מכשיר שמיעה משפר את הזיכרון

שמעתם נכון. שימוש במכשיר שמיעה וטיפול בבעיות ראייה עשויים להאט ירידה קוגניטיבית ואף למנוע התפתחות דמנציה. כל הפרטים על המחקרים החדשים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות
זה לא חדש שקיים קשר בין ירידת שמיעה או פגיעה באיכות הראייה, לירידה קוגניטיבית. קיים מחקר שהראה קשר בין ירידת שמיעה וזיכרון לקוי; מחקר אחר הראה קשר בין עיוותים בעיניים למחלת אלצהיימר. כעת, שני מחקרים חדשים שנעשו על ידי אותם החוקרים מאוניברסיטת מנצ'סטר, אנגליה, מראים כי טיפול בלקות שמיעה ו/או בלקות ראייה עשוי להאט התפתחות של ירידה קוגניטיבית.
קראו עוד: קצר יותר, מדויק ומותאם אישית למטופל: הכל על ניתוח קטרקט בלייזר
מכשיר שמיעה וניתוח קטרקט למניעת דמנציה

בשני המחקרים, בשלב הראשון החוקרים העריכו את הירידה הקוגניטיבית של המשתתפים על ידי הערכת הזיכרון האפיזודי (זיכרון של אירועים) שלהם, באמצעות מבחני זיכרון מילים.


לאחר מכן החוקרים השוו את שיעור הפגיעה בתפקוד הקוגניטיבי לפני ואחרי השימוש במכשיר שמיעה או ניתוח קטרקט. במחקר שבו התמקדו החוקרים בקשר שבין ניתוח קטרקט והבריאות הקוגניטיבית השתתפו 2,068 איש, אשר זכו להתערבות כירורגית, לעומת 3,636 איש שלא עברו את הניתוח. הממצאים במחקר זה הראו שיעור האטה של 50% בירידה הקוגניטיבית בקרב אלו שעברו ניתוח קטרקט, לעומת אלו שלא עברו.


במחקר שבו התמקדו החוקרים בקשר שבין שימוש במכשיר שמיעה והבריאות הקוגניטיבית, עלו תוצאות דומות. במחקר זה בחנו החוקרים 2,040 משתתפים, כאשר אלו שהשתמשו במכשיר שמיעה הראו שיעור האטה של 75% בירידה הקוגניטיבית.


גם אם לא הוכח קשר סיבתי, החוקרים מראים כך, למעשה, שהתערבות בבעיות שמיעה או ראייה עשויה להאט ירידה קוגניטיבית ואולי אף למנוע מקרים של דמנציה.
שימוש במכשיר שמיעה הביא להאטה של 75% בירידה הקוגניטיבית 
פחות סטיגמה, יותר בריאות קוגניטיבית

לא ברור בדיוק מדוע בעיות שמיעה וראייה משפיעות על הירידה הקוגניטיבית, אך ייתכן כי בידוד, סטיגמה ומחסור בפעילות גופנית, הקשורים לבעיות שמיעה וראייה, תורמים לכך.

ממחקר זה עולה החשיבות שבאבחון ובטיפול בבעיות ראייה ושמיעה במבוגרים. אולם ישנם אנשים הנמנעים משימוש בעזרי שמיעה בגלל החשש מפני מה שאחרים יחשבו עליהם, או כי אינם מתרגלים להגברה שבמכשיר השמיעה. חשוב לזכור שהדבר עלול לעצור אותם מלבצע שינוי חשוב זה בחייהם. פורומים מכשירי שמיעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מגוון מכשירי שמיעה חגי 09/03/2020 17:11
  • שלום רב, מגוון עצום של מכשירי השמיעה קצת בלבל אותי.. אני בן 73, יש לך המלצה או חוות דעת בעניין? תודות

  • + הוסף תגובה
ירידת שמיעה באוזן אחת שוקי 09/02/2020 10:02
  • הי, האם ירידת שמיעה משמעותית באוזן אחת מצדיקה שימוש במכשיר שמיעה? מתלבט..

  • + הוסף תגובה
ירידה חד צידית natalie 09/02/2020 10:36
  • באופן כללי ביותר התשובה היא כן . יש חשיבות לשמיעה הדו צידית בהיבטים רבים כמובן שיש לבדוק כל מקרה לגופו לראות בדיקת שמיעה מלאה לבחון את התפקוד השמיעתי את הקשיים את הצרכים ולשקלל את כל הנתונים הללו יחד בלקיחת ההחלטה

  • + הוסף תגובה
נשיפה חזקה מנחיר האף כמה דקות מישהי 28/01/2020 15:37
  • היי, מקווה שאת כן יודעת את התשובה., נכנס לי משהו לאף ואז סתמתי את נחיר שמאל וניסיתי בכל הכח כמה דקות לנשוף חזק מאד מהנחיר השני וזה יצא (כמו לקנח את האף). למרות זאת ניסיתי שוב באותה צורה לנשוף אולי נשאר משהו ואז הרגשתי שיוצא לי אוויר מהאוזן. אפשרי לקרוע את עור התוף במצב כזה. קצת נבהלתי. תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!