5 שאלות על בדיקת הריון ביתית

מתי לעשות בדיקת הריון ביתית; האם קיימים סוגים שונים של בדיקות הריון; מה היתרונות של בדיקה זו? לפניכן 5 שאלות נפוצות והתשובות עליהן
כתבה פרסומית כתבת חסותמתי יש לעשות בדיקת הריון ביתית?

נשים רבות רצות לערוך בדיקת הריון בשלב מוקדם מדי. כשקיים חשד להריון, מומלץ לבצע בדיקת הריון ביתית רק כשבוע לאחר הפסקת המחזור. למה חשוב לחכות? בשלב ההתעברות, שבו הביצית המופרית מגיעה לרירית הרחם, השלייה מתחילה לייצר את ההורמון hCG. ככל שהבדיקה נעשית בשלבים מוקדמים יותר של ההריון, כך קשה יותר לזהות את ההורמון hCG. רמת הריכוזיות של ההורמון גדלה במהירות ומכפילה את עצמה כל יומיים-שלושה, וההמתנה גורמת לרמת הריכוז לעלות בגוף ולהגיע לדם ולשתן במקרה של הריון. 


במידה ויש צורך לדעת באופן מהיר על בהריון, יש לפנות לרופא, שעשוי להמליץ על אולטרסאונד, בדיקת שתן נוספת או בדיקת דם, לצורך בדיקת נוכחות הורמון hCG.האם בדיקת הריון ביתית מדויקת?

בדיקות הריון ביתיות הן בעלות רמת דיוק של 97%-99%. עם זאת, מחקרים מראים שחלק מהבדיקות הביתיות אינן רגישות מספיק לאבחן הריון מיד לאחר יום איחור המחזור. כאמור, תוצאות אמינות ומדויקות ניתן לקבל רק כשבוע לאחר הפסקת המחזור. זאת ועוד, קיימים מצבים גופניים ותרופות מסוימות, שעלולים להשפיע על תוצאות הבדיקה. תרופות לצורך טיפולי פוריות, למשל, מכילות את ההורמון hCG, ועלולות להשפיע על תוצאות בדיקת הריון ביתית. מה היתרונות של בדיקת הריון ביתית?

בדיקת הריון היא בדיקה זולה, קלה לשימוש, פרטית, ומצריכה רק כמה דקות מהזמן כדי לקבל תוצאות. יתרה מזאת, ערכות לבדיקת הריון זמינות ברוב בתי המרקחת, והן אינן מצריכות הפנייה/מרשם מרופא. 


כאמור, מרבית בדיקות ההריון הביתיות הן בעלות רמת דיוק של 97%-99%, כאשר הן נעשות לפי הוראות היצרן. תוצאות חיוביות הן לרוב מדויקות יותר וכמעט תמיד מעידות על הריון. במקרים נדירים תתקבל תוצאה חיובית כוזבת, בהם מקרה של הפלה, נטילת תרופות פוריות המכילות הורמון hCG ועוד. לקריאה נוספת על סיבות לתוצאה חיובית כוזבת של בדיקת הריון ביתית, לחצי כאןתוצאה שלילית כוזבת, לעומת זאת, הן נפוצות יותר, ונובעות מהסיבות הבאות:

•  הבדיקה נעשתה מוקדם מדי – בדיקה שנעשתה בטרם עלה מספיק ריכוז הורמון ההריון hCG, ולכן ההמלצה היא לבצע בדיקה חוזרת לאחר שבוע או לגשת לרופא לצורך בדיקת דם.

•  קריאת התוצאה מוקדם מדי –יש לתת לערכה את הזמן הנדרש לצורך זיהוי הריון, ולכן מומלץ להשתמש בטיימר בהתאם להוראות היצרן.

•  שימוש בשתן מדולל מדי – כדי לדייק את התוצאות ההמלצה היא לעשות את בדיקת ההריון הביתית בבוקר, כשהשתן מרוכז ביותר.
מרבית בדיקות ההריון הביתיות הן בעלות יעילות של 97-99%האם קיימים סוגים שונים של בדיקת הריון ביתית?

למרות שרמת דיוק הבדיקה משתנה מעט בין מותג זה או אחר, בדיקות הריון ביתיות עובדות בשיטת זיהוי הורמון hCG בשתן. עם זאת, לפני בדיקת הריון ביתית, יש לקרוא בעיון את ההוראות. בכל ערכה יכולים להיות שינויים קטנים: 


• חלק מהבדיקות מצריכות איסוף שתן בכוס או במיכל מיוחד; באחרות יש להניח את מקלון הבדיקה ישירות בזרם השתן של הנבדקת. 

• הצורה שבה מתקבלת תוצאת הבדיקה משתנה בין ערכה לערכה: חלקן עושות שימוש בפלוס ומינוס; בחלקן יופיעו שני קווים או קו אחד.

• זמן קבלת התוצאה לרוב דומה בערכות הביתיות, והוא כרוך בכמה דקות המתנה. עם זאת, קיימים שינויים בזמני ההמתנה.מה לעשות לאחר קבלת התוצאה?

• תוצאת בדיקת ההריון הביתית חיובית או שנעשו מספר בדיקות והתוצאות לא אחידות – יש לפנות לרופא לצורך בדיקת דם או אולטרסאונד.

• תוצאת בדיקת ההריון הביתית שלילית – אם אינך מקבלת וסת, יש לבצע בדיקה נוספת בתוך כמה ימים עד שבוע. 

• תוצאות בדיקת ההריון עדיין שליליות אך קיים חשד להריון – אם אינך מקבלת וסת, ישנם תסמינים להריון ועדיין תוצאות בדיקת ההריון שליליות, יש לפנות לרופא. ישנם כמה גורמים שעלולים להוביל לכך, בהם הפרעות בבלוטת התריס, בעיות בשחלות, משקל גוף נמוך, פעילות גופנית מופרזת ומתח.

פורומים אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חדרי מוחצלטרלי נעמי 23/02/2020 17:58
  • בכל האינטרנט יש התייחסות לחדרים מורחבים שהמקסימום הוא 10 ממ. האם יש מינמום? שני חדרי המוח יצאו לי 4.1 האם תקין?הרופא רשם שתקין אבל רשם לבוא עוד חודש לביקורת

  • + הוסף תגובה
האם הריון? לולה 22/02/2020 23:11
  • ווסת אחרונה ב30.1 אמורה לקבל עוד ארבעה ימים. יעני 26.2 חווה "התכווצויות" מידי פעם, וכאבי מחזור כבר תקופה. ביומיים האחרונים הם ממש התחזקו. השתנה מרובה! מרגישה כל הזמן לחץ על השלפוחית. במצבי מחזור רגילים, אין רצון לפיפי בימים שלפני המחזור.. וכרגכ אני קמה בלילה! בחיים לא קמתי בלילה. (חוץ מבהריון הראשון)

  • + הוסף תגובה
סכירת מערכות אורנה 19/02/2020 12:01
  • שלום ! אפשר לראות בסקירת מערכות בשבועה 23 היצרות שואר הקיבה לתאומים לא זהים?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!