נשים שמעדיפות בוקר בסיכון מופחת לסרטן השד

את טיפוס של בוקר או של לילה? מחקר חדש מצא כי נשים שמעדיפות את הבוקר על הלילה, עשויות להיות בסיכון מופחת לפתח סרטן השד

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 02/12/2018


שינה ושעון ביולוגי הם נושאים שזוכים להרבה תשומת לב בשנים האחרונות. המחזור היומי שולט בכל אחד מאתנו ושינה הרבה פעמים מכתיבה איך יראה היום שלנו.


קהילת המדענים בעולם כבר יודעת ששינה חיונית לבריאות שלנו, אך למרות המחקרים הרבים שנעשו, חוקרים עדיין לא הצליחו להגדיר את תפקידה המדויק של השינה בבריאות שלנו. 


אחת השאלות הבוערות ביותר הקשורות לשינה ולשעון הביולוגי, היא כיצד גורמים אלו משפיעים על התפתחות מחלות והאם ניתן לשנות אותם כדי להפחית את הסיכונים הבריאותיים. 


כעת, חוקרים מאוניברסיטת בריסטול, בריטניה, בדקו כיצד שינה תורמת לסיכון לסרטן השד. תוצאות המחקר הוצגו בכנס National Cancer Research Institute Cancer Conference, שבגלאזגו, בריטניה.קראו עוד:

מעובר ועד לכוכב הים: 9 תנוחות שינה שיחשפו את מצבכם הבריאותישינה וסרטן השד

לצורך המחקר החוקרים השתמשו במאגר המידע של מחקר ארוך טווח בשם UK Biobank, העוסק בסיבות סביבתיות וגנטיות למחלות, כמו גם בנתונים ממחקר גנום רחב של ה- BCAC (Breast Cancer Association Consortium). בסך הכל, החוקרים השתמשו במידע על למעלה מ-385,00 נשים.


באמצעות משתנים גנטיים הקשורים להעדפות של נשים לבוקר או לילה, למשך השינה ולנדודי שינה, החוקרים בחנו האם למאפייני שינה אלו יש תרומה סיבתית לסיכון של התפתחות סרטן השד.קראו עוד: לא רק גוש בשד: 8 סימנים שעלולים להעיד על סרטן השד כדי להתמקד בקשר שבין דפוסי שינה והסיכון לסרטן השד, החוקרים בדקו את הווריאנטים הגנטיים המשפיעים על מאפייני השינה. שיטה זו מאפשרת זיהוי של גורמי סיכון סיבתיים למחלה, מאחר שווריאנטים גנטיים המזוהים ביחס למאפייני שינה, אינם נוטים להיות מושפעים על-ידי גורמים חיצוניים או סביבתיים, גם לא על ידי התפתחות סרטן, ולכן הם יעילים לקביעת יחסי סיבה ותוצאה.
נשים שישנות יותר מ-7-8 שעות בכל לילה הן בעלות סיכון גבוה יותר להתפתחות סרטן השד
העדפת הבקרים הראתה סיכון נמוך יותר לסרטן השד

המחקר התמקד בגנים שיש להם קשר עם גורמי שינה מסוימים, כגון העדפות לבוקר או ללילה, משך שינה ונדודי שינה. ניתוח מידע של ה- BCAC הראה שנשים שהעדיפו בקרים, היו בעלות סיכון נמוך ב-40% לפתח סרטן השד מאלו שהעדיפו את הלילה.


בנוסף, המחקר הראה שנשים שישנו מעל משך הזמן המומלץ של 7-8 שעות בלילה היו בעלות סיכון גבוה יותר לפתח סרטן השד, סיכון שגדל ב-20% בכל שעת שינה נוספת. 


גם ניתוח המידע מ- UK Biobank הראה תוצאות דומות, של סיכון נמוך יותר ב-48% לפתח סרטן השד בקרב נשים שהעדיפו את הבקרים. עם זאת, אנליזה זאת לא חשפה ראיות משמעותיות לקשר שבין משך השינה וסרטן השד.


מחקר זה מעלה בסופו של יום שאלות רבות, אותן יש לחקור בעתיד. כעת החוקרים רוצים להמשיך לחקור את המנגנונים העומדים מאחורי תוצאות אלו, שכן הן מתבססות על ההעדפות של בוקר או לילה ולא על שעת הקימה (מוקדם בבוקר או מאוחר יותר). במילים אחרות, לא מן ההכרח ששינוי הרגלי השינה מביא להפחתת הסיכון לסרטן השד, וייתכן כי הדברים מורכבים יותר.פורומים, סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלה 😊 12/12/2019 21:53
 • שלום אני בת 29. לפני כ3 שנים הבחנתי בגוש בשד ימין . תוצאת אולטרסאונד: גוש בשעה 10, גדלו3.5 סמ. בירד 2. עשיתי ביופסיה הוכח כשפיר, מאז אני במעקב כל כמה זמן עושה אולטראונד. האחרון היה בספטמבר 2019, ממצאיו היו דומים לקודמים, גדל במעט ל3.8. בימים האחרונים אני חשה כאב עמום בשתי בתי השחי.בשד השני לא אובחן משהו. 1. האם יש מקום לדאגה? 2. יכול להיות מצב שמסטמבר חל שינוי לרעה חלילה? חשוב לציין לימפות לא היו מוגדלות. 3. האם גוש שפירי עלול להפוך לסרטני? לידיעה אם זה חשוב, אני 8 חודשים לאחר לידה 2. הנקתי כחודש. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
גוש שפיר ד"ר נעה אפרת בן ברוך 12/12/2019 22:06
 • אין לי כל אפשרות לענות בלי לבדוק אותך פני ליעוץ אצל כירורג שד

 • + הוסף תגובה
איך מזהים את המחלה על ידי כאב?איפה מרגישים כאב? אסתי 10/12/2019 20:06
 • האם הרגשת כאב בשד למעלה לפעמים או קצת מעל השד גם מהוי סימן למחלה

 • + הוסף תגובה
כאב ד"ר נעה אפרת בן ברוך 12/12/2019 22:04
 • כאב לכשעצמו לא מהווה סימן לסרטן שד. פני לבדיקת כירורג שד אם את מודאגת

 • + הוסף תגובה
סרטן השד אפרת 09/12/2019 13:07
 • שלום רב לאחר מסטקטומיה ו slnb מספר מוקדים של סרטן חודרני בקוטר 1 סמ הגדול ביופר er חיובי 2 her שלילי בלוטות זקיף שתי בלןטות זקיף בהסתכלות ראשונית ללא עדות לגרורות אך יבוצעו חתכים נוספים. אודה מאד באם תסבירו לי מה פשר התוצא ה. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
משמעות ד"ר נעה אפרת בן ברוך 12/12/2019 22:01
 • הסבר כזה צריך להנתן על ידי אונקולוג פנים אל פנים בעיקרון זה סרטן שד מוקדם יש מקום לטיפול הורמונלי. , אין צורך בקרינה, אלא אם כן יש גרורות בבלוטות ואז יש מקום לדיון. קרוב לודאי אין מקום לטיפול כימי אך זה נושא לדיון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!