//

נשים שמעדיפות בוקר בסיכון מופחת לסרטן השד

את טיפוס של בוקר או של לילה? מחקר חדש מצא כי נשים שמעדיפות את הבוקר על הלילה, עשויות להיות בסיכון מופחת לפתח סרטן השד
כתבה פרסומית כתבת חסותשינה ושעון ביולוגי הם נושאים שזוכים להרבה תשומת לב בשנים האחרונות. המחזור היומי שולט בכל אחד מאתנו ושינה הרבה פעמים מכתיבה איך יראה היום שלנו.


קהילת המדענים בעולם כבר יודעת ששינה חיונית לבריאות שלנו, אך למרות המחקרים הרבים שנעשו, חוקרים עדיין לא הצליחו להגדיר את תפקידה המדויק של השינה בבריאות שלנו. 


אחת השאלות הבוערות ביותר הקשורות לשינה ולשעון הביולוגי, היא כיצד גורמים אלו משפיעים על התפתחות מחלות והאם ניתן לשנות אותם כדי להפחית את הסיכונים הבריאותיים. 


כעת, חוקרים מאוניברסיטת בריסטול, בריטניה, בדקו כיצד שינה תורמת לסיכון לסרטן השד. תוצאות המחקר הוצגו בכנס National Cancer Research Institute Cancer Conference, שבגלאזגו, בריטניה.קראו עוד:

מעובר ועד לכוכב הים: 9 תנוחות שינה שיחשפו את מצבכם הבריאותישינה וסרטן השד

לצורך המחקר החוקרים השתמשו במאגר המידע של מחקר ארוך טווח בשם UK Biobank, העוסק בסיבות סביבתיות וגנטיות למחלות, כמו גם בנתונים ממחקר גנום רחב של ה- BCAC (Breast Cancer Association Consortium). בסך הכל, החוקרים השתמשו במידע על למעלה מ-385,00 נשים.


באמצעות משתנים גנטיים הקשורים להעדפות של נשים לבוקר או לילה, למשך השינה ולנדודי שינה, החוקרים בחנו האם למאפייני שינה אלו יש תרומה סיבתית לסיכון של התפתחות סרטן השד.קראו עוד: לא רק גוש בשד: 8 סימנים שעלולים להעיד על סרטן השד כדי להתמקד בקשר שבין דפוסי שינה והסיכון לסרטן השד, החוקרים בדקו את הווריאנטים הגנטיים המשפיעים על מאפייני השינה. שיטה זו מאפשרת זיהוי של גורמי סיכון סיבתיים למחלה, מאחר שווריאנטים גנטיים המזוהים ביחס למאפייני שינה, אינם נוטים להיות מושפעים על-ידי גורמים חיצוניים או סביבתיים, גם לא על ידי התפתחות סרטן, ולכן הם יעילים לקביעת יחסי סיבה ותוצאה.
נשים שישנות יותר מ-7-8 שעות בכל לילה הן בעלות סיכון גבוה יותר להתפתחות סרטן השד
העדפת הבקרים הראתה סיכון נמוך יותר לסרטן השד

המחקר התמקד בגנים שיש להם קשר עם גורמי שינה מסוימים, כגון העדפות לבוקר או ללילה, משך שינה ונדודי שינה. ניתוח מידע של ה- BCAC הראה שנשים שהעדיפו בקרים, היו בעלות סיכון נמוך ב-40% לפתח סרטן השד מאלו שהעדיפו את הלילה.


בנוסף, המחקר הראה שנשים שישנו מעל משך הזמן המומלץ של 7-8 שעות בלילה היו בעלות סיכון גבוה יותר לפתח סרטן השד, סיכון שגדל ב-20% בכל שעת שינה נוספת. 


גם ניתוח המידע מ- UK Biobank הראה תוצאות דומות, של סיכון נמוך יותר ב-48% לפתח סרטן השד בקרב נשים שהעדיפו את הבקרים. עם זאת, אנליזה זאת לא חשפה ראיות משמעותיות לקשר שבין משך השינה וסרטן השד.


מחקר זה מעלה בסופו של יום שאלות רבות, אותן יש לחקור בעתיד. כעת החוקרים רוצים להמשיך לחקור את המנגנונים העומדים מאחורי תוצאות אלו, שכן הן מתבססות על ההעדפות של בוקר או לילה ולא על שעת הקימה (מוקדם בבוקר או מאוחר יותר). במילים אחרות, לא מן ההכרח ששינוי הרגלי השינה מביא להפחתת הסיכון לסרטן השד, וייתכן כי הדברים מורכבים יותר.פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול ב לטרוזול ריקי 08/08/2020 14:11
  • שלום, בתי (בת 49) עברה כריתה חלקית לפני 3 וחצי שנים, מאז היא מטופלת בטומקסיפן. הגידול היה מסוג לובלרי. היות ובתי כבר לא מקבלת מחזור מזה שנה, הרופאה הציעה שכדאי לעבור לטיפול בתרופה לטרוזול. זו תרופה עם הרבה מאד תופעות לוואי, ואת הטומקסיפן, בתי כבר לוקחת זמן רב, וחוץ מהשמנה (שהיא בהחלט בעיה) אין יותר מידי תופעות נוספות. השאלה היא האם הטיפול בלטרוזול עדיפה? או מה ידוע לגבי יעילותה? כמה שנים צריך לקחת אותה? תודה על כל מענה. אמא דואגת

  • + הוסף תגובה
שד שמאלי תחושה מוזרה אני 07/08/2020 04:55
  • שלום. יש לי דקירות בשד השמאלי ברציפות כבר זמן מה, הוא נפוח יותר מהשני וקשה יש בו גושים וכואב לי בו האם זה אומר משהו?

  • + הוסף תגובה
שד ד"ר נעה אפרת בן ברוך 07/08/2020 09:47
  • אני מאד ממליצה לך לגשת בהקדם לבדיקה על ידי כירורג שד. או רופא משפחה

  • + הוסף תגובה
שינויים בשד פה 29/07/2020 20:20
  • שלום רב, בת 34 מטופלת פוריות מזה 4 שנים ( מקבלת הורמונים במינונים הכי גבוהים) ברקע כשל שחלתי על רקע לא מוסבר ומספר אירועי תרומבופלביטיס כתוצאה מהאסטרוגנים ככל הנראה אי לזאת נוטלת קלקסן 60. בריאות כללית תקינה.( בירור המטולוגי מלא תקין) בחודשים האחרונים כ4/5 שמתי לב לשינויים קלים בשד הופעת נמשים באזור בתחתית השדאם מותחים את השד זה נראה כמו סטיפלינג..ובאחד השדיים ממצא חדש יחסית - מורם קטנטן להערכתי כ2 מ"מ בעל מראה מעט ארוזיבי כמו קילופי עור זה לא נעלם וגם לא שמתי לב שגדל מזה כ4 חודשים. לאור הטיפולים אני במעקבים אצל כירורג שד כל חצי שנה ( תור עוד 3 שבועות) בדיקה אחרונה כולל us תקינה . אחת הכיררוגיות ציינה שיש לי שד פיברוציסטי השנייה חלקה לדעתי יש לעיתים מרגישה כמו גושים תת עורים ניידים וכואבים משתנים לאורך המחזור החודשי. בירור של brca שלילי לשמחתי. בקרע משפחתי סרטן שד ושחלה. האם לדעתך יש מקום לדאגה? צריך לבקש משהו בבדיקה הקרובה, להשב את תדומת לבה של הרופאה למשהו?

  • + הוסף תגובה
שינויים בשד פה 31/07/2020 18:11
שינויים בשד ד"ר נעה אפרת בן ברוך 31/07/2020 19:10
  • לא נשמע לי מדאיג ספרי לרופאה את כל מה שכתבת לי כאן

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!