כמה עליי לשקול? לפניכם שיטות למדידת משקל

משקל היעד הוא ביטוי מוכר לרובינו, אבל מה משמעותו הלכה למעשה, כמה עלינו לשקול כדי למתן את הסיכון להתפתחות מצבים בריאותיים שונים, ומהי הדרך הטובה ביותר לחישוב המשקל? בדקנו
כתבה פרסומית כתבת חסות
אנשים רבים מחפשים את התשובה לשאלה – מהו משקל היעד שלי? למרות זאת אין משקל אידאלי אחד לכל אדם, וקיימים גורמים רבים אשר משחקים תפקיד בכל הנוגע למשקל התקין. גורמים אלה כוללים, בין היתר, גיל, יחס בין מסת שרירי לשומן, גובה, מין ומבנה הגוף. משקל עודף עלול להשפיע על הסיכון להתפתחות מספר מצבים בריאותיים, כמו סוכרת סוג 2, השמנת יתר, יתר לחץ דם ובעיות קרדיו-וסקולריות, אך לא כל אדם בעל עודף משקל מפתח בעיות אלו. למרות זאת, חוקרים בתחום מאמינים שבעוד שקילוגרמים העודפים אינם משפיעים כעת על בריאותו של אדם, אי טיפול במצבים אלה עלול להוביל להתפתחות הבעיות השונות בעתיד. אספנו עבורכם מספר שיטות שבעזרתן תוכלו לחשב מהו משקל הגוף הנכון עבורכם וכך להציב מטרה שתסייע לכם בתהליך.שיטה מס' 1: מדד מסת גוף (BMI)

BMI  הוא ממד לחישוב המשקל התקין אשר מסתמך על הגובה ומשקל הגוף הנוכחי. למרות זאת, הוא אינו מתייחס להרכב הגוף. BMI הוא כלי נפוץ לשם הערכת משקלו התקין של אדם, אך הוא אינו חף מטעויות ואי דיוקים ועל כן אין להסתמך רק על מדד זה כדי לקבוע שאדם סובל מהשמנת יתר. על פי הארגון הבריאות הלאומי בארה"ב,  ה-NIH:

ציון BMI  של פחות מ-18.5 משמעותו תת משקל

ציון BMI בין 18.5-24.9  משמעותו משקל תקין

ציון BMI בין 25-29.9 משמעותו עודף משקל

ציון BMI גבוה מ-30 מעיד על השמנת יתר. 

לחצו כאן כדי לחשב את ציון ה-BMI שלכםמהי הבעייתיות במדד ה-BMI ?

למרות שקל מאוד לחשב את ה-BMI, מדד זה אינו לוקח בחשבון גורמים שונים שיכולים להשפיע על המשקל, כמו

- מידת המותניים

- אחוז השומן וחלוקתו בגוף

- אחוז מסת השריר בגוף


נתונים אלה, לא משפיעים רק על המשקל עצמו, אלא יש להם משמעות לגבי ההשלכות הבריאותיות של המשקל. ספורטאים לדוגמה, המצויים בכושר מעולה נוטים להיות בעלי מסת שומן קטנה במיוחד. למרות זאת, הם יכולים להיות בעלי ציון BMI  גבוה מהנורמלי בשל מסת השריר שמצויה בגופם, אך משמעות הדבר היא אינה כי הם סובלים מעודף משקל. למרות שכאשר מתבצע שימוש בו באופן פרטני, מדד ה-BMI מספק מידע גולמי שעשוי לעיתים להיות שגוי לגבי משקלו של אדם הוא מועיל מאוד במחקרי אוכלוסייה שונים. 

שיטה מס' 2: יחס מותניים ירכיים

חישוב היחס בין המותניים לירכיים מספק מידע לגבי כמות השומן הבטני.  מדידה זו משווה את היקף המותניים להיקף הירכיים. מחקרים שונים הראו כי אנשים בעלי כמות שומן בטני גדולה יותר מצויים בסבירות גבוהה להתפתחות מחלות קרדיו- וסקולריות וסוכרת. ככל שמידות המותניים גדולות יותר בהשוואה למידת הירכיים, כך גדל הסיכון. מסיבה זו, מדד זה הוא כלי יעיל לקביעת משקל בריא. איך מודדים את היחס בין המותניים לירכיים?

1. מדדו את המותניים בחלק הצר ביותר, לרוב בקו הטבור. 


2. מדדו את הירכיים בחלק הרחב ביותר.


3. חלקו את מידת המותניים שהתקבלה במידת הירכיים.


לדוגמה, אם מידת המותניים של אדם היא 71 ס"מ ומידת הירכיים היא 91 ס"מ אז היחס בין שתי המידות יהיה 0.78. 

מה המשמעות של התוצאה?

מדד זה שונה בין גברים לנשים, זאת בשל העובדה ששני המינים נוטים להיות בעלי מבנה גוף שונה. 


בגברים:

כאשר התוצאה שמתקבלת היא מתחת ל-0.9: הסיכון להתפתחות מחלות קרדיו וסקולריות הוא נמוך.

כאשר התוצאה שמתקבלת היא בין 0.9 ל- 0.99: הסיכון להתפתחות מצבים אלה הוא מתון.

כאשר התוצאה שמתקבלת גדולה מ-1.0: הסיכון להתפתחות מחלות קרדיו וסקולריות הוא גבוה.בנשים:

כאשר התוצאה שמתקבלת היא מתחת ל-0.8: הסיכון הוא נמוך.


כאשר התוצאה היא בין 0.8 ל-0.89 הסיכון להתפתחות מחלות אלה הוא מתון.


כאשר התוצאה היא 0.9 או גבוהה יותר: הסיכון הוא גבוה.


עם זאת, נתונים אלה יכולים להשתנות, בהתאם לאוכלוסייה אליה משתייך הנבדק. מדד היחס בין המותניים לירכיים עשוי להיות מנבא טוב יותר לסיכוי להתקף לב או להתפתחות סיכונים בריאותיים אחרים, בהשוואה למדד ה-BMI זאת בשל העובדה שהוא לוקח בחשבון את התפלגות השומן בגוף.


מחקר שבחן רישומים בריאותיים של 1349 אנשים מ-11 מדינות שונות ופורסם ב-2013 הראה כי אלה בעלי ציון גבוה יותר במדד זה היו בעלי סיכון גבוה יותר לסיבוכים רפואיים וכירורגים הקשורים לניתוחים פרוקטולוגיים. עם זאת, מדד זה אינו מראה את אחוז השומן בגוף או מתייחס ליחס בין מסת השריר הקיימת למסת השומן. שיטה מס' 3: יחס מותניים גובה

היחס בין היקף המותניים לגובה הוא שיטה נוספת שעשויה לחזות את הסיכון להתפתחות מחלות לב, סוכרת ותמותה, באופן יעיל יותר מאשר מדד ה-BMI. 


אדם שהיקף המותניים שלו קטן יותר מחצי מהגובהו, הוא בעל סיכון נמוך יותר להתפתחות מספר סיבוכים בריאותיים. איך מודדים את היחס בין המותניים לגובה?

1. מדדו את הגובה שלכם


2. מדדו את היקף המותניים


3. הגובה צריך להיות לפחות כפול ממידות המותניים, כדי לקבל תוצאה בריאה


בנשים:

אישה בגובה של 163 ס"מ לדוגמה, צריכה להיות בעלת היקף מותניים של פחות מ-81 ס"מ.


בגברים:

גבר בגובה של 183 ס"מ, צריך להיות בעל היקף מותניים של פחות מ- 91 ס"מ.


מידות אלה נותנות יחס של פחות מ-0.5.

מחקר שפורסם ב-2014 מצא כי מדד היחס בין גובה להיקף המותניים הוא מנבא טוב יותר לתמותה מאשר מדד ה-BMI . בחינה סטטיסטית של 300,000 אנשים מקבוצות אתניות שונות הראתה כי מדד זה הוא מנבא טוב יותר מאשר מדד ה-BMI  להתקפי לב, שבץ, סוכרת ויתר לחץ דם. 


מדדים אשר מתייחסים להיקף המותניים יכולים להיות אינדיקטורים יעילים לניבוי הסיכונים הבריאותיים, זאת בשל העובדה ששומן בטני עלול להזיק ללב, לכליות ולכבד. המרכז למחלות ומניעתן (ה-CDC) מציין כי גברים בעלי היקף מותניים של 101 ס"מ ומעלה, או נשים בעלות היקף מותניים הגדול מ- 98 ס"מ הם בעלי סיכון גבוה יותר להתפתחות סוכרת סוג 2, יתר לחץ דם ומחלת לב כלילית.שיטה מס' 4: אחוז השומן בגוף 

אחוז השומן בגוף מחושב על ידי חלוקת שומן הגוף במשקל.


שומנים חיוניים
אחוז השומן בגוף כולל גם שומנים חיוניים החיוניים לתפקוד הגוף ומשחקים תפקיד מרכזי במגוון פעולות פיזיות. בגברים,  מאגרי השומן החיוני צריכים להוות 2-4% מהרכב הגוף, בעוד שבנשים מאגרי השומן צריכים להוות  10-13% מהרכב הגוף זאת על פי ה-  American Council on Exercise.


מאגרי שומן 
רקמות שומן מגנות על איבריים פנימיים המצויים בחזה ובבטן והגוף יכול להשתמש בהן לצורך המרה לאנרגיה. אחוז השומן התקין תלוי במבנה הגוף וברמת הפעילות הגופנית. אלה הן ההמלצות על פי ה-ACE :אחוז גבוה יותר מן התקין של שומן גוף מצביע על סיכון גבוה יותר למחלות, כמו סוכרת, מחלות לב, יתר לחץ דם ושבץ. 


חישוב אחוז השומן בגוף הוא דרך טובה למדוד גם את רמת הכושר הגופני משום שהיא משקפת את הרכב הגוף. BMI מנגד, לא מבחין בין מסת שריר לשומן. איך מודדים שומן גוף?

הדרך הנפוצה ביותר להערכת כמות השומן בגוף היא מדידה באמצעות קליפר למדידת שומן הגוף. התוצאה מספקת אינדיקציה לסיכון למחלות מסוימות. באמצעות מכשיר זה מודדים את המידות של כפלי העור באזורים שונים בגוף, לרבות הרקמות בירכיים, בבטן, בחזה (לגברים) ובזרוע העליונה לנשים. פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ויטמין E אנה 08/02/2017 17:39
 • שלום רב, ברצוני לצרוך ויטמין E באופן זמני, בעקבות טנטון באוזן. יש כל מיני סוגים ושאלתי היא איזה סוג כדאי לצרוך? יש בטיפות שמן יש בכדורים יבשים, וכו', אשמח לעצתך בתודה מראש,

 • + הוסף תגובה
E ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 12/02/2017 15:25
 • לא כל כך משנה. המינון חשוב יותר מהצורה. אם אין לך לחץ דם גבוה, את יכולה להתחיל עם 400 יב"ל ולעלות. איני יכול לומר עד איזה מינון אפשר להגיע בלי לדבר איתך. אם זה מצליח לעזור, אני מאוד מבקש שתשתפי אותי בחוויתך.

 • + הוסף תגובה
ויטמין E מינון אנה 04/03/2017 18:01
 • שלום ד"ר, רציתי לשאול לגבי מינון, קניתי ויטמין E בכמוסות, על הקופסא כתוב ליטול 2 כדורים ביום עם הארוחה, כמות כל כדור היא 400יחב"ל מהויטמין, סך הכל זה יוצא 800 יחבל, אולם במקומות אחרים קראתי שלא מומלץ ליטול לאורך זמן יותר מ400 יחבל ליום, מה המינון המומלץ לדעתך. בריאה בדרך כלל עם טינטון קל באוזניים

 • + הוסף תגובה
E ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 04/03/2017 19:18
 • אני מופתע לשמוע שכך מומלץ על המוצר, ומבקש שתבדקי שוב. בכל אופן, ברוב המקרים אין בעיה ליטול 800 יב"ל, אבל איני יכול לתת המלצה טיפולים במסגרת זו.

 • + הוסף תגובה
E אנה 04/03/2017 20:41
 • שלום ד"ר, קראתי שוב..וכך אכן כתוב, כמות הרכיב בכל כמוסה של הויטמין 400 יב"ל, הנחיות שימוש:2 כמוסות ביום עם האוכל. אכן 2 כמומלץ אך לאחר שקראתי הבנתי שזה לא מומלץ. מקווה שלא נעשה נזק, בנטילה ליום אחד של 800 יב"ל. תודה על תגובתך

 • + הוסף תגובה
מינון E ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 05/03/2017 08:31
 • מטופלים רבים שלי נוטלים ויטמין E במינון של 800 יב"ל, ובמקרים מסוימים מגיעים אפילו ל-2000 יב"ל.

 • + הוסף תגובה
ויטמין E טנטון אנה 16/05/2017 18:26
 • שלום רב, אז ביקשת שאשתף אם זה מצליח לעזור... אז ככה, התחלתי את הנטילה לפני בערך שלושה חודשים (בערך התאריך שכתבתי את השאלה) כ400 מ"ג ליום, עם אוכל שומני, לאחר תקופה שאני לא זוכרת כמה...הטנטון עבר לגמרי (אני לא יודעת עד כמה חמור הוא היה אבל הוא היה קיים) אני פשוט לא שמתי לב שהוא עבר פשוט ככה. וכיום הפסקתי את הויטמין בערך שבועיים בלי, ובימים האחרונים הרגשתי שהוא חזר בשתי האוזניים ברמות כאלה ואחרות במהלך היום והלילה...(כנראה שרק שהוא חוזר מרגישים אותו וכשהוא נעלם מתרגלים גם לזה). לשאלתי, רכשתי כעת ויטמין E של חברה אחרת, ואם הקודם עזר לי לבעיה הספציפית הזאת האם כדאי להמשיך לנטול את הויטמין הקודם שנטלתי של חברה אחרת או שאפשר להחליף בין החברות? כמו כן, כתבת שאם אין לי לחץ דם גבוה אפשר להעלות מינון, כשבדקתי לאחרונה לחץ דם הוא היה נמוך מאוד...מה דעתך על כך? שמחתי לשתף בחוויותי..

 • + הוסף תגובה
המשך... אנה 16/05/2017 18:30
תודה! ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 17/05/2017 20:58
 • שמחתי לשמוע. בנוגע לוויטמינים, בדרך כלל כל החברות פחות או יותר מוכרות חומר איכותי, אז ניתן להחליף. אני מעדיף ויטמין E שיש בו גם סלניום, העובר עמו בצורה סינרגסטית. איני חושב שוויטמין E קשור ללחץ דם נמוך.

 • + הוסף תגובה
ויטמין e לטנטון גליה 26/09/2020 16:25
 • אנה שלום, קראתי על כך שויטמין e עזר לך לטנטון ורציתי לשאול של איזו חברה לקחת והאם הטנטון עבר גם בפעם השניה שהופיע? תודה רבה גליה

 • + הוסף תגובה
לילך צרפתי שי 10/07/2016 12:10
 • שלום ד"ר דולב. ברצוני לקנות את התוסף תזונה שעשוי מהצמח לילך צרפתי.קראתי שהוא ניקרא galega officinalis X או goats rue זה טיפול להורדת סוכר בדם.אודה לך אם תעזור לי. הרבה בריאות שי

 • + הוסף תגובה
אינני מכיר את זה. ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 11/07/2016 11:02
הורדת סוכר בדם סוכרייה 22/02/2020 17:59
 • שלום לדר דולב. איך ניתן להוריד רמת סוכר בדם למישהו שהוא גבולי.98...? תודה

 • + הוסף תגובה
שי שי 22/09/2020 23:36
 • 98 זה גבולי מאוד.יש הרבה מידע על הורדת סוכר באינטרנט. תפחית בעיקר פחממות מלחם.תפא.אורז.עוגות.ממתקים.תאכל ירקות.קטניות.עוף.דגים.מים. ותעשה הרבה ספורט.חתהיה רגוע...הסוכר ירד.

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד E-171 מעורר התקף IBS אצלי טיטניום 09/07/2017 17:19
 • Titanium dioxide nanoparticle ingestion alters nutrient absorption in an in vitro model of the small intestine- this paper was published recently – GUO et al., 2017 NanoImpact 5 (2017) 70–82 I discovered that when I digest E-171 I develop severe gut irritation and it initiates severe IBS symptoms (IBS attack) which include severe cramps, bloating and trouble in coordinate peristaltic movements. How I discovered it? I suffer from IBS mixed symptoms (mostly C) for more many years, tried to discover what is the trigger- I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; no intestinal parasites. FODMAP diet that help me manage the symptoms but was limited in effects. Tried a lot of elimination diets- the only thing that was consistent is that I cannot consume red hot chili peppers I recently used a medication and supplement for my hair and nails that caused me (both)severe tummy ache and triggered symptoms. When I tried a generic medication which has the same active ingredient but different inactive substances - that did not contain E-171 I did not experienced this symptoms. I than started to look at supplements and medications which triggered my IBS in the past – for some I even did re-challenge to be sure that it is indeed the medication/supplement, guess what? All contain E-171 while alternative medication/supplements which have the same active ingredient without E-171 did not trigger IBS. As I said - I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; I had skin rash - reaction in the past for hand watch that was made out of metal and I did not remember which kind since it was more than twenty years ago. E-171 - White in color, Titanium dioxide is extracted from the naturally occurring mineral Ilmenite, (named after the Ilmen Mountains in Russia), an iron-black, heavy, metallic oxide mineral, composed of iron and titanium oxide. Thought not to be easily absorbed, although detectable amounts can be found in the blood, brain and glands with the highest concentrations being in the lymph nodes and lungs, it is excreted from the body with urine. Can be found in tablets and capsules, cottage and Mozzarella cheeses, horseradish cream and sauces, lemon curd, toothpaste, and white paint, also in sweets where it is often used to provide a barrier between different colors. Used to increase opacity in some sauces.

 • + הוסף תגובה
ועכשיו בעברית טיטניום 09/07/2017 17:20
 • הי חברים, אני מפיצה את התגלית האחרונה שלי בעניין גם בדפים באנגלית- בקיצור החומר טיטניום דיאוקסיד הידוע בשם- E171 שמשמש בתעשיית המזון והתרופות להלבנה מגרה אצלי התקף חמור של המעי - כל המהלך של איך גיליתי זאת מתואר בקטע באנגלית עמכם הסליחה, רק אומר שניסיתי הכל כולל דיאטת פודמאפ, הימנעות מגלוטן בדיקות לרגישויות, בעיית עיכול לקטוז פרוקטוז, סרולוגיה לצליאק, SIBO גסטרוסקופיות שליליות בקיצור הסיוט הרגיל הכל יצא תקין, כולל נוגדנים עצמיים- תקין. בדקו אם זה גם הטריגר או אחת מהסיבות לטריגר אצלכם. אם אתם לוקחים באופן קבוע תוסף תזונה או תרופה המכילה את החומר הזה שהוא לא חומר פעיל בתרופה אפשר לנסות לעבור לגנריקה שלא מכילה אותו ולראות אם יש שיפור כפי שהיה אצלי. בהשכלתי דוקטור לפרמקולוגיה, אם זה יביא מזור אפילו לנפש אחת זה מאוד ישמח אותי. לאחרונה ממש גם התפרסם מאמר שבמודל שאינו בחיה של מעי דק זה גרם להשטחת פני השטח באופן שידוע שגורם לבעיות ספיגה וקורה כתוצאה מדלקת

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד רינה אבידור 12/10/2018 10:23
 • גם אני קבלתי כאבי בטן עם התכווצויות חזקות אחרי לקיחת כדור של מולטי ויטמין B ופרוביוטיקה שהכילו טיטניום דיאוקסיד.

 • + הוסף תגובה
דחוף יוסי 13/07/2020 18:40
 • אני שבועיים עם שלשולים ויעשו שם לב שיש במשחת שיניים את החומר הזה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!