אומגה 3 משפרת תגובת חולים עם תנגודת לאספירין לטיפול

אומגה 3 משפרת תגובת חולים עם תנגודת לאספירין לטיפול
כתבה פרסומית כתבת חסות


תנגודת לאספירין (תגובה נמוכה לטיפול בתרופה) מקושרת עם אירועים קרדיו-וסקולריים, ואחת הדרכים הנהוגות כיום להתגבר על התנגודת היא העלאה של מינון התרופה או שילובה עם חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3, אשר מתחרות עם חומצה ארכידונית ומפחיתות את הייצור של טרומבוקסן מסוג 2A בטסיות הדם. מחקר שפורסם במגזין הרפואי Journal of the American College of Cardiology ניסה להעריך את יעילות השימוש בחומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 לעומת העלאת מינון האספירין לשיפור התגובה לאספירין אצל חולים הסובלים מתנגודת לתרופה. המחקר נערך במחלקה הקרדיולוגית במרכז הרפואי רבין בפתח תקווה בראשות פרופ' רן קורנובסקי, בשיתוף עם מרכז הלב בבית החולים The Methodist ביוסטון, טקסס. החוקר הראשי היה ד"ר אלי לב.

במחקר נכללו 485 מטופלים עם מחלות לב כרוניות שמטופלים במינון נמוך של אספירין (בין 75 ל-160 מ"ג אספירין ליום). 30 מטופלים עם תנגודת לאספירין חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות. האחת קיבלה מנה נמוכה של אספירין בתוספת חומצות שומן מסוג אומגה 3 (4 כמוסות ביום) והשנייה טופלה במינון גבוה יותר של אספירין, 325 מ"ג ליום, למשך 30 יום. לנבדקים משתי הקבוצות היו מאפיינים קליניים דומים.

לאחר תקופת הטיפול נצפתה ירידה משמעותית במדדים המאפיינים עמידות לאספירין בשתי הקבוצות. 80% מהמטופלים מתוך הקבוצה שקיבלה אומגה 3 ו-73% מהמטופלים מתוך הקבוצה שקיבלה מינון של 325 מ"ג אספירין ליום לא נמצאה עוד תנגודת לאספירין, ורמת הטרומבוקסן 2A פחתה בשיעור של 56.8% בקבוצ שקיבלה אומגה 3 ו-39.6% בקבוצה שקיבלה אספירין.

מסקנות החוקרים הן שטיפול בחולים הסובלים מעמידות לאספירין בחומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 או במינון יומי גבוה יותר של אספירין נראה כמשפר את התגובה לאספירין ומוריד ביעילות את התנגודת של הטסיות לתרופה. כמו כן הסיקו החוקרים מן הממצאים שתוספת של אומגה 3 למינון נמוך של אספירין משפרת את פעילות האספירין בחולים עם תנגודת לתרופה.

תוספת של חומצות שומן אומגה 3 במינון של 1 עד 4 גרם ליום בשילוב עם אספירין בחולים עם מחלה קרדיו-וסקולרית לא העלה את הסיכון לדימומים. מאחר שתוצאות המחקר מצביעות על השפעה דומה של העלאת מינון האספירין ושל תוספת של אומגה 3, אנשים שמנועים משימוש באספירין (חולי כיב קיבה), בעיקר במינון גבוה, בשל סכנת דימום במערכת העיכול, יוכלו להפיק תועלת מתוספת של אומגה 3.

http://content.onlinejacc.org/cgi/content/abstract/55/2/114

המידע באדיבות חברת חברת סופרהרב - Superherb


[23/03/2010]

פורומים מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התקף לב? מולי 01/06/2020 16:25
  • שלום, בת 45, בריאה בדרך כלל. בשבוע וחצי האחרונים תסמינים קשים: יד שמאל חלשה, בחילות קשות, קוצר נשימה במאמץ ובמנוחה, 'רואה שחור', תשישות מוחלטת. במיון- אקג, צילום חזה, בדיקות דם לאנזימים וקרישיות -הכל תקין. מחר בדיקת מאמץ- מרגישה שאם אגש אתמוטט. בחודש האחרון אובדן תיאבון, הרזיה.

  • + הוסף תגובה
תסמינים טלי 01/06/2020 18:00
  • לא הבנתי מהי השאלה? אם את מרגישה רע גשי להבדק אצל הרופא/ה המטפל

  • + הוסף תגובה
דופק מורגש כחזק ותחושה של הפרעות קצב מיטל 30/05/2020 08:35
  • שלום, מזה כ-3 שבועות סובלת מדופק חזק במנוחה ומתשישות. כאשר מודדת את הדופק לדקה הוא על 70, אבל מרגישה שלפעמים הוא מחסיר פעימה. בנוסף באותן 3 שבועות אחרונים אני התחלתי לסבול גם מקוצר נשימה שיעול וליחה. רציתי לדעת מה יכולה להיות הבעיה? אני מטופלת כרגע באנטיביוטיקה Roxo עבור הליחה וקוצר הנשימה, אבל הדופק התחיל הרבה לפני קוצר הנשימה (אני אובחנתי בעבר עם אסטמה סמויה ובנוסף אני סובלת מתת פעילות בלוטת התריס שככל הידוע לי מאוזנת כרגע). כל המחלות שתיארתי, איתי שנים, ומעולם לא הביאו להתקפי דופק בצורה הממושכת הזאת. הנחתי שאולי זה נפשי ולקחתי כדור קלונקס להרגעה, אבל עדיין הרגשתי את הדופק (מה שלרוב ״מרגיע״ מצבים כאלה תוך 20 דקות). מה יכולה להיות הבעיה שלי? האם עליי להיבדק בלב?

  • + הוסף תגובה
הפסקת קרדילוק לפני אקג רוית 27/05/2020 09:15
  • האם יש צורך להפסיק קרדילוק לפני אקג שעושים בבדיקות ספורט? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!