מכשיר שמיעה משפר את הזיכרון

שמעתם נכון. שימוש במכשיר שמיעה וטיפול בבעיות ראייה עשויים להאט ירידה קוגניטיבית ואף למנוע התפתחות דמנציה. כל הפרטים על המחקרים החדשים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות
זה לא חדש שקיים קשר בין ירידת שמיעה או פגיעה באיכות הראייה, לירידה קוגניטיבית. קיים מחקר שהראה קשר בין ירידת שמיעה וזיכרון לקוי; מחקר אחר הראה קשר בין עיוותים בעיניים למחלת אלצהיימר. כעת, שני מחקרים חדשים שנעשו על ידי אותם החוקרים מאוניברסיטת מנצ'סטר, אנגליה, מראים כי טיפול בלקות שמיעה ו/או בלקות ראייה עשוי להאט התפתחות של ירידה קוגניטיבית.
קראו עוד: קצר יותר, מדויק ומותאם אישית למטופל: הכל על ניתוח קטרקט בלייזר
מכשיר שמיעה וניתוח קטרקט למניעת דמנציה

בשני המחקרים, בשלב הראשון החוקרים העריכו את הירידה הקוגניטיבית של המשתתפים על ידי הערכת הזיכרון האפיזודי (זיכרון של אירועים) שלהם, באמצעות מבחני זיכרון מילים.


לאחר מכן החוקרים השוו את שיעור הפגיעה בתפקוד הקוגניטיבי לפני ואחרי השימוש במכשיר שמיעה או ניתוח קטרקט. במחקר שבו התמקדו החוקרים בקשר שבין ניתוח קטרקט והבריאות הקוגניטיבית השתתפו 2,068 איש, אשר זכו להתערבות כירורגית, לעומת 3,636 איש שלא עברו את הניתוח. הממצאים במחקר זה הראו שיעור האטה של 50% בירידה הקוגניטיבית בקרב אלו שעברו ניתוח קטרקט, לעומת אלו שלא עברו.


במחקר שבו התמקדו החוקרים בקשר שבין שימוש במכשיר שמיעה והבריאות הקוגניטיבית, עלו תוצאות דומות. במחקר זה בחנו החוקרים 2,040 משתתפים, כאשר אלו שהשתמשו במכשיר שמיעה הראו שיעור האטה של 75% בירידה הקוגניטיבית.


גם אם לא הוכח קשר סיבתי, החוקרים מראים כך, למעשה, שהתערבות בבעיות שמיעה או ראייה עשויה להאט ירידה קוגניטיבית ואולי אף למנוע מקרים של דמנציה.
שימוש במכשיר שמיעה הביא להאטה של 75% בירידה הקוגניטיבית 
פחות סטיגמה, יותר בריאות קוגניטיבית

לא ברור בדיוק מדוע בעיות שמיעה וראייה משפיעות על הירידה הקוגניטיבית, אך ייתכן כי בידוד, סטיגמה ומחסור בפעילות גופנית, הקשורים לבעיות שמיעה וראייה, תורמים לכך.

ממחקר זה עולה החשיבות שבאבחון ובטיפול בבעיות ראייה ושמיעה במבוגרים. אולם ישנם אנשים הנמנעים משימוש בעזרי שמיעה בגלל החשש מפני מה שאחרים יחשבו עליהם, או כי אינם מתרגלים להגברה שבמכשיר השמיעה. חשוב לזכור שהדבר עלול לעצור אותם מלבצע שינוי חשוב זה בחייהם. פורומים מכשירי שמיעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טינטון לאחר דלקת באוזן שלא עובר במשך חודשיים רפי 27/12/2012 21:11
 • נשלח מה-iPad שלי תחילת ההודעה שהועברה: מאת: Roy תאריך: December 27, 2012 8:58:45 PM GMT+02:00   ד"ר טליה מרק שלום, פורום א.א.ג  אתר ינפומד, אני פונה אלייך לאחר שהמתנתי כחודשיים וקיוויתי כי הטינטון שהחל באוזן ימין ייעלם כלא היה, אולם כל בוקר אני מתאכזב מחדש כשאני מתעורר ושומע אותו כך במשך חודשיים אני נואש והדבר פגע בשגרת חיי שנפגעה כתוצאה מכך בצורה קשה אינני יודע אם תוכלי לעזור לי בכך ואפרט את השתלשלות המקרה שלי,אני בן 36 ובתחילת חודש נובמבר כאב לי הגרון ניגשתי לרופא משפחה שטען כי הכאב הוא כתוצאה משפעת וולא נתן לי טיפול לכך, לאחר שעברו יומיים אוזן ימין נסתמה לי וניגשתי לרופא אף אוזן גרון שבדק אותה וטען כי יש בה דלקת ונתן לי אנטיביוטיקה מסוג מוקסיוויט 500 למשך 10 ימים ,כיעבור מס׳ ימים ללא כל הטבה ועם טינטון שהחל באוזן חזרתי לרופא והוא עשה באוזן דיקור של עור התוף ושאיבת המוגלה והנוזלים ממנה ללא כל הטבה ועם טינטון שנשאר והפנה אותי לבדיקת שמיעה שתוצאותיה הראו ירידת שמיעה מימין ומשמאל על רקע הולכתי ועל רקע עיצבי בתדרים הגבוהים באוזן ימין בבדיקת שמיעה שנעשתה במיון בתל השומר התקבלו תוצאות דומות לאחר כשבועיים ימים מבדיקת השמיעה הראשונה שנעשתה במכון השמיעה בקופת החולים,בינתיים סיימתי 10 ימים של טיפול באנטיביוטיקה והטינטון לא עבר ,לפני כשלושה שבועות האוזן שהייתה סתומה נפתחה וקיוויתי כי גם הטינטון ייעלם אך הוא נשאר עד היום כחודשיים מיום תחילת הדלקת ,לפני כחודש חזרתי על בדיקת השמיעה שהראתה שיפור קל בשמיעה תוצאותיה הם :עדיין ירידה הולכתית קלה מימין לסף 25 ד״ב ו15 ד״ב משמאל לציין high tone sensorineural hearing loss וטימפנומטריה c בבדיקה אצל הרופא ב27.12.12 תופיות ב.מ.פ אין ניסטגמוס ספונטאני head shake תקין head trust תקין טימפנומטריה a דו צדדי, כמו כן הרופא שלח אותי לבדיקת שמיעה נוספת בתדרים של עד 20000 הרץ ובדיקת ברה ובדיקות דם מגנזיום חומצה פולית טי אס אייץ קלציום וקרייטין  ואמר כי אולי תא לחץ הוא הטיפול הנכון וכי הטינטון במרבית המקרים יכול לא להיעלם עלול להנמיך וגם עלול להחמיר עם הזמן ,אני מאוד לחוץ גם מהעובדה שלא טופלתי בסטרואידים שאולי לא היו גורמים לטינטון כלל והשאלה שכל כך מטרידה אותי מאז התחיל הטינטון האם הוא יעבור וייעלם ואם הטיפול בתא לחץ יכול להועיל לכך שיעלם או שמדובר בניסיון להחזיר רק את השמיעה שנפגעה למצב תקין יותר ואין בטיפול כל קשר לטינטון שיש שיפור קל מאוד בעוצמת הטינטון מאז החל לפני כחודשיים אבל כרגע הוא מתמקד במרכז הראש ובאוזן הימנית ומה הטיפול שלדעתך יכול להואיל ומה הסיכוי לכך שייעלם,אני כבר מיואש ולא יודע איך ניתן להמשיך בכלל ממצב כזה הלאה,ויש משהו דחוף שצריך לעשות כרגע או להמתין ולבצע את הבדיקות שנתן לי לעשות. רפי

 • + הוסף תגובה
איבחון טנטון דר' טליה מרק - מכון אופקים 29/12/2012 12:21
 • שלום רפי. צר לי שאתה סובל. הפורום אינו יכול להחליף בדיקה והערכה ומרוב פרטים אי אפשר לראות אפילו את התמונה. הבדיקות אינן חיוניות לטעמי ככל שהבנתי מהנתונים, ובכל מקרה לא יתרמו לטיפול. תא לחץ אינו טיפול שמוכך כיעיל לטינטון. אם אתה רוצה התיחסות רצינית לבעייתך אתה צריך להגיע באופן אישי לבדיקה עם כל החומר הרפואי. הטיפול בטינטון שאני מנהלת אינו מכוסה על ידי סל הבריאות, כך שלא מדובר באיבחון דרך הקופה. בברכה ד"ר טלי מרק

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת לטינטון שלא עובר רפי 29/12/2012 14:05
 • תודה על התשובה המהירה, האם לדעתך עם תוצאות הירידה ההולכתית בשתי האוזניים מלפני חודש שרשמתי בהודעה הקודמת יש סיכוי גבוה שהטינטון הקבוע למשך כל שעות היום יעבור או שהוא יישאר איתי לנצח אני מאוד לחוץ מהעובדה שבמשך חודשיים הוא אינו עובר? יש סיכוי לכך? האם זה נכון שטינטון קבוע הוא טינטון שלא עובר במשך חצי שנה?

 • + הוסף תגובה
הנבואה ניתנה לשוטים דר' טליה מרק - מכון אופקים 03/01/2013 16:49
 • אני לא יכולה להתנבא, ואני גם לא מוכנה לכך. אני מוכנה לעשות איבחון טיניטוס באופן רציני ופנים אל פנים ואז לחשוב אבל ממש לא בדרך זו במחשב.

 • + הוסף תגובה
הטנטון עבר? ק 25/07/2015 21:29
 • היי..אני בת 36 ומרגישה כמוך...האם הטנטון עבר? פניתה לתא לחץ?

 • + הוסף תגובה
לא חלף וכבר עברו כ3 שנים רפי 25/07/2015 22:17
 • כמה זמן את סובלת ממנו? לא ניסיתי תא לחץ אין מחקרים שהראו כי הוא עוזר במקרה שלי.

 • + הוסף תגובה
שלושה חודשים כמעט.. ק 26/07/2015 14:21
 • ולקחתי סטרואידים..מה את עושה עם זה? מה עם הדיכאון, התפקוד...ניסתה משהו?

 • + הוסף תגובה
טינטון רפי סלע 19/05/2016 16:21
 • גם אני סבלתי קשות מטינטון זה קרה במהלך עבודתי אך ללא כל קשר לסוג העבודה . בשיא התופעה דרגת הרעש היתה 10 מ10 . רופאי אוזן גרון הראו לי את הדלת לא היה להם כל פתרון. לשמחתי חבר אמר לי תנסה "דיקור סיני". לא תאמינו פשוט נס.לאחר כשמונה טיפולים ירד העומס לסביבות אחד מעשר ולא חזר יותר. עזבתי את ההנדסה והתחלתי לילמוד ולטפל בעזרת הדיקור ועוד שיטות משלימות.

 • + הוסף תגובה
טנטון גלי 12/09/2020 11:21
 • רפי שלום, בהמשך להמלצתך על דיקור רציתי לשאול אצל מי עשית... תודה

 • + הוסף תגובה
מכשיר שמיעה אנלוגי יוסי 23/07/2020 13:09
 • מרכיב מכשיר שמיעה אנלוגי מגיל צעיר מאוד (כיום בן 45 ). ירידה באוזן אחת 75 (עם מכשיר שמיעה) ובשניה 90 (ללא מכשיר שמיעה). משום םה, מכוני השמיעה אינן מספקות מכשירים אנלוגיים. מבקש לברר: 1. האם בכל זאת את מכירה מכוני שמיעה שכן מספקים מכשירי שמיעה אנלוגיים? 2. האם יש מכשירים דיגיטליים שנותנים מענה באיכות השמיעה בדומה למכשיר האנלוגי , קרי קול לא מתכתי ?

 • + הוסף תגובה
מכשיר שמיעה בולט לעין חיה 07/07/2020 20:26
 • שלום.אני בת 30 עם ליקוי שמיעה באוזן ימין הולכתי (40) ועצבי (60)ובאוזן שמאל ליקוי הולכתי(40).בעתיד הולכת לעבור ניתוח לסגירת נקב קודם בימין ואחכ בשמאל. כרגע אני בתקופת ניסיון עם מכשיר שמיעה בשני האוזניים .התאימו לי מכשיר מאחורי האוזן עם אוזניה בתוך האוזן שהותאמה לי במיוחד וגם בולטת ומכסה תתעלה.הסיבה לכך כי האוזן שלי קטנה ותעלה מאד צרה ככה שהמיקרופון בתוך האוזן לא נכנס וברח החוצה.אני מאד לא מרוצה כי הוא מאד בןלט לעין ושום דבר לא מוסתר . כל ניסיון לדבר עם הקלינאית היא רק אומרת לי שאין שום דבר שמתאים לי בגלל האוזן ובגלל הליקוי שמיעה הרציני באוזן ימין.האם יכול להיות שבשנת 2020 בגלל מבנה האוזן שלי אצטרך לרכוש מכשיר שמיעה מכוער ובולט ולנסות כל הזמן להסתיר אןתו?? האם באמת אין שום מכשיר שפחות רואים שיתאים לי? בשיחה עם הרןפאה יכול להיות שאחרי סגירת הנקב נגיע לרמת שמיעה בינונית באוזן ימין וככה יתאפשר לי לקבל מכשיר שמיעה בלי מגבר או משהו קצת יותר מוסתר בגלל הרמת שמיעה שתשתפר .במידה וכן האם אפשר לשנות מכשיר שמיעה אחרי שכבר רכשתי מבחינה חיצונית?האם אפשר להסתפק במכישר שמיעה בתוך האוזן גם אם לא יתאים לרמת שמיעה שלי כרגע אבל אולי בעתיד כן? אני ממש מתוסכלת לא יודעת מה לעשות האם להוציא עכשיו סכום כסף גדול על מכשיר שאני לא אוהבת כי אין לי ברירה ואולי אחרי הניתוח לא אצטרך מכשיר שמיעה מסוג זה ואז אצטרך לרכוש חדש.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!