבעיה הנפשית. החוקרים הציגו את ממצאיהם בכנס של המכללה האירופאית לנוירו-פסיכולוגיה והם פורסמו בכתב העת American Journal of Psychiatry. השפעה זו של הזדקנות מוקדמת הייתה משמעותית יותר בקרב אלה שחוו טראומה בגיל הילדות, כמו אלימות, הזנחה או התעללות.מהו דיכאון קליני? 

דיכאון קליני, שכאמור נקרא גם דיכאון מג'ורי, הוא הפרעה נפשית קשה המלווה בתסמינים פיזיים, רגשיים והתנהגותיים. הדיכאון משפיע על מצב הרוח, על מנעד הרגשות ועל המוטיבציה. הדיכאון עלול להשפיע גם על התפקוד היומיומי. טווח התסמינים המעידים על דיכאון קליני הוא רחב, ואלה משתנים מאדם לאדם בכל הנוגע לרמת חומרתם ולתדירות הופעתם. חשוב לציין, כי לא מדובר בהופעה של רגשות, כמו עצב או מתח, אלא במצב נפשי הדורש עזרה רפואית ולעיתים אף מתן טיפול תרופתי. מחקר מצא: דיכאון קליני מביא להזדקנות מוקדמת בשל שינויים גנטייםכיצד דיכאון משפיע על ה- DNA?

החוקרים בדקו את הדנ"א של 811 אנשים הסובלים מדיכאון ועוד 319 שאינם סובלים מההפרעה הנפשית. המשתתפים לקחו חלק במחקר הולנדי שעסק בדיכאון וחרדה. 


בעזרת ביצוע של בדיקות דם, החוקרים בחנו את האופן בו הדנ"א של המשתתפים השתנה עם העלייה בגיל. המחקר חשף כי שינויים אפיגנטים התרחשו מהר יותר בקרב הנבדקים אשר סובלים מדיכאון. 


אפיגנטיקה היא המחקר העוסק בשינויים בביטויים של גנים שונים אשר אינם משפיעים על רצף הדנ"א. שינויים אלה יכולים להתרחש כתוצאה מגורמים רבים, בהם הסביבה וסגנון החיים.קראו עוד: דיכאון: האם שינוי תזונתי הוא האור בקצה המנהרה?אחד המנגנונים שבאמצעותם מתרחש שינוי אפיגנטי נקרא מתילציה של דנ"א  או Methylation. תהליך זה כולל חיבור של מולקולות מתיל (CH3, אטום פחמן הקשור לשלושה אטומי מימן) לדנ"א עצמו. החוקרים הראו כי בקרב אנשים הסובלים מדיכאון מג'ורי, קיימת מידה מסוימת של מתילציה. השינוי האפיגנטי מצביע על גיל מבוגר יותר. משמעות הדבר היא כאלה הסובלים מדיכאון יהיו מבוגרים יותר ביולוגית בכ-8 חודשים, זאת בהשוואה לאלה שאינם סובלים מדיכאון. במקרים מסוימים של דיכאון חמור, הגיל הביולוגי יהיה מבוגר יותר ב-10-15 שנים בממוצע מאשר הגיל הביולוגי. החוקרים מצאו בנוסף כי גילם הביולוגי של אלה אשר חוו טראומה בילדות היה מבוגר יותר ב-1.06 שנים, בהשוואה לנבדקים שלא חוו טראומה.


תוצאות המחקר חושפות למעשה "שעון אפיגנטי", הכולל דפוסי שינוי בדנ"א המהווים אינדיקציה לגיל הביולוגי. אותו שעון, עובד מהר יותר בקרב אלה הסובלים ממצבי דיכאון או לחץ קיצוני.


התוצאות מדגישות את ההשפעה הביולוגית של טראומה מוקדמת ואת החשיבות של צעדי מניעה וטיפול מוקדמים בכל הנוגע לדיכאון ולחוויות ילדות שליליות. עם זאת, דרוש מחקר נוסף בנושא כדי לחזק את הממצאים. מחקרים ארוכי טווח דרושים כדי להבין האם גם טראומה לבדה גורמת להזדקנות אפיגנטית.פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סכיזואפקטיב - טיפול משלים מלכה 31/05/2020 12:46
  • אני מנסה למצוא תרופה משלימה למחלת הנפש ממנה סובל הבן שלי, הוא מטופל באלנזפין, הוא מגיב טוב לתרופה בדרך כלל, ואני רוצה לשפר את המצב שלו.

  • + הוסף תגובה
חרדה דני 25/05/2020 00:12
  • ישש לי חרדות ודיכאון רק ביום, ובלילה אני מרגיש מצוין, האם זה אומר משהו

  • + הוסף תגובה
רמוטיב שלמה 25/04/2020 17:47
  • לקחתי תקופה רמוטיב 500 ובערב 250 לאחרונה יצאתי מאיזיון והעלתי בעוד כדור 250 . הרופאה אמרה שצריך לעבור לציפרלקס להתחיל מ 5 מג במקביל ל500 קראתי ששילוב של השניים יכול לגרום להרעלת סירוטונין, איך מבצעים את החילוף?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!