חוות דעת פסיכיאטרית משפטית: באילו מצבים היא נדרשת?

חוות דעת פסיכיאטרית משפטית היא חוות דעת רפואית הנערכת על ידי רופא פסיכיאטר מומחה ונועדה להערכת מצבו הנפשי של הנבדק. באילו מצבים היא נדרשת, כיצד מתבצע תהליך עריכת חוות הדעת ומה חשוב לדעת לפני? כל המידע בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותהפסיכיאטריה המשפטית עוסקת במפגש בין מקצוע הפסיכיאטריה והמשפט. חוות דעת פסיכיאטרית היא מסמך רפואי משפטי אשר מהווה עדות לגבי מצבו הנפשי של אדם שנבדק. חוות דעת זו נדרשת הן במישור הפלילי או האזרחי ונערכת לצורך הגשה לבית משפט או לוועדה רפואית. חוות הדעת מתבססת על עדויות, מסמכים רפואיים, בדיקות שונות, ידע רפואי ומחקרים. חוות דעת מקיפה חיונית לשם השגת המטרה שלשמה היא מוגשת. באילו מצבים יש צורך בחוות דעת פסיכיאטרית וכיצד מתבצע הליך גיבוש חוות הדעת? מומחה עם כל המידע החיוני.באילו מצבים תידרש חוות דעת פסיכיאטרית?

כאמור, חוות דעת פסיכיאטרית היא מסמך המהווה עדות של פסיכיאטר מומחה בנוגע למצבו הנפשי של הנבדק. חוות דעת פסיכיאטרית עשויה להידרש הן בתחום האזרחי והן בתחום הפלילי. בתחום האזרחי

חוות דעת פסיכיאטרית תידרש בעיקר בסוגיות הקשורות לתביעות נזיקין, כגון תאונות עבודה (כמו לדוגמה פגיעה פיזית או התעמרות בעבודה), תביעות בעקבות אירוע איבה, תאונות דרכים או רשלנות מקצועית (רפואית, עריכת דין או מצבים אחרים) וכן תביעות הקשורות לנכות כללית. במצבים אלה יש צורך בהערכה פסיכיאטרית לשם קביעת נכות נפשית במידה וקיימת.תאונות עבודה
מדובר על מצבים בהם הייתה פגיעה פיזית או נפשית שהתרחשה במסגרת העבודה ובעקבותיה התפתחה הפרעה נפשית מסוגים שונים, לדוגמה הפרעת הסתגלות, תגובות חרדה, דיכאון או הפרעה פוסט טראומטית.פגיעה על רקע אירוע איבה
מצבים בהם כתוצאה מאירוע האיבה האדם נחשף לאירוע טראומטי שבעקבותיו התפתחה הפרעה פוסט טראומטית. תאונות דרכים
מקרים בהם התרחשה פגיעה פיזית או פגיעה מנטלית כתוצאה מתאונת דרכים, ובגינה התפתחה הפרעה נפשית.רשלנות מקצועית
תיקבע כאשר הוכח כשל מקצועי בתחום מסוים שבעקבותיו התפתחה הפרעה נפשית, לרבות הפרעה פוסט טראומטית, הפרעה דיכאונית הפרעת חרדה וכדומה.תביעות הקשורות לנכות כללית
תביעות הקשורות לנכות כללית כוללות התפתחות של הפרעות נפשיות שאינן קשורות לכל המקרים שפורטו לעיל, והן עומדות בפני עצמן. הפרעות אלה עלולות להיות מולדות, להתפתח בשל גורמים גנטיים, או כתוצאה ממצב חולני פיזי או חולני נפשי, לדוגמה בעיות קרדיו וסקולריות או מחלות ממאירות שכתגובה להן התפתחה הפרעה נפשית.


בנוסף, חוות דעת פסיכיאטרית תשמש גם לשם קביעת כשירות נפשית לצורך מינוי אפוטרופוס, תומך החלטות, וכן בתחום צוואות ענייני משפחה , רישיון נהיגה ואחזקת נשק. תהליך עריכת חוות דעת פסיכיאטרית בתחום האזרחי 

בתחום האזרחי הבדיקות הפסיכיאטריות מתקיימות באופן אמבולטורי (בקהילה, ללא אשפוז). הפסיכיאטר הבודק נדרש לקבל לידיו לצורך אבחון, את כל החומר הרפואי וכל חומר רלוונטי אחר הקשור למקרה לצורך עריכת בדיקה פסיכיאטרית קלינית. במידת הצורך נעזר הוא בבדיקות נוספות, כמו בדיקה פסיכו-דיאגנוסטית. חוות הדעת תקבע בסופו של תהליך הבדיקה האם קיימת הפרעה נפשית, במידה ומדובר בתביעת נזיקין ,האם קיים קשר סיבתי, מהו שיעור אחוזי הנכות והאם מדובר בנכות זמנית או נכות לצמיתות. 

בתחום האזרחי, הבדיקות מתבצעות ללא אשפוז ותוך בחינת כל החומר הרפואי הרלוונטי לצורך גיבוש הערכה פסיכיאטרית
בתחום הפלילי

הערכה פסיכיאטרית מתבצעת במקרים בהם יש צורך לקביעת מצב שפיות הדעת של הנבדק בזמן ביצוע העברה (הפשע) ולאחריה .


סעיף 34ח' לחוק העונשין בנושא אי שפיות הדעת קובע כי "לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה שעשה, אם בעת המעשה בשל מחלה שפגעה ברוחו או בשל ליקוי בכושרו השכלי היה חסר יכולת של ממש:


א. להבין את אשר הוא עושה, או את הפסול במעשהו

או 

ב. להימנע מעשיית המעשה". תהליך עריכת חוות דעת פסיכיאטרית בתחום הפלילי

במצבים אלה הבדיקה הפסיכיאטרית נערכת בדרך כלל במסגרת אשפוז, ונקראת הסתכלות. למרות זאת היא יכולה להיעשות גם במסגרת אמבולטורית. 


הבדיקה כוללת לא רק בדיקה קלינית, אלא יכולה לכלול גם אבחון פסיכו- דיאגנוסטי, קרימינולוגי וסוציאלי. בנוסף, חוות הדעת מתייחסת במידה רבה להתרשמות הצוות הסיעודי לגבי התנהגותו של הנבדק כאשר נמצא בהסתכלות. במסגרת גיבוש חוות הדעת ישנה התייחסות להיסטוריה הרפואית – נפשית, פיזית, סוציאלית, משפחתית וחברתית הקיימת לפני אירוע העבירה. מה חשוב לדעת לפני התהליך להגשת חוות דעת פסיכיאטרית?

יש להעביר לידיו של הפסיכיאטר הבודק את כל החומר הרלוונטי הקשור לחשוד בהתייחס לעבירה המיוחסת לו. חומר זה כולל דוחות משטרה, מעצר קודם במידה והיה, דיונים משפטיים וחומר רפואי הקשור לנבדק והיה קיים קודם לעבירה המיוחסת או לאחריה. 


חוות הדעת בסופו של התהליך תצטרך לקבוע האם החשוד בעבירה אחראי למעשיו מבחינה פלילית או שנעדר מאחריות פלילית. במידה והוא איננו אחראי, מתבטל משפטו והוא מועבר בצו אשפוז לטיפול במחלקה בבית חולים פסיכיאטרי. אדם אשר עקב הפרעה נפשית אינו מסוגל להבין את ההליך המשפטי נגדו, יהיה מאושפז עד למצב בו מבחינה נפשית יהיה מסוגל לעמוד למשפט. במצבים בהם אין קשר בין ההפרעה הנפשית והעבירה אותה ביצע הנאשם, הוא יורשע ויקבל את הטיפול הפסיכיאטרי בבית הכלא. 


חשוב לציין כי פסיכיאטרים העוסקים בתחום זה עוברים הכשרה הן במסגרת יחידות פסיכיאטריות משפטיות בבתי החולים והן באקדמיה. 
הכתבה בשיתוף עם ד"ר צבי קירש, מומחה בפסיכיאטריה , יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בישראל בצפון, סניף חיפה.מנהל קליניקה למתן חוות דעת משפטית בנושאים: נזיקין, אפוטרופוס, צוואות ותחום פלילי. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר קירש צבי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קיטרודה מיכל 03/11/2019 03:16
 • שלום לרופאה, מצאתי מאמר הטוען שסיכויי ההישרדות בסרטן הריאה טובים יותר אם מתחילים בקיטרודה לפני כל תרופה אחרת. למעשה מעיון במאמרים חדשים התרופה הזו נחשבת לאחרונה כמהפכנית ויש לתת אותה כקו ראשון!! ולא להמתין ולבזבז זמן יקר. שאלתי היא האם ידוע לך על כך ואיך ניתן לקנות את התרופה עצמאית?

 • + הוסף תגובה
קייטרודה - אינדיקציות דר' אליזבטה דודניק 27/07/2020 16:29
 • שלום רב, קייטרודה יעילה בהחלט כטיפול בסרטן ריאה בנוי תאים גדולים כאשר מדובר במחלה גרורתית. גם קייטרודה לבד ( במקרים של PD-L1 גבוה) וגם בשילוב עם כימותרפיה (במקרים של PD-L1 נמוך או שלילי) - שתי הגישות יעילות יותר מכימותרפיה לבד קודם ומעבר לקייטרודה (או תכשירים דומים) בעת ההתקדמות. לאינדוקציה זו הטיפול כלול בסל שרותי הבריאות לכלל המוטחים ואין צורך לרכוש עצמונית. במחלה בשלב מתקדם מקומי לא נתיח, לעומת זאת, הטיפול המומלץ אינו קייטרודה אלא טיפול קרינתי כימותרפי משולב ואימפינזי לאחר סיומו. גם טיפול זה כלול בסל שרותי הבריאות. בסרטן ריאה בשלב מוקדם נושא של אימונותרפיה (וקייטרודה כטיפול משתייך לקבוצה זו) נמצא בבדיקה במחקרים קליניים, עד לקבלת תוצאות מחקרים אלו טרם יש הצדקה להשתמש בו הרוטינה. יש להדגיש חשיבות של התאמת הטיפול לסצנריאו קליני.

 • + הוסף תגובה
תוצאות ct נ ר 26/12/2019 12:17
 • מה זה אומר מספר בלוטות לימפה קטנות פריווסקולריות במיצר העליוןת. אני אחרי טיפול כימו ושני נתוחיםץ יתכן ויש חזרה של המחלה?

 • + הוסף תגובה
התיעצות פרטנית דר' אליזבטה דודניק 27/07/2020 16:21
 • ייתכן ומדובר בבלוטת ראקטיביות /תגובתיות ולא גידוליות. לא ניתן להתייחס מחוץ לקונטקסט.

 • + הוסף תגובה
סרטן חגי 02/10/2019 03:01
 • שלום, מס' שאלות- 1. מדוע אי אפשר להתייחס לסרטן כאל מחלה "רגילה", לפתח נוגדנים ופשוט לחסן אנשים ? 2. מדוע אי אפשר לפתח תרופה שתזהה את התאים הסרטניים ותחסל אותם(מה שמערכת החיסון אמורה לעשות רוב הזמן אך לפעמים נכשלת)?

 • + הוסף תגובה
חיסון/ CAR T cells דר' אליזבטה דודניק 27/07/2020 16:19
 • סרטן בנוי מתאים של מספר סוגים ולא סוג אחיד (מה שנקרא פולי-קלונאלי). הרכב המוטציות של התא הסרטני הוא גם אינדיבידואלי ושונה לא רק בהתאם למקור השאת אלא בהתאם לגורמים נוספים רבים ולמעשה אינדיבידואלי למטופל. מה שמהווה מחסום לפיתוח חיסון. מה שכן, המדע עובד בכיוו של פיתוח ״חיסון״ אינדיבידואלי. כך גם פיתוח תאי מערכת החיסון המכוונים לנוגדנים ספציפיים של התא הסרטני (CAR T cells).

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!