האם חשיפה לאור כחול עשויה למתן יתר לחץ דם?

מחקר חדש מצא כי חשיפה לאור כחול עשויה להפחית יתר לחץ דם. האם נמצא פתרון חסכוני וללא תופעות לוואי לבעיה?
כתבה פרסומית כתבת חסותתוצאות המחקר הבוחן את השפעתו של אור כחול על יתר לחץ דם פורסמו לאחרונה בכתב העת האירופאי לקרדיולוגיה מונעת. יתר לחץ דם, או לחץ דם גבוה, הוא תופעה נרחבת במדינות מערביות רבות. על פי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (ה-CDC), יתר לחץ דם הוא סיבה מרכזית או תורמת לכמעט 1000 מקרי מוות בכל יום בארצות הברית. יתר לחץ דם מהווה גם גורם סיכון להתפתחות בעיות בריאותיות מורכבות יותר, כמו התקף לב, שבץ, או מחלת כליות. מסיבות אלה איזון לחץ הדם מהווה מטרה חשובה. 


כיום, קיימות תרופות מרשם שונות, לרבות מעכבי האנזים ACE
(Angiotensin Converting Enzyme inhibitor) או תרופות ממשפחת חוסמי תעלות סידן, המסייעות בניהול לחץ דם גבוה. למרות יעילותן של תרופות אלה, הן מביאות להתפתחות תופעות לוואי שונות, כמו שיעול יבש כרוני וסחרחורות. כיצד ניתן להפחית לחץ דם גבוה?

בשל העובדה שיתר לחץ דם הוא תופעה נפוצה, קיימים מחקרים שונים העוסקים בגורמים המביאים להתפתחותו ובדרכים למיתונו:  שינוי באורח החיים, התזונה ורמת הפעילות הגופנית הוא משמעותי באיזון  לחץ הדם, בעוד שמרכיבים אחרים ממלאים תפקיד קטן יותר במיתון הבעיה.  מחקרים שונים הראו לדוגמה כי חשיפה לאור שמש משפיעה על לחץ דם גבוה. בממוצע, לחץ הדם נמוך יותר במהלך חודשי הקיץ ומחקרים מסוימים מצאו קשר בין חשיפה ארוכת טווח לאור שמש לבין הפחתת הסיכון למוות ממחלות קרדיו-וסקולריות. 


למרות יעילותו של אור שמש במיתון לחץ הדם, חשיפה לרמות גבוהות שלו עלולה להוביל להזדקנות מוקדמת של העור. מעבר לכך, מחקרים הראו כי קרינת אולטרה סגול מעלה את הסיכוי להתפתחות מחלות ממאירות של העור. מנגד, כאשר אנו נחשפים לאור שמש, עולה הכמות של ויטמין D בגוף, אשר מהווה מרכיב חיוני למגוון תפקודים פיזיים. בנוסף קרני ה-UV משפיעות על רמות החנקן החמצני בגוף - מוליך עצבי חיוני בגופם של בני האדם אשר מסייע בהפחתת יתר לחץ דם. רקמת התאים הפנימית של דפנות כלי הדם, הנקראת גם אנדותל, משחררת חנקן חמצני. כתוצאה מכך, השרירים החלקים המצויים סביב כלי הדם הופכים רפויים ועל ידי כך מביאים לירידה בלחץ הדם. כאשר אור שמש פוגע בעור, מרכיבים שונים כמו ניטריטים , מתפרקים ומביאים לייצור של חנקן חמצני, אשר חודר אל רקמות עמוקות יותר ולבסוף גם אל כלי הדם. האינטראקציה בין אור שמש, חנקן חמצני והשרירים החלקים המצויים סביב כלי הדם, עשויה להסביר מדוע אור שמש מהווה גורם ממתן ללחץ דם גבוה. 

 קרני ה-UV משפיעות על רמות החנקן החמצני בגוף - מוליך עצבי חיוני בגופם של בני האדם אשר מסייע בהפחתת יתר לחץ דם
מוריד את לחץ הדם ואינו מזיק לעור: הכל על האור הכחול

למעשה, מציאת פתרון הכולל את יתרונותיהן של קרני ה-UV , ללא ההשפעות השליליות הכרוכות בחשיפה אליהן, הוא תגלית משמעותית ויעילה הנקראת גם אור כחול. 


לאחרונה, חוקרים מאוניברסיטת סארי שבבריטניה  ומאוניברסיטת היינריך היינה שבגרמניה, איחדו כוחות כדי לענות על השאלה – האם אור כחול ללא UV הוא בעל פוטנציאל דומה להורדת לחץ הדם. מחקרים קודמים הראו כי חשיפה לאור כחול בטווח של 420-453 ננומטר באורך גל, יכול לגרום לייצור של חנקן חמצני ללא נזק לדנ"א. המחקר האחרון לוקח את המסקנה צעד אחד קדימה. למעשה, בפעם הראשונה החוקרים העריכו האם חשיפה לאור כחול יכולה להוביל לייצור של מספיק חנקן חמצני שעשוי להוריד את לחץ הדם משמעותית. 


המחקר בחן 14 משתתפים גברים בגילאי 30-60, שלא סבלו מבעיות קרדיו וסקולריות, לחץ דם גבוה או סוכרת. כל אחד ממשתתפי המחקר ביקר במכון הניסוי פעמיים, במרווח של שבוע אחד בין המפגשים. במהלך ביקור אחד נחשפו המשתתפים לאור כחול במשך חצי שעה. בביקור השני נחשפו המשתתפים "לאור בקרה" במשך חצי שעה.קראו עוד: שימו לב, ללב: על הקשר בין סוכרת למחלות לב וכלי דם החוקרים בחנו את השינוי בלחץ הדם, ובנוסף העריכו פרמטרים נוספים, לרבות קצב פעימות הלב ומידת הגמישות של העורקים. החוקרים ערכו את הבדיקות השונות לפני, במהלך ואחרי החשיפה לאור. נמצא כי חשיפה לאור כחול במשך 30 דקות מורידה באופן משמעותי את לחץ הדם הסיסטולי – הלחץ הנמדד בכלי הדם כאשר הלב מתכווץ. על פי החוקרים, הירידה בלחץ הדם הייתה שווה לזו המושגת באמצעות התרופות הקיימות להורדת לחץ הדם. 


המחקר הדגים לראשונה כי חשיפה לאור כחול במינון המותאם לזה המושג באמצעות חשיפה יומית לאור שמש, מפחית את לחץ הדם הסיסטולי בגברים בריאים. חשוב לציין עם זאת כי המחקר בחן מספר קטן מאוד של משתתפים, ויהיה צורך לבצע את הניסוי בקנה מידה גדול יותר. למרות זאת, ממצאי המחקר עשויים לשנות את הטיפול ביתר לחץ דם. החשיפה לאור כחול מספקת שיטה לשליטה מבוקרת ביתר לחץ דם ללא כל שימוש בתרופות. למרות שטיפול זה לא יכול להחליף שינויים באורח החיים ובתזונה, הוא עשוי להוות יתרון  משמעותי עבור אנשים מסוימים ולסייע במיוחד לאלה הסובלים מלחץ דם גבוה שאינו ניתן למיתון בקלות באמצעות תרופות, כמו אנשים מבוגרים יותר. פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פענוח בדיקת ארגומטריה לאחר ניתוח מעקפים בלה 21/07/2020 15:49
  • שלום רב, ב-6.8 אבי בן 73 עבר ניתוח מעקפים לאחר שבצנתור הודגמה מחלה תלת כלית קשה עם חסימה תת שלמה של RCA גדול בחלקו השני והיצרויות משמעותיות בשני ענפיו. היצרות משמעותית בחלקו השני של CX וחסימה שלמה של LAD מילוי קולטרלי קלוש בחלקו הדיסטלי מהעורק העוקף שמספק גם קולטרלים ל RCA. הוא עבר ניתוח CABG משך 4 שעות, מהלך הניתוח היה תקין, למעט עצירת שתן והוחל טיפול בקסטראל ולאחר מכן נגמר מקטטר. בביקורת שנערכה אחרי שבועיים בבדיקה גופנית שנעשתה לו על ידי הכירורג נמצא ש קולות לב סדירים. אק.ג קצב סינוס 87 ללא סימני איסכמיה חריפה. ראות כניסת אוויר מעט מופחתת מעל בסיס בריאה השמאלית בטן רכה פצעים ניתוחיים תקינים הוצאו תפרי הנקזים צילום חזה: מצב לאחר סטרנוטומיה תפליטים פלאורליים קטנים יותר משמאל. בתאריך ה-21.7 הוא הופנה ממכון שיקום הלב לבדיקת ארגומטריה. מתוך דו"ח הבדיקה: לפני בדיקה, דופק 90, דיאסטולי 70 סיסטולי 130 שיא המאמץ, דופק 131, דיאסטולי 70, סיסטולי 140 המבחן נמשך : 4:02 הגיע למאמץ של 7.00 METS המבחן הופסק עם הגעה לדופק מטרה הסיכום הוא כושר נמוך לבינוני, תגובת לחץ גדם תקינה, ללא תלונות לבביות, לא נצפו שינויים משמעותיים במקטע של ST במאמץ שבוצעץ הפרעות קצת הולכה: VPBS מרובים במאמץ. מה המשמעות של כך ? אבי לאחר הניתוח הוא פעיל מאוד, מסתובב הרבה ונוסע. האם יש בכך סיכון שהוא יכול לגרום לעצמו נזק ? תודה, בלה

  • + הוסף תגובה
עיבוי עלים במסתם אאורטלי בגיל צעיר עידן 19/07/2020 12:30
  • שלום, אני בן 35 ובבדיקת אקו-לב האחרונה שביצעתי אובחנו עלי מסתם אאורטלי מעובים. אני סה"כ אדם בריא, משקל תקין, מתאמן בחד"כ. מקריאה על הנושא הבנתי שזו תופעה שאמורה להתרחש רק בגיל מבוגר בהרבה (65 ומעלה). מה יכול לגרום לעיבוי של העלים בגיל כל כך צעיר? יתכן שנגרם עקב אימונים עצימים מידי בחד"כ? חוסר איזון תזונתי? אגב באקו שבוצע לפני שנה אובחנה "הסתיידות קלה של העלים", האם האבחנה הנוכחית (עיבוי) אומרת שיש החמרה? תודה

  • + הוסף תגובה
חידוד של השאלה - זיהום חיידקי עידן 21/07/2020 15:23
  • מקריאה על הנושא הבנתי שאחד הגורמים האפשריים לעיבוי עלי המסתם בגיל צעיר הוא זיהום חיידקי. במהלך השנה האחרונה עברתי מספר טיפולי שיניים כירורגים (ללא מתן אנטיביוטיקה) וכן דלקת זיהומית יחסית חמורה בדרכי השתן. הבנתי שברגע שחיידקים מתיישבים על המסתם אז ניתן להיפטר מהם רק בטיפול אנטיביוטי בעירוי. בהתחשב בהחמרה בהסתיידות שהיתה בשנה האחרונה, האם יתכן שעדיין קיימת התיישבות של חיידקים עדיין על המסתם ושהם ממשיכים לגרום להסתיידות שלו עד לטיפול אנטיביוטי?

  • + הוסף תגובה
אקג. האם הוא תקין? סמדר 18/07/2020 22:05
  • שלום ד"ר רוזן הבוקר, במשך כמה שעות, הייתי חלשה מאוד, והדופק שלי נע בין 53 ל58. דופק כזה לא אופייני לי. לחץ הדם היה סביר - כ 130/70. אחות מכבי הפנתה אותי למיון ( יש לי מחלות רקע - יתר לחץ דם, תת פעילות בלוטת התריס, פיברומיאלגיה, אסתמה, טרום סוכרת, וסרטן שחלות ב2017, הסרה ללא כימו) כשהגיעו מד"א לחץ הדם עלה ( כן, מלחץ..) ל 160/90 והדופק למעל 80. במיון לא בדקו טרופונין. לחץ הדם שם נשאר גבוה למדי, והדופק 85. בדיקות הדם, למעט CRP 1.44, כשהטווח הוא 0-0.5, היו תקינות. על האקג המצורף נאמר לי שהוא תקין, ושהשינויים הם בשל המכשיר. אשמח לדעתך. לא ברור לי מה גרם לדופק נמוך וחולשה בבוקר. עכשיו אני עדיין עייפה וחלשה, אבל הדופק תקין. תודה רבה. קישור לתמונת תרשים האקג http://www.up2me.co.il/v.php?file=3355458.jpg

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!