מה סטרס עושה למוח שלנו?

כיום ידוע שסטרס משפיע על הבריאות הנפשית והגופנית שלנו. אבל כיצד הוא משפיע על המוח? מחקר חדש עונה על השאלה
כתבה פרסומית כתבת חסותסטרס, ובעיקר כשאנו חווים אותו על בסיס קבוע, עלול לגבות מחיר יקר מבריאות הנפש והגוף שלנו. הוא יכול לגרום לנו להיות עצבניים יותר, עייפים יותר ופחות מרוכזים, הוא גם יכול להשפיע על איכות השינה שלנו, על התיאבון, על הליבידו, ואף להביא להחמרה של מצבים בריאותיים מסוימים, בהם סוכרת, מחלות לב ובעיות במערכת העיכול. 


אך מהי השפעתו של הסטרס על המוח, במונחים פיזיולוגיים וקוגניטיביים? חוקרים מאוניברסיטת הווארד בדקו שאלה זו ופרסמו את מחקרם החדש בכתב העת Neurology.יותר סטרט, פחות זיכרון 

במחקרם החדש, החוקרים בחנו משתתפים בגיל ממוצע 49 וללא עבר של דמנציה. בתחילת המחקר החוקרים ערכו בדיקות דם למשתתפים ואף בקשו מהם לעבור בדיקה פסיכולוגית. כמו כן, החוקרים העריכו את יכולת החשיבה והזיכרון של כל משתתף, והם חזרו על הערכת יכולת החשיבה שוב לאחר תקופה ממוצעת של 8 שנים. 


לצורך מחקר זה, היה חשוב גם למדוד את רמת הקורטיזול של כל משתתף, המכונה גם הורמון הסטרס, אשר לרוב משתחרר בגוף כתגובה למצבי לחץ. קורטיזול משפיע על תפקודים שונים בגוף, ולכן חשוב לבדוק כיצד רמות גבוהות של הורמון זה משפיעות על המוח.

המחקר מצא כי אנשים עם רמות גבוהות של קורטיסזול, הורמון המשתחרר בגוף כתוצאה ממצבי לחץ, הם בעלי זיכרון גרוע יותרבהתאם לרמות הקורטיזול, חולקו המשתתפים לקבוצות: רמות גבוהות, בינוניות ונמוכות של קורטיזול. רמת קורטיזול נורמלית הוגדרה בטווח שבין 10.8 ל-15.8.


החוקרים גילו כי אנשים עם רמות גבוהות של קורטיזול היו בעלי זיכרון גרוע הרבה יותר בהשוואה לאנשים עם רמות קורטיזול בינוניות. חשוב לציין כי הזיכרון הגרוע היה נוכח באנשים אלו גם לפני הופעת התסמינים המובהקים של אבדן זיכרון. כמו כן, תוצאות אלו נשארו עקביות גם לאחר שהחוקרים ערכו התאמה לגורמים משתנים שעלולים להשפיע על הזיכרון, כגון גיל, מין, הרגלי עישון, ו-BMI.למצוא דרכים להורדת סטרס

בנוסף לכל אלו, 2,018 המשתתפים הסכימו לעבור גם בדיקת MRI, שבה החוקרים מדדו את נפח המוח שלהם. הדבר אפשר לחוקרים להבחין בכך שאנשים עם רמות גבוהות של קורטיזול נוטים להיות בעלי נפחי מוח קטנים יותר: המשתתפים עם רמות קורטיזול גבוהות היו בעלי נפח מוח ממוצא של 88.5% מכלל הנפח הגולגולתי, לעומת 88.7% באנשים עם רמות קורטיזול ממוצעות בדם. באשר לרמות קורטיזול נמוכות – החוקרים לא מצאו כל קשר לזיכרון או לנפח מוח.


המחקר למעשה מזהה אבדן זיכרון ואיבוד נפח המוח באנשים בגיל העמידה, עוד לפני שהתסמינים לכך הופיעו. ולכן, מסקנת החוקרים היא שחשוב מאוד למצוא דרכים להפחתת המתח, כגון שינה מספקת, פעילות גופנית מתונה, טכניקות הרפיה, ובמידת הצורך אף פנייה לרופא לצורך טיפול תרופתי להורדת הקורטיזול.קראו עוד: בחנו את עצמכם: האם אתם יודעים מה סטרס עושה לגוף שלכם?ממגבלות המחקר: בדיקות הקורטיזול בדם נעשו רק פעם אחת, וייתכן כי הבדיקה אינה מייצגת בכל המשתתפים את הרמות בטווחה הארוך. בנוסף, מרבית המשתתפים היו ממוצא אירופאי וייתכן שהממצאים אינם משקפים במדויק את השפעות הסטרס על אוכלוסייה שונה.פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיגרנה במחזור נועה 15/09/2020 10:50
 • לאחרונה החלו להופיע לי מיגרנות במחזור או לקראתו. מעולם לא סבלתי מזה. בת 47. יש מה לעשות כדי להפחית את התדירות ואת העוצמה? תודה

 • + הוסף תגובה
דקירות בראש ובאוזן בצד ימין דפנה 12/03/2013 20:22
 • שלום, שבוע שעבר התחיל לי דקירות חזקות וכואבות בראש בצד ימין, החל משעת אחר הצהריים ועד הבוקר, לאחר כיומיים הדקירות עברו לאוזן בצד ימין, הדקירות גורמות לחוסר ריכוז ולעצבים בכל הגוף, מאז יש לי כמעט יום יום דקירות בראש שבאות והולכות. קבעתי תור לרופא משפחה ליום חמישי, אבל בינתיים אני די מוטרדת אני בת 40 , ללא עבר בריאותי. אשמח לשמוע מה יכול להיות הסיבה לכך

 • + הוסף תגובה
תחושת דקירות בראש דר' דניאל עובד 12/03/2013 22:36
 • אם הדקירות באזור העורף, ייתכן על רקע דלקת של העצב העורפי הגדול. אם לא, ייתכן שמדובר בכאבי ראש מסוג Ice pick like headache שהטיפול בהם הוא די פשוט. כדאי לפנות למרפאת כאבי ראש...

 • + הוסף תגובה
כאב עמום בקוד קוד הראש אלון 28/08/2013 17:29
 • יומיים אני סובל מכאב עמום בקוד קוד הראש. לא מפריע לי לפעילות היום יומית. האם להיות מוטרד מכך? תודה מראש על התשובה

 • + הוסף תגובה
כאב עמום בקודקוד דר' דניאל עובד 28/08/2013 22:03
דקירות בצידו הימיני של הראש זהר 16/06/2014 18:46
 • אני בת 16 וחצי והבוקר התחילו לי דקירות באזור הימיני של הראש כרגע כבר ערב והלכתי לישון למקרה שזה יעבור אך זה לא עבר..הכאבים מתחזקים כשאני מזיזה את הראש לצדדים אלו כאבים מכשלים כאלה.. עליי להיבדק?

 • + הוסף תגובה
בדיקה? ד"ר דניאל עובד 17/06/2014 08:12
דקירות באוזן משה 26/12/2017 00:38
 • שלום, אני חייל בן 19 וחצי ואני אנמי. מזה חודש שיש לי מעין דקירות(עקצוצים חזקים) או מעין זרמים באזור האוזן השמאלית ובאזור הראש מסביב. זה בשבוע האחרון החל להתגבר הן בכמות והן בעוצמה. מה עליי לעשות?

 • + הוסף תגובה
דקירות באוזן שמאל לאה 14/09/2020 23:49
 • בשלושה ימים האחרונים אני מרגישה דקירות באוזן שמאל (חיצוני) היום זה החל לגרום לי לדקירות בראש בצד שמאל מה עלי לעשות

 • + הוסף תגובה
כאבי פנים כאוב 12/09/2020 20:28
 • שלום רב, לפני כ-5 שנים עברתי עקירה כירורגית של שן בינה תחתונה ומאז נותרתי עם כאב כרוני 24/7 בחצי פנים. מרגיש נוקשות, כאב עמום קבוע ותפוס. כאילו האזור קפא, הכאב רציף אך לעיתים נודד או כואב במקביל מאזור הלסת-לחי ויורד ללסת תחתונה ליד גבול הגרון. יש לציין שגם עברתי לפני עקירה כירורגית של בינה תחתונה בצד השני ונותרתי עם כאב קבוע באוזן. שאני מותח את העור או נוגע באזור או ישן על הצד הכאוב הכאב נחלש אך איך שאני עוזב זה חוזר חלילה. לאחרונה נאמר לי שהכאב מתאים לפגיעה טראומתית ברקמות נוירומה ומלקות בפאציות. חשד ללשון אחורית קשורה. אין לי פציאליס, יש סימטריה ותחושה. האם זריקה ביולוגית של AJOVY או orthokine או prp יכולה לסייע גם לכאב פנים מסוג זה? עברתי טיפולי פיזיותרפיה, דיקור יבש, ומס ואלטרסאונד ללא שיפור. אורטופד שלל מקור צווארי (ללא הדמיה). אשמח לעצתך.

 • + הוסף תגובה
כאב פנים ד"ר שלומית יוסט-כץ 12/09/2020 20:49
 • AJOVY הוכחה יעילה לכאב מיגרנוטי. הכאב שאתה מתאר לא עונה על קריטריונים של מיגרנה.

 • + הוסף תגובה
המשך כאוב 13/09/2020 10:02
 • האם יש טיפול כלשהו שטת ממליצה? האם לפנות שוב לכירורג פה ולסת אחר או רופא שיניים שמומחה לכאבי פנים ולסת או נוירולוג או רופא כאב?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!