הפרעת קצב לב מעלה את הסיכון לדמנציה

ממחקר חדש עולה כי הפרעות קצב לב קשורות לעלייה בסיכון לדמנציה. עם זאת, ממצא זה מגיע עם פתרון מעודד לטיפול מונע פוטנציאלי
כתבה פרסומית כתבת חסותהפרעת קצב לב (פרפור פרוזדורים) גורמת לשינוי בקצב הרגיל של פעימות הלב, כגון האטת הפעימות, החסרת פעימה וכו', כתוצאה מבעיה במערכת החשמלית של הלב. ההשלכות של הפרעה זו הן רבות, ובהן היווצרות קרישי דם שיכולים לגרום לשבץ.


כעת נמצאה השלכה בריאותית נוספת. חוקרים מאוניברסיטת שטוקהולם ומכון קרולינסקה, שבשבדיה, פרסמו מחקר חדש בכתב העת Neurology, בו הם מתארים מציאת קשר בין הפרעות קצב לב וסיכון מוגבר לפתח דמנציה.הפרעות קצב לב והתדרדרות קוגניטיבית

במחקר החדש החוקרים בחנו 2,685 מטופלים בגיל ממוצע של 73, אשר היו במעקב במשך 6 שנים בממוצע. בתחילת המחקר ובסופו, המטופלים עברו ראיונות ובדיקות רפואיות. 


החוקרים גילו כי התפקוד הקוגניטיבי – כולל יכולת חשיבה וזיכרון – של משתתפים הסובלים מהפרעות קצב לב, נטתה להתדרדר מהר יותר מאלו שלא סבלו מבעיות במערכת הקרדיווסקולרית. כמו כן, לאנשים עם הפרעות קצב לב היה סיכוי גבוה יותר ב-40% לפתח דמנציה, וזאת בהשוואה למשתתפים בריאים בני גילם: מתוך כל 2,163 המשתתפים ללא הפרעות קצב לב, 10% (278 איש) אובחנו עם דמנציה במהלך תקופת המחקר; מתוך 522 המשתתפים שסבלו מהפרעות קצב לב, 23% (121 איש) פיתחו דמנציה. 
מחקר מצא: התפקוד הקוגניטיבי של משתתפים הסובלים מהםרעות קצב לב נוטה להתדרדר מהר יותר
פתרון ושמו מדללי דם

לצד ראיות אלו, החוקרים מצאו כי משתתפים עם הפרעות קצב לב אשר נטלו מדללי דם כדי למנוע קרישי דם, היו למעשה בעלי סיכון נמוך יותר ב-60% לפתח דמנציה, לעומת אלו שלא נטלו מדללי דם: מתוך 342 אנשים שלא נטלו מדללי דם, 22% (76 איש) פיתחו דמנציה, בעוד בקרב 128 המשתתפים שנטלו מדללים, רק 11% (14 איש) פתחו מצב נוירו-דגנרטיבי (התנוונות מוחית). לצד זה, החוקרים מציינים כי שמשתתפים אשר נטלו נוגדי טסיות - תרופות שמונעות היווצרות קרישי דם בעורקים – לא היו בעלי סיכון נמוך יותר לדמנציה.


בהנחה שאכן מדובר ביחסי סיבה-תוצאה בין השימוש במדללי דם והירידה בסיכון לדמנציה, החוקרים מעריכים שבאופן היפותטי כ-54% ממקרי הדמנציה היו יכולים להימנע אם כל החולים בהפרעות קצב לב היו נוטלים מדללי דם.


לסיכום, למחקר זה יש כמה מגבלות, בהן העובדה שלא נעשו הבחנות בין סוגי משנה של הפרעות קצב הלב. עם זאת, לטענת החוקרים מהמחקר עולה כי יש להגביר את השימוש במדללי דם בקרב אנשים מבוגרים הסובלים מהפרעות קצב לבפורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לחץ דם שלום 23/03/2020 14:01
 • שלום וברכה רציתי לדעת אני בן 20+ והרופא מסתפק האם יש לי לחץ דם או שזה חלוק הלבן שברגע שאני רואה מד לחץ דם אני מתחיל לישתגע ההיתי צריך לעשות בדיקות לראות אך עדין לא עשיתי מזה אומר לגבי קורונה ולחץ דם לצעירים האם זה נחשב מי הקבוצות סיכון שצריך ליזהר כמו מבוגרים או שזה פחות מסוכן מי מבוגרים

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 26/03/2020 10:52
 • היי שלום, מעטים מאוד יחסית האנשים בגילאי ה-20 שסובלים מיתר לחץ דם. בקבוצה זאת גם כאלה שסובלים מל״ד גבוה, הדבר לא פעם נובע מסיבות אחרות שחשוב לבדוק ולשלול אותן. בגלל שהנושא הוא נושא חדש אין ממש מידע על מה שסיכון של בן 20+ עם יתר לחץ דם אבל במקומך לא הייתי חושב על הקורונה בכלל. הסיכון שלך, גם אם טיפה גבוה יותר, עדיין קטן מאוד אבל אם חלילה יש משהו בגוף שלמשל מפריש הורמונים שמעלים לחץ דם, ולא מגלים אותו בזמן, זה עלול להיות מסוכן. בקיצור. חשוב לעשות בירור מלא ולהבין האם בכלל יש יתר לחץ דם ואם יש, מה יכולה להיות הסיבה שלו.

 • + הוסף תגובה
דליפה קלה-בינונית וקורונה ארתורו 19/03/2020 18:31
 • שלום רב, יש לי דליפה קלה עד בינונית במסתם המיטראלי. הדליפה יציבה ומולדת - נובעת ממבנה מסתם מוארך. קראתי שמכיוון שהוירוס תוקף את הלב, אנשים בעלי בעיות דליפה שבאופן רגיל נסבלות עלולים להינזק מהמחלה. האם אני נחשב בקבוצת סיכון שצריכה לנקוט בזהירות יתר נגד הידבקות בוירוס הקורונה? תודה האבחנה שלי: Mitral Regurgitation non-rheumatic Mild-Moderate MR LA32mm MVP Posterior Leaflet > Ant with mild-moderate MR

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 26/03/2020 10:45
 • ארתורו שלום, הוירוס תוקף בעיקר את הריאות. אנשים עם מחלות לב אכן נמצאים בסיכון מוגבר אך אין עדיין נתונים לכמת את הסיכון המוגבר בכל סוג של מחלת לב. הבעיה שאתה סובל ממנה היא בעיה קלה בסה״כ. כמו כל אזרח במדינה, ממליץ גם לך לשמור על הכללים וההוראות בקפדנות, ללא קשר לרמת הסיכון שלך.

 • + הוסף תגובה
הפרעת קצב לב יפעת 19/03/2020 12:52
 • היי שלום רב אני יפעת בת 23 לאחרונה עברתי ניתוח כריתת כיס מרה בעקבות אבנים ואני אחרי לידה 4 חודשים, בחודשיים האחרונים אני חשה פעימת לב מוזרה כל כמה דקות בעיקר בשעות הלילה כאילו קופץ הלב וזה מאוד מלחיץ אותי. יש לציין שאני בכלל לא פעילה גופנית מאז תחילת ההריון. אשמח לייעוץ תודה.

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 26/03/2020 10:42
 • היי יפעת, סליחה על התגובה המאוחרת, תקופה עמוסה. מה שאת מתארת מתאים מאוד ל״פעימות מוקדמות״ שהינן תופעה מאוד רווחת וברוב המוחלט של המקרים חסרת כל סיכון או משמעות למעט העובדה כי יכולה להפריע לאנשים מסויימים. מומלץ לעשות בירור בסיסי שכולל אקו לב (לראות שהלב תקין מבחינת מבנה ותפקוד), בדיקת הולטר (מקליטה 24 שעות את קצב הלב ומכמתת את הפעימות הללו) ומבחן מאמץ לראות מה קורה בזמן מאמץ מבחינת קצב הלב והפעימות. בהנחה שאין לך סיפור משפחתי של מוות פתאומי ולא היו ארועי התעלפות בלתי מוסברים בזמן האחרון, אין שום דחיפות בעניין. ניתן להשלים את הבירור לאחר שענייני הקורונה יכנסו לשליטה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!