האם חשיפה לאור כחול עשויה למתן יתר לחץ דם?

מחקר חדש מצא כי חשיפה לאור כחול עשויה להפחית יתר לחץ דם. האם נמצא פתרון חסכוני וללא תופעות לוואי לבעיה?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 26/11/2018


תוצאות המחקר הבוחן את השפעתו של אור כחול על יתר לחץ דם פורסמו לאחרונה בכתב העת האירופאי לקרדיולוגיה מונעת. יתר לחץ דם, או לחץ דם גבוה, הוא תופעה נרחבת במדינות מערביות רבות. על פי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (ה-CDC), יתר לחץ דם הוא סיבה מרכזית או תורמת לכמעט 1000 מקרי מוות בכל יום בארצות הברית. יתר לחץ דם מהווה גם גורם סיכון להתפתחות בעיות בריאותיות מורכבות יותר, כמו התקף לב, שבץ, או מחלת כליות. מסיבות אלה איזון לחץ הדם מהווה מטרה חשובה. 


כיום, קיימות תרופות מרשם שונות, לרבות מעכבי האנזים ACE
(Angiotensin Converting Enzyme inhibitor) או תרופות ממשפחת חוסמי תעלות סידן, המסייעות בניהול לחץ דם גבוה. למרות יעילותן של תרופות אלה, הן מביאות להתפתחות תופעות לוואי שונות, כמו שיעול יבש כרוני וסחרחורות. כיצד ניתן להפחית לחץ דם גבוה?

בשל העובדה שיתר לחץ דם הוא תופעה נפוצה, קיימים מחקרים שונים העוסקים בגורמים המביאים להתפתחותו ובדרכים למיתונו:  שינוי באורח החיים, התזונה ורמת הפעילות הגופנית הוא משמעותי באיזון  לחץ הדם, בעוד שמרכיבים אחרים ממלאים תפקיד קטן יותר במיתון הבעיה.  מחקרים שונים הראו לדוגמה כי חשיפה לאור שמש משפיעה על לחץ דם גבוה. בממוצע, לחץ הדם נמוך יותר במהלך חודשי הקיץ ומחקרים מסוימים מצאו קשר בין חשיפה ארוכת טווח לאור שמש לבין הפחתת הסיכון למוות ממחלות קרדיו-וסקולריות. 


למרות יעילותו של אור שמש במיתון לחץ הדם, חשיפה לרמות גבוהות שלו עלולה להוביל להזדקנות מוקדמת של העור. מעבר לכך, מחקרים הראו כי קרינת אולטרה סגול מעלה את הסיכוי להתפתחות מחלות ממאירות של העור. מנגד, כאשר אנו נחשפים לאור שמש, עולה הכמות של ויטמין D בגוף, אשר מהווה מרכיב חיוני למגוון תפקודים פיזיים. בנוסף קרני ה-UV משפיעות על רמות החנקן החמצני בגוף - מוליך עצבי חיוני בגופם של בני האדם אשר מסייע בהפחתת יתר לחץ דם. רקמת התאים הפנימית של דפנות כלי הדם, הנקראת גם אנדותל, משחררת חנקן חמצני. כתוצאה מכך, השרירים החלקים המצויים סביב כלי הדם הופכים רפויים ועל ידי כך מביאים לירידה בלחץ הדם. כאשר אור שמש פוגע בעור, מרכיבים שונים כמו ניטריטים , מתפרקים ומביאים לייצור של חנקן חמצני, אשר חודר אל רקמות עמוקות יותר ולבסוף גם אל כלי הדם. האינטראקציה בין אור שמש, חנקן חמצני והשרירים החלקים המצויים סביב כלי הדם, עשויה להסביר מדוע אור שמש מהווה גורם ממתן ללחץ דם גבוה. 

 קרני ה-UV משפיעות על רמות החנקן החמצני בגוף - מוליך עצבי חיוני בגופם של בני האדם אשר מסייע בהפחתת יתר לחץ דם
מוריד את לחץ הדם ואינו מזיק לעור: הכל על האור הכחול

למעשה, מציאת פתרון הכולל את יתרונותיהן של קרני ה-UV , ללא ההשפעות השליליות הכרוכות בחשיפה אליהן, הוא תגלית משמעותית ויעילה הנקראת גם אור כחול. 


לאחרונה, חוקרים מאוניברסיטת סארי שבבריטניה  ומאוניברסיטת היינריך היינה שבגרמניה, איחדו כוחות כדי לענות על השאלה – האם אור כחול ללא UV הוא בעל פוטנציאל דומה להורדת לחץ הדם. מחקרים קודמים הראו כי חשיפה לאור כחול בטווח של 420-453 ננומטר באורך גל, יכול לגרום לייצור של חנקן חמצני ללא נזק לדנ"א. המחקר האחרון לוקח את המסקנה צעד אחד קדימה. למעשה, בפעם הראשונה החוקרים העריכו האם חשיפה לאור כחול יכולה להוביל לייצור של מספיק חנקן חמצני שעשוי להוריד את לחץ הדם משמעותית. 


המחקר בחן 14 משתתפים גברים בגילאי 30-60, שלא סבלו מבעיות קרדיו וסקולריות, לחץ דם גבוה או סוכרת. כל אחד ממשתתפי המחקר ביקר במכון הניסוי פעמיים, במרווח של שבוע אחד בין המפגשים. במהלך ביקור אחד נחשפו המשתתפים לאור כחול במשך חצי שעה. בביקור השני נחשפו המשתתפים "לאור בקרה" במשך חצי שעה.קראו עוד: שימו לב, ללב: על הקשר בין סוכרת למחלות לב וכלי דם החוקרים בחנו את השינוי בלחץ הדם, ובנוסף העריכו פרמטרים נוספים, לרבות קצב פעימות הלב ומידת הגמישות של העורקים. החוקרים ערכו את הבדיקות השונות לפני, במהלך ואחרי החשיפה לאור. נמצא כי חשיפה לאור כחול במשך 30 דקות מורידה באופן משמעותי את לחץ הדם הסיסטולי – הלחץ הנמדד בכלי הדם כאשר הלב מתכווץ. על פי החוקרים, הירידה בלחץ הדם הייתה שווה לזו המושגת באמצעות התרופות הקיימות להורדת לחץ הדם. 


המחקר הדגים לראשונה כי חשיפה לאור כחול במינון המותאם לזה המושג באמצעות חשיפה יומית לאור שמש, מפחית את לחץ הדם הסיסטולי בגברים בריאים. חשוב לציין עם זאת כי המחקר בחן מספר קטן מאוד של משתתפים, ויהיה צורך לבצע את הניסוי בקנה מידה גדול יותר. למרות זאת, ממצאי המחקר עשויים לשנות את הטיפול ביתר לחץ דם. החשיפה לאור כחול מספקת שיטה לשליטה מבוקרת ביתר לחץ דם ללא כל שימוש בתרופות. למרות שטיפול זה לא יכול להחליף שינויים באורח החיים ובתזונה, הוא עשוי להוות יתרון  משמעותי עבור אנשים מסוימים ולסייע במיוחד לאלה הסובלים מלחץ דם גבוה שאינו ניתן למיתון בקלות באמצעות תרופות, כמו אנשים מבוגרים יותר. פורום אי ספיקת לב והפרעות קצב

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • דפיקות לב חזקות לאחר שילוב אלכוהול עם ויאגרה
 • רוני
 • 10/05/2019 23:46
 • שלום, אני בן 23, לפני כשבועיים בהמלך חופשה נטלתי ויאגרה ולאחר מכן שתתי כמות מאוד גדולה של אלכוהול כך שסיימתי את הערב מקיא... יום אחרי הרגשתי קצת לא טוב.. חשבתי שזה כנראה מהאלכוהול.. ובהמשך 3 ימים נוספים אחד אחרי השני נטלי שוב ויאגרה בכל יום בכמות של 50 מג. לאחר אותם ימים התחלתי כבר להרגיש לא טוב, התקפי סחרחורת, דופק חזק, חולשה של השרירים, ראייה מטושטשת מעט. את הדפיקות לב החזקות אני מרגיש כמעט תמיד, אך יש לי התקפים שאני מרגיש סחרחורת ובלבול פתאום וגם מרגיש את הפעימות לב עוד יותר חזק. האם יש קשר כלשהו? האם הגיוני שנגרם לי נזק כלשהו מהערבוב הזה של הויאגרה עם האלכוהול? ומדוע אהי מרגיש את הדפיקות לב כל הזמן(לא דופק מהיר.. פשוט מרגיש את הלב פועם חזק).

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • רעידות לאחר שינה קצרה
 • דור
 • 27/04/2019 18:22
 • שלום, אני בת 29 ולעיתים (די רחוקות) קורה לי שלאחר שינה קצרה, בדר"כ שינה על הבטן, אני מתעוררת וכל הגוף שלי רועד בטירוף, בעיקר פלג גוף עליון כולל הידיים. הרעידות הן ממש מעין ויברציה של הגוף ואני מרגישה גם את המיטה רוטטת בעדינות מתחתיי כתוצאה מהרטט של הגוף שלי. בזמן הרעד אני מרגישה שהדפיקות לב שלי מהירות בצורה בלתי רגילה שגם אחרי ספורט אני לא מגיעה לדפיקות כאלו מהירות. הרעד נפסק בערך לאחר דקה או לאחר שאני משנה תנוחה וקמה מהמיטה. האם נורמלי שדבר כזה קורה? לגשת להתייעץ עם רופא המשפחה?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הפרעות קצב יומיומי
 • אורית
 • 26/04/2019 00:38
 • שלום לך, אני פונה אליך בנוגע לבעלי כי אני ממש אובדת עצות, בעלי בן 44 עד לפני 5 שנים היה בעודף משקל קיצוני, שקל 150 קילו, לפני 5 שנים עבר ניתוח שרוול וירד 70 קילו, בעלי סבל מגאוט (חומצה אורית 7.9) לפני הניתוח וממשיך לסבול גם עכשיו, בנוסף לפני שנה התחיל לסבול מהיפוגלקמיה והפרעות קצב באופן יומיומי ומספר פעמים ביום, עקב כך הוא מרבה לשבת ולא עושה פעילות, לצערי הוא גם נמצא בלחץ נפשי עקב מצבנו הכלכלי שנובע בעיקר מכך שהוא מרבה להעדר מהעבודה בגלל הבעיות הבריאותיות, חשוב לציין שעד הניתוח הוא עבר במהלך חייו מעל 10 ניתוחים Acl בברך , שחזור מניסקוס, חגורה בעין, אפנדיציט, סינוס פילונידל×3 , הוצאת אבנים מהכליות, יש לו גם פריצת דיסק וסובל מאבנים בכליות באופן כרוני, אני מאוד מאמינה ברפואה האלטרנטיבית אך מפאת מצבנו הכלכלי אין אנו יכולים להרשות לעצמנו, אודה לחוות דעתך, מה לעשות למי לפנות איפה להתחיל, אני כל יום בוכה מחוסר אונים. תודה לך מראש אורית

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר גבריאל גרינברג ד"ר גבריאל גרינברג
מנהל יחידת צינטורי לב בבי"ח השרון . קרדיולוג... קרא עוד
דר' אופיר פז דר' אופיר פז
מומחה בקרדיולוגיה ורפואה פנימית,... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ