דיכאון חורף: מחקר חדש מצא מרכיב מפתח שעשוי למנוע את התופעה

חילופי העונות אינם עוברים לידנו והמעבר משעון קיץ לשעון חורף צפוי להשפיע גם על מצב-הרוח. בקרב אנשים מסוימים, מדובר בהפרעה נפשית של ממש המכונה גם דיכאון חורף. מחקר חדש השתמש במודל הפיזיולוגי המאפיין דיכאון עונתי, כדי לגלות מדוע אנשים מסוימים אינם מפתחים דיכאון, למרות שהם בעלי נטייה גנטית לכך. הממצאים שופכים אור על טיפולים פוטנציאלים לדיכאון עונתי
כתבה פרסומית כתבת חסותהמוסד הלאומי האמריקאי לבריאות הנפש מעריך כי כ-16 מיליון אמריקאים, המהווים 6.7% מאוכלוסיית המדינה, סובלים או צפויים לסבול מתקופה אחת או יותר של דיכאון קליני. 5% נוספים יסבלו מדיכאון עונתי או הפרעה רגשית עונתית (seasonal affective disorder). הסימפטומים להפרעה רגשית עונתית דומים לאלה המאפיינים דיכאון ולעיתים יהיה קשה להבחין בין שתי ההפרעות. מהו דיכאון עונתי?

דיכאון עונתי מהווה סוג מסוים של דיכאון, המכונה גם דיכאון חורף, ומיוחס לשינוי עונת השנה. דיכאון עונתי כולל תסמינים שונים , כמו ירידה במצב הרוח, חוסר אנרגיה, קשיי ריכוז, תחושת ייאוש, תיאבון מוגבר, עודף שינה והסתגרות חברתית. הפרעה רגשית עונתית לרוב משפיעה על נשים. הסיבות לנטייה זו הן ככל הנראה גנטיות. 


מחקר חדש שבוצע בקופנהגן, דנמרק מצא כי גם אלה בעלי נטייה גנטית להתפתחות ההפרעה הרגשית מפתחים "עמידות" לגורמים הסביבתיים שעלולים לעורר את התפרצותה. ממצאי המחקר פורסמו ב- Journal European Neuropsychopharmacology.
דיכאון חורף הוא סוג של דיכאון המיוחס לעונת השנה 
תפקיד המפתח של מוליכי סרוטונין

על פי ד"ר ברנדה מקמהון מובילת המחקר ועמיתיה, דיכאון עונתי נגרם בשל חשיפה בלתי מספקת לאור יום, עובדה אשר הופכת את ההפרעה לנפוצה יותר במדינות הרחוקות מהקו המשווה. על פי החוקרים, אור יום מהווה מרכיב אנטי-דכאוני טבעי. בדומה לתרופות שונות נגד דיכאון, כך גם חשיפה מוגברת לאור יום מעלה את רמת הסרוטונין במוח. 


מחקרים קודמים הראו כי דיכאון עונתי נוטה להשפיע על נשאי גן הנקרא 5-HTTLPR. גן זה גורם בסופו של דבר להסרת הסרוטונין מהמוח שלנו. המחקר החדש כלל 23 נבדקים: 13 מתוכם היו נשים אשר לא פתחו דיכאון למרות שהן נשאיות של הגן 5-HTTLPR. מושאי המחקר עברו שלוש בדיקות PET (בדיקת מיפוי המתבצעת באמצעות מצלמת פט, לשם דימות בעזרת איזוטופים פולטי פוזיטרונים), אחת בעונת הקיץ ושתי בדיקות בחורף. מטרת הבדיקות הייתה לבחון את רמות הסרוטונין ומוליכי הסרוטונין בשתי עונות השנה. 


ממצאי המחקר עולה כי רמות מוליך הסרוטונין במוח צנחו בממוצע בכ-10% בעונת החורף, בהשוואה לקיץ. הירידה הייתה משמעותית יותר בנשים. המחקר מצא כי נבדקים בעלי נטייה להתפתחות ההפרעה, הצליחו לווסת את כמות הסרוטונין המוסרת מהמוח ובדרך זו הם הפכו עמידים יותר לדיכאון. קראו עוד: אתם פרפקציוניסטים? זה לא כ"כ בריאהנשים בעלות הנטייה לדיכאון חורף שנבדקו במחקר, הצליחו לווסת את רמות מוליך הסרוטונין במוח במהלך העונה הקרה בצורה יעילה יותר מאשר הגברים. כתוצאה מכך, רמות הסרוטונין בקרב נשים אלה נשארו ללא שינוי בין העונות. 


זו הפעם הראשונה בה נעשה שימוש בסריקות PET  כדי לבחון את העמידות להתפתחות דיכאון חורף. חשוב לציין עם זאת, כי מדובר במחקר מצומצם אשר בחן את רמות הסרוטונין בצורה עקיפה. למרות זאת, הממצאים מהווים סיבה מוצקה לטיפול בדיכאון חורף באמצעות מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין.
פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שילוב תרופות שב 04/07/2020 12:34
דיכאון או השפעת כדור פסיכיאטרי? יוסי 26/02/2020 23:42
  • גבר נשואי אחרי אישפוז בכפר שאול נוטל זיפרקסה 10 מג פעמים ביום. פלוס דיפאלפ 500 פעם ביום. חזר לביתו ואין לו חשק מיני אין חשק ללכת לעבודה רוב היום במיטה מתעייף מהר. האם זה דיכאון או השפעת הכדורים?

  • + הוסף תגובה
מניה דפרסיה ייוסי 20/06/2020 12:00
  • לאחר שמוש של שנים בדפלפ כרונו התחילו רעידות בידיים האם יכול להיות מהכדור?

  • + הוסף תגובה
סכיזואפקטיב - טיפול משלים מלכה 31/05/2020 12:46
  • אני מנסה למצוא תרופה משלימה למחלת הנפש ממנה סובל הבן שלי, הוא מטופל באלנזפין, הוא מגיב טוב לתרופה בדרך כלל, ואני רוצה לשפר את המצב שלו.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!