//

קטרקט בלייזר: השיטה המתקדמת ביותר לניתוחי קטרקט

כ-5000 ניתוחי קטרקט בלייזר מבוצעים בישראל בכל שנה בממוצע. הניתוח החדשני כולל הסרה של העדשה העכורה והשתלת עדשה מלאכותית, באמצעות טכנולוגית לייזר, וכך מספק דיוק מרבי ומצמצם את הסיבוכים הפוטנציאלים הכרוכים בפעולה הכירורגית
כתבה פרסומית כתבת חסותתוכן ממומן בשיתוף 'עיניים' – רשת מרכזים רפואיים


ישראל נחשבת לאחת המדינות המובילות בעולם בכל הנוגע לניתוחי קטרקט בלייזר. כיום מבוצעים בארץ כ־5,000 ניתוחים כאלו בממוצע מדי שנה, ברשת המרכזים הרפואיים "עיניים" ובמסגרת הפרטית – והם הולכים והופכים להיות חלק משמעותי מכלל ניתוחי הקטרקט וביחס לניתוחים הידניים הסטנדרטיים. מהו קטרקט?

קטרקט (או בעברית ירוד), הוא השם המתאר את תהליך ההזדקנות הטבעית של העדשה, שעם השנים הולכת ומאבדת מצלילותה ומגמישותה, ובהדרגה הופכת עכורה יותר ויותר. תסמיני הקטרקט כוללים בין היתר ירידה באיכות הראייה, ראייה כפולה, טשטוש וסנוור, כאשר אצל מרכיבי משקפיים ועדשות (ובעיקר אצל קצרי רואי), מדובר לעיתים בשינוי במספר. מי מתאים לביצוע ניתוח קטרקט בלייזר?

חשוב לדעת: ניתוחי קטרקט בלייזר מתאימים למרבית המטופלים – זאת כמובן לאחר ביצוע בדיקת עיניים יסודית מקדימה על ידי רופא עיניים מוסמך, במסגרתה מתבקש המטופל לספק תמונת מצב עדכנית באשר למצבו הבריאותי ולהיסטוריה הרפואית שלו. בהקשר הזה יש להדגיש כי ניתוח קטרקט בלייזר אינו מומלץ לאלו הסובלים מבעיות בהתרחבות האישון ולבעלי עיניים קטנות או שקועות במיוחד. 


ייעוץ לאבחון קטרקט מתבצע באמצעות בדיקה מנורת סדק ולאחר הרחבת אישונים. הבדיקה כוללת מדידת הלחץ תוך עיני, בדיקת הרשתית ועצב הראייה. ברשת עיניים אנו מקפידים על בדיקתOCT  אולטרסאונד של הרשתית וכן ספירת תאי אנדותל בקרנית אשר חשובים לקבלת תוצאות טובות לניתוח. במידה ומאובחן תהליך של קטרקט, נדרשת פרוצדורה כירורגית במסגרתה מוחלפת העדשה הטבעית העכורה בעדשה מלאכותית המותאמת לנתוני הראייה של המטופל, הנשארת לתמיד בעין.
ניתוח קטרקט בלייזר מתאים למרבית המטופלים, זאת לאחר ביצוע בדיקת עיניים מקיפה על ידי רופא עיניים מוסמך 
מהו מהלך הניתוח?

הניתוח עצמו, יש להדגיש, אינו דורש אשפוז והוא מתבצע לרוב בהרדמה מקומית על ידי טיפות אלחוש בלבד. לרוב מנתחים עין אחת ולאחר כשבוע מנתחים את העין השנייה. 


מדובר בהליך רפואי פשוט יחסית, ללא כאבים, המתחלק לחמישה שלבים: יצירת פתח בקרנית, חיתוך קופסית העדשה הקדמית, ריסוק העדשה העכורה באולטרסאונד לחלקיקים קטנטנים, שאיבת חומר העדשה והשתלת עדשה חדשה מלאכותית וצלולה (דרך פתח של מילימטרים ספורים), שתתפוס את מקומה של העדשה העכורה. פה המקום להסביר כי בניתוח קטרקט בלייזר, מכשיר הלייזר מבצע את שלושת השלבים הראשונים בתהליך – וזאת במהירות ,יעילות ודיוק רב תוך חיסכון באנרגית אולטרסאונד ושמירה על הקרנית. שני השלבים האחרונים מבוצעים בחדר ניתוח אליו עובר המטופל לאחר סיום פעולת הלייזר. כל ההליך הכירורגי קצר במיוחד ולוקח כרבע שעה בממוצע.


בין היתרונות שניתוח כזה מציע ניתן לציין דיוק מרבי, בטיחות, צמצום סיבוכים פוטנציאליים (ובהם זיהומים, ופגיעה בתאי האנדותל (העלולה להוביל לבצקת בקרנית) – ולא פחות חשוב: הסרת קטרקט לצד תיקון תשבורת הראייה (המספר) ותיקון אסטיגמציה (צילינדר), במסגרת הליך אחד.קראו עוד: כך הפך ניתוח להסרת המשקפיים בלייזר למבוקש במיוחדההחלטה המקצועית על סוג העדשה הדרושה ועל איזה מספר יש להשתיל נעשית על ידי חישוב מדויק המתבצע באמצעות מכשור מתקדם, בהתחשב בלקות הראייה של כל מטופל ומטופל. אם בעבר כדי להתגבר על התלות במשקפיים נהגו הרופאים לאמץ פתרון מסוג מונו ויז'ן (Monovision)  - לכוון את העין הדומיננטית של המטופל לראייה לרחוק ואת העין השנייה לראייה לקרוב. במקרים רבים הרופא ממליץ על השתלת עדשות מולטיפוקליות בניתוחי קטרקט בלייזר. אלו עדשות פרימיום המאפשרות למטופל לראות לטווח הקרוב, לטווח הביניים ולטווח הרחוק מבלי להזדקק למשקפים.


לסיכום, הסרת קטרקט באמצעות ניתוח לייזר מסייעת בהשגת תוצאות מיטביות. בנוסף, קיים קיצור בתקופת ההחלמה וחזרה מהירה וחלקה לתפקוד מלא.


ניתוחי קטרקט בלייזר מוכרים על ידי קופות החולים וחברות הביטוח, אשר משתתפות במימונם.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם עיניים - המרכז הרפואי ד"ר לוינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הסרת משקפיים בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הסרת משקפיים בלייזר יהודה 07/08/2020 11:26
  • איפה הכי מומלץ לעשות את הניתוח מבחינה מקצועית ? המספרים שלי ימין-10 ושמאל-7 עם קצת צלינדר עשיתי בדיקת התאמה במכון קר ובד''ר לווינגר במכון קר המליצו לי על PRK + PD WAVEFRONT OPTIN ובמכון ד''ר לווינגר על INTRALASIK

  • + הוסף תגובה
הסרת משקפיים בלייזר ויצק 02/08/2020 16:08
  • שלום אני מתעניין בניתוח לייזר להסרת משקפיים יש לי אפשרות דרך כללית לקבל הנחה ולבחור באחת מתוך חמישה מכונים הדסה אופטימל, קר שירותי רפואה , אמריקן לייזר , עיניים ואסותא אופטיק הייתי מעוניין לדעת אצל מי מהם הכי מומלץ לבצע את הניתוח ? תודה

  • + הוסף תגובה
ניתוח לייזר ווווו 30/07/2020 10:26
  • שלום עברתי ניתוח לייזר בטיפול איינטרלסיק לפני כחודש ולפני שבועיים בערל גילתי שאני רואה פתאום כתוביות כפולות בעין שמאל בעיקר בחושך יש לזה תשובה ממה הדבר נובע

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!