מחקר חדש מצא: נשימה מהאף עשויה לשפר את הזיכרון

קחו נשימה עמוקה, אבל דרך האף. ממחקר חדש עולה כי נשימה דרך האף עשויה לסייע באחסון הזיכרון ובביסוסו במוח שלנו
כתבה פרסומית כתבת חסותבשנים האחרונות, מדענים מתחום מדעי המוח בוחנים את הקשר שבין ריח לזיכרון. היו שטענו שפגיעה בחוש הריח עלולה לנבא דמנציה, אחרים התמקדו בשאלה מדוע זה קורה.


האמיגדלה, אזור קטן במוח המעבד מידע חושי, קרוב להיפוקמפוס במוח, המאחסן זיכרון. במחקר קודם חדש יחסית, נמצא כי אנשים עם זיכרון מרחבי טוב, עשויים להיות טובים יותר בזיהוי ריחות. מידע הקשור לזמן ומקום נמצא בגרעין חוש הריח הקדמי, אזור במוח המעורב בהתפתחות מחלת האלצהיימר.


כעת, ממחקר חדש של מכון קרולינסקה, שטוקהולם, שממצאיו התפרסמו בכתב העת The Journal of Neuroscience, עולה כי נשימה דרך האף, במקום נשימה דרך הפה, משפרת את זיכרון חוש הריח.
נשימה דרך האף משפרת את תהליך הלמידה ושליפת הזיכרון נשימה לטווח ארוך

לצורך המחקר, החוקרים ביקשו מהמשתתפים, גברים ונשים, ללמוד 12 ריחות חדשים בשתי הזדמנויות. לאחר כל מפגש הרחה, התבקשו המשתתפים לנשום במשך שעה דרך האף או דרך הפה.


בתום השעה המשתתפים הריחו שוב את 12 הריחות הישנים שכבר הריחו, ולהם צירפו עוד 12 ריחות חדשים. המשתתפים היו צריכים להחליט איזה מהריחות חדשים ואיזה ישנים.


כאשר אנשים נשמו דרך האף, הם זכרו טוב יותר את הריחות מאשר כשהם נשמו דרך הפה. ממצא זה מראה למעשה שאנחנו זוכרים ריחות טוב יותר אם אנחנו נושמים דרך האף, כאשר הזיכרון מתייצב –תהליך המתרחש בין למידה ושליפת הזיכרון.


מחקרים קודמים הראו כי קולטני ריח במוח לא רק קולטים ריח אלא גם וריאציות שונות של זרימת אוויר,  באמצעות חלקים שונים של המוח המופעלים בכל שאיפה ונשימה. עם זאת, החוקרים אינם יודעים בשלב זה כמה דפוסי הנשימה שלנו משפיעים על התנהגות האדם.


הרעיון שנשימה משפיעה על ההתנהגות שלנו אינו חדש. עם זאת, עד כה לא הוכח באופן מדעי מה קורה במוח. באמצעות המחקר הנוכחי, החוקרים מתכננים להמשיך ולגלות את המנגנון המדויק שאחראי על ההשפעה שלנשימה יש על זיכרון חוש הריח שלנו.פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קורונה מלי 01/09/2020 03:12
  • בני בן ה 15 יצא חיובי לקרונה ואיבד את חוש הטען וחוש הריח. איך אוכל לעזור לו?

  • + הוסף תגובה
מנייר שרונה 03/08/2020 07:18
  • שלום רב. אני סובלת ממנייר, כך איבחן אותי הרופא אא"ג שלי ממכבי. הרופא נתן לי כדורים בשם "ביטאהיסטין טבע" לטיפול למשך חודשיים. אני לא רואה שום שינוי או שיפור למרות שהפסקתי בהוראתו לאכול מזון עם מלח וכו'. המנייר מנטרל אותי כיוון שהסחרחורות לא מאפשרות לי תפקוד תקין וזה מתחיל כמובן מהרעשים הנוראיים באוזן. השאלה אם ישנו ניתוח שמומלץ לעשות או תרופה אחרת שתעזור. אני ממש סובלת מהמצב. אשמח לתשובה מהמומחים. תודה.

  • + הוסף תגובה
מנייר ד"ר יקי כהן 19/08/2020 10:55
  • פחות בתחום שלי ממליץ ללכת לא.א.ג מומחה ולא לרופא כללי של הקופה . תחפשי מישהו שמתמחה באוזניים

  • + הוסף תגובה
צרידות רונן 18/08/2020 17:00
  • שלום, אני צרוד מזה מספר שנים, לאחר תקופה ארוכה של עבודה במוקדים טלפוניים. פגישות עם קלינאית תקשורת לא הועילו. צריך לציין שאני משתעל וסובל מכחכוך בגרון בתדירות גבוהה, והקלינאית אמרה לי שזה משפיע, אך לא עלה בידי להפחית תופעות אלה, גם לאחר החלפת הטיפול התרופתי לשיעול ולאסטמה. בבדיקת סטרובוסקופיה נקבע כי קיים מרווח גלוטי צר בפונציה, וכן קיימים ממצאים התומכים בסולקוס חד/דו צדדי. הומלץ לי להזריק רדיאס למיתרי הקול בהרדמה מקומית, או שומן מהבטן בהרדמה כללית. טרם החלטתי האם לעשות זאת. אני בקושי מדבר במהלך היום, ובכל זאת - כשאני מדבר עם מישהו, הקול צרוד, גם במשפטים מעטים. אחת למספר שבועות אני צריך להעביר הרצאה קצרה של 10-15 דקות בפני מספר אנשים, והגרון קורס אחרי 2-3 דקות בלבד. שאלותיי: 1. האם יש דרך לגרום לכך שהקול יתפקד ברציפות ובאיכות טובה למשך כרבע שעה, בימים ספציפיים (אחת לחודש) שבהם אני זקוק לכך? תרופה כלשהי / תרופת סבתא וכו'? 2. באופן כללי יותר, האם לדעתך נכון להתקדם עם הזרקה למיתרי הקול? האם יש אפשרויות נוספות? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
צרידות ד"ר יקי כהן 19/08/2020 09:08
  • רונן שלום, לגבי הזרקות ניתן לעשות אותן גם במקומית וגם כללית אין היום צורך לעשות שאיבת שומן ולהזריק. בכדי לייעץ לך כמו שצריך אני חייב לראות את הסולקוס שנצפה אצלך לראות היכן הוא ממוקם על המיתר. לרוב הזרקה ועיבוי של המיתרים יאפשר סגירה שלהם והפקת קול בקלות אתה מומזן להגיע למרפאתי לחוות דעת נוספת

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!