יותר מדי ברזל מעלה את הסיכון לשבץ

יש לכם ברזל גבוה? זה גם עלול להיות מסוכן. ממחקר חדש עולה כי רמות גבוהות מדי של ברזל, מעלות את הסיכון לסוג מסוים של שבץ
כתבה פרסומית כתבת חסותחוקרים מאימפריאל קולג' בלונדון, בריטניה, בחנו את הסיכון לשבץ באנשים שהיה לגביהם מידע על רמות הברזל שלהם ומידע לגבי האם היו להם הבדלים גנטיים ששינו את מצב הברזל שלהם.אנשים שהוגדרו עם רמות ברזל גבוהות בגלל גנטיקה היו בעלי סיכון גבוה יותר לשבץ, כך עולה מן המחקר החדש שפורסם בכתב העת Stroke.


בנוסף, נראה כי השפעה זו מונעת על ידי הסיכון המוגבר לשבץ קרדיומבולי, סוג של שבץ שבו כלי דם המספק דם למוח נסתם עקב חסימה שהגיעה מהלב. עם זאת, החוקרים מזהירים כי אנשים לא צריכים להשתמש בממצאים אלו כדי לשנות את רמות הברזל שלהם ולצרוך פחות ברזל, שכן זהו חומר חיוני ובעל תפקידים חשובים בגוף האדם. זאת ועוד, זהו ממצא מוקדם בלבד ויש צורך לערוך מחקר נוסף, וכן יש להבין מדוע ברזל גורם להשפעה זו.קראו עוד: מחקר מצא: הליכה עשויה למתן את ההחמרה של אי ספיקת לב שבץ קרדיומבולי והקשר לברזל

לפי ארגון הבריאות הלאומי (WHO), כ-15 מיליון איש עוברים שבץ בכל שנה, מתוכם 5 מיליון נפטרים ו-5 מיליון יסבלו מנכות כלשהי במשך כל חייהם.


מרבית סוגי השבץ הם מסוג שבץ איסכמי, אשר מתרחש כאשר כלי דם סובל מחסימה שמונעת מעבר של חמצן ויסודות מזון הקיימים בדם, מלהגיע לחלקים מסוימים במוח.


שבץ קרדיומבולי תופס נתח נכבד ממקרי השבץ האיסכמי, ופעמים רבות הוא קשור למצב בלב, הנקרא פרפור פרוזדורים, שבו פעימות הלב אינן סדירות ובדרך כלל מהירות מהרגיל.


לברזל יש תפקידים רבים בגוף, כאשר העיקרי בהם הוא להעביר חמצן בתאי הדם האדומים. מחקרי עבר בחנו קשרים בין ברזל והסיכון לשבץ, אך התוצאות היו סותרות. כמה מחקרים, למשל, מצאו קשר בין סיכון מוגבר לשבץ לרמות נמוכות של ברזל, בעוד שאחרים קשרו אותו לרמות גבוהות של ברזל. ישנם מחקרים שאף לא מצאו כל קשר בין השניים.

המחקר מצא: הנבדקים שהוגדרו עם רמות ברזל גבוהות בגלל גנטיקה היו בעלי סיכון גבוה יותר לשבץרמות ברזל וגנטיקה

במחקר זה החוקרים החליטו להמשיך לחקור את הנושא מאחר שישנם מחקרים שטענו כי במקרים מסוימים ברזל ממש יכול לגרות את הדם להפוך לקריש דם.


החלק הראשון של המחקר היה כרוך בזיהוי הבדלים גנטיים אשר השפיעו על רמות הברזל של האנשים. לצורך כך השתמשו החוקרים באנליזה הקרויה רנדומיזציה מנדניאלית (חלוקה אקראית לפי משתנים גנטיים), כדי לנתח מקורות מידע ציבוריים המכילים מידע גנטי על למעלה מ-48,000 איש.


החוקרים זיהו שלושה הבדלים ב-SNP (רצף הגנטי) של הדנ"א, שיכולים להעלות או להוריד את מצב הברזל של אדם. לאחר מכן השתמשו החוקרים בשלושת הבדלים אלו של ה-SNP כדי לבדוק מאגר נתונים גנטיים נוסף של 60,000 איש שעברו שבץ.החוקרים מצאו שאנשים עם SNP שגרם לעלייה ברמות הברזל, נטו יותר לחוות שבץ קרדיומבולי.אפיקים למחקר נוסף

החוקרים גם השתמשו ברנדומיזציה מנדניאלית גם לצורך חקירת גורמים נוספים שיכולים להשפיע על הסיכון לשבץ. שלב זה חשף שאנשים שיש להם יותר טסיות בדם או תאים המעודדים הקרשה והפסקת דימום, עלולים להיות בסיכון מוגבר לשבץ איסכמי. 


עוד עלה מן המחקר כי אנשים הסובלים ממחסור בפקטור XL (Factor XI ), שהוא תרכובת שגם מסייעת בהקרשת דם, עשויים להיות בסיכון מופחת לשבץ קרדיומבולי.


כל ממצאי המחקר למעשה מדגישים כיצד טיפולים פוטנציאלים ו/או התערבות באורח החיים עשויים להפחית את הסיכון לשבץ, כמו גם מציעים כיוונים חדשים למחקר נוסף.פורומים MRI

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פענוח MRI מוח שבוצע לאחר TIA רמי 21/03/2020 21:34
  • אושפזתי לאחר ארוע TIA. לאחר שחרורי, בוצע MRI מוח, שתוצאותיו כאן: עיבוי בינוני של רירית הסינוס הפרונטלי משמאל עם רושם לפלס נוזל אוויר קטן בתוכו ומלאות רקמה רכה בתאים האתמואידלים משני הצדדים ועיבוי קל של רירית רצפת הסינוסים המקסילרים משני הצדדים יתכן סינוסיטיס חריפה על כרונית. בסדרת ה FLAIR הודגמו מוקדים היפראינטנסים קטנים בחומר הלבן המתאימים לשינויים איסכמים כרוניים של החומר הלבן. שני מוקדים קטנים בוהקים יפראינטנסים בסדרת ה- DWI בצנטרום הסמיאובלה משמאל ומוקד נוסף קטן יותר בצנטרום הסמיאובלה בחלקו האחורי מימין אשר הודגמו איזואינטנסים בסדרת ה- DWI החשודים לאוטמים לקונריים סב- כרוניים ייתכן אמבולים? מוקד היפואינטנסי קטן בסדרת ה- SWI החשוד למיקרו-דימום בתוך המוקד החשוד לאוטם לקונרי בצנטרום הסמיאובלה משמאל. בצרבלום מימין מודגם מוקד זעיר היפראינטנסי נוסף בסדרת ה- DWI אשר הודגם גם היפואינטנסי בסדרת ה- ADC החשוד לאוטם לקונרי חריף תת-חריף. אין עדות לאיזורי האדרה פתולוגיים לאחר הזרקת גדוליניום. חדרי המוח, החללים התת-עכבישיים והסולצים הודגמו שמורים. בסיכום: אוטמים לקונרים דו צדדיים בחלקם חריפים תת-חריפים וחלקם סב-כרוני כמפורט. הממצאים בחללי הפנים כמפורט. אשמח להסבר הדו"ח , מה זה אומר לגבי. מידע נוסף: אני חולה סוכרת, מזריק אינסולין, ובנוסף לכך עברתי לפני 8 שנים החלפת מסתם אורטלי ביטולוגי.

  • + הוסף תגובה
mri אגן וירכיים. בלה 20/03/2020 22:11
  • מאוד מודאגת. כאבים חזקים כבר חצי שנה באגן וירכיים. יותר מצד ימין עם הקרנה לרגל. .פענוח של mri -רק דברים לא תקינים :מצד ימין נראית בצקת בהיקף הטרוכנטר הגדול. יותר בחלקו האחורי.גיד הגלוטאוס מינימוס נראה המשכי אם כי דק יחסית.שריר הגלוטאוס מינימוס אטרופי עם שינוי שומני ניכר. מצד שמאל נראית בצקת סמוך לטרוכנטר הגדול גם כן.עיבוי קל בגיד הגלוטאוס מדיוס באחז לטרוכנטר. מספר קשרי לימפה קטנים מפשעות. תודה על התשובה המהירה.

  • + הוסף תגובה
מילנומה שלב 4 ניקי 12/03/2020 13:56
  • קיבלנו MRI פיענוחעמוד שדרה צווארי ומוח: מצב לאחר קרניוטומיה להסרת תהליך בוורמיס. אין עדות להאדרה פתולוגית בדופן הציסטה הניתוחית בוורמיס ומימין לוורמיס . אין עדות לבצקת בצרבלום. פסאודו-מנינגוצלה אוקסיפיטלי באזור פתח הקרניוטומיה ללא שינוי מהותי. ללא הידרוצפלוס. אין עדות להופעת תהליך תופס מקום חדש סופרה או אינפרה-טנטוריאלי. ללא עדות להאדרה לפטומנינגיאלית פתולוגית. ללא עדות לאוטם אקוטי בסדרת הדיפוזיה. ללא עדות לדימום חדש. תוצרי פירוק דם ישנים בדפנות החדרים, בחריצים תת עכבישיים, במהלך שאנט פרונטלי מימין שהוצא ובמיטת הניתוח בצרבלום. עמוד שדרה צווארי- שינויים ניווניים ניכרים דיסקליים ונוירופורמינלים C7-C3. גלישה אחורית קלה C4-C3. היצרות ספינלית C7-C3 בשל בלטי דיסק והיפרטרופיה של הפלבום. ההיצרות בינונית בגבהים C4-C3 ו-C7-C5. אין עדות למיאלומלציה בחוט. אין עדות להאדרה פתולוגית בחוט או בתעלה הספינלית. האותות שמורים ממח העצם החולייתי ואין עדות לבצקת משמעותית או להאדרה פתולוגית. אין עדות לממצא ברקמות הרכות הפאראוורטברליות. לסיכום: אין עדות לשארית גידולית במיטת הניתוח בצרבלום ואין עדות לתהליכים משניים מוחיים נוספים. אין עדות לפיזור מישני בעמוד שדרה הצווארי. היצרות התעלה הספינלית הצווארית להמשך יעוץ מרפאת עמוד שדרה. אשמח לדעת מה זה אומר ? האם עדין יש גידול?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!