תסמונות פוסט אורגזמות: כל התופעות - והפתרונות

אורגזמה היא מילה בעלת משמעות חיובית עבור רובנו, אך מה קורה כשלתחושה הנעימה נלווים תסמינים כואבים ולא נעימים שעלולים אף להביא להימנעות מקיום יחסי מין והגעה לפורקן? על תסמונות פוסט אורגזמיות ודרכי הטיפול בהן בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 17/10/2018


אורגזמה, מילה שמקורה בשפה היוונית, ומשמעותה ריגוש מיני מהווה  תחושת שיא או פורקן בסופו של גירוי מיני. האורגזמה מלווה בהתכווצויות שרירים באזור האגן אשר מביאות להנאה מינית. לתחושה זו, מלוות מספר תופעות גופניות לא רצוניות,בהן כווץ שרירים באזורים שונים בגוף, תחושת אופוריה, תנועות גוף וקולות לא רצוניים. התחושה קיימת גם בגברים וגם בנשים ונשלטת על ידי המערכת העצבים האוטונומית. בגברים היא מלווה בשפיכת זרע ,לגבי קיום שפיכה נשית הדעות חלוקות. לאחר האורגזמה יש תקופת רגיעה הקשורה לשחרור הורמונים וחומרים כימיים במוח והיא בולטת יותר בגברים.


אבל מה קורה כשתחושת העונג העילאי מלווה במגוון תחושות לא נעימות וכואבות עד כדי כך שהסובל מהן נמנע מלהגיע לאורגזמה? תסמונות פוסט אורגזמיות הן קבוצת תסמינים שעלולים להופיע לפני, אחרי או בסמיכות לאורגזמה. תסמינים אלה יכולים להימשך זמן קצר ועד למספר ימים לאחר תחושת הפורקן. מהם הגורמים לתסמינים אלה וכיצד ניתן לטפל? מומחית עם כל התשובות החיוניות. 1. כאב ראש פוסט אורגזמי

שכיחות באוכלוסיה -   1:100 שכיח יותר בגברים ביחס של 4:1. כאב ראש פוסט אורגזמי נפוץ יותר בקרב הסובלים ממיגרנות. הוא עלול להתרחש בהתקפים אשר ביניהם יתכנו חודשים ואף שנים של רגיעה. 


אלה הסובלים מהתופעה עלולים לחוות כאב ראש לאחר כל פעולה מינית המסתיימת באורגזמה, ללא תלות לאופן בו האורגזמה נחווית (אוננות, יחסי מין או מין אוראלי). כאב הראש עלול להופיע ככאב עמום המתפתח בהדרגה תוך כדי ההתעוררות המינית, אך לרוב יופיע כאב פתאומי עוצמתי, לפני או מיד אחרי האורגזמה. כאב הראש נמשך לרוב עד ל-24 שעות לאחר הפעילות המינית. קראו עוד: את לא חייבת לסבול: כל הסיבות - והפתרונות לכאבים בקיום יחסי מין
קיימים שלשה סוגים של כאב ראש פוסט אורגזמי:

כאב פתאומי (sudden onset)
כאב ראש זה הוא השכיח ביותר  ומאפיין כ-70% מהמקרים. הוא מתחיל מיד לפני, בזמן או אחרי האורגזמה. כאב הראש יהיה חזק ביותר, הולם או דוקר אשר מופיע באופן פתאומי או מתפתח תוך דקות אחדות. לרוב הכאב הפתאומי ימשך דקות ספורות עד למספר שעות. 


כאב סוב אקוטי או קרשנדו (crescendo headache)
כ-25% ממקרי כאב הראש הפוסט אורגזמי הם כאבי ראש סוב אקוטיים. כאב ראש מסוג זה מתחיל בזמן הגירוי המיני ומגיע לשיאו בזמן האורגזמה. ברוב המקרים, יורגש באחורי הראש כאב עמום ולעיתים נדירות הוא ילווה בבחילות או בהקאות. כאב פוסט דורלי post dural headache
כאב פוסט דורלי הוא הנדיר ביותר מבין שלושת סוגי הכאב. הוא מתבטא בעיקר באזור העורף ומחמיר בעמידה. במקרים רבים הוא ילווה בבחילות והקאות. מה גורם לכאב ראש פוסט אורגזמי?

הסיבה לכאב ראש זה היא בדרך כלל סיבה שפירה, ונובעת מכווץ שרירים או התכווצות של כלי דם במח. כמובן שצריך לשלול בעיות נוירולוגיות או בעיות בכלי הדם במח,  ועל כן במידה ומופיע לראשונה יש לבצע ברור רפואי ובדיקות שונות, כמו MRI של המח, צלום של כלי הדם במח ועוד.איך ניתן לטפל?

הטיפול הראשוני הוא הימנעות מקיום יחסי מין עד לרגיעה של כאבי הראש. קיימות תרופות, אותן יש לקחת שעות ספורות לפני קיום יחסי מין, לרבות תרופות נגד מיגרנה, תרופות המרחיבות כלי דם, תרופות משככות כאבים ועוד. 2. כאב אגני לאחר אורגזמה 

על פי ההנחה הרווחת מקורו של כאב אגני לאחר אורגזמה הוא בהתכווצות שרירי רצפת האגן, או התכווצות של צוואר שלפוחית השתן. למרות שידוע כי נשים סובלות מכאבים באזור פי הטבעת, האגן, הדגדגן, הרחם, או הנרתיק לאחר אורגזמה, כמעט ולא קיימים דיווחים על כאב זה בקרב נשים, והתופעה נחקרה בעיקר בגברים. למעשה, כ-10% מהגברים סובלים מתופעה ז, ורוב אלה החווים כאב אגן כרוני, סובלים גם מכאב פוסט אורגזמי. 


אצל רוב הגברים הכאב יורגש לרוב בפין, או במקרים אחרים בשק האשכים, בפי הטבעת או בבטן התחתונה. כמחצית מהחולים יחושו הקלה ניכרת בכאב כחמש דקות לאחר האורגזמה.איך ניתן לטפל?

הטיפול בכאב זה מתבצע באמצעות  תרופות להרפיית שרירים, תרופות להרפיית צוואר שלפוחית השתן, פיזיותרפיה של רצפת אגן.
תסמונות פוסט אורגזמיות כוללות אוסף של תסמינים שעלולים להופיע לפני, אחרי או במהלך אורגזמה 

3. תחושת חולי פוסט אורגזמית –  (POIS  (post orgasmic illness syndrome   

תסמונת זו היא אחת מהתסמונות הנדירות ביותר הקיימות. מדובר במצב של עייפות קיצונית ותסמונות גופניות ונפשיות שונות המופיעות אחרי אורגזמה. יש המתארים את הופעת הסימפטומים גם לאחר קרי לילה.


תחושת חולי פוסט אורגזמית שכיחה גם היא יותר בגברים, ולרוב תופיע בגילאי 40-50. למרות זאת, תופעה זו עלולה  להתפתח כבר בגיל ההתבגרות ולהוביל להימנעות מקיום יחסי מין. כתוצאה מכך עלולה להיווצר בעיה זוגית מורכבת. בעולם ידועים כמאות גברים הסובלים מתסמונת זו.מהם התסמינים האופייניים?

עייפות קיצונית ותחושת תשישות קיצונית שיכולה להמשך מספר ימים אחרי האורגזמה ולהיות מלווה בתחושת שפעת, חום, כאבי שרירים ופרקים וכאבי ראש,חוסר יכולת להתרכז, תגובה דיסוסציאטיבית (התנתקות מהסביבה ותחושת ריחוף). בנוסף עלולות להתפתח גם הפרעות עיכול, שלשולים, תחושת קור קיצונית המתחלפת בחום גבוה והזעות. קראו עוד: פחד מחדירה (וגיניזמוס): מהו וכיצד מטפלים?מהם הגורמים שעלולים להביא לתסמונת חולי פוסט אורגזמית?

קיימות מספר סיבות משוערות לתופעה, לרבות בעיה נפשית הנגרמת עקב חרדה הקשורה למנגנון השפיכה(מזכיר את התיאוריה הסיניתשכל שפיכת זרע מחלישה את האנרגיות הפנימיות), שחרור עודף של דופאמין או סרוטונין במוח בעקבות השפיכה, חסר באנדורפינים, או ירידה בסטרואידים,  אלרגיה למרכיב בנוזל הזרע שמשתחרר,או מנגנון אוטואימוני נגד חומר כלשהו בנוזל זרע, שינויים בקטכולאמינים בדם, או הפרעות בקצב הלב או עליה של לחץ הדם. 


מאחר ושום סיבה לא הוכחה והכל בגדר של השערות בלבד. אין טיפול מוגדר ומומלץ. הטיפול בבעיה עשוי לכלול שינוי תזונתי הכולל הימנעות מחלב ומוצריו, טיפול אנטי אפילפטי או אנטי חרדתי (SSRI), מתן ביטא בלוקרים לטיפול בהפרעות בקצב הלב, מתן טסטוסטרון או מתן טיפול אנטי-אנדרוגני. 

PGAD- Persistant genital arousal syndrome .4 תסמונת עוררות מינית מתמדת

תסמונת נדירה המאובחנת בעוררות מינית מתמדת וכוללת תחושת גירוי ספונטנית וטורדנית באברי המין במצבים של חוסר חשק או עניין מיני. תחושה זו אינה מוקלת אחר אורגזמות חוזרות וההתעוררות המינית יכולה אף להימשך שעות או ימים ולגרום למצוקה נפשית. התסמונת שכיחה בעיקר בנשים, והסיבות לה אינן ברורות. מבין הגורמים האפשריים לה נמנים גורמים נפשיים, בעיות הורמונליות, התפתחות התסמונת כתוצאה מנטילת תרופות שונות וסיבות נוירולוגיות. איך ניתן לאבחן?

במסגרת הבירור יתבצעו בדיקות הדמיה שונות, לרבות הדמיית אגן, מוח ועמוד השדרה התחתון. בנוסף יתבצעו בדיקות דם כלליות והורמונליות, ברור כלי דם באגן ובדיקת אא"ג לבחינת הפעילות המוחית. מהן דרכי הטיפול?

הטיפול בתסמונת מגוון, ועשוי לכלול טיפול תרופתי, טיפול פסיכותרפי, פיזיותרפיה של רצפת האגן ועוד. אסטרטגיית הטיפול תקבע  בהתאם לממצאי הבדיקות ולסיבה הגורמת להתפתחות הבעיה. 


לסיכום, תסמונות פוסט אורגזמיות מהוות אתגר רפואי לרופא המטפל. בירור כוללני ותכנון אסטרטגיית טיפול בהתאם לממצאים עשויים לתרום לשיפור משמעותי בחיי המין של המטופל ובאיכות חייו. 
דר' ליאורה אברמוב גינקולוגית מנהלת המרפאה לטיפול מיני, המרכז לבריאות האישה המרכז הרפואי תל אביב הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ליאורה אברמוב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, מיניות וטיפול מיני

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אבחון קונדילומה יונתן 21/11/2019 10:59
 • אשתי אובחנה עם מצב CIN1 בבדיקה שגרתית. הבדיקה העלתה שהוירוס הוא מזן 16. בעקבות זאת הלכתי להבדק אצל רופא עור ומין כדי שיבחן בליטות שמצאתי על בסיס הפין (אובחנו כשומניות) ו-2 "נקודות חן" שאבחנתי בהן לפני מספר שנים אך לא ייחסתי להן חשיבות. את "נקודות החן" הוא אבחן כקונדילומה. באותה פגישה הרופא צרב לי את האזור הנגוע בחנקן נוזלי לבקשתי. שאלות רבות שהיו לי נותרו ללא מענה מספק. אני מעוניין לדעת על איזה אורח חיים לשמור, איזו שגרת בדיקות עלי לקיים כדי לוודא שהקונדילומה לא חוזרת ושאין התפתחות של סרטן כזה או אחר? איך אני יכול לאבחן את זן הוירוס שגרם לי לקונדילומה? איך אני יכול לוודא אם אין לי זנים אחרים של הוירוס, אם נדבקתי מאשתי או הדבקתי אותה? איך יתכן שיש לי את 2 הנקודות האלה במשך שנים והן לא התפשטו?

 • + הוסף תגובה
אמצעי מניעה מדבקה לי94 06/11/2019 09:56
 • שלום, אני משתמשת במדבקות אוירה כבר כמה חודשים אתמול הייתי צריכה להחליף למדבקה השלישית שלי ובבוקר היא נפלה לי. אני לא הייתי בבית ולא היה לי מדבקה חדשה לשים יצא שנשארתי בסביבות ה 9-10 שעות בלי מדבקת בכלל (כאמור בין המדבקה השניה-לשלישית) לאחר כ 9 שעות הגעתי הביתה ושמתי מדבקה חדשה ובאותו ערב גם קיימתי יחסי מין לא מוגנים (הוא גמר בחוץ) האם אני עדיין מוגנת ? יש לי סיבה לחשוש? אשמח לתגובות. תודה

 • + הוסף תגובה
הגדלת איבר המין אנונימי 16/03/2014 10:14
 • אני רוצה להגדיל את איבר המין ורציתי לדעת מה הדרך הטבעית הכי בטוחה לעשות זאת, ניתוח לא בא בחשבון. קראתי באינטרנט על שתי שיטות, אחת באמצעות מכשיר שעובד על מתיחה, מלבישים אותו על האיבר, הוא מותח אותו ויוצר רקמות חדשות. הדרך השנייה היא באמצעות תרגילים שמזרימים יותר דם ממה שהתאים באיבר מסוגלים להכיל וכך בעצם מגדילים אותו. רציתי לדעת איזו דרך היא בטוחה יותר, אמינה יותר, אשר מומלצת על ידי הרופאים??? תודה מראש !

 • + הוסף תגובה
הגדלת הפין ד"ר דניאל וטלמן (Ph. D) 16/03/2014 11:39
 • אין בנמצא דרך מוכחת וידוע שבעזרת ניתן להגדיל את הפין. הדרכים שאתה מתאר יכולים רק להגדיל את חשבון הבנק של המשווק אותם. ברוב המקרים של גברים הסבורים שיש להם איבר מין קטן מדי, זה קשור בדימוי עצמי ופחות בסנטימיטרים לאורך או לרוחב של הפין. מה שגורם להנאה המינית של בת הזוג זה החיבור הנתינה והידיעה של מה מענג את השותפה . לא ממליץ לך להשתמש באביזרים שונים כדי לנסות להגדיל את הפין.

 • + הוסף תגובה
הגדלת איבר המין ד"ר צחי (יצחק) בן ציון 16/03/2014 18:05
 • השיטה הראשונה להארכת איבר המין ANDROPENIS כן עשויה להאריכו במשהו את האיבר. משתמשים בה רק במקרה של מיקרו פניס- כלומר פניס הקטן מעשרה סנטימטר בזיקפה. כשהמדידה מעצם החיק לקצה איבר המין [מהבססיס הקשה עד לקצה]. במקרים של פין גבולי כזה אפשר להאריך בכשני סנטימטר אחרי שנה של הרכבת המכשיר כל יום, במשך כל היום, מובר בתהליך קשה ולא נוח כך שזה לא דבר שמומלץ לבעל איבר מין תקין. במקרים יותר קשים אף עושים ניתוח להגדלה, אבל גם כאן, הסיכון לאבדן הפין ולסיבוכים גדול. בדיוק כמו שדניאל אמר: ברוב המקרים אין בעיה באיבר המין אלא בראש של בעליו... אם זו בעיה אמיתית כדאי לפנות לטיפול אמיתי, אם אין בעיה כדאי לטפל בזה שיש חשש שיש בעייה.

 • + הוסף תגובה
אנדרו פינס יוני אלבז 10/06/2018 13:09
 • עשיתי חיפוש על המוצר ומצאתי שהוא נמכר באתר טבע קליק בכמעט 1,000₪. האם זה המוצר? https://tevaclick.co.il/products/%D7%90%D7%A0%D7%93%D7%A8%D7%95-%D7%A4%D7%99%D7%A0%D7%A1

 • + הוסף תגובה
הגדלת איבר המין דניאל 24/04/2014 12:48
 • היי שלום, ברצוני לשאול שתי שאלות, יש לי זין באורך 6-7 ס״מ שהוא עומד בעת זקפה. אני לא מצליח לעשות סקס מתבייש בו, ואפילו גומר מהר. האם כדאי לעשות הגדלת איבר המין והאם לפנות לרופא משפחה שזה אומר שאני בן 25 . ושאלה שניה, בעת השפיכה שלי יוצא לי החומר שקוף ולא כמו של חברים שלי לבן. אלא שלי שקוף כמו שתן. בלי מרקם לאן יש לי לפנות ומה לעשות.

 • + הוסף תגובה
גודל וזרע ד"ר צחי (יצחק) בן ציון 25/04/2014 23:43
 • הגודל התקין בזיקפה הוא 12-17 ס"מ כשהמדדיה מעצם החיק (הפוביס) עד קצה האיבר הזקור. יתן שלא מדדת נכון. אם אכן זה הגודל ניתו לנסות להאריך- אנו ממליצים על כך ברוב הגברים עם איברמין קטן מ-10 ס"מ בזקפה. לגבי הזרע- סמיכותו משתנה מעת לעת. אם יש חשש יש לבצע בדיקת זרע דרך אותו אורולוג שאליו תפנה בנושא איבר המין.

 • + הוסף תגובה
אני ממליץ על אנדרו פינס תמיר 22/09/2016 15:11
 • אני משתמש באנדרו פינס כבר שלושה חודשים וזה מוצר מדהים! התארך לי ב3 וגם התעבה זה מכשיר מדהים אני ממליץ בחום!

 • + הוסף תגובה
מעוניין לדעת איך משתמשים בזה אבוש 13/03/2018 17:00
אנדרופינס נתנאל 07/08/2018 09:04
 • רציתי לשאול אותך שאלות לגבי מוצר והאם באמת התכוונת למה שאתה אומר

 • + הוסף תגובה
אנדרו פינס ירין 16/04/2019 17:10
 • אחי זה באמת עובד וזה מאריך או שגם מעבה את האיבר המין שלך ואם כן אז כדי לקנות ובכמה זמן כבר ראית שינוי תודה רבה אם תענה לי אתה תעזור לי😁

 • + הוסף תגובה
אנדרו פינס בן 25/09/2016 11:42
 • אנדרו פינס זה המוצר הכי טוב שיש היום בשוק ואני עשיתי מחקר אדיר עד שקניתי אני עובד איתו כבר חודשיים וחצי ואני מרוצה מאוד

 • + הוסף תגובה
אנדרו פינס אלון 16/11/2016 09:45
 • שלום אני אלון בן 27 תמיד היה לי חוסר בטחון היה לי איבר של 12 וגם בצבא זה היה די עלוב במקלחות זה היה לא נעים קניתי אנדרו למרות שהיית סקפטי אני ממליץ על המכשיר הזה זה פשוט מדהים היום אחרי חצי שנה יש לי 17 וגם עבה יותר וזה איבר מדהים כמו שתמיד חלמתי אנדרו פינס קצת מציק ביום יום אבל שווה כל דקה אני ממליץ בחום על אנדרו פינ

 • + הוסף תגובה
אנדרו פינס אורי 09/01/2017 09:43
 • לא יודע מה יש ומה אין אני יודע על עצמי קניתי את זה דרך המלצה חמה מדוקטור אברהם לוי קניתי השתמשתי הגדלתי גדל לי ב4 אורך ועיבוי קל אני אחרי שנה והגודל נשאר לי אותו הדבר בנוסף גם יש לי זיקפה הרבה יותר חזקה כמו ברזל אנדרו פינס זה מוצר מדהים אני ממליץ

 • + הוסף תגובה
מעוניין לרכוש חי 06/06/2018 20:59
 • הייי אני מעוניין לקנות תמכשיר אפשר מספר טלפון אשמח להתייעץ בוואטספ

 • + הוסף תגובה
תבדוק באתר טבע קליק יוני אלבז 10/06/2018 13:12
 • ראיתי שמוכרים שני סוגים של האנדרו פינס באתר טבע קליק. מביקורות ברחבי הרשת מסתבר שזה עובד לא רע.

 • + הוסף תגובה
הגדלת איבר המין חסוי 16/05/2018 00:08
 • מאיפה קונים את האנדרו פינס שמגדיל את איבר המין

 • + הוסף תגובה
אני הגדלתי את הפין יאיר 17/12/2018 20:48
 • אני עשיתי את הטיפול להגדלת איבר המין אצל רופא שהוא סקסולוג מומחה ומתמחה בבריאות מינית -דוקטור דניאל דריי וכך לא הסתבכתי עם קשקושים שמוכרים באינטרנט ולא הייתה לי שום פגיעה בתפקוד והזין נראה מושלם וגדול. הפין גדל לי בשלושה סנטימטר לעובי וגם לאורך וגם בזיקה וגם ברפיון. אני מאוד ממליץ לא לעשות את ההגדלה אצל סתם רופא שלא מבין באנטומיה של הגבר אלה רק אצל סקסולוג מומחה כמו דוקטור דריי

 • + הוסף תגובה
לא להתקרב למכשירים האלה יהלום 04/02/2019 16:26
 • הנזק יכול להיות לתמיד בגלל שנקרעות רקמות הפין, וגם תרגילים זה קשקוש. עשיתי עיבוי אצל דניאל דריי, מומחה ברפואה מינית ובאנטומיה של הגבר ויצא לי יפה וסימטרי בלי שום סיכון ץ גדל ב4 ס"מ להיקף ושני ס"מ לאורך. ממליץ

 • + הוסף תגובה
והוספת לו לעוש עוד 11 אלף דדי 25/09/2019 13:12

הצטרפו לאינדקס הרופאים!