אחת ולתמיד: האם בטוח להשתמש בתרופות אחרי תאריך התפוגה?

פעמים רבות אנו נתקלים בארון התרופות במוצרים שונים שפג תוקפם ולא פעם כמעט שלא נעשה שימוש בתרופות השונות. האם ניתן להשתמש בהן גם לאחר תאריך התפוגה, ואילו גורמים משפיעים על הירידה ביעילות התרופות לאחר התאריך המוטבע על האריזה?
כתבה פרסומית כתבת חסות



לזרוק או לא לזרוק? זאת השאלה. ההתלבטות אם לזרוק תרופה שפג תוקפה או להמשיך ולהשתמש בה מהווה נושא שנוי במחלוקת. למרות שמחקרים שונים הראו שתרופות מסוימות שומרות על יעילותן גם הרבה אחרי תאריך התפוגה, עבור רוב התרופות התאריך הוא אינו המלצה בלבד. אספנו מספר דוגמאות למצבים בהם שימוש בתרופות בתוקפן פג עלול להזיק יותר מאשר להועיל:



1. חלק מהתרופות רגישות יותר לתנאים הסביבתיים מאשר אחרות

גורמים כמו, טמפרטורה, אור שמש ולחות יכולים לגרום לתרופות רבות להתפרק ולאבד מעוצמתן. לדוגמה, תרופות לדילול הדם רגישות מאוד ללחות, עד כדי כך שיצרניהן ממליצים על אחסונן בבקבוק המקורי והפסקת השימוש בהן 4 חודשים לאחר פתיחת הבקבוק. במילים אחרות, עבור תרופות אלה השעון מתחיל לרוץ לאחר מרגע פתיחת הבקבוק. נטילת תרופות אלה זמן רב לאחר תאריך התפוגה מביאה לירידה משמעותית ביעילותן ובשל כך סכנה להיווצרות של קרישי דם ושבץ. 





תרופות מסוימות רגישות לגורמים, כמו טמפרטורה ואור ועל כן עלולות להתפרק ולאבד מעוצמתן



2. מצבים מסוימים דורשים מינון ספציפי של התרופה ולא משאירים טווח תמרון

מחלות של בלוטת התריס, אינן משאירות מרחב רב לתמרון בכל הנוגע לנטילת התרופות והן מחייבות את נטילתן במינון מדויק ובזמנים קבועים. מינון שונה מהנדרש עלול לגרום לתופעות לוואי שונות ולשינוי באיזון הגוף. 



3. מרכיבים מסוימים שבאופן טבעי חיי המדף שלהם ארוכים, יכולים להפוך פחות עמידים כאשר מעורבבים עם מרכיבים אחרים

כאשר מגיעות בצורתן הטבעית, תרופות מסוימות הן בעלי חיי מדף ארוכים יותר מאשר כשהן מעורבבות עם רכיבים אחרים. ג'ל פטרולאום לדוגמה, לא נחשב כתרופה אך משמש לטיפול במצבים בריאותיים רבים. כאשר מופיע כמשחה חיי המדף שלו מתקצרים. הוספת מרכיבים נוספים, כמו הידרוקורטיזון המושפעים מלחות מקצרת משמעותית את חיי המדף של התכשיר. 


ה-FDA  דורש מיצרני התרופות לבחון את יציבותם של החומרים השונים ואת תנאי שאחסון שלהם. תאריך התפוגה של התרופות השונות נקבע בהתייחס למאפיינים אלה. שימוש בתרופות לאחר תהליך התפוגה עלול להיות מפתה – בייחוד במצבים בהם מדובר בתרופות שעלותן גבוה. אך ליתר בטחון, חשוב להתייעץ עם רוקח לפני השימוש בתרופה ישנה. 



פורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Epiploic appendigitis אילנה 11/02/2020 09:37
 • שלום מכר שלי , גבר בן 32 , עם כאבי בטן מה 7.2.2020 אובחן עם epiploic appendigitis , מטופל בארקוקסיה מ 8.2.2020 . עדיין עם כאבים . האם תקין ? מה לעשות ? צודה

 • + הוסף תגובה
Epiploic appendigitis מר גבעון פלד 11/02/2020 13:38
שאלה עדי 07/02/2020 10:36
 • שלום וברכה לפני תשעה חודשיים נפגעתי תאונת דרכים נפגעתי בכתף בין השאר כל הזמן יש לי כאבים בכתף עשיתי פיזיוטרפיה הידותרפיה וזריקה סטרואידים הרופא הציע לי לעשות ניתוח עשו לי MRI ואלו התוצאות קרע קטן בלברום האחורי האמצעי ואי סדירות קלה הוא אומר שהתלונות לא מסבירות את הMRI לכן הוא מציע לעשות ניתוח ארטוסקופי ולהיכנס לכתף ולראות אם יש מה לתקן הם יתקנו ואם אין פשוט יצאו ולא יעשו כלום הייתי אצל עוד רופא באותו זמן שעשיתי את הפיזיוטרפיה והוא אמר לי שאם הפיזיוטרפיה לא יעזור נצטרך לעשות ניתוח באמת הפיזיוטרפיה לא עזרה הרבה הציעו לי ללכת לרופא שמרני והוא אמר לי שהוא מציע ללכת למרפאת כאב ושאלתי אותו כמה זמן החלמה הוא אמר שהוא לא יודע חוץ מזה יש לציין שאני בת 24 ושאלתי אותו אם זה יכול לקחת כמה שנים הוא אמר שכן מה אתה חושב על המקרה הזה מה שווה לי לעשות? כי הוא אמר להיכנס לכתף לא בטוח שימצאו משהו

 • + הוסף תגובה
כאב בכתף מר גבעון פלד 09/02/2020 06:43
 • נשמע שעשית ביקורת והלכת להתיעצות. האם הכאב ל הזמן קיים או האם הוא הא והולך במהלך היום? האם הוא כואב גם במנוחה מוחלטת, מעיר מהשינה?

 • + הוסף תגובה
כאב בכתף עדי 09/02/2020 19:49
 • תודה רבה על התשובה ועל ההתיחסות לא מעיר משינה אבל הרבה פעמים מקשה להירדם עקב הכאב, כמעט תמיד אני מרגישה את הכאב אבל על אש נמוכה אבל אם קורה ואני נוגעת במקום זה מחמיר את הכאב מגיע למצב שאני ממש ממש סובלת מזה

 • + הוסף תגובה
כאב בכתף מר גבעון פלד 11/02/2020 13:30
 • מציע לגשת לביקורת מתחום השיקום האורטופדי/טריגר פוינט טראפי

 • + הוסף תגובה
מידע על הליך רפואי אנונימי 05/02/2020 12:28
 • שלום רב, אני מיועד לעבור הליך רפואי במרפאת כאב הנקרא ״שיכוך כאב כרוני וחסימה עצבית בהנחיית שיקוף עם חומר נוירוליטי״. לצערי לא מצאתי הרבה חומר על הליך זה. אני לא יודע מהו החומר המוזרק. אשמח לכל תובנה והסבר. אני סובל מפריצת דיסק אקוטית בגב תחתון עם הקרנה לצד ימין. בתודה מראש ובברכה!

 • + הוסף תגובה
מידע על הליך רפואי מר גבעון פלד 09/02/2020 06:38
 • מטרת ההליך היא הפחתת הכאב מקומית בעצב הנדרש אם אתה שואל לגבי סיבוכים יש להתייעץ ספציפית עם הרופא המטפל

 • + הוסף תגובה
תודה-שאלת המשך אנונימי 09/02/2020 07:03
 • תודה על תשובתך. רציתי רק לדעת בהליך זה אלו חומרים מזריקים. בתודה שוב!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!