הפרעת קצב לב מעלה את הסיכון לדמנציה

ממחקר חדש עולה כי הפרעות קצב לב קשורות לעלייה בסיכון לדמנציה. עם זאת, ממצא זה מגיע עם פתרון מעודד לטיפול מונע פוטנציאלי
כתבה פרסומית כתבת חסותהפרעת קצב לב (פרפור פרוזדורים) גורמת לשינוי בקצב הרגיל של פעימות הלב, כגון האטת הפעימות, החסרת פעימה וכו', כתוצאה מבעיה במערכת החשמלית של הלב. ההשלכות של הפרעה זו הן רבות, ובהן היווצרות קרישי דם שיכולים לגרום לשבץ.


כעת נמצאה השלכה בריאותית נוספת. חוקרים מאוניברסיטת שטוקהולם ומכון קרולינסקה, שבשבדיה, פרסמו מחקר חדש בכתב העת Neurology, בו הם מתארים מציאת קשר בין הפרעות קצב לב וסיכון מוגבר לפתח דמנציה.הפרעות קצב לב והתדרדרות קוגניטיבית

במחקר החדש החוקרים בחנו 2,685 מטופלים בגיל ממוצע של 73, אשר היו במעקב במשך 6 שנים בממוצע. בתחילת המחקר ובסופו, המטופלים עברו ראיונות ובדיקות רפואיות. 


החוקרים גילו כי התפקוד הקוגניטיבי – כולל יכולת חשיבה וזיכרון – של משתתפים הסובלים מהפרעות קצב לב, נטתה להתדרדר מהר יותר מאלו שלא סבלו מבעיות במערכת הקרדיווסקולרית. כמו כן, לאנשים עם הפרעות קצב לב היה סיכוי גבוה יותר ב-40% לפתח דמנציה, וזאת בהשוואה למשתתפים בריאים בני גילם: מתוך כל 2,163 המשתתפים ללא הפרעות קצב לב, 10% (278 איש) אובחנו עם דמנציה במהלך תקופת המחקר; מתוך 522 המשתתפים שסבלו מהפרעות קצב לב, 23% (121 איש) פיתחו דמנציה. 
מחקר מצא: התפקוד הקוגניטיבי של משתתפים הסובלים מהםרעות קצב לב נוטה להתדרדר מהר יותר
פתרון ושמו מדללי דם

לצד ראיות אלו, החוקרים מצאו כי משתתפים עם הפרעות קצב לב אשר נטלו מדללי דם כדי למנוע קרישי דם, היו למעשה בעלי סיכון נמוך יותר ב-60% לפתח דמנציה, לעומת אלו שלא נטלו מדללי דם: מתוך 342 אנשים שלא נטלו מדללי דם, 22% (76 איש) פיתחו דמנציה, בעוד בקרב 128 המשתתפים שנטלו מדללים, רק 11% (14 איש) פתחו מצב נוירו-דגנרטיבי (התנוונות מוחית). לצד זה, החוקרים מציינים כי שמשתתפים אשר נטלו נוגדי טסיות - תרופות שמונעות היווצרות קרישי דם בעורקים – לא היו בעלי סיכון נמוך יותר לדמנציה.


בהנחה שאכן מדובר ביחסי סיבה-תוצאה בין השימוש במדללי דם והירידה בסיכון לדמנציה, החוקרים מעריכים שבאופן היפותטי כ-54% ממקרי הדמנציה היו יכולים להימנע אם כל החולים בהפרעות קצב לב היו נוטלים מדללי דם.


לסיכום, למחקר זה יש כמה מגבלות, בהן העובדה שלא נעשו הבחנות בין סוגי משנה של הפרעות קצב הלב. עם זאת, לטענת החוקרים מהמחקר עולה כי יש להגביר את השימוש במדללי דם בקרב אנשים מבוגרים הסובלים מהפרעות קצב לבפורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייחסות לתוצאות בדיקת הולטר סמי 21/09/2020 19:29
  • שלום רב. בן 75 בריא בד"כ. שוחה באופן קבוע. בעקבות חוויה של החסרת פעימה מדי כל 7-8 פעימות, בה חשתי במשך כ 3 שעות, בחזה ובבדיקה עצמית של הדופק בזרוע ובמכשיר לחץ הדם, ביצעתי אקו לב, בדיקת מאמץ, והולטר ל 48 שעות. בדיקת האקו והמאמץ נמצאו תקינות לחלוטין. להלן תוצאות בדיקת ההולטר: קצב בסיסי : סינוס. קצב לב מינימלי 28. קצב לב מקסימלי 117, ממוצע 63. הפרעות קצב PVC'S חדריות - לא. הפרעות קצב - PAC'S על חדריות - 212 בודדים בפיזור הומוגני 10 צמדים. קטע קצר של טכיקרדיה עלייתית עד כ 4 פעימות ועד מהירות כ 150 לדקה. הפרעות הולכה - פאוזות עד כ 2.3 שניות במנגנון חסם עלייתי חדרי, דרגה ראשונה ושניה מסוג וונקבאך 1 MOBITZ בעיקר בלילה. שנויי ST - לא אבקש התייחסותך לשאלותיי הבאות: 1. מה המשמעות וחומרת הממצאים הנ"ל בדגש על הממצא של ההולכה. 2. האם נדרש טיפול ו/או מעקב כלשהו 3. האם חלות עלי מגבלות פיזיות גופניות כלשהן (שחייה ממושכת כמעט יומיומית) 4. האם הממצאים וממצא ההולכה בפרט הפיכים. אציין בנוסף כי לפני 4 שנים עברתי חווייה דומה, ובדיקת ההולטר שעשיתי אז ל 48 שעות היתה תקינה לחלוטין ללא ממצא כלשהו. בתודה ובברכת שנה טובה ושופעת בריאות.

  • + הוסף תגובה
נטילת פרורקור במשך שנתיים גילי 03/09/2020 17:29
  • היי דוקטור, החם שלי בן 74 סבל מהפרעות בקצב הלב, על כן הושתל בגופו דפיברילטור, והוא הונחה ליטול את התרופה לאחר ההשתלה, בביקורים תקופתיים ערכים שנבדקו היו תקינים, למרות זאת התגלה שהוא סובל מבעיות בבלוטת התריס לאחר שנתיים, כתוצאה מכך סובל מקושי בשינה, תזונה ועוד. בפגישה אצל רופא חדש הוא הונחה להפסיק את כל נטילת הכדורים, ולראות איך מרגיש. להבנתנו נטילת הכדור לטווח ארוך אינה מומלצת כלל, מה דעתך והמלצותיך בנושא ? תודה.

  • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 05/09/2020 12:00
  • ככלל אנחנו מנסים להימנע מהפרוקור בגילאים מתחת ל-80 אלא אם אין ברירה, בשל פרופיל תופעות לוואי בעייתי. אני לא מכיר את הפרטים המלאים אז לא אוכל להמליץ דבר בהקשר זה אבל זה לא נשמע מופרך לנסות ולהפסיק את הפרוקור ולראות איך הוא מרגיש. ממליץ להתייעץ איתי או עם מומחה אחר להפרעות קצב לב לקבלת החלטות.

  • + הוסף תגובה
פענוח ראשוני של הולטר אורי 03/09/2020 15:24
  • שלום רב, אני ביצעתי אתמול בדיקת הולטר והתקבלו תוצאות. זה מה שנרשם: קצב סינוס: 43-105 לדקה. VPBS-APBS בודדים מאוד אירוע של Slow VT אני אלך לפענוח הבדיקה, אך האם משהו מהנ"ל חריג/מצריך

  • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 05/09/2020 11:58
  • אורי שלום, בהחלט העניין של Slow VT מצריך בירור. ממליץ לפנות למומחה להפרעות קצב לב

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!