קרן גייטס שואפת לחסן את ילדי העולם נגד פנוימוקוקוס

קרן גייטס שואפת לחסן את ילדי העולם נגד פנוימוקוקוס
כתבה פרסומית כתבת חסות


בכנס הבינלאומי השביעי על חיידק הפנוימוקוק שמתקיים השבוע בתל אביב נערך דיון בנושא אסטרטגיית קרן ביל ומלינדה גייטס לגבי ההתמודדות עם החיידק. הקרן שואפת לחסן את כל ילדי העולם נגד דלקת ריאות קשה ודלקת קרום המוח הנגרמות על ידי חיידק הפנוימוקוק. זיהומים הנגרמים על ידי חיידק הפנוימוקוק הם אחד הגורמים העיקריים לתמותת ילדים בעולם. החיידק גורם מחלות כגון דלקת קרום המוח, זיהום דם, דלקות ריאות ודלקות אוזניים. זיהומים הנגרמים על ידי חיידק הפנוימוקוק הורגים מדי שנה כ-2 מיליון אנשים ברחבי העולם, מעל למחציתם ילדים מתחת לגיל 5. בישראל, עד תחילת השימוש בחיסונים נגד החיידק אובחן מדי יום ילד עם זיהום הנגרם על ידי חיידק הפנוימוקוק.

מדי שנה ישנם בעולם 150 מיליון זיהומים בחיידק הפנוימוקוק, ויש להם משמעות כלכלית אדירה. כ-20% ממקרי המוות בילדים נגרמים על ידי חיידק זה. כרבע מהילדים במדינות מתפתחות הלוקים בדלקת קרום המוח כתוצאה מזיהום בפנוימוקוק שורדים, אך נשארים עם נזקים מוחיים בלתי הפיכים. החיידק תוקף את כלל האוכלוסייה אך ישנן קבוצות הנמצאות בסיכון גבוה וחשופות יותר למחלה ולסיבוכיה. מבוגרים מעל גיל 65, חולים בסרטן (לויקמיה), נשאי נגיף האיידס וחולים במחלות כרוניות מצויים בסיכון גבוה במיוחד. בכל שנה מתאשפזים בבתי החולים בארצות הברית כ-175 אלף בני אדם בשל דלקת ריאות הנובעת מסיבוך של שפעת או ממחלת החצבת הנגרמות על ידי חיידק הפנוימוקוק. יותר מ-50 אלף בני אדם מאושפזים בשל בקטרמיה הנגרמת על ידי "תקיפה פולשנית" של החיידק, ובין 3,000 ל-6,000 הם מקרים של דלקת קרום המוח.

ד"ר דאגלאס הולצמן, רופא בכיר בקרן גייטס אשר נשא דברים בדיון שנערך בכנס אמר כי "אסטרטגיית הקרן בנוגע לחיידק הפנוימוקוק היא של צמצום מספר הילדים במדינות המתפתחות החולים והגוססים מדלקת ריאות קשה, דלקת קרום המוח, שפעת וחצבת. הגישה משקפת את הניסיון למניעת המחלות מגילוין, התפתחותן ואספקת החיסונים. על מנת להבטיח את השמירה על הבריאות ואת הצלת חיי הילדים והפעוטות אשר פיתחו דלקת ריאות, משקיעה הקרן גם ביצור אסטרטגיות של איבחן וטיפול. פעילות המחקר של הקרן נועדה לסגור או לצמצם פערי ידע על מנת ליצור פעילות טובה יותר נגד דלקת ריאות ולשפר את ההשקעה הפיננסית כדי שהחיסונים יוכלו להגיע לאלו שזקוקים להם".

ד"ר ריצ'ארד אדגבולה, ראש האגף למחלות חיידקיות בקרן גייטס הוסיף כי "פעילות הקרן מתבססת על שני עקרונות מנחים עיקריים. הראשון הוא שחייהם של כל בני האדם שווים באותה מידה בכל העולם, והשני הוא שמי שניתן לו הרבה, מצופה ממנו שייתן בחזרה. מאז שנוסדה הקרן נתרמו על ידיה מעל ל-10 מיליארד דולר למטרות אלו. קרן גייטס מממנת חיסונים ומחקר במחלות בעולם השלישי. הפעילות הפחיתה את מספר הילדים שלא מקבלים חיסון מ-34 מיליון ל-13 מיליון. בנוסף לפיתוח תרופות וחיסונים, מטרת הפעילות היא להביא להוזלת מחירים משמעותית בשוק התרופות והבריאות על ידי מימון תהליכי הפיתוח".

כ-1,300 רופאים מ-68 מדינות שונות ברחבי העולם משתתפים בכנס הבינלאומי על חיידק הפנוימוקוק שנערך ביוזמת פרופ' רון דגן, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בילדים מהמרכז הרפואי סורוקה והפקולטה למדעי לבריאות באוניברסיטת בן גוריון. הכנס התמקד בחיידק הפנוימוקוק ומחלות פנוימוקוקליות ועוסק באספקטים השונים של ההתמודדות עם החיידק וכן באינטראקציה עם מחלות נוספות כמו שפעת חזירים, היוצרת שילוב קטלני. הכנס קיבץ את מיטב החוקרים, הרופאים והקרנות העוסקים בחיידק לדיון מעמיק בחידושים האחרונים במחקר על החיידק, בתוכניות למיגורו מהעולם ובהמשך השימוש בטכנולוגיות מתקדמות לשיפור החיסונים.


[22/03/2010]

הצטרפו לאינדקס הרופאים!