כל מה שרציתם לדעת על שומרי משקל

מיליוני אנשים מכ-30 מדינות בכל העולם נעזרים בתוכנית של שומרי משקל. מה הם עקרונות הדיאטה והאם היא באמת יעילה? כל הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותהרעיון נולד בברוקלין בשנת 1963. ג'ין נידג', אז עקרת בית, וקבוצה של חברים מקווינס, החלו להיפגש פעם בשבוע כדי לדבר על איך לרדת במשקל.


כיום, שומרי משקל היא שיטה בינלאומית והתוכנית הגדולה ביותר להורדת משקל בארה"ב. היא אושרה על ידי רופאים רבים וניתן ליישמה במסגרות שונות, בהן מקום העבודה.


התוכנית של שומרי משקל כוללת פגישות קבועות, למידה עצמית, תמיכה קבוצתית ושיטת נקודות. מטרת המשתתפים היא להגיע למשקל יעד או ל-BMI שבין 20 עד 25, הנחשב לטווח אידיאלי.קראו עוד: BMI האם הוא נחשב למדד אמין?תמיכה קבוצתית

המסגרת הקבוצתית חשובה בשומרי משקל. היא מספקת תמיכה חיובית ומחזקת משתתפים שרוצים לרדת במשקל, דבר החיוני בטווח הקצר ובטווח הארוך. אחרי הכל, הניסיון לרדת במשקל עלול להיות מלחיץ מאוד ותמיכה קבוצתית עשויה להפוך את התהליך לפחות מפחיד.


המשתתפים בשומרי משקל נפגשים באופן קבוע. במסגרת המפגשים לומדים על תזונה ופעילות גופנית, וכן נמצאים במעקב אחר התקדמות הירידה במשקל שלהם. 


כל אחד יכול להצטרף לשומרי משקל, כל עוד הוא שוקל לפחות 2.3 ק"ג מעל המשקל המינימלי לגובה שלו.תמיכה אישית

פרט למפגשים הקבוצתיים, בשומרי משקל מציעים קואצ'ינג אחד על אחד ותוכנית אישית לכל משתתף, המתאימה לאורח החיים שלו. התמיכה האישית בשומרי משקל ממשיכה לא פעם גם לאחר מסגרת הקבוצה והמפגשים, באמצעות מיילים, צ'אטים ושיחות טלפון.

השיטה כוללת בניית תכנית אישית לכל משתתף המותאמת לאורח החיים שלו

שיטת הנקודות

למשתתפים בשומרי משקל אין איסורים על מאכלים או על פעילויות מסוימים. במקום זאת, ישנו שימוש בשיטת ניקוד כדי להיות במעקב על בסיס יומי. דבר זה גורם למשתתף לקחת אחריות על הפעילות היומית שלו להורדת משקל.


שיטת הניקוד לרוב יעילה גם בטווח הרחוק, מאחר שהיא גורמת למשתתפים לשנות את הרגלי התזונה שלהם ולאכול יותר פירות, ירקות וחלבון, ולאכול מזון פחות עשיר בסוכר ובשומן.


הניקוד תלוי בשומן, בסוכר ובחלבון. ככל שכמות החלבון גבוהה יותר, כך הניקוד יורד, ככל שכמות הסוכר והשומן גבוהות יותר, כך הניקוד של המזון גבוה יותר ומומלץ פחות לאכול ממנו.קראו עוד:

9 מאכלים שמנים, ובכל זאת בריאים לדוגמה:

ביצה = 2 נקודות

2 כפות של גבינת צ'דר דלת שומן = 1 נקודה

עגבניות קצוצות עם בצל ועשבים טריים = 0 נקודות

כף שמן זית = 1 נקודה

אדם שאוכל חביתה משתי ביצים וגבינת צ'דר, הנעשית בשמן זית עם עגבניות, בצל ועשבים טריים, ישתמש ב-6 נקודות. אם התקציב היומי שלו 30 נקודות, למעשה נותרו לו 24 נקודות נוספות.

טווח הנקודות תלוי במשקל המשתתף וביעד המשקל שאליו הוא שואף להגיע. כמו כן, ניתן להרוויח נקודות במהלך היום עבור פעילויות מסוימות כגון הליכה.


שמירה על משקל רצוי

לאחר הירידה במשקל, מגיע שלב השמירה על משקל היעד. בתקופה זו נוספות נקודות יומיות, אך נמשך מעקב אחר צריכת המזון והפעילות היומית. במשך כמה שבועות מגדילים בהדרגה את צריכת המזון של המשתתף, עד שהוא מגיע למצב שאינו עולה ואינו מוריד ממשקלו.


במהלך השבועות הללו נעשות שקילות קבועות שמטרתן לבדוק אם המשתתף מצליח להישאר במסגרת חריגה של 0.91 ק"ג ממשקל היעד שלו. במידה וחלה הצלחה, המשתתף למעשה סיים את התוכנית והוא מוזמן לביקורת רק אחת לחודש.יעילות השיטה

במחקר שהתפרסם בשנת 2011 בכתב העת The Lancet נמצא שמטופלים שהופנו על ידי הרופא שלהם לשומרי משקל איבדו פי 2 יותר משקל מאילו שהחלו טיפול סטנדרטי אחר להורדת משקל, בתוך 12 חודשים.


מחקר נוסף, שפורסם בכתב העת American Journal of Lifestyle Medicine, מצא שמבוגרים שהשתתפו בלפחות 2 על כל 3 מפגשים במשך 6 חודשים של שומרי משקל, הפחיתה בצורה משמעותית את רמות הסוכר והאינסולין בגופם, וזאת לצד הירידה במשקל.


בשנת 2011 ה-NHS (שירות הבריאות הלאומי של בריטניה) תיאר את שומרי משקל כשיטה יעילה מאוד להורדת משקל. 


מסקירה של 45 מחקרים, שפורסמה בשנת 2015 בכתב העת Annals of Internal Medicine, עולה כי שומרי משקל היא תוכנית המתאימה להמלצה על ידי רופאים למטופלים המעוניינים להוריד במשקל.פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ויטמין E אנה 08/02/2017 17:39
 • שלום רב, ברצוני לצרוך ויטמין E באופן זמני, בעקבות טנטון באוזן. יש כל מיני סוגים ושאלתי היא איזה סוג כדאי לצרוך? יש בטיפות שמן יש בכדורים יבשים, וכו', אשמח לעצתך בתודה מראש,

 • + הוסף תגובה
E ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 12/02/2017 15:25
 • לא כל כך משנה. המינון חשוב יותר מהצורה. אם אין לך לחץ דם גבוה, את יכולה להתחיל עם 400 יב"ל ולעלות. איני יכול לומר עד איזה מינון אפשר להגיע בלי לדבר איתך. אם זה מצליח לעזור, אני מאוד מבקש שתשתפי אותי בחוויתך.

 • + הוסף תגובה
ויטמין E מינון אנה 04/03/2017 18:01
 • שלום ד"ר, רציתי לשאול לגבי מינון, קניתי ויטמין E בכמוסות, על הקופסא כתוב ליטול 2 כדורים ביום עם הארוחה, כמות כל כדור היא 400יחב"ל מהויטמין, סך הכל זה יוצא 800 יחבל, אולם במקומות אחרים קראתי שלא מומלץ ליטול לאורך זמן יותר מ400 יחבל ליום, מה המינון המומלץ לדעתך. בריאה בדרך כלל עם טינטון קל באוזניים

 • + הוסף תגובה
E ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 04/03/2017 19:18
 • אני מופתע לשמוע שכך מומלץ על המוצר, ומבקש שתבדקי שוב. בכל אופן, ברוב המקרים אין בעיה ליטול 800 יב"ל, אבל איני יכול לתת המלצה טיפולים במסגרת זו.

 • + הוסף תגובה
E אנה 04/03/2017 20:41
 • שלום ד"ר, קראתי שוב..וכך אכן כתוב, כמות הרכיב בכל כמוסה של הויטמין 400 יב"ל, הנחיות שימוש:2 כמוסות ביום עם האוכל. אכן 2 כמומלץ אך לאחר שקראתי הבנתי שזה לא מומלץ. מקווה שלא נעשה נזק, בנטילה ליום אחד של 800 יב"ל. תודה על תגובתך

 • + הוסף תגובה
מינון E ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 05/03/2017 08:31
 • מטופלים רבים שלי נוטלים ויטמין E במינון של 800 יב"ל, ובמקרים מסוימים מגיעים אפילו ל-2000 יב"ל.

 • + הוסף תגובה
ויטמין E טנטון אנה 16/05/2017 18:26
 • שלום רב, אז ביקשת שאשתף אם זה מצליח לעזור... אז ככה, התחלתי את הנטילה לפני בערך שלושה חודשים (בערך התאריך שכתבתי את השאלה) כ400 מ"ג ליום, עם אוכל שומני, לאחר תקופה שאני לא זוכרת כמה...הטנטון עבר לגמרי (אני לא יודעת עד כמה חמור הוא היה אבל הוא היה קיים) אני פשוט לא שמתי לב שהוא עבר פשוט ככה. וכיום הפסקתי את הויטמין בערך שבועיים בלי, ובימים האחרונים הרגשתי שהוא חזר בשתי האוזניים ברמות כאלה ואחרות במהלך היום והלילה...(כנראה שרק שהוא חוזר מרגישים אותו וכשהוא נעלם מתרגלים גם לזה). לשאלתי, רכשתי כעת ויטמין E של חברה אחרת, ואם הקודם עזר לי לבעיה הספציפית הזאת האם כדאי להמשיך לנטול את הויטמין הקודם שנטלתי של חברה אחרת או שאפשר להחליף בין החברות? כמו כן, כתבת שאם אין לי לחץ דם גבוה אפשר להעלות מינון, כשבדקתי לאחרונה לחץ דם הוא היה נמוך מאוד...מה דעתך על כך? שמחתי לשתף בחוויותי..

 • + הוסף תגובה
המשך... אנה 16/05/2017 18:30
תודה! ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 17/05/2017 20:58
 • שמחתי לשמוע. בנוגע לוויטמינים, בדרך כלל כל החברות פחות או יותר מוכרות חומר איכותי, אז ניתן להחליף. אני מעדיף ויטמין E שיש בו גם סלניום, העובר עמו בצורה סינרגסטית. איני חושב שוויטמין E קשור ללחץ דם נמוך.

 • + הוסף תגובה
ויטמין e לטנטון גליה 26/09/2020 16:25
 • אנה שלום, קראתי על כך שויטמין e עזר לך לטנטון ורציתי לשאול של איזו חברה לקחת והאם הטנטון עבר גם בפעם השניה שהופיע? תודה רבה גליה

 • + הוסף תגובה
לילך צרפתי שי 10/07/2016 12:10
 • שלום ד"ר דולב. ברצוני לקנות את התוסף תזונה שעשוי מהצמח לילך צרפתי.קראתי שהוא ניקרא galega officinalis X או goats rue זה טיפול להורדת סוכר בדם.אודה לך אם תעזור לי. הרבה בריאות שי

 • + הוסף תגובה
אינני מכיר את זה. ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 11/07/2016 11:02
הורדת סוכר בדם סוכרייה 22/02/2020 17:59
 • שלום לדר דולב. איך ניתן להוריד רמת סוכר בדם למישהו שהוא גבולי.98...? תודה

 • + הוסף תגובה
שי שי 22/09/2020 23:36
 • 98 זה גבולי מאוד.יש הרבה מידע על הורדת סוכר באינטרנט. תפחית בעיקר פחממות מלחם.תפא.אורז.עוגות.ממתקים.תאכל ירקות.קטניות.עוף.דגים.מים. ותעשה הרבה ספורט.חתהיה רגוע...הסוכר ירד.

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד E-171 מעורר התקף IBS אצלי טיטניום 09/07/2017 17:19
 • Titanium dioxide nanoparticle ingestion alters nutrient absorption in an in vitro model of the small intestine- this paper was published recently – GUO et al., 2017 NanoImpact 5 (2017) 70–82 I discovered that when I digest E-171 I develop severe gut irritation and it initiates severe IBS symptoms (IBS attack) which include severe cramps, bloating and trouble in coordinate peristaltic movements. How I discovered it? I suffer from IBS mixed symptoms (mostly C) for more many years, tried to discover what is the trigger- I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; no intestinal parasites. FODMAP diet that help me manage the symptoms but was limited in effects. Tried a lot of elimination diets- the only thing that was consistent is that I cannot consume red hot chili peppers I recently used a medication and supplement for my hair and nails that caused me (both)severe tummy ache and triggered symptoms. When I tried a generic medication which has the same active ingredient but different inactive substances - that did not contain E-171 I did not experienced this symptoms. I than started to look at supplements and medications which triggered my IBS in the past – for some I even did re-challenge to be sure that it is indeed the medication/supplement, guess what? All contain E-171 while alternative medication/supplements which have the same active ingredient without E-171 did not trigger IBS. As I said - I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; I had skin rash - reaction in the past for hand watch that was made out of metal and I did not remember which kind since it was more than twenty years ago. E-171 - White in color, Titanium dioxide is extracted from the naturally occurring mineral Ilmenite, (named after the Ilmen Mountains in Russia), an iron-black, heavy, metallic oxide mineral, composed of iron and titanium oxide. Thought not to be easily absorbed, although detectable amounts can be found in the blood, brain and glands with the highest concentrations being in the lymph nodes and lungs, it is excreted from the body with urine. Can be found in tablets and capsules, cottage and Mozzarella cheeses, horseradish cream and sauces, lemon curd, toothpaste, and white paint, also in sweets where it is often used to provide a barrier between different colors. Used to increase opacity in some sauces.

 • + הוסף תגובה
ועכשיו בעברית טיטניום 09/07/2017 17:20
 • הי חברים, אני מפיצה את התגלית האחרונה שלי בעניין גם בדפים באנגלית- בקיצור החומר טיטניום דיאוקסיד הידוע בשם- E171 שמשמש בתעשיית המזון והתרופות להלבנה מגרה אצלי התקף חמור של המעי - כל המהלך של איך גיליתי זאת מתואר בקטע באנגלית עמכם הסליחה, רק אומר שניסיתי הכל כולל דיאטת פודמאפ, הימנעות מגלוטן בדיקות לרגישויות, בעיית עיכול לקטוז פרוקטוז, סרולוגיה לצליאק, SIBO גסטרוסקופיות שליליות בקיצור הסיוט הרגיל הכל יצא תקין, כולל נוגדנים עצמיים- תקין. בדקו אם זה גם הטריגר או אחת מהסיבות לטריגר אצלכם. אם אתם לוקחים באופן קבוע תוסף תזונה או תרופה המכילה את החומר הזה שהוא לא חומר פעיל בתרופה אפשר לנסות לעבור לגנריקה שלא מכילה אותו ולראות אם יש שיפור כפי שהיה אצלי. בהשכלתי דוקטור לפרמקולוגיה, אם זה יביא מזור אפילו לנפש אחת זה מאוד ישמח אותי. לאחרונה ממש גם התפרסם מאמר שבמודל שאינו בחיה של מעי דק זה גרם להשטחת פני השטח באופן שידוע שגורם לבעיות ספיגה וקורה כתוצאה מדלקת

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד רינה אבידור 12/10/2018 10:23
 • גם אני קבלתי כאבי בטן עם התכווצויות חזקות אחרי לקיחת כדור של מולטי ויטמין B ופרוביוטיקה שהכילו טיטניום דיאוקסיד.

 • + הוסף תגובה
דחוף יוסי 13/07/2020 18:40
 • אני שבועיים עם שלשולים ויעשו שם לב שיש במשחת שיניים את החומר הזה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!