מכשיר שמיעה משפר את הזיכרון

שמעתם נכון. שימוש במכשיר שמיעה וטיפול בבעיות ראייה עשויים להאט ירידה קוגניטיבית ואף למנוע התפתחות דמנציה. כל הפרטים על המחקרים החדשים בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 23/10/2018זה לא חדש שקיים קשר בין ירידת שמיעה או פגיעה באיכות הראייה, לירידה קוגניטיבית. קיים מחקר שהראה קשר בין ירידת שמיעה וזיכרון לקוי; מחקר אחר הראה קשר בין עיוותים בעיניים למחלת אלצהיימר. כעת, שני מחקרים חדשים שנעשו על ידי אותם החוקרים מאוניברסיטת מנצ'סטר, אנגליה, מראים כי טיפול בלקות שמיעה ו/או בלקות ראייה עשוי להאט התפתחות של ירידה קוגניטיבית.
קראו עוד: קצר יותר, מדויק ומותאם אישית למטופל: הכל על ניתוח קטרקט בלייזר
מכשיר שמיעה וניתוח קטרקט למניעת דמנציה

בשני המחקרים, בשלב הראשון החוקרים העריכו את הירידה הקוגניטיבית של המשתתפים על ידי הערכת הזיכרון האפיזודי (זיכרון של אירועים) שלהם, באמצעות מבחני זיכרון מילים.


לאחר מכן החוקרים השוו את שיעור הפגיעה בתפקוד הקוגניטיבי לפני ואחרי השימוש במכשיר שמיעה או ניתוח קטרקט. במחקר שבו התמקדו החוקרים בקשר שבין ניתוח קטרקט והבריאות הקוגניטיבית השתתפו 2,068 איש, אשר זכו להתערבות כירורגית, לעומת 3,636 איש שלא עברו את הניתוח. הממצאים במחקר זה הראו שיעור האטה של 50% בירידה הקוגניטיבית בקרב אלו שעברו ניתוח קטרקט, לעומת אלו שלא עברו.


במחקר שבו התמקדו החוקרים בקשר שבין שימוש במכשיר שמיעה והבריאות הקוגניטיבית, עלו תוצאות דומות. במחקר זה בחנו החוקרים 2,040 משתתפים, כאשר אלו שהשתמשו במכשיר שמיעה הראו שיעור האטה של 75% בירידה הקוגניטיבית.


גם אם לא הוכח קשר סיבתי, החוקרים מראים כך, למעשה, שהתערבות בבעיות שמיעה או ראייה עשויה להאט ירידה קוגניטיבית ואולי אף למנוע מקרים של דמנציה.
שימוש במכשיר שמיעה הביא להאטה של 75% בירידה הקוגניטיבית 
פחות סטיגמה, יותר בריאות קוגניטיבית

לא ברור בדיוק מדוע בעיות שמיעה וראייה משפיעות על הירידה הקוגניטיבית, אך ייתכן כי בידוד, סטיגמה ומחסור בפעילות גופנית, הקשורים לבעיות שמיעה וראייה, תורמים לכך.

ממחקר זה עולה החשיבות שבאבחון ובטיפול בבעיות ראייה ושמיעה במבוגרים. אולם ישנם אנשים הנמנעים משימוש בעזרי שמיעה בגלל החשש מפני מה שאחרים יחשבו עליהם, או כי אינם מתרגלים להגברה שבמכשיר השמיעה. חשוב לזכור שהדבר עלול לעצור אותם מלבצע שינוי חשוב זה בחייהם. פורום מכשירי שמיעה

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ירידת שמיעה
 • אורן
 • 12/05/2019 10:40
 • רעש צרצור באוזן שמאל שנשמע ומטריד בעיקר בסביבה שקטה
 • בר
 • 01/04/2019 16:45
 • שלום רב, לאחרונה אני חש בהחמרה של רעש צרצור באוזן שמאל שנשמע ומטריד בעיקר בסביבה שקטה כמו בלילה ובמנח מסויים של הראש,ציינתי החמרה כי התופעה מוכרת לי משנים אחורה והיתה מופיעה רק בשכיבה כשידי מתחת לראש ומפעילה לחץ על איזור האוזן השמאלית ובלילה כשהסביבה שקטה. פניתי לרופא משפחה והוא שלח אותי לבירור ראשוני של אולטרא סאונד של עורקי הצוואר העוברים ליד האוזן. רוצה להוסיף כי במקביל לתופעה שהיתה ומחמירה לאחרונה אני סובל בחמש שנים האחרונות מסחרחורת שמופיעה במצבי לחץ וחרדה,לא סחרחורת מהסוג שמרגישים שהכל מסתובב ורוצים ליפול אלא קושי בלהרים את הראש ולפתוח את העיניים איבוד פוקוס בראיה עד למצב של ראיית עיגולים שחורים ואיבוד התמצאות במרחב. האם יכול להיות קשר בין שתי התופעות ? והאם יש סיבה לדאגה. נ.ב בירורים בנושא הסחרחרות העלו חרס וזה הפך לחלק משעגרת חיי מודה על מתן תשובה והתייחסות

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר דנו ופרופ' נוימן ניתוחים פלסטיים ד"ר דנו ופרופ' נוימן ניתוחים פלסטיים
רשת מרפאות פלסטיקה ואסתטיקה מתמחים בכירורגיה... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ