מחקר חדש מצא: נשימה מהאף עשויה לשפר את הזיכרון

קחו נשימה עמוקה, אבל דרך האף. ממחקר חדש עולה כי נשימה דרך האף עשויה לסייע באחסון הזיכרון ובביסוסו במוח שלנו

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 02/12/2018


בשנים האחרונות, מדענים מתחום מדעי המוח בוחנים את הקשר שבין ריח לזיכרון. היו שטענו שפגיעה בחוש הריח עלולה לנבא דמנציה, אחרים התמקדו בשאלה מדוע זה קורה.


האמיגדלה, אזור קטן במוח המעבד מידע חושי, קרוב להיפוקמפוס במוח, המאחסן זיכרון. במחקר קודם חדש יחסית, נמצא כי אנשים עם זיכרון מרחבי טוב, עשויים להיות טובים יותר בזיהוי ריחות. מידע הקשור לזמן ומקום נמצא בגרעין חוש הריח הקדמי, אזור במוח המעורב בהתפתחות מחלת האלצהיימר.


כעת, ממחקר חדש של מכון קרולינסקה, שטוקהולם, שממצאיו התפרסמו בכתב העת The Journal of Neuroscience, עולה כי נשימה דרך האף, במקום נשימה דרך הפה, משפרת את זיכרון חוש הריח.
נשימה דרך האף משפרת את תהליך הלמידה ושליפת הזיכרון נשימה לטווח ארוך

לצורך המחקר, החוקרים ביקשו מהמשתתפים, גברים ונשים, ללמוד 12 ריחות חדשים בשתי הזדמנויות. לאחר כל מפגש הרחה, התבקשו המשתתפים לנשום במשך שעה דרך האף או דרך הפה.


בתום השעה המשתתפים הריחו שוב את 12 הריחות הישנים שכבר הריחו, ולהם צירפו עוד 12 ריחות חדשים. המשתתפים היו צריכים להחליט איזה מהריחות חדשים ואיזה ישנים.


כאשר אנשים נשמו דרך האף, הם זכרו טוב יותר את הריחות מאשר כשהם נשמו דרך הפה. ממצא זה מראה למעשה שאנחנו זוכרים ריחות טוב יותר אם אנחנו נושמים דרך האף, כאשר הזיכרון מתייצב –תהליך המתרחש בין למידה ושליפת הזיכרון.


מחקרים קודמים הראו כי קולטני ריח במוח לא רק קולטים ריח אלא גם וריאציות שונות של זרימת אוויר,  באמצעות חלקים שונים של המוח המופעלים בכל שאיפה ונשימה. עם זאת, החוקרים אינם יודעים בשלב זה כמה דפוסי הנשימה שלנו משפיעים על התנהגות האדם.


הרעיון שנשימה משפיעה על ההתנהגות שלנו אינו חדש. עם זאת, עד כה לא הוכח באופן מדעי מה קורה במוח. באמצעות המחקר הנוכחי, החוקרים מתכננים להמשיך ולגלות את המנגנון המדויק שאחראי על ההשפעה שלנשימה יש על זיכרון חוש הריח שלנו.פורומים, סחרחורת וטינטון (רעשים באוזניים)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושת שיוט לירון 14/11/2019 00:29
 • שלום רב כבר חצי שנה שאני סובל מסחרחורת שאינה סיבובית אלא תחושת שיוט ולפעמים כמו "נפילה" לשנייה ( רק בתחושה) בהתחלה היה קשה מאוד לתפקד , להתקלח ולאט לאט זה השתפר אבל לא אוכל להגיד שהיה יום אחד שהיה ללא תחושה זו בכלל. עשו לי את כל הבדיקות Eng MRI. מוח שמיעה והכל יצא תקין תודה לאל אך זה לא עובר ועכשיו חזרתי יותר לתפקד ימים טובים בהרבה אך פתאום יש ימים ששוב זה מגיע במיוחד כאשר אני אחרי אימון והצוואר כואב. שאלתי א. אם יש לזה קשר להחמרה והשאלה הכי חשובה האם לאור השיפור יש סיכוי שזה יחלוף לגמרי ואחזור להיות מי שהייתי?????????? או שאם ככה זה חוזר לפעמים אז תהיה שוב החמרה?? התחלתי לקחת ביטסטין בהוראת הרופאה שלי א.א.ג האם זה יכול לעזור ומתי?? אני כבר שבוע לוקחת ואין שיפור אפילו החמרה לוקחת אחד בוקר אחד ערב עליי להפסיק אם אין שיפור?? כמה זמן מותר לקחת את הכדור ומתי הוא מתחיל להשפיע?? הסחרחורת שלי אינה סיבובית אשמח לדעת דעתך ותשובה לגבי כדור תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תחושת שיוט BEN DAVID 14/11/2019 09:19
 • תחושה זו , לאחר שנשללו מקורית מדאיגים נדירים ע"י בצוע MRI יכולה לנבוע ממצבים של אנמיה, חוסר ויטמין B12 וחומצה פולית, הפרעה בתפקודי בלוטת התריס, צורה ווסטיבולרית של מיגרנה בעיה של עמוד שדרה צוואריועוד. כדור בטיסטין משפר זרימת הדם בכלי דם קטנים ויש לקחת באופן קבוע . אם אין אסתמה או בעיות כיב קיבה או תריסריון ניתן לקחת חודשים . ההשפעה לא מידית אלא לאחר מספר שבועות . השאלה מה מקור השיוט. אחת הסיבות השכיחות לתחושת שיוט בד"כ מוחמרת במקומות צפופים היא - מתח נפשי . בדומה לפחד גבהים . מתח גורם לכאבי ראש, יתר לחץ דם ועוד . לכן יחד עם ברור הסיבות הקודמות יש לבדוק גם נקודה זו.

 • + הוסף תגובה
תחושת שיוט אלון 14/11/2019 09:31
 • תודה על תשובתך המהירה כל הבדיקות שציינת בדם נעשו יש לי כאבים איומים בצוואר רק לא יודעת אם הוא ממתח הוא שמשם מגיעה התחושה היית ממליץ לי להמשיך עם הכדור ?? לדעתך הוא יוכל לעזור לי??

 • + הוסף תגובה
תחושת שיוט BEN DAVID 14/11/2019 09:49
 • יש לפנות לאורתופד מומחה לעמוד שדרה. כלי הדם לראש וגם העצבים לכוון הראש עוברים ברובם דרך עמוד שדרה צווארי. לא כתבת אם בוצע MRI של עמוד שדרה צווארי. אם המומחה ישלול קשר זה יש לפנות למומחה בתחום האמוציונלי פסיכולוג או פסיכיאטר. לא מומלץ שרופא המשפחה יטפל בכוון זה. לחץ זה לא מחלה זה דרך חיים שאם מופעל לא למטרות שלמענם הוא נוצר , מעבר לפגיעה באיכות החיים, עלול לגרום לפגיעות גופניות . אחד הטיפולים היעילים ביותר לכך זה C.B.T. קיימים גם מאמנים מומחים לתחום זה.

 • + הוסף תגובה
שיוט אלון 14/11/2019 09:53
 • לא בוצע MRI צווארי זו הבדיקה היחידה שלא נעשתה לי המתח שעליו אתה מדבר נוצר לי בעקבות המצב של הסחרחרות שכל הזמן פחדתי ליפול זאת אומרת שאוכל להמשיך את הכדור כי אינו מזיק?? ואם זה קשור לצוואר האם הוא יוכל לעזור או שאינו קשור לזה?? אין מצב שהכדור החמיר לי את. מצב נכון?? אולי פשוט לא עוזר עדיין אז נדמה לי שזה מחמיר

 • + הוסף תגובה
כאב באוזן לבחורה בת 17 דליה 28/10/2019 01:49
 • שלום רב, בתי בת 17 היה לה נוזל באוזן, לאחר תקופה של חודש וחצי עם טיפול של מכשיר איירפופר הרגישה טוב והלכה רק לרופא לביקורת לוודא שהנוזל נעלם. הוא ביקש שתשכב על הצד ועם משפך קטן, לטענתה, הסתכל תחת מיקרוסקופ. כל הלילה כאבה לה האוזן. האם בדיקה כזאת יכולה לגרום לגירוי ולכאבים? תמיד הבדיקה נעשית עם מכשיר כמו אקדח האם הבדיקה הזאת חריגה ובעייתית? ממה נובע לה הכאב שלא היה לה קודם. הרופא אמר שהנוזל נספג. תודה על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
כאב באוזן BEN DAVID 14/11/2019 09:09
 • קשה להאמין שהבדיקה גרמה לכאב. אם הבדיקה הייתה הסיבה לכאב הייתה צריכה להרגיש זאת תוך כדי הבדיקה עצמה. כאב באוזן יכול להיות מוקרן משיניים אחוריות תחתונות בעיקר,עמוד שדרה צווארי , מפרק הלסת לוע תחתון ועוד.

 • + הוסף תגובה
שריקה באוזן רוני 18/10/2019 17:51
 • שלום רב! פעם בכמה ימים יש לי תופעה של 5 שניות של שריקה ארוכה באוזן הפנימית שנעלמת מה זה אומר? עשיתי בדיקת שמיעה שיצאה תקינה. מה משמעות התופעה הזו? תודה

 • + הוסף תגובה
שריקה באוזן BEN DAVID 20/10/2019 10:43
 • שלום רב לא כתבת אם מדובר בשריקה באוזן אחת או בשתי האוזניים . אם זה באוזן אחת יש לברר יותר בכוון הפגיעה באוזן עצמה אם זה דו צדדי סימולטני פתאומי וקצר יש לברר סיבות כלליות כמו שינויים בלחץ הדם .

 • + הוסף תגובה
שריקה באוזן רוני 20/10/2019 14:40
 • מדובר באוזן ימין זה פתאומי ומהיר, אלו בדיקות עליי לעשות? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
רעשים באוזן ימין BEN DAVID 20/10/2019 16:37
 • הייתי מבצע בדיקת BERA לברר מקור התופעה אם זה בשבלול או מעבר לשבלול. בכל מקרה אין צורך להיכנס ללחץ . ברב המקרים המקור לא מדאיג.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!