הפרעת קצב לב מעלה את הסיכון לדמנציה

ממחקר חדש עולה כי הפרעות קצב לב קשורות לעלייה בסיכון לדמנציה. עם זאת, ממצא זה מגיע עם פתרון מעודד לטיפול מונע פוטנציאלי

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 25/10/2018


הפרעת קצב לב (פרפור פרוזדורים) גורמת לשינוי בקצב הרגיל של פעימות הלב, כגון האטת הפעימות, החסרת פעימה וכו', כתוצאה מבעיה במערכת החשמלית של הלב. ההשלכות של הפרעה זו הן רבות, ובהן היווצרות קרישי דם שיכולים לגרום לשבץ.


כעת נמצאה השלכה בריאותית נוספת. חוקרים מאוניברסיטת שטוקהולם ומכון קרולינסקה, שבשבדיה, פרסמו מחקר חדש בכתב העת Neurology, בו הם מתארים מציאת קשר בין הפרעות קצב לב וסיכון מוגבר לפתח דמנציה.הפרעות קצב לב והתדרדרות קוגניטיבית

במחקר החדש החוקרים בחנו 2,685 מטופלים בגיל ממוצע של 73, אשר היו במעקב במשך 6 שנים בממוצע. בתחילת המחקר ובסופו, המטופלים עברו ראיונות ובדיקות רפואיות. 


החוקרים גילו כי התפקוד הקוגניטיבי – כולל יכולת חשיבה וזיכרון – של משתתפים הסובלים מהפרעות קצב לב, נטתה להתדרדר מהר יותר מאלו שלא סבלו מבעיות במערכת הקרדיווסקולרית. כמו כן, לאנשים עם הפרעות קצב לב היה סיכוי גבוה יותר ב-40% לפתח דמנציה, וזאת בהשוואה למשתתפים בריאים בני גילם: מתוך כל 2,163 המשתתפים ללא הפרעות קצב לב, 10% (278 איש) אובחנו עם דמנציה במהלך תקופת המחקר; מתוך 522 המשתתפים שסבלו מהפרעות קצב לב, 23% (121 איש) פיתחו דמנציה. 
מחקר מצא: התפקוד הקוגניטיבי של משתתפים הסובלים מהםרעות קצב לב נוטה להתדרדר מהר יותר
פתרון ושמו מדללי דם

לצד ראיות אלו, החוקרים מצאו כי משתתפים עם הפרעות קצב לב אשר נטלו מדללי דם כדי למנוע קרישי דם, היו למעשה בעלי סיכון נמוך יותר ב-60% לפתח דמנציה, לעומת אלו שלא נטלו מדללי דם: מתוך 342 אנשים שלא נטלו מדללי דם, 22% (76 איש) פיתחו דמנציה, בעוד בקרב 128 המשתתפים שנטלו מדללים, רק 11% (14 איש) פתחו מצב נוירו-דגנרטיבי (התנוונות מוחית). לצד זה, החוקרים מציינים כי שמשתתפים אשר נטלו נוגדי טסיות - תרופות שמונעות היווצרות קרישי דם בעורקים – לא היו בעלי סיכון נמוך יותר לדמנציה.


בהנחה שאכן מדובר ביחסי סיבה-תוצאה בין השימוש במדללי דם והירידה בסיכון לדמנציה, החוקרים מעריכים שבאופן היפותטי כ-54% ממקרי הדמנציה היו יכולים להימנע אם כל החולים בהפרעות קצב לב היו נוטלים מדללי דם.


לסיכום, למחקר זה יש כמה מגבלות, בהן העובדה שלא נעשו הבחנות בין סוגי משנה של הפרעות קצב הלב. עם זאת, לטענת החוקרים מהמחקר עולה כי יש להגביר את השימוש במדללי דם בקרב אנשים מבוגרים הסובלים מהפרעות קצב לבפורומים, הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרפור פרוסדורים שלא טופל, מלבד דרלין פרולול סופי 04/12/2019 00:11
 • ו-פלאביקס (בין היתר כתרופות קבועות). האם הזנחה שכזו, אי איתור בזמן, יכול להחמיר את הבעיה, להחליש את שריר הלב?? או שמא מדובר רק בחיים עם סיכון. כ"כ ברגע של אי סדירות הקצב, האם דרלין (פרופרנאלול), בא בנוסף לקרדיולוק (ביסו-פרולול)? יש טיפול של גם וגם? או שמא בוחרים באחת. (X 2 ביום). (או 4 ביום אם זה שניהם). כדוגמא. יש דבר כזה?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 04/12/2019 23:10
 • סופי שלום, חסרים לי הרבה מאוד פרטים כדי לענות לך על השאלות. לגבי הסיפא, בדרך כלל מטפלים באחת התרופות (קרדילוק או דרלין)... יש כאלה שנותנים את הדרלין (קצר טווח) כטיפול אקוטי בזמן דופק מהיר, נוסף על קרדילוק כטיפול קבוע. בכל מקרה תרופות אלו לא מונעות ארועי פרפור חוזרים! פלויקס אינה תרופה מספקת לדילול הדם ומניעת ארועים מוחיים במטופלים בסיכון מוגבר לארועים מוחיים בעקבות פרפור. באופן כללי, פרפור פרוזדורים הינה הפרעת קצב שמצריכה בירור וטיפול לפי הרקע והתסמינים של המטופל. את מוזמנת לפנות אלי או למומחה אחר בתחום להתייעצות מסודרת.

 • + הוסף תגובה
לחץ דם גבוה נירה 11/11/2019 22:50
 • מדדתי עכשיו לחץ דם ויש לי 220/90. אני מאוזנת על יד כדור לוסרדקס 12.5 מ"ג. מה כדאי לי לעשות?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 02/12/2019 23:22
 • נירה שלום, עניתי כבר לפני מספר שבועות אך כעת אני רואה שכנראה תשובתי לא נקלטה. אני מניח שנבדקת מאז ע״י רופא מטפל. לא מכיר אנשים עם יתר לחץ דם אמיתי ש״מאוזנים״ ע״י 12.5 מ״ג לוסרדקס. את צריכה טיפול נאות ללחץ דם במינונים אדקווטיים. ממליץ להיבדק ע״י מומחה לעניין.

 • + הוסף תגובה
לחץ דם נירה 03/12/2019 07:44
כאב ונשימה לא יציבה רונן 08/11/2019 14:23
 • היי אני חולה לב עברתי מעקפים לפני15 שנים ועברתי אבלציה לפני שנה וחצי מזה חודש ויותר אני מתעורר משינה מתנשף עם כאב בטן חד ברום הבטן.זה בא בגלים. הדרדר לזה שכל מאמץ הכי קטן יש לחץ בבטן ואני מתעייף במה גבוהה. זה קורה בלילה בשכיבה. זה מעיר אותי. עשיתי בדיקת נשיפה וu.sבטן והכל תקין. אולי בגלל הכאב החד בבטן שנמשך 10 שניות וחוזר אחרי 2 דק שוב קשור כל הענין לאי ספיקת לב ממנה אני סובל?ושוב יש שעות רבות שהכאב הזה גם בשיבה אני לא ישן כבר שבועות. מה ההמלצה?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 02/12/2019 23:25
 • רונן שלום, במטופל לאחר ניתוח מעקפים, הדבר הראשון שצריך לחשוב עליו ההקשר של כל מיחושים בחזה או רום הבטן הוא היצרויות בגלי הדם שמספקים את הלב. מומלץ להיבדק ע״י קרדיולוג ולעבור מספר בדיקות לפי המלצותיו

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!